صفحه 4 از 11 نخست 1234567 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 103

موضوع: کارگاه اندیشه ?

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه اندیشه

تابلوخوانی
    ـــــــــــــــــــــ
    روی تابلو می‌خواهیم نگاه کنیم که یک نماد دارد بر می‌گردد یا نه این‌گونه است که اگر منفی نمی‌خورد جریان چیست؟ به خاطر این است که خریداری در قیمت مناسب نیست؟ یعنی شکاف قیمتی زیادی بین خریدار و فروشنده وجود دارد؟ یا اینکه به خاطر این است که خریدار با دو ریال پایین‌تر نسبت به فروشنده سر خطی هست و سر خطی گذاشته ولی فروشنده سفارش فروش نمی‌گذارد.
    روی تابلو نگاه می‌کنیم ببینیم اگر صف فروش وجود دارد صف فروش مدام جمع می‌شود و کوچک و بزرگ می‌شود؟ یا اینکه گذاشته‌اند برای روزهای بعد و در آن روز اصلا کسی دست نمی‌زند.
    نگاه می‌کنیم ببینیم خریدار هست و رنج می‌کشد و فروشندگان را می‌آزماید؟ (یعنی یک رنج می‌کشد بالا و بر می‌گردد پایین ببیند فروشندگان دوباره پایین می‌آیند یا کسی دیگر نه در آن بالا و نه در این پایین فروشنده نیست) یا اینکه در سمت سفارش خریداران به هیچ وجه تحرکی دیده نمی‌شود؟
    نگاه می‌کنیم ببینیم کلا در دو طرف چقدر تحرک وجود دارد.
    به سفارش‌های ترس و شور و هیجانی و گنده نگاه می‌کنیم. اینکه سفارش‌ها خرد گذاشته می‌شود یا سفارش‌ها بزرگ گذاشته می‌شود؟ (متناسب با هر نمادی بزرگی و خردی یک جور معنا می‌شود... مثلا برای وبملت سفارش بزرگ بالای ۱ یا ۲ میلیون سهم در یک قیمت است و برای یک نماد گران و کم حجم شاید ۱۰ هزار سهم بزرگ باشد. باید به شناوری و ابعاد شرکت و قیمت سهم توجیه کرد این سفارش‌های گنده را.) اگر با سفارش‌های کوچک دارند می‌خرند و می‌فروشند و همزمان به ما اثبات شده که به میزان زیادی هم دارند این کار را می‌کنند یعنی... یک خبرهایی هست... یعنی طرف خیلی می‌خواهد در این جهت پیشروی کند و فعلا به صورت اولیه این را آورده.
    به سفارش‌های پس از سفارش‌ها نگاه می‌کنیم. اینکه پس از یک حرکت بزرگ و اینکه خنثی شد آیا حرکت دیگری دوباره در آن جهت صورت می‌پذیرد؟ یا نه؟ مثلا آیا پس از اینکه یک رنج منفی کشیده شد و مثلا به منفی چهار آمدیم و با مقاومت خریداران روبرو شد و خریداران قدرت را دست گرفتند و به صفر رساندند آیا دوباره فروشندگان قدرت را دست می‌گیرند و دوباره به سمت منفی دو یا سه حرکت می‌کنند؟ یا ماجرا همان‌جا تمام می‌شود؟
    .
    .
    .
    در آینده نوشته تکمیل خواهد شد ان‌شاءالله.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نمادهای در پیت از چند جهت مشکل دارند. یکی اینکه معمولا روند نمی‌گیرند. روند خوب نمی‌گیرند و پیوسته در امواج اصلاحی به سر می‌برند. و پیشبینی‌شان هم سخت‌تر است! دیگر اینکه بالا رفتنشان با تاخیر است. دیگر اینکه زیاد بالا نمی‌روند یا برعکس یک باره خیلی خیلی بالا می‌روند که این حالت را ما دوست نداریم. دوست داریم موارد پیشبینی‌پذیر تر باشند و پاداش زیاد و خطر زیاد را به پاداش متوسط و خطر صفر تبدیل کنیم. مورد آخر هم اینکه زمان خرید سخت می‌توان از اینها خرید و زمان فروش هم سخت می‌توان در اینها فروخت... متاسفانه این نمادهای در پیت به علت ذات و ماهیتشان بیشتر به تور ما می‌آیند و ما هم با سخت‌گیری بیشتری اینها را در زمره‌ی پیشنهادهای خودمان می‌آوریم. اینجا هم بیشتر تلاش می‌کنم در بخش توضیحات بیاورمشان. نه به عنوان پیشنهاد اصلی و ضعیف. تا اگر کسی خواست و از گذشته داشت اینها را پی‌گیری می‌کرد در جریان باشد.
    .
    .
    .
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

