صفحه 9 از 11 نخست ... 67891011 آخرین
نمایش نتایج: از 81 به 90 از 103

موضوع: کارگاه اندیشه ?

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه اندیشه ?

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    بارها اندکی در موردش خوانده‌ام ولی هیچ وقت به آن قشنگ نپرداخته‌ام...
    دو تا موضوع انگار در این هست:
    (اصلا شاید هم نباشد... ولی با دیدن این عنوان این دو موضوع به ذهنم رسید که بد نیست درباره‌اش بیاندیشیم...)
    ۱- حالت روانشناسی. که حرف درستی هم هست. نقل قول می‌کنم از یکی از بزرگان بورس دنیا که خیلی خلاصه و مفید گفته: در بورس ما با ارزش (سهام) کار نداریم. بلکه با نگاه مردم به ارزش سهام کار داریم. (این مهم نیست که فلان شرکت چقدر می‌ارزد... مهم این است که در دید مردم چقدر می‌ارزد.) (البته در بلند مدت زمانی که بحث از سود نقدی می‌آید این موضوع صادق نیست. ولی در کشورهای پیشرفته تقریبا سود نقدی جایگاهی ندارد. فلذا کلا می‌شود نگاه مردم!)
    ۲- حالت آشوب. خلاصه: آیا می‌توان کاری کرد که از یک حالت کاملا تصادفی پول در آورد؟ فرض بفرمایید بدون هیچ منطقی (چه روانشناسی و چه خبری و چه بنیادی و چه نموداری) یک سری قیمت (قیمت سهام) دارند تغییر می‌کنند... آیا می‌توان برنامه‌ای نوشت که بیاید از دل همین تغییرات کاملا تصادفی (آشوب‌گونه) پول در بیارد؟
    برای این حالت آشوب من به شخصه پاسخ دارم:
    قطعا می‌توان.

اگر بخواهم از دنیای فیزیک مثال بزنم: فرض کنید یک چرخ‌دنده‌ای هست که یک مقدار ساعت‌گرد و یک مقدار پادساعت‌گرد حرکت می‌کند... و این حرکات هم کاملا تصادفی است و معلوم نیست چه زمانی چند درجه سمت راست می‌رود و چه زمانی چند درجه سمت چپ... آیا ما می‌توانیم چرخ‌دنده‌ی خودمان را به گونه‌ای به این متصل کنیم که در خروجی یک حرکت یک سویه (نه دو سویه. نه تصادفی) داشته باشیم؟
    آری!
    این پیچ‌گوشتی‌هایی (یا آچار باکس‌ها یا آچارهای دیگری) که فقط یک طرفه کار می‌کنند را دیده‌اید؟ از یک سو که بچرخانی‌شان در جا می‌زنند...
    دقیقا همین منظور است.
    پس پاسخ من به آن پرسش «قطعا آری» است.

اما آیا در بازار سرمایه چنین مکانیزم‌هایی می‌توان پیاده کرد؟
    من به این هم اندیشده‌ام...
    قطعا آری!
    و حتی چنین مواردی هست در عمل! به عنوان مثال مکانیزم اینکه «زیانت را ببر و به سودت اجازه بده پیش برود». (توجه شود که این مکانیزم در اصل خودش بی‌نقص یا کم‌نقص است. و مشکلاتی که از آن ناشی می‌شود ناشی از حواشی موضوعات متفرقه مانند کارمزد و مالیات و تاخیر در داد و ستد و وجود روندهای یک سویه کلی و بسیار بلند مدت در هر بازاری (به خاطر تورم) است. ولی خود این اصل مشکلی ندارد. و چون خود اصل مشکل ندارد قابلیت این را دارد که مشکلاتش (مشکلات ناشی از عوارض و متفرقات و فرعیاتش) از آن زدوده شوند.)
    مکانیزم‌های دیگری هم هست...و البته اینکه بازار کاملا تصادفی هم نیست!

در حقیقت اصلا تصادف واقعیت ندارد!
    تصادفی در عالم نیست.
    هر چه هست علم است و قانون!
    شانس - بخت - اقبال - تصادف - تاریکی - آشوب - ناپیدایی - نادانی - تاری - ابهام - ناآشکاری... اینها اصالت ندارند. یعنی وجود ندارند. وجودشان نسبی است. وجود مطلق ندارند. دانش (و قانون) مطلق است ولی نادانی (و آشوب) مطلق نیست. ابتر است.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

Division ? RateOfChanges
    ---------------------------------
    تقسیم بهتر است در بلند مدت به خصوص با داده‌های ایران که خراب زیاد دارد و باید یک ساعت برنامه بنویسی برای ماست‌مالی خراب‌کاری‌ها که عموما باز هم مشکل ادامه خواهد داشت...
    در کوتاه مدت نرخ تغییرات بهتر است برای اینکه معمولا این را در بازه یک روزه می‌سنجیم. (البته سنجه‌های دیگر هم امکان‌پذیر هستند... ولی هیچ فرقی نمی‌کند که شما بیایی یک روزه بسنجی و بعد میانگین‌گیری کنی یا کلا از آغاز بیایی هفده روزه مثلا بسنجی...)

