صفحه 57 از 105 نخست ... 7475455565758596067 ... آخرین
نمایش نتایج: از 561 به 570 از 1042

موضوع: دستاورد ???

ستاره‌دار (۶) بورث آواتار ها
    تشکر شده 1,211 بار در 240 ارسال

پاسخ : دستاورد ???

سلام
    حدس من از این بازار صعود گذرا هست تا پایدار بنظرم عمر صعود واقعی تا دو سه روز هم ادامه نداشته و اگر شاخص تا یعد از آن مثبت هم باشد فقط شاخص سازی میشه و سهامدار خرد متضرر. نظر شما چیه دوست عزیز طول روند جاری رو چند وقته می بینید؟

2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید بورث از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط بورث نمایش پست ها
    سلام
    حدس من از این بازار صعود گذرا هست تا پایدار بنظرم عمر صعود واقعی تا دو سه روز هم ادامه نداشته و اگر شاخص تا یعد از آن مثبت هم باشد فقط شاخص سازی میشه و سهامدار خرد متضرر. نظر شما چیه دوست عزیز طول روند جاری رو چند وقته می بینید؟
    سلام
    من پیش‌تر یک مقدار بررسی کردم و نتیجه‌اش این بود که فهمیدم که نمی‌فهمم!
    و سپس تصمیم گرفتم که هر روز بازار را تخمین بزنم ببینم نشانه‌های انتهای آن آشکار شده یا نه؟
    (آن قدر کارکشته نبودم که بتوانم تخمین بزنم و از آن سمت احمق هم نبودم که الکی یک چیزی بپرانم... در نتیجه تصمیم گرفتم هر روز بسنجم.)
    آخر می‌دانید چیست... آن اول که اصلا هیچ چیز معلوم نبود... یکی دو روز ورود ضعیف پول داشتیم و بعد نوبخت و کرباسیان یک اسم رمز گفتند و از فردایش به مدت سه چهار روز وضع خیلی عالی شد. آن اوایل یک سری در آمدند گفتند به خاطر افت ارزش پول ملی بوده در این چند وقت... حالا یک سری از خبرگزاری‌ها (مانند یورو نیوز) درآمدند گفته‌اند که به خاطر سه نرخی شدن دلار بوده! دولت هم نه درست حسابی تایید می‌کند و نه تکذیب می‌کند این جریان سه نرخی بودن را... کلا همه چیز در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد... با این خبری هم که به تازگی جهانگیری داد کار را خراب‌تر هم کرد... که گفت قرار است شیرفلکه‌ها را باز کنیم... پس تصمیم گرفتم که بسنجم... هر روز بسنجم ببینم بازار گاوی تمام شده یا ادامه دارد...

نشانه‌هایی هم که به آن توجه داریم اینهاست: حجم و قدرت خریدار و مثبت خوردن.
    هر سه تا از این عوامل ضعیف شده‌اند ولی همچنان مایه‌ی نگرانی نیستند.

ولی اگر یکی دو روز یعنی چهارشنبه و شنبه وضع باز هم تضعیف شود. یعنی ارزش داد و ستدهای بورس بیاید روی ۴۰۰۰ میلیارد ریال و صف خریدها کم باشند و نمادهای با خریداران قوی کمتر از نمادهای با فروشنده‌ی قوی باشند. الفاتحه مع الصلوات.

نکته‌ی بدی که می‌تواند به این چند عامل اضافه شود این است که دقیقا در همان گروه‌هایی که بیشترین مثبت‌ها و بیشترین حجم و بیشترین قدرت حقیقی‌ها را داشتیم، دقیقا در همان‌ها، رشدهای بسیار بسیار عظیم در سال گذشته را می‌بینیم! یعنی خیلی راحت می‌تواند این رشدها حکم موج پنج را برای این نمادها داشته باشند... (از دید بنیادی وضع همه‌شان خوب است... فولاد و کگل و شتران و تاپیکو... ولی به دید نموداری خیلی راحت می‌توانند در موج پنجم قرار گیرند و اگر این عرضه‌هایی که جهانگیری وعده‌اش را داده هم به آنها بیافزاییم دیگر...)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

تغییر راهبرد. آری یا نه؟
    ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــ
    در همان روز اول که بازار گاوی شد یک لحظه تصمیم گرفتم که تغییر راهبرد بدهم.
    من همیشه به این می‌اندیشیده‌ام... به بازارهایی از این جنس... که وقتی این گونه شد چه باید کرد و چه نباید کرد...
    برنامه داشتم که به محص اینکه این بازارها را دیدم تند از راهبرد اصلی خرید در کف به سمت راهبرد دنبال کردن نقدینگی در بازه‌ی کوتاه مدت حرکت (Switch) کنم.
    اما آن زمان‌ها این اختراعم را نداشتم. و دیگر اینکه زمانی که زمانش می‌رسد وضع یک جور دیگر می‌شود... منظورم را عرض می‌کنم...