در نمادهای در پیت یا در امواج اصلاحی پایانی حرکت کمتری نسبت به بالاترین و پایین‌ترین دارد. یعنی در رشدها پایانی به پایین‌ترین نزدیک است و در افت‌ها به بالاترین. به خصوص در ایران که قانون صف خرید و فروش و حجم مبنای بزرگ و شناوری کم وجود دارد.
    نشانه‌ی دیگر نمادهای در پیت در نمودار این است که قیمت پایانی به قیمت پایین‌ترین یا بالاترین چسبیده باشد. به خصوص اگر اینکه این حالت در چندین روز تکرار شود. به خصوص اگر اینکه یک مدت به این ور چسبیده باشد و بعدش بلافاصله به آن ور بچسبد.
    .
    .
    .
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/11/20 در ساعت 22:38
    «محمد حسین» هستم.

6. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

برای تعیین قیمت مناسب برای فروش در روز:
    از روی شمع‌های روزهای گذشته می‌توان تقریبی حدس زد تا چه قیمتی می‌توان روز آینده فروخت و لازم نیست از صبح به تابلو نگاه کنیم.

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــ

پی‌نوشت: حالا هر کسی روش خودش را دارد... ولی تقریبا همه می‌توانند یک برآورد ذهنی از قیمت بالاترین و پایین‌ترین آن روز داشته باشند... اگر هم نمی‌توانید این کار را می‌توانید بکنید: شیب حرکت کف‌ها و سقف‌های روزهای گذشته (مثلا سه روز گذشته) را بگیرید. به اضافه‌ی سقف و کف قدیم بکنید تا حدودی سقف و کف امروز به دست بیاید. از هر طرف ۱ درصد بگذارید به عنوان حاشیه و قیمت به دست آمده را برای خرید و فروش لحاظ کنید. البته اگر ابعاد شرکت و شناوری‌اش کوچک و کم است و شما زیاد می‌خواهید خرید و فروش کنید آن را هم لحاظ کنید. و نیز اینکه این کار برای زمانی بود که گمان می‌کنید روند ادامه دار است (که معمولا برای آستانه زیان فرض همین است و برای خرید در روند هم همین است و اگر هم کسی در کف می‌خواهد بخرد خودش از پیش این تخمین را زده و دیگر نیازی به این کار نیست). پس کار این‌گونه شد که اگر کمترین قیمت دیروز ۲۷۵۰ ریال و ۲۷۰۰ ریال و ۲۶۵۰ ریال بوده و بیشترین هم ۲۸۵۰ و ۲۸۰۰ و ۲۷۵۰ ریال بوده ما می‌گیریم این افت با شیب ۵۰ ریال در روز در حال انجام است و احتمالا سقف آینده ۲۷۰۰ ریال است و در این قیمت می‌توان فروخت... حالا یک مقدار هم ما پایین‌تر می‌گیریم که خیالمان راحت باشد که به احتمال بالاتری بتوانیم بفروشیم... و اگر هم (نسبت به شناوری و داد و ستدهای روزانه) زیاد می‌خواهیم بفروشیم (مثلا در آن نماد روزی ۵۰۰ میلیون ریال بیشتر داد و ستد نمی‌شود و ما می‌خواهیم ۲۰۰ میلیون ریال در آن روز بفروشیم) باز قیمت را پایین‌تر در نگر می‌گیریم که حتما فروش برود.
    «محمد حسین» هستم.

8. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بیایید یک کاری بکنیم.
    نمودار را بگذاریم جلو رویمان و شروع کنیم به خواندن.
    این‌جور بخوانیم که هر جا که حجم بالا رفت بگوییم دعوا شده (جنگ طرف عرضه با تقاضا) و هر جا که حجم کم است بگوییم دو طرف مشکلی ندارند. (و البته این را هم دو جور تفسیر کنیم اگر حرکت آن روز زیاد بود بگوییم یک طرف کم آورده و اگر حرکتی وجود نداشت بگوییم خبری نیست...)
    ببینیم نتیجه می‌دهد؟ چیزی می‌توانیم ازش بیاموزیم و کاسب شویم؟
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/11/28 در ساعت 22:25
    «محمد حسین» هستم.

10. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

پاسخ : شاخص ( شاخص کل و شاخص سایر گروهها .. )

نقل قول نوشته اصلی توسط نوام چامسکی نمایش پست ها

سلام نوام عزیز.
    دز آغاز یک بار دیگر تشکر می‌کنم بابت نوشته‌های بسیار ارزشمندتان. انصافا ارزشمند است. به خصوص همین که نقل قول گرفته‌ام که بار آموزشی بالایی داشت. (اگر دوستان اهل آموزش باشند!)

اما بعد...

