صفحه 2 از 11 نخست 12345 ... آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 103

موضوع: کارگاه اندیشه ?

عضو عادی
    تشکر شده 193 بار در 79 ارسال

پاسخ : مشکل با مفید تریدر

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    نه. عملکرد بازار قیمت را یک پنجم می‌کند. (البته یک پنجم دقیقا که نه... معمولا تو ایران چند درصد افزایش قیمت هم داریم... بسته به شانس)
    مثلا حفاری. دو روز کاری گذشته قیمتش بود ۴۱۰۰ ریال که پس از افزایش سرمایه ۲۵۰۰ ریال باید قیمت می‌خورد. که به خاطر اینکه بازار خوب است ۲۵ درصد هم بازار حاضر شد اضافه‌تر پرداخت کند و قیمت را به ۳۲۰۰ ریال رساند.

پس خود مردم (بازار) قیمت را کاهش می‌دهند. یعنی عرضه و تقاضا. (البته سازمان بورس هم یادم است در گذشته محدودیت دامنه‌ی نوسان می‌گذاشت... مثلا اجازه نمی‌داد حفاری که قیمتش ۴۱۰۰ ریال بوده خارج از دامنه‌ی ٪۵+۲۵۰۰ تا ٪۵-۲۵۰۰ نوسان کند. ولی در حال حاضر این محدودیت نوسان را انگار برداشته.)

این قیمت‌های تئوریک گشایش هم یک سری فرمول ساده دارد که اگر در اینترنت جستجو کنید هستند: https://www.google.com/search?q=%D9%...ient=firefox-b

اتفاقا برای منم سوال بود که چطور شرکتی که افزایش سرمایه داده، با یک بازگشایی سبز و معمولا زیاد روبه رو میشه؟ طوریکه به جای اینکه رو به پایین سقوط کنه (نمودار تعدیل نشده) گاها رو به بالا صعود میکنه(مثل مثال شما). احتمالا سهامدار با خودش میگه این شرکت حتما سود بیشتری توش نهفته و یا در اینده نزدیک کسب میکنه و بازم بیشتر از اینها می ارزه!

یک سوال دیگه هم پیش میاد، که نمیدونم اینجا بپرسم یا برم توی نبض بازار سوال کنم. من همینجا میپرسم چون در ادامه ی همین بحث هست( و اگر خواننده ی دیگری دنبال کنه بحث رو شاید براش جالب باشه، ولی شما صلاح دونستین منتقل کنید).

سوالم اینه که، تا جایی که من میدونم، اکثر شرکتها مرداد ماه نمادشون بسته میشه و میرن به مجمع سالانه برای تقسیم سود. و اگر فرضا اول تیر سهام شرکت 100 تومن بوده، و قرار هست 15 مرداد بره مجمع، سهام تا قبل از روز بسته شدن، بسته به سودی که شرکت پیش بینی کرده، معمولا صعودی میشه. مثلا سهم تا روز اخر به 150 تومن فرضا میرسه. چون احتمالا بازار سودی که پیش بینی شده رو به قیمت روز سهم اضافه میکنه قبل از بسته شدن برای مجمع. و قاعدتا بعد از مجمع و توی بازگشایی، باید سهم حداقل به اندازه ی میزان سود توضیع شده، ارزشش کم بشه. ولی بازم میبینیم که گاها سهم هایی با جهش های مثبت بازگشایی میشن. آیا اینم باز با همون قاعده ی قبلی تفسیر میشه؟ یعنی توی مجمع چیزایی گفته شده و شنیده شده که سهامداران معتقد شدن ارزش سهم از رقم قبل مجمع هم باید بالاتر بره، حتی بعد از دریافت سود!

2. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید prince0fpersia از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه اندیشه

به تجربه دیده‌ام آن نمادهایی که در پایین بیشتر بازی در می‌آورد و بیشتر آزار می‌رساند در هنگامی که روند می‌گیرد بسیار عالی‌تر بالا می‌رود و در روند دیگر آزار نمی‌رساند.
    من بسیار در کف خرید می‌کنم... بسیاری از اوقات که سود خوب می‌برم دقت کرده‌ام دیده‌ام که در آن زمان‌ها با یک سری سفته‌باز همراه شده بودم... در همین روندهای سفته‌بازی هم دقت کرده‌ام...
    گویا نمادهایی که در پایین بیشتر آزار می‌رساند دارند آن پایین کنترل می‌شوند.
    می‌شود همین‌ها را نیز در بررسی‌هایمان بگنجانیم. اگر بتوانیم روشی پیدا کنیم که طبق آن این تحرکات را تمیز دهیم عالی می‌شود.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط prince0fpersia نمایش پست ها
    اتفاقا برای منم سوال بود که چطور شرکتی که افزایش سرمایه داده، با یک بازگشایی سبز و معمولا زیاد روبه رو میشه؟ طوریکه به جای اینکه رو به پایین سقوط کنه (نمودار تعدیل نشده) گاها رو به بالا صعود میکنه(مثل مثال شما). احتمالا سهامدار با خودش میگه این شرکت حتما سود بیشتری توش نهفته و یا در اینده نزدیک کسب میکنه و بازم بیشتر از اینها می ارزه!
    اینکه سبز می‌شوند به چندین موضوع می‌تواند مربوط بشود...
    همیشه هم این گونه نیست که سبز بشوند! یک زمانی داشتیم که این‌قدر هر چیزی رفت مجمع و هنگام گشایش قرمز باز شد که همه از نام مجمع می‌ترسیدند! و تا نام مجمع می‌آمد همه فروش می‌زدند! زمان دوری را نمی‌گویم... همین پارسال و پیارسال.
    برعکس قدیم‌تر ها روال این‌گونه بود که هر جا نام افزایش سرمایه‌ می‌آمد همه عاشق سهام آن شرکت می‌شدند!