نخست اینکه سامانه دارد خوب کار می‌کند... خوب... نه به اندازه‌ی نمادهایی که پول پشتشان آمده... ولی در حد خودش خوب... و از آن سو اگر خطر برداشته شدن هر آن ِ پول از پشت آن نمادها را هم به مجموع خطرات موجود بیافزاییم... سود کم خطر سامانه بهتر هم جلوه می‌کند.
    اما چند روز پیش که با خودم گفتم تغییر راهبرد بدهم؟ ندهم؟ قضایا را یک جور دیگر (یک مقدار جدی‌تر) دیدم که باعث شد فعلا دست نگه دارم. فرض بفرمایید دیروز ریختند و سهامی را ۵ درصد مثبت کرده‌اند. امروز وقتی شما بخواهید تغییر راهبرد بدهید و از آن نمادهایی خرید کنید که پول پشتش آمده باید ۱۰ درصد بالاتر سهام را بخرید! (۵ درصد دیروز و ۵ درصد امروز)
    از آن سو هم زمانی که فهمیدید که نقدینگی دارد از آن نماد یا صنعت به نماد یا صنعتی دیگر کوچ می‌کند باز باید ۵ درصد زیان بدهید! یا شاید هم مانند خرید دو تا ۵ درصد. حالا ما می‌گیریم یک ۵ درصد. یعنی هر روز پای رایانه هستید و به محض اینکه یک منفی شدید خورد می‌فهمید که روند تمام شده و می‌فروشید. (اگر صف فروش جوری نباشد که در آن گیر کنید و چند تا ۵ درصد مجبور شوید بدهید!)
    پس تا اینجای کار شد ۱۵ درصد. یعنی ۱۵ درصد از روند را در این حالت باید حدودا ببوسید بگذارید کنار. این در حالی است که شما خیلی تیز و زرنگ هم باشید که با یک مثبت بتوانید مطمین شوید که آن نماد روند پیدا کرده و با یک منفی بتوانید بفهمید که آن نماد روندش تغییر کرده.
    بماند که تشخیص با یک شمع کار سختی است و احتمال خطا را هم بالا می‌برد.

از سوی دیگر اینکه یک سری از این نمادها در امواج پنجم خودشان قرار دارند کار را بدتر می‌کند. (البته دلگرمی‌ای در مقابلش وجود دارد که آنهایی که میلیارد میلیاردی خریده‌اند برای ۱۰ درصد سود این گونه خرید نکرده‌اند و اهداف بزرگتری دارند. حالا این به آن در. البته آن کس که خریده ممکن است دید بلــــــــــــند مدت چند ساله داشته باشد... یا ممکن است اشتباه کرده باشد! هر پولداری که خودش پولدار نشده و هر کسی که پولدار شده که تضمینی نیست همیشه پولدار بماند! این همه ورشکسته و چک برگشتی نشان از این دارد که خیلی از اینها اشتباه زیاد می‌کنند... و در کارگاه هم روی نمودار یک مقدار در این رابطه با هم صحبت کردیم! که انتهای موج پنجم خیلی وقت‌ها مصادف با خریدهای کلان از سمت حقیقی‌های گنده است!!!)

از سوی دیگر باز گفتیم که خود سامانه هم نسبت به بازار یک مقدار سودآوری تقریبا تضمین شده‌ی مدام به ما می‌دهد (قرار است که بدهد اگر خلف باشد) و وقتی که پول بیاید در بازار کل بازار را مثبت می‌کند که این عملکرد سامانه‌ی ما را هم باز بهبود می‌بخشد!

و از سوی دیگر هم مسایل مربوط به کوتاه مدت کار کردن است... که در هنگام تعقیب نقدینگی باید کوتاه مدت کار کنی. اگر امروز پول از پشت این صنعت رفت پشت آن صنعت و تو امروز تاخیر کردی و فردا اقدام کردی یعنی ۵ درصد اینجا زیان کرده‌ای و ۵ درصد هم آنجا! حالا خدا نکند بازار از آن بازارهایی باشد که سه روز هم پول پشت یک صنعت نمی‌ماند! (خیلی هم از این بازارها دیده‌ایم! می‌گفتند طیب‌نیا این کار را می‌کند... به هر حال... زیاد دیده‌ایم بازارهایی را که پول سه روز سه روز تو نمادهای مختلف می‌گردد... حتی یک روز یک روز! یک روز اینجا را ۵ درصد مثبت می‌کند و یک روز آنجا را و وقتی که بیرون می‌آید همانی که مثبت کرده بود منفی می‌شود. مانند برخی از نمادهای گروه فولاد امروز که تا دیروز مثبت ۵ بودند و امروز منفی ۵ بعد هنوز یک روز منفی کامل نشده دوباره برگشتند! یا خودرویی ها که مثبت های عالی را تجربه می‌کردند و روز بعد نصفه نیمه منفی شدند و امروز کامل منفی)

و در نهایت این موضوع که آیا روندی که تا امروز ادامه داشته دو روز دیگر هم ادامه خواهد داشت؟ یا نه؟ به علاوه‌ی وجود فرزند عزیزم...

اینها باعث شد که دست کم فعلا نروم سراغ راهبرد دنبال کردن جریان پول.
    ولی اگر همین پول بیاید در گروه‌های دیگر احتمال این هست که بروم روی آنها. (گروه‌های رشد نکرده‌ای مانند خودرو)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

می‌خواستم وکوثر که از زیان درآمد جستار را ببندم... خوب آزمایش ما تقریبا تمام شد... و بدترین حالت (وکوثر) هم خودش را نشان داد... پس عملا پس از این آزمایش کردن دیگر معنی ندارد... (که احتمالا فردا یا شنبه درست می‌شود.)
    ولی اکنون مردد هستم... نمی‌دانم جستار را ببندم؟ ادامه دهم؟ چه؟
    فعلا کج دار و مریز برویم جلو بینیم چه می‌شود.
    «محمد حسین» هستم.

8. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

دوستانی که از ما نمادهای بلند مدت می‌خواستند یک نگاه به نمادهایی که ما خریدیم و فروختیم بیاندازند.
    عموما آنهایی که ما خریدیم موج یکمی بودند و عموما پس از اینکه ما آنها را فروختیم رفتند در موج دوم خودشان و اکنون دارند موج سوم خودشان را پایه ریزی یا حتی تکمیل می‌کنند!

برای این بود که آن ابتدای جستار که چند بار صحبت شد گفتم این سامانه هم بلند مدت است و هم کوتاه مدت. (در سامانه هر دو دیده شده)
    «محمد حسین» هستم.

10. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

داشتم کارنامه را می‌دیدم...
    دقت کردید که ما یواش یواش داریم در بخش فروش بهتر کار می‌کنیم؟
    قسمت نخست کارنامه (نمادهایی که فروش رفته‌اند) را که نگاه می‌کنید می‌بینید از آن ابتدا به جز چند مورد افتضاح چیزی وجود ندارد!
    یعنی همه‌ی خریدها خوب ولی همه‌ی فروش‌ها بدتر از بد. اما یواش یواش فروش‌ها را اندکی بهتر کردیم.به گونه‌ای که این اواخر تنها از فروش فرآور ناراضی بودم!

البته این را هم در نگر بگیرید که وضع کارنامه تقریبا فرقی نمی‌کند! چون در آن ابتدای کارنامه ما خیلی تند می‌فروختیم و به سرعت چیزی که بازدهی نداشت را می‌دادیم می‌رفت. ولی این اواخر نگه می‌داریم تا هر جور شده به سود برسیم. سودی معقول. ولی همین نگهداری، شمار روزها را هم بالا می‌برد و در نهایت سود در روز یکسان می‌ماند.

«محمد حسین» هستم.

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

برای آموزش از کجا باید آغاز کرد
    ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــ

خیلی ها هستند که دوست دارند در بورس سرمایه‌گذاری و سودآوری داشته باشند ولی مشغله‌ دارند و نمی‌توانند زمان زیادی بگذارند.
    اگر من این‌جوری بودم و می‌خواستم راه را آغاز کنم باید از کجا آغاز می‌کردم و چگونه پیش می‌رفتم؟ (شماها هم اگر چیزی به ذهنتان رسید بفرمایید)
    بگذارید این‌گونه بگویم... اکنون اگر برگردم سر نقطه‌ی اول و بخواهم آغاز کنم و در کمترین زمان بیشترین استفاده را ببرم باید چه کنم؟

پیشنهاد من این است:
    ۱- هر کاری می‌کنیم بکنیم فقط و فقط کانال‌های تلگرامی را نگاه نکنیم/نکنید. کانال‌های تلگرامی (چه آنهایی که کثیف هستند و می‌خواهند اعضایشان را پلی کنند به سوی موفقیت خودشان و از اعضایشان نوسان می‌گیرند و چه آنهایی که واقعا آن چیزی که خودشان خریده‌اند را تبلیغ می‌کنند) به هیچ درد نمی‌خورند. تک و توک پیدا شود کانال‌هایی که به درد بخورند (مانند کانال جناب نیما آزادی یا کانال استاد علیرضا شاهکویی) که دو تا مطلب به شما منتقل کنند که شما بتوانید از آن استفاده کنید. پس کلا کانال تلگرامی را ببندید و ایضا جستارهای سایت‌های مرتبط را هم تا حد امکان محدود کنید. باور کنید (این را از یک کسی که یکی دو سال همین جور با جو این جستارها بالا پایین می‌شد و هر روز وقتش را به خواندن این جور مطالب می‌گذراند می‌شنوید که باور کنید) که آخر وقت گذاشتن پای این جور مطالب هیچ استفاده‌ای برای شما ندارد که ندارد. نه تنها مطلب آموزشی ندارند بلکه یک چیز وحشتناکی دارند به نام تقویت احساسات. یعنی با هر مطلبی که می‌نویسند و شما می‌خوانید مقداری هیجان به شما (ناخودآگاه) تزریق می‌کنند که این از هر سمی برای یک بازرگان مهلک‌تر است.
    ۲- بنشینید زمان بگذارید برای تفکر عمیق. فکر می‌کنید این کار چقدر زمان می‌برد؟؟؟ نسبت به باقی حالات تقریبا «صفر»! یعنی شما یک مقدار که زمان برای تفکر بگذارید کار ساعت‌ها مطالعه و از این و آن پرسیدن و خواندن مطالب جستارها و کانال‌ها را می‌گیرد. (نحوه تفکر را هم عرض می‌کنم.)
    پیشنهاد نمی‌کنم مطالعه کنید! ولی پیشنهاد می‌کنم به صورت موردی و خاص در پی هدفی که دارید دنبال می‌کنید (خیلی گزیده و مختصر) مطالعه کنید.
    هزاران کتاب انگلیسی و پارسی هستند برای خواندن... واقعا اگر یک نفر بخواهد بنشیند و زمان بگذارد و حتی برگزیده‌های اینها را هم مطالعه کند (یعنی از هر صدتا یک عدد یا حتی کمتر) باز وقت نمی‌شود و در انتها هم می‌بیند باز آن چیزی که می‌خواست نشد.
    ۳- پیشنهاد من این است که ابتدا خودتان را بشناسید! (البته این کار میسر نیست به جز اینکه مقداری در بازار خرید و فروش و سود و زیان بکنید. تازه آن زمان است که با خودتان آشنا می‌شوید!)
    برخی مانند موش هستند و دوست دارند آهسته آهسته جمع کنند و تلمبار کنند... برخی مانند شیر هستند و دوست دارند یکباره بپرند و گردن شکارشان را بگیرند و یک چیز خوب یکهو گیرشان بیاید. برخی ترسو هستند و دوست دارند حسابی محافظه‌کارانه اقدام کنند برخی جسور هستند و دوست دارند یکباره یک کار بزرگی بکنند.
    برخی در خودشان می‌بینند که دوست دارند بنشینند و صورت‌های مالی شرکت‌ها را بررسی کنند و در آنها به گنج‌های پنهان شده از دید دیگران دست پیدا کنند.
    برخی دوست دارند نمودارها را بالا پایین کنند و موقعیت‌های خرید عالی ایجاد شده را کشف کنند...
    خلاصه هزار خصلت داریم و متناسب با خصلت راهبردها متفاوت است! و بنده ابدا نمی‌گویم یک راهبرد اشتباه است و یک راهبرد درست. بلکه تمام راهبردها می‌توانند برای شما سوددهی خوبی به ارمغان بیاورند!!! تنها باید خودتان را بشناسید و متناسب با آن راهبرد خودتان را بسازید. و راهبرد خودتان را هم باید خودتان بسازید! (ولو اینکه آن راهبرد خرید از روی دست دیگران یا توجه به هیجانات موجود در جستارها باشد!) و راهبرد را هم باید از روی شناختی که از شخصیت خودتان دارید بسازید. مطمینا یک آدم عجول نمی‌تواند اهل خرید بلند مدت باشد. و نیز نمی‌تواند اهل خریدهای بنیادی باشد! (چون بنیادی = بلند مدت) و نمی‌تواند راهبرد انتخاب کند که در آن فروش با دوره‌های سه چهار ماهه صورت بپذیرد! یک آدم عجول باید امروز بخرد و فردا با سود ۵ درصد یا زیان ۵ درصد بفروشد! و بر عکس یک آدم دل‌گنده (کند و آرام) نمی‌تواند یک راهبردی را انتخاب کند که در آن امروز بخرد و فردا بفروشد.
    توجه کنید که شرایط آدم با توجه به موقعیتش هم تغییر می‌کند. مثلا کسی که تا امروز اهل خطر بود ممکن است فردا پس از اینکه ازدواج کرد بسیار محتاط شود. یا کسی که کارش تمام وقت در «بورس» است خیلی تندتر از کسی که شغل دومش این است خرید و فروش کند.

