نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: -

رأی دهندگان
18. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • -

0 0%
  • -

0 0%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
صفحه 1 از 26 123411 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 253

موضوع: سخنی با مسئولین بورس ?

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

سخنی با مسئولین بورس ?

سلام
    این جستار ایجاد شده است تا راه ارتباطی ای باشد بین ما و سازمان بورس اوراق بهادار تهران، باشد که صدای ما سهامداران حقیقی خرد به گوش مسئولین برسد.
    در این جستار قصد داریم پیشنهادات، انتقادات، شکایات، تشویق ها و تحسین ها و کلا مسائل قابل طرح بین سهامداران خرد و سازمان را بیان کنیم و در مورد آن هم اندیشی و رای گیری داشته باشیم.

لطفا در رای گیری ها شرکت کنید.
    لطفا با ادبیات مناسب مسائل را مطرح کنید.
    لطفا از طرح مباحث شخصی که هیچ ربطی به عموم سهامداران خرد ندارد پرهیز کنید.

یا علی
    ویرایش توسط mhjboursy : 2017/07/20 در ساعت 02:05
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

پاسخ : سخنی با سازمان بورس

این قسمت رزرو است برای اشاره به مهمترین بحث در حال جریان و یا نتیجه گیری در مورد آن.

=====================

در حال حاضر می خواهیم روی روش عرضه ی اولیه با هم گفتگو کنیم.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2017/07/20 در ساعت 01:56
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

این بخش نیز رزرو است برای ارائه ی فهرستی از موضوعات مطرح شده در طی جستار.

================

در آینده ان شاء الله در مورد این مباحث صحبت کنیم:
    روش عرضه اولیه
    نحوه داد و ستد در بازار پایه
    تشکیل انجمن حقیقی های خرد (البته یک جستار جداگانه دارد!)
    ساعات معاملاتی
    کارمزد
    کارگزاری های متخلف و کارگزاری های پای بند به قانون
    نحوه ی نظارت سازمان روی نمادهای مختلف و ابطال معاملات
    نحوه ی گشایش و مسدود کردن نمادها
    تقسیم سود و زمان و نحوه ی آن
    افزایش سرمایه و خوردن حق سهامداران جزء توسط سهامداران عمده به صورت آشکار
    و
    و
    و

ویرایش توسط mhjboursy : 2017/07/20 در ساعت 01:55
    «محمد حسین» هستم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یک سری از دوستان می گویند روش پیشین بهتر بود...
    من نمی دانم روی چه حسابی می گویند... ولی هر طور که من می اندیشم می بینم این روش بهتر است...

جا دارد از سازمان بورس به خاطر این روش عرضه ی اولیه جدید که موجب از بین رفتن بسیـــــــــــــــاری از فسادها شد تشکر ویژه داشته باشم.

من به شخصه خیلی حرص می خوردم از اینکه می دیدم سازمان بورس حق و سهم ما را می دهد به کارگزاری ها تا با نظر و صلاح دید و دادگری خودشان! به ما سهمیه بدهند...

یا خیلی زجر آور بود که می دیدی در یک لحظه ی خاص از یک روز خاص از یک ساعت خاص و یک دقیقه ی خاص باید باشی و بنشینی پای سیستم و سریع کلیک کنی تا سهمیه به تو برسد! و اگر دیر این کار را می کردی سهمیه به تو نمی رسید! اگر هم به موقع کلیک می کردی هم باز معلوم نبود می رسد یا نه! اصلا خیلی از اوقات به وضوح دیدم کارگزاری آیدی های مشتریان را در آن لحظه ی بخصوص قطع می کرد!!! (به طور مشخص اشاره ام به کارگزاری فارابی است که دیدم این کار را برای من کرد!) برخی اوقات هم که سیستم کارگزاری ها نمی کشید... (البته در صورتی که سیستم خود سازمان بورس هنگ نمی کرد!)
    حالا این که وضع خوبش بود... وضع بد سهمیه ی آفلاین بود که قرار بود به میل و نظر کارگزاری ها بین مردم تقسیم شود...

کلا به نگر من از هر جهت روش جدید بهتر است و عادلانه تر است.