چرایی‌اش:
    ۱- اخباری که در مجمع می‌آید.
    ۲- افزایشی یا کاهشی بودن بازار. (وقتی هم‌گروهی‌های این نماد و کلا بازار در چهار روز غیبت این نماد چهارتا مثبت خورده هنگام گشایش این نماد هم بازار علاقه دارد این عقب‌افتادگی را جبران کند.)
    ۳- از بین رفتن قوانین من‌درآوردی و احمقانه‌ی سازمان بورس (#شاپور‌ـ‌دانا) در کشور ما یعنی محدودیت دامنه‌ی نوسان در زمان بازگشایی نمادها.
    ۴- رقیق شدن سهام. (این تاثیر بد می‌گذارد معمولا. کسانی مثلا که سهامشان پنج برابر می‌شود به لحاظ روانی تمایل پیدا می‌کنند بخشی‌اش را بفروشند.)
    ۵- بازی حق‌تقدم‌ها (هم تاثیر مثبت می‌تواند داشته باشد و هم منفی)
    ۶- کنترل و دست‌کاری شدید‌تر بازیگران و بازارگردان‌ها (این هم هم تاثیر مثبت می‌تواند داشته باشد و هم منفی)
    .
    .
    .
    اکنون به خصوص این مورد دوم یعنی افزایشی بودن روند کلی بازار ببسیار موثر است.
    با پیشرفت زمانه و پیشرفت فناوری و اجبار سازمان بورس برای عدم افشای اطلاعات در مجامع (که این کار درستی است) آن مورد نخست که بسیار تاثیر گذار بود تاثیرش کاهش یافته. اکنون دیگر در مجمع که حاضر می‌شویم همه همه‌چیز را تقریبا می‌دانند و رفتن به مجمع چیز زیادی به اطلاعات آدم نمی‌افزاید. دارد تاثیرش کم می‌شود... گاهی سهامداران چندین برابر خود مدیر عامل و مدیر مالی از اوضاع سهام اطلاعات بیشتری دارند!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط prince0fpersia نمایش پست ها
    سوالم اینه که، تا جایی که من میدونم، اکثر شرکتها مرداد ماه نمادشون بسته میشه و میرن به مجمع سالانه برای تقسیم سود. و اگر فرضا اول تیر سهام شرکت 100 تومن بوده، و قرار هست 15 مرداد بره مجمع، سهام تا قبل از روز بسته شدن، بسته به سودی که شرکت پیش بینی کرده، معمولا صعودی میشه. مثلا سهم تا روز اخر به 150 تومن فرضا میرسه. چون احتمالا بازار سودی که پیش بینی شده رو به قیمت روز سهم اضافه میکنه قبل از بسته شدن برای مجمع. و قاعدتا بعد از مجمع و توی بازگشایی، باید سهم حداقل به اندازه ی میزان سود توضیع شده، ارزشش کم بشه. ولی بازم میبینیم که گاها سهم هایی با جهش های مثبت بازگشایی میشن. آیا اینم باز با همون قاعده ی قبلی تفسیر میشه؟ یعنی توی مجمع چیزایی گفته شده و شنیده شده که سهامداران معتقد شدن ارزش سهم از رقم قبل مجمع هم باید بالاتر بره، حتی بعد از دریافت سود!
    این موضوع بیشتر به بررسی بنیادی مربوط می‌شود.
    مثلا این‌گونه حساب می‌کنند که:
    این نماد قیمتش ۱۰۰۰ ریال است و ۲۰۰ ریال سودش است.
    در مجمع گمان کنم ۱۰۰ ریال سود نقدی نقسیم کند.
    قیمت تئوریک گشایشش می‌شود ۹۰۰ ریال.
    سال بعد با توجه به فلان مسئله (مثلا با توجه به عملکرد دو ماه اخیرش) می‌تواند ۳۰۰ ریال سود بسازد.
    پس پی روی ای این پس از مجمع باید بشود حدود ۳ برابر.
    حالا ما اگر پی روی ای همگروهی‌هایش را که ۵ است حساب کنیم نتیجه می‌گیریم که این قیمتش اکنون (که ۱۰۰۰ ریال است) بسیار ارزنده است و جا دارد تا ۱۶۰۰ برود... و ما اگر حتی تا ۱۴۰۰ ریال هم بیاییم و از این خرید کنیم باز سال آینده یک سود خوب داریم...

به این پی‌ـبر_ای می‌گویند p/e تحلیلی. در سایت سازمان بورس زده p/e=5 ولی طرف می‌نشیند با خودش دودوتا‌چهارتا می‌کند می‌گوید p/e=3 و حاضر است تا زمانی که p/e<4 پول خرج کند و سهام این شرکت را بخرد.
    «محمد حسین» هستم.

8. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مطالبی بسیار مفید که جناب نوام چامسکی لطف کردند قرار دادند... البته مطلب یک جوری است... با اینکه بسیار مفید است ولی انگار تهش رها شده... مثل این فیلم‌ها که انتهایش باز است!!! خخخخ
    این هم به مرحله‌ی جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نرسیده... دستاورد نداشته...

نقل قول نوشته اصلی توسط نوام چامسکی نمایش پست ها

«محمد حسین» هستم.

10. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

https://t.me/faghatkhoda135056/3711

باقیش تو این لینک هست

اگر شما ار اینجا نخواستید دانلود کنید به این لینک برو
    https://threemarkets.com/course/%D8%...9%D8%B4%D9%86/

https://threemarkets.com/%D9%81%D8%B...8%B4%D9%86-m1/

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

بازار بورس بسیار جای جالب و خوبی است.
    تصمیم‌های آدم پول می‌سازد. یا پول می‌سوزاند.
    به همین آسانی.