اکنون که به اینجا رسیدید و یک مدت در بازار داد و ستد کردید و خودتان را شناختید و دستتان آمد که که هستید. (که البته شاید بعد از یک سال آدم خودش را بشناسد! بی‌شوخی.) اکنون زمان این است که راهبرد خودتان را بسازید. اکنون می‌دانید چقدر قرار است خطر کنید و از چه روش‌هایی دوست دارید استفاده کنید و مذاقتان به چه چیزهایی خوش می‌آید و توانایی کسب چند درصد سود و تحمل چه میزان زیان را دارید و و و
    اکنون بروید ببینید چه کسانی مانند شما می‌اندیشند و اندیشه‌هایشان چیست. اینجا زمان آن است که مقداری کتاب‌خوانی کنید. ببینید بزرگانی که روش آنها به روشی که شما انتخاب کرده‌اید می‌خورد چه پیشنهادهایی و چه نکات آموزشی‌ای برای شما دارند. دوستانی که در جستارها و کانال‌ها فعالیت می‌کنند، آنهایی که حال و هوایشان به شما می‌خورند چه گفته‌اند و خلاصه‌ی حرف‌هایشان چیست. یک چکیده از اندیشه‌هایشان گردآوری کنید. (بالاخص آنهایی که به نگر می‌آیند موفق بوده‌اند. حتی آنها که موفق نیستند هم شاید البته حرف‌های خوبی داشته باشند!!!)

کل این کارها دو هفته هم زمان نمی‌برد اگر تیز باشید. دو هفته روزی سه ساعت.
    این گردآوری اطلاعات به منظور شناخت بیشتر است. برای اینکه در گام بعدی دست خالی نباشید و ذهنتان سپید نباشد. نه اینکه کامل و یکباره راهبرد داد و ستدی‌تان را از آنها اقتباس (کپی/پیست) کنید! فقط برای اینکه بدانید یک همچین چیزهایی هست و چگونه است.

در گام بعدی زمان این است که راهبرد خودتان را کامل بسازید. اینجا زمان اندیشیدن است. اینجا کار اصلی است. البته من چون بنیادی درست و حسابی بلد نیستم فقط نموداری‌اش را عرض می‌کنم. (بنیادی هم همان می‌شود البته!)
    نمودار را بردارید بگذارید پیش رویتان.
    دقیقا آن‌جاهایی که بهترین حالت بوده برای شما (طبق روحیات و راهبرد) برای خودتان مشخص کنید.
    ببینید در آن‌جاها چه اتفاقاتی افتاده است.
    ببینید چه اتفاقاتی نیافتاده است!
    تمام این موارد را یادداشت کنید.
    همین‌ها می‌شود تقریبا راهبرد داد و ستدی شما! راهبرد اولیه.
    بعد بروید همین راهبرد را در کل نمودار (در چندین نماد مختلف) آزمایش کنید و ببینید آیا اگر با این شرایط در جاهای دیگر خرید و فروش انجام می‌دادید موفق بودید؟ و سودآوری برایتان داشت؟ یا اینکه خطا داشته و زیان می‌کردید؟ بعد اگر دیدید خطا دارد نگاه کنید تفاوت این دو نقطه که در یکی سودآوری و در یکی زیان‌دهی داشته در چه بوده؟ این تفاوت دوباره می‌شود بخشی از راهبرد شما و به این شیوه راهبردتان را کامل می‌کنید.