من ذهنم کند است یک مقداری... الان چه شد؟ اگر می‌شود بیشتر توضیح بدهید. اکنون (یعنی در تصویر بالا) با توجه به اینکه زیر شمع هستیم همچنان جو منفی است... درست است؟ و ما باید با توجه به اینکه جو منفی است در موقعیت فروش (Sell - Short) باشیم. بلی؟
    آن وقت در این روش حرفی از برگشت‌ها (Reversals) زده نمی‌شود؟ کجا می‌فهمیم که جو ادامه دار است و کجا می‌فهمیم جو دارد عوض می‌شود؟ آیا این‌گونه است که در این روش از کُنِشِ قیمت (Price Action) ما تنها باید با جو همراه باشیم و برای خارج شدن باید با استفاده از آستانه زیان خارج شویم؟

(یک نکته‌ای را در پرانتز بگویم... در حقیقت کاری که همه‌ی نمودارکارها (Technical Analyzers) انجام می‌دهند همین است... یعنی آن کسی که بر اساس الیوت و فیبوناچی هم کار می‌کند در حقیقت دارد کنش و واکنش قیمت و بازیگران خرد و درشت بازار را روی نمودار می‌سنجد و پیشبینی می‌کند... بماند...)

همین‌جور اینکه در این نمودار سه شمع را با هم چگونه باید خواند؟

کلا یک مقدار بیشتر توضیح بدهید مطلب روشن شود.

یا علی
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/11/29 در ساعت 12:16
    «محمد حسین» هستم.

12. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خریدهای من بلا استثناء (تقریبا بدون استثناء) از گونه‌ی خرید در آستانه Buy Limit است. البته آستانه نه اینکه فقط حمایت خطی (خط روند) و فیبو منظور باشد.
    بیشتر دوستان از شیوه‌ی خرید پس از شکست آستانه (عملیات ماشه) استفاده می‌کنند.

برای فروش در حال حاضر (اگر Stop Loss را هم یک‌گونه Sell Stop حساب کنیم) بخشی از فروش‌هایم از گونه‌ی فروش با شکست (Sell Stop) است. اگر هم سیاست ِ فردا بفروش را Sell Limit در نگر بگیریم تقریبا ۵۰ درصد فروش‌هایم این‌گونه است...
    البته این از بی‌سیاستی است که چنین سیاستی را برگزیده‌ام! یعنی چون نمی‌دانم برای فروش باید چه کنم بسیاری از اینهایی که خریده‌ام را با سود ۴ درصدی می‌دهم بروند.

«محمد حسین» هستم.

14. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

همین‌جوری
    ـــــــــــــــــــ
    اندیشه‌های آغازین برای تکمیل بخش فروش ِ راهبرد
    ـــــــــــــــــــ
    ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
    خوب...
    برای فروش باید چه کرد؟ بگذار اندیشه‌ها و احتمال‌ها را بررسی کنم:
    ۱- باید خریدها را درست‌تر کرد! مشکل فروش در اصل در خرید است. من (همان‌گونه که نمادها را الک می‌کنم تا به پیشنهادهای خوب خرید برسم) باید بروم پیشنهادهای خرید را الک کنم تا از بین آنها نمادهایی که سود خوب می‌دهند از نمادهایی که تنها ۲-۳ درصد سود می‌دهند جدا شوند.
    ۲- همین راهبرد فروش خوب است اگر پاسخ دهد. اگر به همین راهبرد به طور کامل آدم پای‌بند باشد می‌تواند سود خوبی بکند. مشکل در اینجاست که همه را من با سود ۳ درصدی نمی‌فروشم. اگر همه را با سود ۳ درصدی بفروشم می‌توانم سر سال سود خوبی بکنم. بالای ۱۰۰ درصد. بگذریم از اینکه برخی اوقات به خاطر زیادی خوب بودن یا زیادی بد بودن بازار می‌توانم مقداری دیگر هم سود بکنم که موارد اشتباه خودم یا سامانه را به طور کامل بپوشاند.
    ۳- برای فروش باید در لحظه تصمیم گرفت. یعنی متن راهبرد این‌گونه می‌شود: خرید با این شرایط و نگهداری تا زمانی که این شرایط هست. (خرید با فلان شرایط و فروش زمانی که فلان شرایط نقص شدند.) (در حقیقت این مورد برعکس شماره یک است. شماره یک اشاره به حالات نماد پیش از خرید دارد و این شماره به حالات نماد در زمان پس از خرید یعنی در هنگام نگهداری اشاره دارد.)

دوست دارم روی کدام یک از موردهای بالا سرمایه‌گذاری (زمانی) بکنم؟
    گمان کنم شماره یک از همه بهتر باشد.
    «محمد حسین» هستم.

16. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه از بالا...