منتها خواهشی که من از مسئولین سازمان بورس دارم این است که به جای اینکه زمان سفارش گیری را این قدر محدود بگذارند، زمان سفارش گیری را یک یا دو روز کامل قرار بدهند. یعنی از ساعت 8 صبح تا ساعت 15.
    «محمد حسین» هستم.

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

دیروز من به شخصه در عرضه اولیه شرکت نکردم...
    دوستانی که شرکت کرده بودند می گفتند انگار سازمان آنها را پیچانده!!!
    یعنی اطلاعیه داده عرضه اولیه مشکل دارد ولی بعد عرضه کرده! و این گونه یک سری که در صف بودند را پیچانده به نفع باقی!

امیدوارم این حرف اشتباه باشد و به عمد چنین کاری صورت نگرفته باشد.
    «محمد حسین» هستم.

10. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

به نقل از کامیار فراهانی، در ارتباط با برخی از فسادهای بورسی:

نكته دومي كه اون روز مي خواستم بگم (نكته اول دزد رو بگيريد بود) و فرصت نشد در موردش حرف بزنم، صورت هاي مالي شركت هاست.
    تقلب در صورت هاي مالي در تمام اعصار و زمان ها وجود داشت. منحصر به ايران هم نيست و همه جا وجود دارد.
    ولي اين نوع "جرم" - نام اين كار تخلف نيست، جرم است- از زمان استاد فطانت در بازار سرمايه دچار جهشي شگفت انگيز شد.

همه ي ما ماجراي كنتور را مي دانيم. كلاهبرداري عجيب و غريبي كه منتج به صورت هاي مالي شد. تغيير نرخ استهلاك يا ثبت كردن فروش ها يا هزينه هاي اسفند در فروردين از بچه بازي هاي دهه هشتاد بود.
    امروز شركت خودروسازي معروف سهم زير مجموعه اش رو ٥ برابر قيمت جابجا مي كنه، تو سرفصل سرمايه گذاري بلند مدت طبقه بندي مي كنه و بابتش سود شناسايي مي كنه و مديرعاملش هم پُز اصلاح ساختار ميده! هيچكس هم نيست بهش بگه بالاي چشمت ابروهه.
    يا همين شفاف سازي چند ساعت پيش كه با دو تا جابجايي شركت رو از تلفيق خارج مي كنند و زيان انباشته رو از صورت مالي خارج مي كنند.
    خيلي از شركت ها رو به دلايل مختلف نمي تونم اسم ببرم ولي حجم اين تقلب ها به شدت رو به افزايشه.
    توجه كنيد سطح اهميت اين تقلب ها به مراتب فراتر از حالا سنگين كردن صف خريد يا دستكاري هاي مرسوم در قيمت سهامه.
    چند وقت پيش دو تا بانك ساختمون هايي كه براي هر كدوم ١٠ ميليارد تومان تموم شده بود رو به قيمت ٣٠ ميليارد تومان باهم ديگه جابجا كردند. هيچ احدي هم تو اين مملكت نگفت اين كار شما جرم به حساب مي اد!!

همه ي ما مي دونيم با ٢٠- ٣٠ ميليون تومان شيتيل به كارشناس مي تونيم زمين ١٠٠ ميليوني رو يك ميليارد ارزش گذاري كنيم.
    همه ي ما مي دونيم با ٣٠-٤٠ ميليون تومان مي تونيم صورت مالي مردود رو مشروط حتي مقبول كنيم.
    كدوم آدم كاركشته در صنعت مالي هست كه از فساد اون ناحيه بي اطلاع باشه؟
    اتفاقا عزيزانم در سازمان بورس هم به خوبي اطلاع دارند از اين ماجرا و بارها بابتش حرص خوردند.

واقعيت اينه كه در اين مملكت مديرعامل بانك يا فلان شركت خودرو ساز فرد با نفوذ تري از رييس سازمان بورسه. بورس هم بخواد جايي مقابله كنه دو تا تلفن از نهاد هاي بالايي كار رو متوقف مي كنه. مثلا شما فكر مي كنيد اگر سازمان بورس الان از فلان شركت خودرو ساز اعلام جرم كنه وزير صنايع نگاه مي كنه و به كارهاش مي رسه؟ سونامي راه مي افته و تا سازمان رو به غلط كردن نندازند ول نمي كنند.