به همین شیوه راهبرد داد و ستدی شما کامل می‌شود.
    هر چقدر این کار ژرف‌تر باشد زمان کمتری می‌خواهد.
    آن خواندن ابتدایی کتاب‌ها هم کمکی است برای اینکه اینجا چند ابزار و دیدگاه داشته باشید برای بررسی بیشتر. مثلا با مکدی آشنا شده باشید و در هنگامی که می‌خواهید به نمودار (ژرف) نگاه کنید ابزار مکدی را هم داشته باشید آن پایین که اگر خواستید ببینید در نقاطی که می‌خواهید وضع مکدی مثلا چگونه است و چگونه باید باشد و در چه حالتی هم نباید باشد...
    حتی اگر انسان خیلی قوی باشد این‌ها و آن مطالعات هم نیاز نیست و آدم تنها با نگاه بسیار عمیق به نمودارها هم می‌تواند کارش را پیش ببرد. (آنها کمکی هستند...)
    باز هم در همین راستا آدم می‌تواند مقداری مطالعه داشته باشد... ولی به صورت تخصصی و موردی. مثلا اگر از همین مکدی بوهای خوبی استشمام می‌کند می‌تواند در همین خصوص دیدگاه‌های مختلف را نگاه کند... (انگلیسی به خصوص. به خصوص انجمن متاتریدر) ولی همه تنها و تنها باید در سطح ایده‌گیری باشد و بس. کار اصلی را تنها خود آدم می‌تواند و باید انجام دهد.

من گمان نکنم تمام فرآیند‌های بالا (اگر یک نفر منظم و دقیق و با انگیزه بخواهد دنبال کند) بیشتر از یک ماه (برای یک نفر که روزی دو ساعت می‌خواهد زمان بگذارد) زمان ببرد.

بعد از این دیگر می‌شود اصلاح و تکمیل دایمی که باید هر کسی داشته باشد... یعنی آدم با راهبردش خرید و فروش می‌کند. از کارهایش بازخورد (Feed Back) می‌گیرد. راهبردش را اصلاح و تکمیل می‌کند و دوباره خرید و فروش می‌کند و بازخورد می‌گیرد.

پی نوشت: بنیادی و تابلو خوانی هم عین همین است. یعنی شما به جای اینکه نمودار را بگذارید پیش رویتان می‌روید به این توجه می‌کنید که در کدام حالات رشد‌های خوبی که مد نگر شما بوده اتفاق افتاده. با پی بر ای بوده؟ با بهبود فروش بوده؟ با وضع قوانین دولتی بوده؟ با چه بوده؟ برای تابلوخوانی هم همین‌گونه. البته باید حافظه آدم هم یک مقدار خوب باشد. فلان نماد که فلان جور شد در تابلواش چه اتفاقی افتاد؟ (خدا را شکر دیده‌بان سایت بورس یک قابلیت مرور گذشته را رایگان دارد که هنوز برش نداشته‌اند.) آدم برود گذشته سهام را نگاه کند ببیند فلان حرکت زیبا که آدم منتظرش بوده را پیش از اینکه بزند بر روی تابلو چه اتفاقای اتفاده (و چه اتفاقاتی نیافتاده و در حالات مشابه که این اتفاق افتاده آیا اشتباه هم وجود دارد یا نه؟)
    پی‌نوشت: دیدم سجاد عزیز در بخش پیام‌های یکی از اعضای سایت مطلبی گذاشته که پیشنهاد می‌کنم یک نگاه بیاندازید: http://forums.boursy.com/member.php?u=14878
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/06/20 در ساعت 19:14
    «محمد حسین» هستم.

14. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بررسی سبد
    ـــــــــــــــــ

وکوثر خدا را شکر وضعش خوب شد. در وکوثر فعلا هستیم. دست کم تا زمانی که خریدار به این خوبی پشتش است و فروشنده‌ای در عمل برایش وجود ندارد با وکوثر هستیم. احتمال می‌دهم با ۵ درصد تا ده درصد مثبت بازش کنند. (به خدا... این قوانین احمقانه و من درآوردی چیست شاپور و دوستانش از خودشان در می‌آورند.)
    در وکار همان گونه که می‌دانید چند روز پیش یک داد و ستد بلوکی صورت گرفت که در جستار هم نشان دادیم. احتمال می‌دهم این داد و ستد بلوکی جلوی افت قیمت سهام را بگیرد و علت ریزش تا بدین‌جای قیمت بوده باشد.
    یک شخص حقیقی یکباره ۱۰۰ میلیون سهم افزایش داده و آمده جزء ۵ درصدی ها:
    https://vgy.me/WlsLFm.jpg

با این احتمال، احتمال رشد وکار پس از این وجود دارد. و بنده فعلا در وکار فروشنده نخواهم بود و از آنجا که دو سه پله را با هم خریداری کرده ام نمی‌توانم دیگر خرید دیگری داشته باشم. درستش این است که با سامانه، زمانی که یک نمادی تیز (Sharp) دارد پایین می‌آید با هر ده درصد افتی که می‌بیند یک پله‌ی دیگر خرید کند. آهان... اکنون نگاه کردم دیدم یک و نیم پله خرید کرده‌ام... پس شاید یک نیم پله‌ی دیگر همین‌جاها خرید کردم.
    در مورد وگردش هم واقعا من گیج شده‌ام. واقعا معلوم نشد که این چند روزه چرا یک باره سبدگردانی بانک کشاورزی یک همچین داستانی را پیاده کرد. هم گیج شده‌ام و هم نگران. البته نگرانی ما از سه روز پیش آغاز شد... زمانی که این که شاگرد اول بانکی‌ها بود در رشد کلی بازار ماند و مثبتش زیبا نبود و تمایل به پایین آمدن بر روی تابلو داشت... متاسفانه بیم این هست که صندوق بانک کشاورزی بخواهد کلا خارج شود! که اگر این گونه شود واویلا. از سوی دیگر بخشی از گندی که امروز صندوق کشاورزی زد را بازارگردان اصلی (برای خود بانک گردشگری) جمع کرد... ولی در کل به ما زیان بدی رساندند و امکان این که با هم هماهنگ هم بوده باشند هست. یعنی قصد پایین کشیدن قیمت را داشته باشند. و نیز اینکه دو جای امید وجود دارد: یک آنکه چند بار این حالت دیده شده. یعنی یکی آمده یک رنج کشیده به سمت پایین و روز بعدش یکی دیگر آمده پیدا شده رنج کشیده به سمت بالا! البته آن زمان کشاورزی با ۳۰۰ میلیون سهم دارایی این گونه نمی‌فروخت! (امروز واقعا وحشیانه فروخت ) و نیز اینکه می‌دانیم که قرار است در وگردش یک افزایش سرمایه‌ی شیرین داده شود. (صد در صد از آورده طبق کدال اگر درست خاطرم باشد.) و بنابر این یک مقدار خاطرمان از میان مدت سهام هم آسوده است. ولی در کل برآیند این بررسی‌ها این است که: نمی‌دانم. واقعا نمی‌دانم با وگردش باید چه کرد. در یک روز ۱۰ درصد آمد پایین و در نهایت پایانی‌اش با ۵.۵ درصد منفی بسته شد... فشار سنگینی وارد کرد نامرد. اگر کسی می‌داند بگوید.