تقسیم روی نمودار (ساده) بهتر جواب می‌دهد...
    نرخ تغییرات روی نشانگر بهتر جواب می‌دهد.

به خاطر خطاها (که باز عموما از خطاهای داده‌های سازمان بورس تقریبا محترم در ایران به وجود می‌آید) باید نشانگرهایی که بر مبنای ROC ساخته می‌شوند یک دور غلط‌گیری نهایی هم بشوند.

(این نوشته را شاید در آینده ادامه دادم.)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

جمع‌بندی روزانه بازار (بخش یک)
    -----------------

جناب سروش عزیز،
    (با توجه به این نمودار صف خرید و فروشی که شما قرار می‌دهید...)
    به نگر شما چه آماری را باید از بازار (از کل بازار - روزانه یا حتی ساعتی) گرفت و بررسی کرد؟
    و اینکه اینها را باید دستی بررسی کرد یا خودکار؟

فهرست می‌کنم:
    ۱- اندازه سفارش (صف) خرید و فروش به ریال (در هر نماد - گروه صنعتی - کل بازار و مقایسه نمادها و گروه‌ها با بازار و نیز نمادهای کوچک در برابر نمادهای بزرگ - کلا کلیه چیزهایی که اینجا فهرست می‌کنم باید این‌گونه سنجیده شود. و البته باید یک بار خریدار بررسی شود یک بار فروشنده و یک بار تفریق اینها. نمایش نموداری.) {۲}
    ۲- اندازه داد و ستدها
    ۳- شمار خریدار و فروشنده
    ۴- سرانه خریدار و فروشنده
    ۵- انتقال از حقیقی به حقوقی (یا تنها خرید و فروش حقوقی)

این مرحله دریافت داده‌ها بود. پس از این می‌رسیم به تجزیه تحلیل داده‌ها... {۱}
    در تجزیه تحلیل داده‌ها باید ببینیم دنبال چه هستیم؟ دنبال جمع‌بندی و نتیجه‌گیری؟ دنبال پیدا کردن نمادهای خوب از دل نمادهای بزرگ؟ دنبال پیدا کردن روند (بازار - گروه صنعتی - نماد)؟ و متناسب با آن داده‌ها را بالا پایین کنیم...
    (ادامه دارد...)

----------------------------------
    {۱} ببخشید که چند وقتی است کمتر از واژه‌های پارسی استفاده می‌کنم... حوصله‌اش را زیاد ندارم... کلا حوصله‌ام هر سال اندکی کمتر می‌شود...
    {۲} این را هم بیافزایم که در نمونه‌هایی ممکن است از ده نماد در یک گروه نه نماد مثبت باشند و یک نماد منفی ولی از دید ریالی که نگاه می‌کنیم آن یک نماد به خاطر بالا بودن بسیار زیاد ارزش داد و ستدهایش گروه را منفی کرده باشد... در چنین شرایطی پژوهشگر باید مشخص کند دقیقا چه می‌خواهد؟ ۱- داده‌های تعدادی را؟ ۲- داده‌های ارزشی (ارزش ریالی) را؟ ۳- هر دوی اینها را و بعد مقایسه این دو با هم؟ (که البته حتما این مورد سوم را... ولی چگونه؟)
    ویرایش توسط mhjboursy : 2020/06/01 در ساعت 12:22
    «محمد حسین» هستم.

6. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۲) sooroosh1315 آواتار ها
    تشکر شده 15,256 بار در 3,560 ارسال

-----------------

جناب سروش عزیز،
    به نگر شما چه آماری را باید از بازار (از کل بازار - روزانه یا حتی ساعتی) گرفت و بررسی کرد؟

فهرست می‌کنم:
    ۱- اندازه سفارش (صف) خرید و فروش به ریال (در هر نماد - گروه صنعتی - کل بازار و مقایسه نمادها و گروه‌ها با بازار و نیز نمادهای کوچک در برابر نمادهای بزرگ - کلا کلیه چیزهایی که اینجا فهرست می‌کنم باید این‌گونه سنجیده شود. و البته باید یک بار خریدار بررسی شود یک بار فروشنده و یک بار تفریق اینها. نمایش نموداری.) {۲}
    ۲- اندازه داد و ستدها
    ۳- شمار خریدار و فروشنده

در تجزیه تحلیل داده‌ها باید ببینیم دنبال چه هستیم؟ دنبال جمع‌بندی و نتیجه‌گیری؟ دنبال پیدا کردن نمادهای خوب از دل نمادهای بزرگ؟ دنبال پیدا کردن روند (بازار - گروه صنعتی - نماد)؟ و متناسب با آن داده‌ها را بالا پایین کنیم...
    (ادامه دارد...)

{۱} ببخشید که چند وقتی است کمتر از واژه‌های پارسی استفاده می‌کنم... حوصله‌اش را زیاد ندارم... کلا حوصله‌ام هر سال اندکی کمتر می‌شود...
    {۲} این را هم بیافزایم که در نمونه‌هایی ممکن است از ده نماد در یک گروه نه نماد مثبت باشند و یک نماد منفی ولی از دید ریالی که نگاه می‌کنیم آن یک نماد به خاطر بالا بودن بسیار زیاد ارزش داد و ستدهایش گروه را منفی کرده باشد... در چنین شرایطی پژوهشگر باید مشخص کند دقیقا چه می‌خواهد؟ ۱- داده‌های تعدادی را؟ ۲- داده‌های ارزشی (ارزش ریالی) را؟ ۳- هر دوی اینها را و بعد مقایسه این دو با هم؟ (که البته حتما این مورد سوم را... ولی چگونه؟)
    سلام آقا محمد حسین عزیز
    خودتان توضیح دادید
    فکر می کنم از 10 خرداد پارسال بود که شروع کردم به جمع آوری داده ها .... هربار یک چیز جدیدی پیدا کنم و به اطلاعات و داده های قبلی اضاف می کنم .... مثلا الان قصد دارم برای سهام یک قیمت پایانی در بازه بلند مدت تر درست کنم و اثر حجم را بیارم داخل قیمت ببینم بدرد می خورد یا نه

اوایل که داده جمع می کردم قصد داشتم سهامی که در 14 روز گذشته هر روز خریدار قدرتمند داشتنو قیمتشان بالا نرفته پیدا کنم .... که متاسفانه روش سود دهی نبود و از یک دوره از رشد بازار هم عقب ماندم

جمع آوری داده ها به این شکل اصلا فایده نداشت ....مهم بنظرم امضایی هست که اینجا دارم (پسند الان بازار ) و از داده و ها و اطلاعات سعی می کنم پسند بازار را پیدا کنم

پسند بازار هم تقریبا با سرانه خرید و فروش تعداد بیننده تعداد خریدار وجود حقوقی خریدار و روند چند ماهه و روند 7 روز گذشته سهم بدس میارم

مثلا سهمی که نمادش پر بیننده میشه ... نگاه می کنم ببینم پسندم هست ؟ (بقیه ام مثل من . یا پسندشون هست یا نیست ) میخرم ،هرجا که شل کنه سهم میفروشم...چون تعداد خریدار ها زیاد بوده شبیه به یک جمعیتی که گرگ بهشون حمله کرده هر کدام دنبال نجات دادن جون خودشون هستن و پراکنده میشن و در کوتاه مدت حداقل میریزه

حقوقی خریدار یکجورایی حکم چوپان یا بزرگتر جمع رو داره که وقتی گرگ حمله میکنه اگر بیدار باشه میاد حمایت و حمایتش باعث میشه ترس کمتر بشه (البته چوپان ها محض رضای خدا موش نمی گیرند.... چاق و فربه که بشیم خودشون ذبح می کنن )

دیگه اینکه جو کلی بازار خیلی مهمه که با برنامه حساب می کنم اونم به این شکل هست تقریبا که میاد کل پول بازار (ارزش معاملات) (همین رقم ارزش معاملات پول نقد تو حساب افراد هست دیگه ... مگر اینکه در جا فروخته باشن و ی سهم دیگه باهاش خریده باشن .... شبیه قضیه وام دادن بانک ها که پولی که وام میدن باز بر میگرده دس خودشون ) رو حساب می کنه از اون طرفم حساب می کنی ببینی چقدر پول لازم هست برای برگشت این بازار ... ی سری اعداد بدس میاد

کلا ارزش معاملات خیلی مهمه .... یکی از اطلاعاتی هست که برای نقد شدن و وارد دن به بازار مهمه .... بدون ارزش معاملات (حجم) فقط می بینی یک سهم یا بازار سبز شد یا قرمز شد... ترجمه سبز قرمزش با ارزش معاملات هست

لیدر بازار هم خیلی مهمه.... لیدر بازار سهم پر ارزشی هست که بیشترین بیننده رو داره .... و رصدش از رصد سهام خودمونم بیشتره ....