ما چهار مشكل داريم :

١- قانون بازار سرمايه براي اين مشكلات طراحي نشده است و ضعف هاي اساسي دارد.

٢- خيلي از تقلب ها شكل ظاهري درست دارند و از نظر قانوني نميشه بهشون اشكال گرفت. يه برگه اظهار نظر رسمي جلوت مي گذارند كه فلان زمين صد ميليوني، يك ميليارد مي ارزد. و كارشناس سازمان چاره اي غير از پذيرش ندارد.

٣- بعضي از تقلب ها از سطح دانش بدنه كارشناسي سازمان فراتر است. يعني اين طفل معصوم ها اصلا متوجه تقلب نمي شوند.

٤- لابي هاي پشت پرده شركت هاي متقلب به مراتب قوي تر از لابي پيزوري سازمان بورس هست.

پيشنهاد من:

تجديد نظر اساسي در ليست حسابرسان معتمد، همكاري با قوه قضاييه و ايجاد فهرست كارشناسان مورد اعتماد ارزش گذاري وارزيابي - اصلاح سريع و سريع و سريع قانون بازار سرمايه - برخورد شديد، قاطع و شجاعانه با هر مدل تقلب در صورت هاي مالي و اعلام عمومي آن - تعليم كارشناسان واحد ناشران و به روز رساني دانش آنها.

در پايان تاكيد مي كنم اين نوع از تقلب از تمام اتفاقاتي كه ممكنه در سهام كوچك بازار رخ بده خطرناك تر است. كافي است ديگر صورت هاي مالي هم قابل اعتماد نباشند.

ممنون از توجه
    «محمد حسین» هستم.

12. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مکانیزم سرخطی واقعا اشتباه است.

باید کل سفارش هایی که از ساعت 8.5 تا 9 گذاشته می شود یکسان باشد.

الان کارگزاری ها با استفاده از امکانات و قدرتشان نمی گذارند کسی برای پرداخت سر خطی بگذارد.
    «محمد حسین» هستم.

14. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

لعنت بر این قانون سر خطی.

نگاه کن هنوز امروز هم به آنهایی که می خواستند چند روز پیش بخرند نرسیده...
    از آن طرف یک نفر که با کارگزاری رفیق بوده چند روز پیش حسابی خریده و بارش را بسته...

باید به تمام کسانی که در ابتدای صبح سر خطی می گذارند (در قیمت یکسان) به یک اندازه سهم برسد. نه هر کسی زودتر کلیک کرد و با کارگزاری روابط بهتری داشت بهتر گیرش بیاید.
    «محمد حسین» هستم.

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بورس و فرابورس و پایه و ... معنی ندارد.

همه باید یکی باشند/بشوند.

تنها چیزی که اینها را از هم جدا کند درجه ی شفافیت آنها باشد.

یعنی از شرکت های دزدی مانند پدیده ی شاندیز و کنتورسازی گرفته تا شرکت های تپل بدون مشکلی مانند هلدینگ خلیج فارس و گروه دارویی برکت باید همه در یک جا باشند. در بورس. فقط باید اینها با یک نشانه از هم جدا شوند. با مثال درجه ی شفافیت.

حالا موقع خرید هم وقتی طرف کیلک کرد سازمان می تواند یک هشدار به کاربر اعلام کند که «این شرکت فلان است، باز می خواهی بخری؟»...
    «محمد حسین» هستم.

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خیلی جالب است یک شاخص داریم برای فراورده های نفتی... بعد یک شاخص هم داریم برای فراورده های نفتی فرابورس...
    یک شاخص کل داریم یک شاخص کل فرابورس...

از آن طرف یک بار باید ابتدای نمادهای فرابورسی در برخی جاها «ذ» بگذاریم... در یک جا نه...

اصلا یک وضعی...

«محمد حسین» هستم.

20. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 26 123411 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)