در مورد سه‌قلوی جهرم/فسا/داراب هم عرض کنم که ما اینها را فروختیم. (فسا که نداشتم و داراب هم یک کوچولو داشتم. بیشتر منظورم جهرم است.)
    در اینها قدرت خرید فووووووووق‌العاده عالی‌ای مشهود بود. خیلی عالی. و البته از آن سمت هم می‌گویند اینها یک پروژه‌ی اجرا نشده هستند که مفت نمی‌ارزند و نیز اینکه می‌گویند بانک صادرات (اگر درست خاطرم باشد) در اینها شدید فروشنده است و منتظر است قیمت جان بگیرد دوباره بزند تو سر سهم. ولی چیزی که مشهود است این است که قدرت خریدار خوب بود و هنوز هم فروشنده‌ی شدیدی پیدا نشده.
    من این را در ۷۱۰ ریال فروختم و حتی یک چشم دارم که دوباره بخرم... مثلا اگر بیاید ۶۳۰ ریال و دوباره تابلویش را نگاه کنم ببینم قدرت خوب خریدار در آن وجود دارد. با این قدرت خوب خریداری که من دیدم آسان می‌تواند و جا دارد که تا ۹۳۰ ریال برود. البته خطر هم که خیلی دارد. خیلی خیلی. به خصوص اگر این گونه که گفته‌اند در عمل هیچ چیز نباشد و یک تکه زمین خالی و کار نشده باشد که حتی احتمالش هست که پروژه را هم کنسل کنند.

باقی سبد را بعدا عرض می‌کنم.
    «محمد حسین» هستم.

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 2,293 بار در 491 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    برای آموزش از کجا باید آغاز کرد
    ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــ

خیلی ها هستند که دوست دارند در بورس سرمایه‌گذاری و سودآوری داشته باشند ولی مشغله‌ دارند و نمی‌توانند زمان زیادی بگذارند.
    اگر من این‌جوری بودم و می‌خواستم راه را آغاز کنم باید از کجا آغاز می‌کردم و چگونه پیش می‌رفتم؟ (شماها هم اگر چیزی به ذهنتان رسید بفرمایید)
    بگذارید این‌گونه بگویم... اکنون اگر برگردم سر نقطه‌ی اول و بخواهم آغاز کنم و در کمترین زمان بیشترین استفاده را ببرم باید چه کنم؟