برای اینکه روی نمودار رشد داشته باشیم باید چه بشود؟
    یکی از شرایطش بازیگر است. بازیگر باید به اندازه خریده باشد. نه زیاد و نه کم. نه این‌قدر کم که انگیزه‌ای برای رشد بزرگ نداشته باشد و با خودش بگوید یک نوسان ده درصدی می‌گیریم می‌آییم بیرون. و نه این قدر زیاد خریده باشد که جانش تمام شده باشد و دیگر زوری برای خرید آینده و بالا بردن قیمت نداشته باشد. و البته بازیگر باید در طی مسیر اعتقاد به اهداف بالا داشته باشد.
    از واژه‌ی بازیگر، شخص خاصی منظور نیست. منظور حتی سفته‌بازان هم نیستند. منظور بازار است. افراد خرد و درشت که در بازار فعال هستند.

در اینجا چند نفر/دسته می‌توانند ما را کمک کنند:
    یک گروه کسانی هستند که در هنگام ریزش میانگین‌گیری کرده‌اند. حالا اگر شد روی نمودار رد پای اینها را نشان می‌دهم. اینها تمام و کمال در خدمت هدف مشترکمان خواهند بود. پس شناسایی اینها می‌تواند مفید باشد.
    دیگر کسانی هستند که در کف مدت‌ها جمع کرده‌اند. اینها هم مانند دسته بالا هستند با این تفاوت که بیشتر سرمایه‌گذاری زمانی کرده‌اند تا هزینه ریالی.
    دیگر کسانی هستند که در طی روند همین‌جور به صورت مداوم به نمودار تزریق می‌شوند. اینها خودشان سه چهار دسته هستند. نمودارکارهایی که اهل بالا بخر و با شکست بخر هستند. بنیادی‌کارهایی که می‌گویند این قیمت‌ها جوک است. سفته‌بازان کوچک که به درصدهای کوچک می‌اندیشند. سفته‌بازان بزرگ که برای گرفتن نوسان بزرگ از دسته‌های دیگر وارد می‌شوند. (سفته‌باز یعنی کوتاه‌مدت‌کار.)
    نشانه‌ی واضح همه‌ی اینها حجم است. ولی متاسفانه حجم تنها به این معنی نیست. حجم همزمان هم خریدار را نشان می‌دهد و هم فروشنده. و به ما نمی‌اداگوید کسی که اکنون دارد حجم ثبت می‌کند چه زمانی خریده بوده (در سوی فروشنده) یا به چه قصدی اکنون دارد می‌خرد (در سوی خریدار). حجم یک چیز گنگ و کور و بی‌جهت است. و البته فوق‌العاده مفید.
    «محمد حسین» هستم.

18. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

از جناب ادیب یاد گرفتم:
    اینکه یک سری حرکات حالت کف روی آب را دارند. یعنی خودشان به خودی خود چیزی نیستند و باید حتما پشتشان یک اصلی باشد که اینها بر آن سوار شوند.
    حرکات سفته‌بازانه باید در نهایت به پشتوانه‌ی یک حرکت اصلی (بنیادی) باشد. نهایت کار یک سفته‌باز باید فروش به یک نفر باشد که بنیادی خرید و فروش می‌کند و قیمت را بالاتر می‌داند و یا کسی که خرید در آن بالا برایش هنوز صرفه داشته باشد و حقوقی‌ای که سود سالیانه‌ای که از آن نماد می‌خواهد بگیرد در آن بالا برایش توجیه پذیر باشد یا باید به عامه مردم فروخته شود که با هیجان آن بالا حاضر به خرید از سفته‌باز باشند.
    این یک نکته‌ی ساده و پیش‌پا افتاده‌ای شاید به نگر برسد. ولی در بحرش که بروی می‌بینی بسیار کارگشا است. یک مقدار باید رویش تامل و اندیشه داشت.
    از چند دیدگاه باید دید. اینکه آیا این سفته‌بازی که وارد نماد شده (و ما ورودش را شناسایی کرده‌ایم) جای درستی وارد شده؟ آیا می‌تواند کسی را پیدا کند که به او بفروشد؟ و اکنون در چه زمانی هستیم؟ یعنی اکنون سفته‌باز فروخته خارج شده؟ دارد جمع می‌کند؟ دارد می‌فروشد؟ به خودش دارد می‌فروشد؟ یا به مردم؟

در مرحله‌ی بعدی باید تعمیم داد. این مورد را ما فقط برای سفته‌باز مطرح کردیم. در مرحله‌ی بعد باید جمع جبری اثرهای خرد و درشت بازیگران مختلف را در روی نمودار (تشخیص داد و) محاسبه کرد.
    «محمد حسین» هستم.

20. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 11 نخست 1234567 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)