این روزها که بازار تلاطم شدیدی دارد همه اثرات این تغییرات را روی پول خودشان به وضوح می‌بینند...
    تغییرات هم زیاد است. برخی روزی یک میلیون تومان سود یا زیان می‌کنند برخی روزی ده میلیون و برخی روزی صد میلیون... دست کم بگو روزی یک میلیون. ما یک میلیون را می‌گیریم.
    حالا این یک میلیون را مقایسه بکنید با حقوق یک کارمند که ۲ میلیون است. (یک میلیونی هم داریم کمتر هم داریم بیست میلیونی و بیشتر هم داریم... ولی ما بنا را گذاشتیم بر صحبت آقای ادیب که گفته بود میانگین حقوق ۹۶ دو تومان بوده)
    ببینید... چقدر موضوع جالب و مهم می‌شود...
    کافی است آدم در ماه یک تصمیم درست بیشتر بگیرد و یک تصمیم اشتباه کمتر بگیرد که به اندازه‌ی یک حقوق پیش بیافتد!
    چقدر جالب و مهم است!؟؟!؟!!!!!

کافی است آدم یک مقدار بیشتر حواسش را جمع کند و کار الکی و احمقانه نکند و با درایت، درست انتخاب کند...
    «محمد حسین» هستم.

14. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

یوجین فاما

نوبلیست اقتصاد

نفریبا مثل تصاویر بالا فکر میکنه

نظریه بازار کارا
    ار ایشون هست

https://www.aparat.com/v/SCK8B

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط نوام چامسکی نمایش پست ها
    یوجین فاما

نوبلیست اقتصاد

نفریبا مثل تصاویر بالا فکر میکنه

نظریه بازار کارا
    ار ایشون هست

https://www.aparat.com/v/SCK8B
    نوام جان خیلی گلی. اگر باز هم منابع مناسب (با موضوعات بنده) داشتی حتما لطف کن قرار بده استفاده کنیم.
    البته منابع نوشتاری (کتاب یا خلاصه‌ای شبیه همان که قرار دادید) از ویدیو هم سودمندتر است. اگر داشتید حتما ارایه بفرمایید. (چون ویدیو را... حدودا باید آدم یک پنجمش را ببیند تا دستگیرش بشود به دردش می‌خورد یا نه؟ قبلا مطالب آن را می‌دانسته یا نه؟ در سطح متناسب با دانش او دارد ارایه می‌شود یا بالاتر/پایین‌تر؟ و ... و معمولا این قدر زمان نداریم که بگذاریم... حتی منی که کل زمانم را دارم برای بورس و یادگیری می‌گذارم!... ولی کتاب و نوشته به دلیل اینکه سر فصل دارد و قدرت پیدا کردن موضوعات درون آن تندتر است بهتر است.)
    باز هم سپاس. یا علی
    «محمد حسین» هستم.

18. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

یکی از بهترین کارهایی که من همواره کردم و دوست دارم انجام بدهم تجزیه و سپس ترکیب است.
    هنگامی که ما یک ساختاری را می‌بینیم ابتدا آن را بشکنیم به عوامل جزیی و پس از درک هر عامل جزیی دوباره همین عوامل را سرهم بندی کنیم تا ساختار کلی را بهتر بتوانیم بسنجیم.
    در مورد مسایل مختلف بورس مثلا...
    بیاییم از دیدن یک نمودار، رفتار بازیگران معمولی و بازیگران رانتی (به گونه‌ای) جدا کنیم و سپس پس از اینکه درک کردیم هر کدام دارند دقیقا چه کار دارند می‌کنند دوباره اینها را سر هم بکنیم و تشخصی بدهیم روند قیمتی در آینده چگونه خواهد بود.
    به همین شیوه: حجم و قیمت را جدا و دوباره سرهم بندی کنیم...
    و نیز رفتار روزانه و هفتگی و ماهانه را...
    و نیز قدرت و سرعت حرکت را...
    و نیز...
    (در مورد مسایل بنیادی چون تخصصی ندارم چیزی نمی‌گویم... آنجا هم حتما باید همین کار را کرد... مثلا نقش عوامل بین‌المللی را و نیز عوامل کشوری و صنعتی و شرکت را جدا کرد و دوباره سرهم کرد... )

این موضوع به خصوص برای دوستانی که مانند من اهل کارهای خودکار و برنامه‌نویسی هستند بسیار مهم و راهگشا است.
    «محمد حسین» هستم.

20. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 11 نخست 12345 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)