چندبار تا حالا تلاش کردم ی برنامه جامع بسازم که بازار رو تفسیر کنه و خروجی راحت بده .... ولی هربار بازار ی چیز جدیدی یاد میده ... که برای شنیدنش باید جو بازار باشی .... مثلا سهمی که بازگشایی شد و منی خورد ... قبلا رسم اینجوری نبود ... یا سهمی که افشا مثبت میداد صف فروش نمیشد

باید ی موجود هوشمند پای سیستم باشه با چشم ببینه به شگفت بیاد و از شگفتی درس بگیره ... متاسفانه برنامه هایی که می نویسم به شگفت نمیان .... نمی فهمن یک اتفاق متفاوت داره رخ میده

راستی مطالب کارگاه حجم واقعا ارزشمندی زیادی دارن .... از محدود آموزش های واجب و رایگانی هست که در سطح نت پیدا میشه و البته تا حالا فکر نکنم کسی روش مطلب زده باشه و بکر هست
    ویرایش توسط sooroosh1315 : 2020/06/01 در ساعت 15:44
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مَکن،فردا که نیامده ست فریاد مَکن،بر نامده و گذشته بنیاد مکن،حالی خوش باش و عمر بر باد مَکن،

8. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

-----------------

جناب سروش عزیز،

فهرست می‌کنم:
    ۲- اندازه داد و ستدها
    ۳- شمار خریدار و فروشنده

(ادامه دارد...)

جمع‌بندی روزانه بازار (بخش دوم)
    ---------------------
    می‌خواهیم هر روز مشخص کنیم:
    ۱- اکنون روند بازار در میان‌مدت چگونه است؟ {۱}
    ۲- اکنون روند بازار در کوتاه‌مدت چگونه است؟
    ۳- در بین گروه‌های صنعتی کدام روند دارند و رهبر هستند.
    ۴- کدام گروه‌ها بیشترین رشد آینده را خواهند داشت. {۲}
    ۵- نمادهای شاخ و مخالف و رهبر هر گروه را شناسایی کنیم. به عبارت دیگر به هر نماد یک ضریب بتا اختصاص بدهیم.{۳} {۴} {۵}
    ۶- اتفاقات خاص بازار را دریافت کنیم. {۶}
    ۷- تک‌نمادهای خاص بازار را بشناسیم. {۷}
    -----------------------------------------
    توضیح تکمیلی و نکته:
    کلا باید یک نمودار جلوی ما هر روز ترسیم شود که به ما بگویم امروز حال بازار چگونه است و باید خرید یا فروخت و در کجاها خطر کمتر و پاداش بیشتر است. یک نقشه راه کلی بازار.
    با همین نقشه راه هم حتی می‌توان خرید و فروش انجام داد... ولی بهتر است به عنوان مکمل باشد.

جالب است که به آسانی با هزار و یک نشانگر و متغیر و روش و در کل با چیزهای بسیار بسیار ساده می‌توان فهمید تقریبا بازار وضعش چگونه است و چگونه خواهد بود (از جمله همان حجمی که جناب سروش عزیز اشاره داشتند)... و از سوی دیگر این موضوع بسیار حیاتی هم هست! ولی ما به آن زیاد توجه نمی‌کنیم...
    -----------------------------------------
    پانویس:

{۱} اکنون روند چگونه است که... اشتباه است... باید بگویم پیشبینی دوره میان‌مدت آینده چگونه است... چون فرض بر این است که معمولا روندها ادامه پیدا می‌کنند ما عامیانه نوشتیم «اکنون چگونه است»... ولی حواسمان باشد... ما دنبال آینده هستیم نه اکنون...
    {۲} در حقیقت «بیشترین» گزینه سوم است. گزینه‌های پیش از آن: محتمل‌ترین و مطمئن‌ترین هستند. اینها نکات فلسفی است! : ) یک نفر که در اندیشه خودش و در اندیشیدن زیاد نیاندیشیده باشد متوجه این چیزها زیاد نیست... این دو عامل پنهان و محذوف هستند در حالی که اصلی‌ترند. اشکالی هم ندارد... در بیان خیلی جاها پنهان می‌کنیم چون خیلی بدیهی است. نیازی نیست گفته شود... ولی بعدا که می‌خواهیم طبق آنچه که نوشته‌ایم عمل کنیم با یک جای خالی روبرو می‌شویم که یادمان می‌رود باید به آن سر می‌زدیم... چون صرفا می‌خواهیم با انضباط پیش برویم و از روی نوشته عمل کنیم... (اگر هم که بخواهیم انضباط را بیاندازیم دور که... واویلا...)
    {۳} نمادهای با بتای منفی هم خوب و مهم هستند و می‌توان به آنها هم توجه کرد چرا که در بازار منفی به درد می‌خورند.
    {۴} توجه کنیم که ضریب بتا (ضریبی که با این عملیات به آنها می‌رسیم) : ۱- روزانه نیستند و تاریخی به دست می‌آیند (در جمع‌آوری و به‌کارگیری داده‌ها حواسمان به این باشد) و ۲- هرچند تاریخی هستند ولی بلندمدت نباید بررسی شوند! و باید در بازه‌هایی تغییر پیدا کنند. (میزان این بازه‌ها را نمی‌دانم ولی چیز زیاد خاص و سختی نیست... ) (در کل زمان سنجش و تغییر ضریب بتا را می‌توان در طی یک ماه گذشته سنجید و روز به روز تغییر داد.
    {۵} ضریب بتای رهبر چند است؟ یک کم بیشتر از یک! نه خیلی! چون اگر زیاد با یک فاصله داشته باشد دیگر رهبر نیست! گروه به حرفش معلوم است که گوش نمی‌دهند! البته باز باید دید ضریب را چگونه اندازه می‌خواهیم بگیریم... اگر این‌گونه به ضریب نگاه کنیم که فاصله زمانی حرکت رهبر/مادر از گروه/بچه‌ها چقدر است همین می‌شود که گفتم... ولی از دید اندازه رشد... آری... رهبر بایست یک هوا بیشتر از گروه تغییرات داشته باشد... (مثلا در حال حاضر شپنا رهبر گروه پالایشی شده... ما باید حرف‌هایمان را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که با شپنا در این گروه جور در بیاید...(نه برعکس!)) و اینکه در گروه چند نماد باید/شاید ضریب بالاتر از رهبر داشته باشند. می‌توانند این نمادها باشند و می‌توانند نباشند. هر چقدر گروه از دید شمار بزرگتر باشد (مانند گروه خودرویی) و نیز از دید روند، روند بلند مدت‌تر باشد احتمال وجود چنین نمادهایی (که من به آنها پیش‌قراول می‌گویم) بیشنر است. یکی از نکات پیدا کردن رهبر قطعا حجم است. اما اینکه حجم را چند وقته در نگر بگیریم... به این برمی‌گردد که از آغاز می‌خواستیم روند را و ضریب بتا را و دیگر چیزها را چند روزه در نگر بگیریم!؟؟... دارم می‌اندیشم... احتمالا حتی روزانه هم بشود این کار را کرد... چون تا زمانی که حجم بالاست تاثیرگذاری از رهبر به پیروان وجود دارد... و اصلا دلیل اثرگذاری هم همین است! پس شاید بتوان خیلی خشک و ساده (بدون هیچ‌گونه میان‌گین‌گیری و دوره سنجی) این سنجش را انجام داد.
    {۶} مانند هشدارهایی که از حجم و تغییرات قیمتی می‌گیریم. اینها عموما ناشی از اخبار و وقایع (سیاسی/اقتصادی) هستند. و هم می‌توان بلافاصله نسبت به آنها واکنش نشان داد (خرید و فروش) و هم می‌توان با دریافت این هشدارها اخبار آن بازار/گروه/نماد را دنبال کرد تا به تصمیم خرید و فروش منجر شود.
    {۷} مثلا اکنون وگردش یک نماد خوب و خاص است. اگر خارج (یعنی یک کشور دیگر) بود یک نوکی به آن می‌زدیم... البته در همین ایران هم... در بازارهای بسیار بد می‌توان خرید کرد. هم تک‌نمادهای خوب را بایست شناسایی کرد و هم نمادهای بد را... این نمادها زیاد ربطی به گروه و بازار ندارند... کار خودشان را می‌کنند. یا حتی اگر از بازار تاثیر بگیرند در حد یک تاثیرگیری بسیار کوچک است.
    «محمد حسین» هستم.

10. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

جمع‌بندی روزانه بازار (بخش سوم) (شیوه‌های توجه به نقشه (نقشه‌خوانی)(به‌کارگیری نقشه))
    ---------------------
    بخش نخست را گذاشتیم گردآوری داده‌ها... بخش دوم را گذاشتیم تجزیه‌تحلیل اولیه و ایجاد یک نقشه... این بخش حالا می‌شود به‌کارگیری نقشه...
    چون بلد نیستم و یک چیز کلی در ذهنم است احتمالا متن منظم نمی‌تواند باشد... (به خوبی خودتان ببخشید.)

یکی از جاهای بسیار عالی برای خرید پس از اصلاح‌های بازار است.
    در بازار به آسانی (همان‌گونه که گفتم) می‌توان متوجه هشدارهای فروش و زنگ‌خطرها شد و می‌توان تقریبا فهمید کجاها خطر بیشتر شده و احتمال سقوط وجود دارد... بد نیست در آن مکان‌ها مقداری ما هم (سر کیسه) سبدمان را شل کنیم و نمادهای پرخطرتر و با احتمال و اطمینان کمتر را رد کنیم بروند و اصطلاحا «سبک کنیم». و دقیقا زمانی که بازار دوباره داشت قدرت پیدا می‌کرد دوباره سنگین و صد در صد باشیم. {۱}

یکی از کارهایی که با نقشه می‌توانیم بکنیم این است که مثلا در فلان حالت بازار از این روش و در حالت دیگر بازار از آن روش استفاده کنیم. {۲}

یکی از کارها این است که در بازار/گروه/نماد گاوی بخریم و تمام که شد بفروشیم.

یکی از کارها این است که نقشه را ورودی‌ای قرار دهیم برای سنجش و بررسی اصلی. (مثلا من بنیادی کار می‌کنم... یک حجم عجیب که دیدم می‌روم بنیاد آن شرکت را تا فردا صبح بررسی می‌کنم ببینم جریانش چه بوده و اگر مورد خاصی دیدم وارد می‌شوم.)

همان‌گونه که گفتم یکی از کارها سنجش میزان خطر کلی بازار است. (مثلا سنجش پایان بازی با توجه به زمان‌بندی گذشته.)

و البته روند بازار. (روند نماد نسبت به روند بازار، شبیه روند کوتاه‌مدت است به بلند مدت! اگر کوتاه‌مدت یک روندی خوب باشد حالا هرچقدر هم که خوب باشد ولی اگر در یک روند کلی بلند مدت کاهشی قرار گرفته باشد باز هم خطر زیادی دارد و هم اینکه اندازه‌اش و زمانش کوچک می‌شود... نماد خوب در بازار بد هم همین است. باید آن را چشید ولی باید خیلی ترسید. از آن سو در بازار گاوی... قشنـــــــــگ... به سودهایت اجازه بده رشد کنند...) {۳}

یکی از کاربردهای نقشه این است که به تو ایده بدهد. فرض کنیم در گروه پالایشی پیش از این هیچ خبری نبود... یک باره چند روزی است که یک خبرهایی شده... خوب؟ بعدا با داده‌های دیگری که داری (مثلا چیزهایی که از این ور و آن ور شنیده‌ای) می‌توانی برای خودت یک داستان سر هم کنی. (به قول آن کارگزار قدیم بورس تهران: ما در بورس داستان خرید و فروش می‌کردیم/می‌کنیم.)
    ------------------------------------------------------------------------------
    پانویس:
    {۱} باز دوباره: این کار را هم می‌توان کوتاه‌مدت انجام داد و هم بلند مدت... مثلا اکنون در یک روند بسیار بزرگ افزایشی هستیم... روندی که یک سال و نیم طول کشیده و معلوم نیست چقدر دیگر طول می‌کشد... پس از سال‌ها خشک‌سالی که تقریبا از آغاز دولت آقای روحانی (کابینه اقتصادی روحانی یعنی آغاز به کار آقای نیلی و طیب‌نیا با اندیشه‌های اقتصادی خاص‌شان) آغاز شده بود... یک نفر می‌تواند این‌گونه بسنجد... از سوی دیگر اکنون تازه از یک روند اصلاحی کوتاه‌مدت رها شده‌ایم... روندی که یک ماه طول کشیده بود... پس از یک ماه رشد عالی یک ماه در جا زدن داشتیم و تازه دو سه روزی است دوباره روند افزایشی آغاز شده... یک نفر هم می‌تواند این‌گونه هم بسنجد... پس تعیین دوره کاری بیشتر به خود آدم برمی‌گردد (و البته به بازار) و بعد از اینکه آدم تعیین کرد در چه دوره‌ای می‌خواهد کار کند باقی دوره‌ها را باید با همین دوره هماهنگ کند. این‌جور نباشد که اینجا بنیاد کار را روی دوره‌های کوتاه‌مدت بگذارد و در جای دیگر نشانگری که دارد می‌نویسد را بلند مدت برنامه‌ریزی کرده باشد!؟؟؟؟ : D

