صفحه 6 از 22 نخست ... 345678916 ... آخرین
نمایش نتایج: از 51 به 60 از 217

موضوع: یادآوری?

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : یادآوری!

چه سهامی بخریم ؟ ✍️ محمد حسین ادیب
    1️⃣ روزی از روزها ، بازار بورس سقوط می کند خود را برای آن روز آماده کنید
    2️⃣ ابتدا یک خانه داشته باشید بعد در بورس سرمایه گذاری کنید
    3️⃣ همیشه پنج منبع درآمد داشته باشید ، یکی از آن می تواند سهام باشد
    4️⃣ سهامی را بخرید که بازار گردان داشته باشد
    5️⃣ سهامی را بخرید که علاوه بر فروش در داخل بخشی از محصول آن صادر شود
    6️⃣ اگر شرکت صادرات محور نیست سهام شرکت هایی را بخرید که کالا و خدمات ضروری تولید کنند ، کالا و خدمات ضروری ، کالا و خدماتی است که درآمد فرد هر چقدر کاهش یابد بازهم از خرید آن کالا دست بر نمی دارد
    7️⃣ سهامی را بخرید که نسبت بدهی اش به بازار از طلب اش از بازار کمتر باشد ، سهام شرکتهایی را که بدهی اش به بانک و بازار بیشتر از طلب اش از بانک و بازار باشد را هر گز نخرید
    8️⃣سهامی را بخرید که قیمت آن خوب باشد ، همیشه در خرید سهامی که نسبت پی به ای آن بالای ١٠ باشد احتیاط کنید ، اگر پی به ای آن بالای ده باشد نوسان گیری کنید و خارج شوید
    @adibmh.ir
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    دوستان باز هم می‌خواهم یادآوری کنم.
    تکراری است ولی لازم است.
    در همین روزهای بسیار عالی بازار باید به اندیشه روزهای بد بود.
    این رشد عالی بازار اگر قرار باشد اصلاحی در پی خودش داشته باشد اصلاح سخت خواهد بود.
    البته باز هم به نگرم با آن روز فاصله‌ی زیادی داریم ولی از همین‌جا باید به فکر آن باشیم.
    باید به این بیاندیشیم که در چه شرایطی باید سود خودمان را ذخیره کنیم و تشخیص دهیم بازار دیگر خراب شده و باید با آن (موقتا) خداحافظی کرد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    در این روزهای عالی مواظب باشیم هر آت و آشغالی نخریم.
    برخی نمادها هستند که در بازار پایه به خصوص ج که اگر روند بازار بخواهد منفی شود در عرض چند روز می‌توانند زیان سنگین روی دستمان بگذارند.
    برخی نمادها هستند که حجم روزانه‌شان بسیار کم است. حالا دو روز شاید یک مقدار زیاد شده باشد ولی در کل کم است. اینها در بازار منفی که قفل می‌شوند هیچ، در بازار مثبت کنونی هم شاید به خاطر همین حجم بسیار کمشان مثبت نخورند!

پی‌نوشت: باز هم تشکر می‌کنم از دوست عزیزم جناب Aiming که بنده را مورد لطف خودشان قرار دادند.
    سلام.
    شما را نمی‌دانم که به این حرف‌ها عمل کردید یا نه؟ ولی من خودم به شخصه که نتوانستم درست و حسابی عمل کنم...
    آن روز نخست که در جستار نبض بازار هم گفتم اوضاع آشفته شده و یک روز متعادل بود پس از روزهای زیادی مثبت خوردن، همان روز مقداری نقد کردم... ولی پس از چند روز (مثلا پانزده بیست درصد افت) دوباره بازار که از حالت منفی شدید به یک حالت نوسانی و آشفته تبدیل شد همان مقدار کمی که نقد داشتم را هم خرید کردم... (متاسفانه اینجا با صحبت دوستان جو گیر شدم! که یادم باشد یک یادآوری در مورد این چیزها هم بنویسم...) خلاصه اینکه همان موقع فهمیدم اشتباه کرده‌ام و آمدم دوباره بفروشم که سلسله بدبیاری‌هایم آغاز شد... از آن روز یک روز در میان، یک روز خودم داغان بودم و یک روز رایانه‌ام... خلاصه اینکه با اینکه این همه حواسمان را جمع کردیم و شش دانگ منتظر چنان روزی بودیم باز نتوانستیم درست و حسابی از زیرش جاخالی بدهیم...
    عیب ندارد...
    هنوز خدا بزرگ است!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 15 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مهمتر از سود کردن حفظ سرمایه است.
    «محمد حسین» هستم.

6. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

زمانی که نمی‌دانی دقیقا چه کار باید بکنی یکی از این دو راه را انتخاب کن:
    ---> یا نصفه نیمه یک کاری را انجام بده. (مثلا اگر در فروش فلان سهام مردد هستی نیمی‌اش را یا مقداری‌اش را بفروش)
    ---> یا اینکه کلا از آن نماد (یا از بازار) خارج شو.

در مورد دومین راهکار... بایستی می‌گفتیم در حقیقت هیچ کاری نکن. ولی از آنجا که در بورس هیچ‌کاری نکن ممکن است به «سهامداری کن» تعبیر شود ما می‌گوییم بفروش. در حقیقت در بورس معنی این توصیه که «هرگاه ندانستی وضع چگونه است، هیچ‌کاری نکن» این می‌شود که «هرگاه ندانستی وضع چگونه است نه سهام بخر و نه سهام نگهداری کن» یا به عبارت دیگر بفروش و از بازار موقتا خارج شو (تا زمانی که دوباره بتوانی بفهمی بازار چه جهتی دارد).

در مورد نخستین راهکار هم... زمانی که شما در مورد یک تصمیم مردد هستی و مثلا نمی‌دانی فروش در فلان نماد بهتر است یا نگهداری‌اش... خرید در فلان نماد بهتر است یا صبر... معمولا یک مقدار از این تردید و عدم توانایی در تصمیم گیری درست بر می‌گردد به احساسات درونی ما... که مانع از تفکر منطقی و خشکمان می‌شود... مثلا می‌خواهیم بخریم... یک احساس مانند اینکه «اگر اکنون بخرم و از فردا قیمت سهام بریزد چه؟» یا یک احساس دیگر مانند اینکه «اگر نخرم و از این نماد جا بمانم چه؟» جلوی تفکر درست ما را می‌گیرد... پند و پیشنهاد ما در این دست حالت‌ها این است که یک مقدار از آن کار را بکنیم... حالا با این یک مقدار از فلان کار را کردن چه اتفاقی می‌افتد؟؟؟ در این حالت یک احساس دقیقا مشابه و البته با ۱۸۰ درجه چرخش ایجاد می‌شود و روبروی احسای پیشین می‌ایستد و باعث می‌شود به تعادل روانی/احساسی برسیم و اینک به آسانی می‌توانیم بیاندیشیم!
    مثلا... مثلا فرض کنید من می‌خواهم صد درصد سهام خودم را در شیران در این بازار بفروشم... و کاملا هم مردد هستم که آیا این کار درست است یا نه؟ یک احساسی به من می‌گوید حالا اگر فروختی و از فردا یک کله بالا رفت چه کار می‌خواهی بکنی؟ و احساس دیگر می‌گوید هر روز که داری این را نگهداری می‌کنی یک زیان به زیان‌هایت دارد افزوده می‌شود...
    در این شرایط من نه صد درصد شیران‌هایم را می‌فروشم و نه صفر درصد. بلکه می‌آیم ده درصد از سهامم را در این نماد می‌فروشم. حالا من ِ احساساتی که این فروش را انجام داده‌ام دو احساس جدید دیگر هم در کنار آن دو احساس پیشین خواهم داشت! یکی اینکه نکند این فروش اشتباه بوده باشد... و دیگر اینکه خدا را شکر که جلوی زیان بیشتر را گرفتم...
    و اگر تجربه بکنید می‌بینید که این دو احساس به زیبایی می‌روند در ذهن شما می‌نشینند روبروی آن دو احساس پیشین و از تقابل این افکار خیلی قشنگ ذهن شما متعادل (Balance) می‌شود! و باور کنید یک احساس زیبا در ذهنتان شکل می‌گیرد که بستری می‌شود برای تفکر منطقی...
    احساس عذاب وجدان ناشی از سهامداری اشتباه با آن فروش اندکی که انجام داده‌اید از بین می‌رود و از آن سو احساس عذاب وجدان از فروش اشتباه هم با سهامداری‌ای که می‌کنید از بین می‌رود! در نتیجه یک آن شما از شر این احساسات رهایی می‌یابید و می‌توانید قشنگ بنشینید بیاندیشید...
    اما اگر پس از فروش اندک (ده درصدی) سهام باز هم حالت شک داشتید چه؟ در این حالت من پیشنهاد می‌کنم که خوب... باز هم ده درصد دیگر بفروشید! زمان خود را به بازه‌هایی (مثلا یک روزه یا یک ساعته) تقسیم کنید و در هر بازه مقداری بفروشید... و اگر فکر می‌کنید تا آخر به جایی نخواهید رسید که حالت یقین به شما دست دهد... پیشنهاد من این است که هر چه زودتر همه را بفروشید و نقد کنید و تا زمانی که به یک حالت یقین نرسیده‌اید دست به خرید نزنید.
    در مورد خرید هم همین است... آدم در جایی که نمی‌داند با نخریدن، سهام از دستش در خواهد رفت یا خرید سهام ممکن است به یک باتلاق برای او تبدیل شود... و در این افکار آدم مانده و نمی‌تواند آخر سر به نتیجه‌ای برسد... من پیشنهاد می‌کنم ده درصد خریداری شود... و باز هم اگر نشد ده درصد... همه چیز مانند فروش... با این تفاوت که اگر در اینجا سه چهار گام خریداری شد و همچنان آن حالت تردید وجود داشت پیشنهاد می‌شود همه را آدم بفروشد و نقد بماند.
    «محمد حسین» هستم.

8. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

درست نیست اینجا این مطلب را بگذارم ولی با توجه به اینکه صحبت‌های پیشین در این مورد بوده بد نیست همین‌جا عرض کنم.
    موضوع: آیا آن رشد عالی تمام شد؟ و دیگر خبری از آن نخواهد بود؟
    به نگر من نه.
    به نگر من باز هم شاهد آن رشد رویایی خواهیم بود. (البته حالا در ادامه ممکن است با آن شدت پیدایش نشود ولی احتمالا یک رشد خوب خواهیم داشت...)
    چرا؟ به خاطر اینکه خوب... دلایل آن رشد پیشین که منطقی هم بود هنوز ارضاء نشده.
    در گذشته ما منتظر این رشد خوب بودیم... انتظارش را می‌کشیدیم... (دوستانی که در جستار تدبیر و امید با ما همراه بودند می‌دانند ما حتی از سالیان گذشته منتظر یک تورم وحشتناک و رشد ارز و بعد از آن رشد بورس بودیم... (که شکر خدا از هیچ‌کدام هم درست و حسابی نتوانستم استفاده کنم. به هر روی...))
    آن رشد باید بالاخره اثرش را در بورس بگذارد.
    این اثر از دو جنبه است: ۱- به خاطر بی‌ارزش شدن پول ملی باید سود‌آوری شرکت‌ها (چه صادراتی‌ها که مستقیم سودشان بالا رفته و چه داخلی‌ها که افزایش تعرفه می‌گیرند) افزایش پیدا کند. و ۲- به خاطر بی‌ارزش شدن پول ملی باید دارایی‌های شرکت‌های بورسی ارزشمند‌تر شود و در نهایت می‌توان گفت به خاطر بی‌ارزش شدن پول ملی باید سهام گران شود.