پیشنهاد من این است:
    ۱- هر کاری می‌کنیم بکنیم فقط و فقط کانال‌های تلگرامی را نگاه نکنیم/نکنید. کانال‌های تلگرامی (چه آنهایی که کثیف هستند و می‌خواهند اعضایشان را پلی کنند به سوی موفقیت خودشان و از اعضایشان نوسان می‌گیرند و چه آنهایی که واقعا آن چیزی که خودشان خریده‌اند را تبلیغ می‌کنند) به هیچ درد نمی‌خورند. تک و توک پیدا شود کانال‌هایی که به درد بخورند (مانند کانال جناب نیما آزادی یا کانال استاد علیرضا شاهکویی) که دو تا مطلب به شما منتقل کنند که شما بتوانید از آن استفاده کنید. پس کلا کانال تلگرامی را ببندید و ایضا جستارهای سایت‌های مرتبط را هم تا حد امکان محدود کنید. باور کنید (این را از یک کسی که یکی دو سال همین جور با جو این جستارها بالا پایین می‌شد و هر روز وقتش را به خواندن این جور مطالب می‌گذراند می‌شنوید که باور کنید) که آخر وقت گذاشتن پای این جور مطالب هیچ استفاده‌ای برای شما ندارد که ندارد. نه تنها مطلب آموزشی ندارند بلکه یک چیز وحشتناکی دارند به نام تقویت احساسات. یعنی با هر مطلبی که می‌نویسند و شما می‌خوانید مقداری هیجان به شما (ناخودآگاه) تزریق می‌کنند که این از هر سمی برای یک بازرگان مهلک‌تر است.
    ۲- بنشینید زمان بگذارید برای تفکر عمیق. فکر می‌کنید این کار چقدر زمان می‌برد؟؟؟ نسبت به باقی حالات تقریبا «صفر»! یعنی شما یک مقدار که زمان برای تفکر بگذارید کار ساعت‌ها مطالعه و از این و آن پرسیدن و خواندن مطالب جستارها و کانال‌ها را می‌گیرد. (نحوه تفکر را هم عرض می‌کنم.)
    پیشنهاد نمی‌کنم مطالعه کنید! ولی پیشنهاد می‌کنم به صورت موردی و خاص در پی هدفی که دارید دنبال می‌کنید (خیلی گزیده و مختصر) مطالعه کنید.
    هزاران کتاب انگلیسی و پارسی هستند برای خواندن... واقعا اگر یک نفر بخواهد بنشیند و زمان بگذارد و حتی برگزیده‌های اینها را هم مطالعه کند (یعنی از هر صدتا یک عدد یا حتی کمتر) باز وقت نمی‌شود و در انتها هم می‌بیند باز آن چیزی که می‌خواست نشد.
    ۳- پیشنهاد من این است که ابتدا خودتان را بشناسید! (البته این کار میسر نیست به جز اینکه مقداری در بازار خرید و فروش و سود و زیان بکنید. تازه آن زمان است که با خودتان آشنا می‌شوید!)
    برخی مانند موش هستند و دوست دارند آهسته آهسته جمع کنند و تلمبار کنند... برخی مانند شیر هستند و دوست دارند یکباره بپرند و گردن شکارشان را بگیرند و یک چیز خوب یکهو گیرشان بیاید. برخی ترسو هستند و دوست دارند حسابی محافظه‌کارانه اقدام کنند برخی جسور هستند و دوست دارند یکباره یک کار بزرگی بکنند.
    برخی در خودشان می‌بینند که دوست دارند بنشینند و صورت‌های مالی شرکت‌ها را بررسی کنند و در آنها به گنج‌های پنهان شده از دید دیگران دست پیدا کنند.
    برخی دوست دارند نمودارها را بالا پایین کنند و موقعیت‌های خرید عالی ایجاد شده را کشف کنند...
    خلاصه هزار خصلت داریم و متناسب با خصلت راهبردها متفاوت است! و بنده ابدا نمی‌گویم یک راهبرد اشتباه است و یک راهبرد درست. بلکه تمام راهبردها می‌توانند برای شما سوددهی خوبی به ارمغان بیاورند!!! تنها باید خودتان را بشناسید و متناسب با آن راهبرد خودتان را بسازید. و راهبرد خودتان را هم باید خودتان بسازید! (ولو اینکه آن راهبرد خرید از روی دست دیگران یا توجه به هیجانات موجود در جستارها باشد!) و راهبرد را هم باید از روی شناختی که از شخصیت خودتان دارید بسازید. مطمینا یک آدم عجول نمی‌تواند اهل خرید بلند مدت باشد. و نیز نمی‌تواند اهل خریدهای بنیادی باشد! (چون بنیادی = بلند مدت) و نمی‌تواند راهبرد انتخاب کند که در آن فروش با دوره‌های سه چهار ماهه صورت بپذیرد! یک آدم عجول باید امروز بخرد و فردا با سود ۵ درصد یا زیان ۵ درصد بفروشد! و بر عکس یک آدم دل‌گنده (کند و آرام) نمی‌تواند یک راهبردی را انتخاب کند که در آن امروز بخرد و فردا بفروشد.
    توجه کنید که شرایط آدم با توجه به موقعیتش هم تغییر می‌کند. مثلا کسی که تا امروز اهل خطر بود ممکن است فردا پس از اینکه ازدواج کرد بسیار محتاط شود. یا کسی که کارش تمام وقت در «بورس» است خیلی تندتر از کسی که شغل دومش این است خرید و فروش کند.

اکنون که به اینجا رسیدید و یک مدت در بازار داد و ستد کردید و خودتان را شناختید و دستتان آمد که که هستید. (که البته شاید بعد از یک سال آدم خودش را بشناسد! بی‌شوخی.) اکنون زمان این است که راهبرد خودتان را بسازید. اکنون می‌دانید چقدر قرار است خطر کنید و از چه روش‌هایی دوست دارید استفاده کنید و مذاقتان به چه چیزهایی خوش می‌آید و توانایی کسب چند درصد سود و تحمل چه میزان زیان را دارید و و و
    اکنون بروید ببینید چه کسانی مانند شما می‌اندیشند و اندیشه‌هایشان چیست. اینجا زمان آن است که مقداری کتاب‌خوانی کنید. ببینید بزرگانی که روش آنها به روشی که شما انتخاب کرده‌اید می‌خورد چه پیشنهادهایی و چه نکات آموزشی‌ای برای شما دارند. دوستانی که در جستارها و کانال‌ها فعالیت می‌کنند، آنهایی که حال و هوایشان به شما می‌خورند چه گفته‌اند و خلاصه‌ی حرف‌هایشان چیست. یک چکیده از اندیشه‌هایشان گردآوری کنید. (بالاخص آنهایی که به نگر می‌آیند موفق بوده‌اند. حتی آنها که موفق نیستند هم شاید البته حرف‌های خوبی داشته باشند!!!)

کل این کارها دو هفته هم زمان نمی‌برد اگر تیز باشید. دو هفته روزی سه ساعت.
    این گردآوری اطلاعات به منظور شناخت بیشتر است. برای اینکه در گام بعدی دست خالی نباشید و ذهنتان سپید نباشد. نه اینکه کامل و یکباره راهبرد داد و ستدی‌تان را از آنها اقتباس (کپی/پیست) کنید! فقط برای اینکه بدانید یک همچین چیزهایی هست و چگونه است.

در گام بعدی زمان این است که راهبرد خودتان را کامل بسازید. اینجا زمان اندیشیدن است. اینجا کار اصلی است. البته من چون بنیادی درست و حسابی بلد نیستم فقط نموداری‌اش را عرض می‌کنم. (بنیادی هم همان می‌شود البته!)
    نمودار را بردارید بگذارید پیش رویتان.
    دقیقا آن‌جاهایی که بهترین حالت بوده برای شما (طبق روحیات و راهبرد) برای خودتان مشخص کنید.
    ببینید در آن‌جاها چه اتفاقاتی افتاده است.
    ببینید چه اتفاقاتی نیافتاده است!
    تمام این موارد را یادداشت کنید.
    همین‌ها می‌شود تقریبا راهبرد داد و ستدی شما! راهبرد اولیه.
    بعد بروید همین راهبرد را در کل نمودار (در چندین نماد مختلف) آزمایش کنید و ببینید آیا اگر با این شرایط در جاهای دیگر خرید و فروش انجام می‌دادید موفق بودید؟ و سودآوری برایتان داشت؟ یا اینکه خطا داشته و زیان می‌کردید؟ بعد اگر دیدید خطا دارد نگاه کنید تفاوت این دو نقطه که در یکی سودآوری و در یکی زیان‌دهی داشته در چه بوده؟ این تفاوت دوباره می‌شود بخشی از راهبرد شما و به این شیوه راهبردتان را کامل می‌کنید.