{۲} برای نمونه من در بازار نوسانی و رکودی ترجیح می‌دهم در کف‌های کوتاه‌مدت بخرم و سریع بفروشم... نوسان‌گیری کنم. و البته این کار تخصصی من هم هست... ولی مدت‌هاست این کار را نکرده‌ام... چون می‌دانم در این بازار زیاد به درد نمی‌خورد. مانند این می‌ماند که آدم یک جعبه‌آچار داشته باشد... یا چند ابزار در جیبش داشته باشد... به هر مشکلی که خورد یکی از آن ابزارها را از جیبش در بیاورد... یک جا که کاغذ دید از جیبش قیچی بیرون بیاورد یک جا پیچ‌گوشتی یک جا آهن‌ربا یک جا چکش...

{۳} نمی‌دانم آشپزی کرده‌اید/می‌کنید یا نه؟ (من زیاد علاقه خاصی ندارم و البته بدم هم نمی‌آید... ولی گاهی آشپزی می‌کنم... گاهی...) این چیزی که گفتم شبیه شعله زیر قابلمه غذا است... زمانی که حرارت زیر پیاز داغ را زیاد می‌کنی باید چهارچشمی مراقبش باشی... باید پیازهایت قشنگ یک دست باشند و کوچک و بزرگ نباشند. باید روغن زیاد باشد و ... ولی زمانی که حرارت را کشیده‌ای پایین تقریبا هیچ‌چیز مهم نیست. پیازهایت یکی یک وجب باشد و یکی هم یک ریزه حقیقتش زیاد فرق نمی‌کند... همه با هم ان‌شاءالله طلایی می‌شوند. : d (بین خودمان باشد اگر تنبلی درش را هم بذار! حتی یک مقدار خیلی کم آب هم بریز ; ) ) نتیجه‌گیری اینکه زمانی که زیرش بالاست پیازهای کوچک سریع می‌سوزند و بزرگ‌ها نپخته می‌شوند. اگر فهمیدی زیرش بالاست و فهمیدی اینکه به آن دل بسته‌ای کوچک است سریع ولش کن برود... سامانه‌ای (Systematic - خودکار) یا غیر سامانه‌ای... هر چه...
    «محمد حسین» هستم.

12. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سلام و وقت بخیر (چند خط پیام بازرگانی تا آقا محمد حسین ادامه بحث رو پی بگیرد)

روند صعودی که شاهدش بودیم از شنبه 1398/08/04 شروع شد و تا یکشنبه 1399/02/21 ادامه داشت مال 129 روز بورسی و 197روز عادی
    https://rahavard365.com/analysis/12127865/image

شاخص هم وزن 248000 واحد رشـــد برابر با 310 درصد به شاخص هم وزن افزوده شد
    شاخص کل بورس 741110 واحد رشد برابر با 244 درصد به شاخص کل افزوده شد

از تاریخ 1398/12/25 تا 1399/02/21
    شاخص کل 113 درصد افزوده شده
    شاخص هم وزن 90 درصد افزوده شده

تصویر دیگری از رشد 900 درصدی شا​خص هم وزن در مقابل رشد 450 درصدی شاخص کل ( در این 1.5 سال سرعت رشد شاخص هم وزن دو برابر سرعت رشد شاخص کل بوده است)

https://rahavard365.com/analysis/12130167/image

ادامه دارد....

این هم نموداری از طلا که شاید بدون در نظر گرفتن ریزه کاریاش (مث حباب صندوق و انس جهانی و...) بشه گفت دلیل اصلی رشد.... تورم بوده که کمی از خودشو در بورس و طلا و.... نشان داده

طلا در تاریخ اول 188 درصد
    طلا در تاریخ دوم 63 درصد

https://rahavard365.com/analysis/12130779/image

هر سه رشد داشتن..... اما رشدهای متفاوت ....

اگر تورم 1398/12/25 تا 1399/02/21 برابر با 30 درصد باشد (21 درصد اعلام کردن .... ما برای خودمون 30 در نظر میگیریم چون شفاف اعلام نکردن)

ضریب طلا 2
    ضریب هموزن 3
    ضریب شاخص کل 4

جالبه که دلار فقط 17 درصد رشد داشته و ضریب 0.5

(دلار هم بنظر میاد تا انتخابات آمریکا حداقل (شایدم آخر سال) آرام باشه و نهایت 15 درصد رشد کنه ....)