خوب... البته در بورس هم ما رشدی داشتیم... ولی آیا این رشد همان رشد است؟ نه.
    نخست اینکه این رشد تقریبا در برخی نمادها صد در صدش از بین رفت! در حالی که رشدی که ما می‌گفتیم باید دست کم پنجاه درصدش می‌ماند.
    دیگر اینکه اندازه‌ی رشد باید بیشتر باشد...
    محاسبه کنیم:
    ارز سه برابر شده.
    یعنی بسیاری از چیزها در داخل باید همین‌میزان گران شوند.
    سهام باید با توجه به سه برابر شدن ارز چهار پنج برابر شود.
    شاخص هم‌وزن ۱۱۰ درصد رشد کرده و با اصلاح بیست درصدی که انجام داده رسیده به ۷۰ درصد و احتمالا تا ۶۰ درصد یا حتی ۵۰ درصد هم پایین‌ می‌آید. (البته این شاخص‌ها دروغین‌اند... افتشان به اندازه‌ی افت نمادها نیست ولی رشدشان هست! یعنی من گمان کنم متوسط بازار بیشتر از ۵۰ درصد از رشدی که داشت ریخت... حالا... به هر روی... ما افت تا اینجا را می‌گیریم همان بیست درصد و رشد کلی را هم می‌گیریم هفتاد درصد...)
    این هفتاد درصد کجا و آن چهار پنج برابری که باید می‌شد کجا...
    پس بازار همچنان جا برای رشد دارد... و این آخر بازی نیست...
    ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــ

• پی‌نوشت نخست: امکان دارد در آینده این نوشته را به یک جستار مناسب‌تر منتقل کنم.
    • پی‌نوشت دوم: به هیچ وجه این موضوع مربوط به کوتاه مدت نیست! اتفاقا در کوتاه مدت ممکن است به خاطر ادامه‌ی افت نفتی‌ها و در کنار آن افت شاخص و در کنار آن افت بازار وضع خوبی نداشته باشیم! این موضوعی که من عرض کردم برای بلند مدت است... بسیار بلند مدت...
    • پی‌نوشت سوم: اکنون بازار یک مقدار تحلیلی‌تر شده... پس بد نیست نمادهای بنیادی را دوباره پیش چشم بیاوریم... (بازار اگر دوباره گاوی شدید شد دوباره می‌توانیم نگاهی داشته باشیم به نمادهای بازار پایه و نمادهای خاک‌برسری و از این جور چیزها که به باد هوا تکیه دارند و با فوتی بالا-پایین می‌شوند...)

ویرایش توسط mhjboursy : 2018/10/26 در ساعت 23:20
    «محمد حسین» هستم.

10. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

این تصمیم‌های ما هستند که در بازار، پول و دارایی ما را معین می‌کنند... پس یک مقدار رویشان زمان بگذاریم.
    «محمد حسین» هستم.

12. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

اگر همواره بازار را فرصت خرید می‌بینی،
    چشمت مشکل دارد.
    «محمد حسین» هستم.

14. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

ار وقتی داراییم رو به دلار حساب گردم

احساس میکنم حاصل 10سالم بر باد رفته

اگر به فرانک سویسس حساب کنم

نصف عمرم به فنا رفته

دکتر ادیب

رنجی ار دونست این موضوع بردم که نپرس

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

16. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

این که آدم راهبرد داد و ستدی خوبی نداشته باشد بد است.
    بدتر از آن این است که همیشه راهبردش به یادش نباشد و درست حسابی به آن عمل نکند.
    بدتر از آن این است که همزمان چند راهبرد داد و ستدی داشته باشد و هر چند مدت یک بار از یکی به دیگری جابه‌جایی داشته باشد.
    و بدتر از همه هم این حالت است که آدم راهبرد درست و حسابی نداشته باشد و راهبردهای دیگران و پیشنهادهای خرید و فروش دیگران را (بدون فهم کامل دلایل و بدون اینکه دلایل را مال خود کرده باشد) بگیرد و هر روز مانند با یک بادی به یک جهتی برود...

خدایا به همه ما راهبرد داد و ستدی خوب (و مهمتر از آن قدرت عمل به آن) عطا بفرما.
    «محمد حسین» هستم.

18. 12 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سرمایه ترسو است.
    همین.
    «محمد حسین» هستم.

20. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 6 از 22 نخست ... 345678916 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 4 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 4 مهمان ها)