به همین شیوه راهبرد داد و ستدی شما کامل می‌شود.
    هر چقدر این کار ژرف‌تر باشد زمان کمتری می‌خواهد.
    آن خواندن ابتدایی کتاب‌ها هم کمکی است برای اینکه اینجا چند ابزار و دیدگاه داشته باشید برای بررسی بیشتر. مثلا با مکدی آشنا شده باشید و در هنگامی که می‌خواهید به نمودار (ژرف) نگاه کنید ابزار مکدی را هم داشته باشید آن پایین که اگر خواستید ببینید در نقاطی که می‌خواهید وضع مکدی مثلا چگونه است و چگونه باید باشد و در چه حالتی هم نباید باشد...
    حتی اگر انسان خیلی قوی باشد این‌ها و آن مطالعات هم نیاز نیست و آدم تنها با نگاه بسیار عمیق به نمودارها هم می‌تواند کارش را پیش ببرد. (آنها کمکی هستند...)
    باز هم در همین راستا آدم می‌تواند مقداری مطالعه داشته باشد... ولی به صورت تخصصی و موردی. مثلا اگر از همین مکدی بوهای خوبی استشمام می‌کند می‌تواند در همین خصوص دیدگاه‌های مختلف را نگاه کند... (انگلیسی به خصوص. به خصوص انجمن متاتریدر) ولی همه تنها و تنها باید در سطح ایده‌گیری باشد و بس. کار اصلی را تنها خود آدم می‌تواند و باید انجام دهد.

من گمان نکنم تمام فرآیند‌های بالا (اگر یک نفر منظم و دقیق و با انگیزه بخواهد دنبال کند) بیشتر از یک ماه (برای یک نفر که روزی دو ساعت می‌خواهد زمان بگذارد) زمان ببرد.

بعد از این دیگر می‌شود اصلاح و تکمیل دایمی که باید هر کسی داشته باشد... یعنی آدم با راهبردش خرید و فروش می‌کند. از کارهایش بازخورد (Feed Back) می‌گیرد. راهبردش را اصلاح و تکمیل می‌کند و دوباره خرید و فروش می‌کند و بازخورد می‌گیرد.

پی نوشت: بنیادی و تابلو خوانی هم عین همین است. یعنی شما به جای اینکه نمودار را بگذارید پیش رویتان می‌روید به این توجه می‌کنید که در کدام حالات رشد‌های خوبی که مد نگر شما بوده اتفاق افتاده. با پی بر ای بوده؟ با بهبود فروش بوده؟ با وضع قوانین دولتی بوده؟ با چه بوده؟ برای تابلوخوانی هم همین‌گونه. البته باید حافظه آدم هم یک مقدار خوب باشد. فلان نماد که فلان جور شد در تابلواش چه اتفاقی افتاد؟ (خدا را شکر دیده‌بان سایت بورس یک قابلیت مرور گذشته را رایگان دارد که هنوز برش نداشته‌اند.) آدم برود گذشته سهام را نگاه کند ببیند فلان حرکت زیبا که آدم منتظرش بوده را پیش از اینکه بزند بر روی تابلو چه اتفاقای اتفاده (و چه اتفاقاتی نیافتاده و در حالات مشابه که این اتفاق افتاده آیا اشتباه هم وجود دارد یا نه؟)
    پی‌نوشت: دیدم سجاد عزیز در بخش پیام‌های یکی از اعضای سایت مطلبی گذاشته که پیشنهاد می‌کنم یک نگاه بیاندازید: http://forums.boursy.com/member.php?u=14878
    آقا محمد حسین عالی بود دوست عزیز
    در مورد نوشتن راهبرد خیلی عالی توضیح دادید. خیلی خوب بود
    ممنون از زحمات شما

18. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید gholamk از ایشان تشکر کرده اند:

در شصفها حقوقی فروشنده انگار درصدی نیست. و خرید حقیقی امروز هم وجود داشت. با اینکه ۱۵ درصد افت قیمت داشت امروز.
    در وبملت هم صندوق یکم بانک کشاورزی فروش عجیب و وحشتناک داشته. اصلا این صندوق در تمام سهام انگار انتحاری دست به فروش وحشیانه زده! در وساپا ۱۰۰ میلیون سهم فروخته نامرد! یعنی نصف دارایی‌اش را! نکند به خاطر حرف جهانگیری این‌گونه وحشیانه دارد می‌فروشد؟ آخر بی انصاف امروز بیش از ۱۰ درصد در وگردش رنج زدی! انصافت کجاست؟؟؟
    حواستان باشد اگر این نمادها را داشتید بدانید باز هم ممکن است
    صندوق بانک کشاورزی از این دیوانه‌بازی‌ها در بیاورد:
    وبملت و وگردش و وساپا و آپ و فخوز (بسته) و فاذر (بسته) و گندم۲ (فروخته) و ثاژن و منفعت دولت و سلامت۶ (فروخته) و اشاد۵ و اشاد۶ و اشاد۷ و خراسان و شرانل (خرید داشته!!! البته نه زیاد) و غبهشر.
    «محمد حسین» هستم.

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 57 از 105 نخست ... 7475455565758596067 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)