آقا محمد حسین امکان هست لیستی از رشد سهام( 1398/08/04 و 1398/12/25 ) تا 1399/02/21 ارایه بدین
    ویرایش توسط mhjboursy : 2020/06/06 در ساعت 11:40
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مَکن،فردا که نیامده ست فریاد مَکن،بر نامده و گذشته بنیاد مکن،حالی خوش باش و عمر بر باد مَکن،

14. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

فکر کنم فایل خوبی باشه سعی کردم تعدیل شده باشه درصد رشد.(رشد سهام در 2 تاریخ فوق تا 21 اردیبهشت 1399)

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

پاسخ : نوشته‌های غیر بورسی ما بورسی‌ها

جناب سروش، یک پرسشی داشتم... (شما اندازه‌گیری کرده‌اید که) چند درصد حجم معمول روی نمادهای بازار در ساعات مختلف فعالیتشان می‌خورد؟
    یعنی معمولا ساعت ۹ و ۱ دقیقه چند درصد حجم کل را در بازار شاهد هستیم؟ ساعت ۹ و نیم چطور؟ ساعت ۱۰ چه؟ همین‌جور: ۱۰:۳۰ و ۱۱:۰۰ و ۱۱:۳۰ و ۱۲:۰۰. (واضح است که ساعت ۹ صفر درصد و ۱۲:۳۰ هم صد درصد است.)
    من همین‌جوری (تجربی) یک ملاک‌هایی برای سنجش وضع بازار در ساعات مختلف دارم... ولی (همان‌گونه که گفتم) علمی نیست و گمان‌هایی است که از تجربیات این سال‌ها (پشت رایانه نشستن) (همین‌جوری) در ذهنم نقش بسته...
    که مثلا بیشتر ارزش بازار روی ساعت ۱۰:۳۰ است. (گردش یا تثبیت روند) و نیز اینکه تا ۹:۱۰ بازار جو الکی زیاد دارد. و بخش اصلی روند تا ساعت ۱۲ (بلکه ۱۱:۳۰) تثبیت شده است و ...
    --------------------------
    در مورد آن پرونده اکسل هم... چون خودتان تهیه کردید دیگر من تهیه نکردم. (یا اینکه می‌خواهید یکی هم من درست کنم و برایتان بفرستم؟) من اگر می‌خواستم تهیه کنم از همین داده‌های معمولی TesClient که اشتباه هم کم ندارد استفاده می‌کردم. (خودم قبلا داده می‌گرفتم و افزایش‌سرمایه‌ها را هم اعمال می‌کردم ولی یک جای خودکار برای گرفتن افزایش‌سرمایه‌های تاریخی (مثلا از آغاز کار بورس تا امروز) وجود نداشت... من هم ولش کردم...
    تنها این را بگویم که من زمانی که می‌خواهم داده‌ها را نسبت به افزایش سرمایه تعدیل کنم تنها قیمت را تعدیل نمی‌کنم! بلکه حجم را هم تعدیل می‌کنم. و حجم را معکوس (به نسبت قیمت)، به میزانی تعدیل می‌کنم که ضریب این دو (یعنی ارزش داد و ستدها) قبل از تعدیل و بعد از تعدیل یکی در بیاید!
    در مورد اختلاف شاخص هم‌وزن و شاخص‌کل... این روزها می‌توان میزان رشد شاخص هم‌وزن را «حباب» این شاخص دانست!
    یک زمانی دقیقا برعکس این بود و شاخص کل الکی رشد می‌کرد... و حباب داشت... البته شاخص کل کمتر حباب گونه تفسیر می‌شود... چرا که دست دولتی‌ها و شرکتی‌ها (حقوقی‌ها) و بنیادی‌کارها و صندوق‌ها و غیره است بیشتر... و سهام پدر مادر دار در آن بیشتر شرکت دارند... پس در آن زمان که شاخص هم‌وزن عقب افتاده بود می‌توانستیم بگوییم حباب منفی دارد... مانند اکنون که حباب مثبت دارد...
    پی‌نوشت: کاش در عالم افزایش سرمایه و تعدیل و تورم نداشتیم! خیلی کارها را به هم می‌ریزند! پیچیدگی هم کم ندارند. بیشتر تورم را می‌گویم البته.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2020/06/06 در ساعت 18:29
    «محمد حسین» هستم.

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 9 از 11 نخست ... 67891011 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)