صفحه 1 از 50 123411 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 492

موضوع: کارگاه تحلیل تکنیکال

عضو فعال توسکا آواتار ها
    تشکر شده 5,677 بار در 503 ارسال

Smile کارگاه تحلیل تکنیکال

بسمه تعالی

این تاپیک را با استعانت از خداوند متعال ایجاد میکنم تا محلی باشد برای کفتگو در مورد تحلیل تکنیکال.

دو محور را در این تاپیک دنبال میکنم :

1. مروری بر مفاهیم تکنیکال بصورت کارگاهی و کاربردی به نحوی که مفاهیم بر روی نمودارها تبیین شوند.
    2. ثبت تحلیل و پیش بینی های تکنیکال از بازارهای مالی

ذر پست بعدی، اولین مطلب که نگاهی است به مفاهیم تحلیل تکنیکال را دنبال میکنیم.
    مطالب اینجانب نظرات شخصی است و عاری از خطا نمیباشد لطفا آنرا ملاک تصمیم گیری خود نفرمایید.

آدرس
    کانال تحلیل تکنیکال توسکا در پیام رسان ایتا :
    https://eitaa.com/joinchat/1941439082C81d8779d33

عضو فعال توسکا آواتار ها

پاسخ : کارگاه تحلیل تکنیکال

مرورز بر مفاهیم تحلیل تکنیکال - بخش اول

عنوان - آشنایی با شاخص ADX

شاخصها ابزاری هستند که یک تحلیلگر تکنیکال از آنها در جهت تشخیص روند بازار، دریافت سیگنال خرید و فروش و یا بعنوان تاییدی بر سیگنال استفاده میکند . عموما از شاخص بعنوان ابزاری تاییدی استفاده میشود اما در عین حال از برخی شاخصها میتوان بصورت مستقل جهت دریافت سیگنال استفاده نمود، که شاخص ADX یکی از این شاخصهاست.

این شاخص نسبت به شاخصهای دیگر یک ویژگی بارز دارد و آن اینکه هم برای بازارهای بدون روند و هم روند دار قابل استفاده است. این شاخص از سه خط تشکیل شده که DI+,DI-,ADX هستند.

ADX نوسان نمایی است که بین 0 تا 100 نوسان میکند که نکات زیر برای آن مطرح است :

• به ندرت بالای 60 میرود
    • مقادیر کمتر از 20 نشانگر این است که روند فعلی سهم ضعیف است(بی روندی)
    • مقادیر بالای 40 نشانگر قدرت روند فعلی است.
    • شیب نزولی اش به معنای از بین رفتن روند فعلی و نزذیک شدن به بی روندی است
    • قطع کردن رو به پایین DI,+DI- و قرار گرفتن زیر آنها به معنی بی روندی است.

DI+ نشانگر قدرت حرکت صعودی روند است و DI- نشانگر قدرت حرکت نزولی روند است.

سیگنال گیری از این شاخص چگونه است؟

روشهای متعددی در این زمینه ارائه شده که یکی از آنها روش زیر است :

سیگنال خرید :

شرط اول: خط DI+، خط DI- را رو به بالا کراس کند
    شرط دوم : ADX بین دو DI باشد
    شرط سوم : ADX بیشتر از 25 باشد

سیگنال فروش :

شرط اول: خط DI-، خط DI+ را رو به بالا کراس کند
    شرط دوم : ADX بین دو DI باشد
    شرط سوم : ADX بیشتر از 25 باشد

اگرچه در تکستبوک ها استفاده از این شاخص را برای سیگنال گیری بصورت مستقل مطرح میکنند اما طبق تجربه شخصا از آن جهت تایید اخذ پوزیشن استفاده میکنم.

قرار بود که مرور مطلب بصورت کارگاهی باشه... لذا در پستهای بعدی نمونه های از بکارگیری این شاخص را بر روی سهمهای بازار بورس با هم میبینیم
    مطالب اینجانب نظرات شخصی است و عاری از خطا نمیباشد لطفا آنرا ملاک تصمیم گیری خود نفرمایید.

آدرس

3. 20 کاربر به خاطر ارسال مفید توسکا از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال توسکا آواتار ها

مرورز بر مفاهیم تحلیل تکنیکال - بخش دوم

عنوان - آشنایی با شاخص ADX
    بر روی نمودار شرکتهای بورسی

در شکل زیر نحوه بکارگیری شاخص adx را بر روی نمودار یکسال اخیر رمپنا میبینیم.

اگر بخواهیم سیگنالهای خرید را بر اساس این شاخص پیدا کنیم در چهار نقطه مشخص شده در شکل DI+ توانسته بالای DI- بیاید اما همگی سیگنال خرید محسوب نمیشوند. بررسی کنیم :

در بخشهای مشخص شده با دایره و مربع و مثلث، شرط دیگر سیگنال گیری رعایت نشده است چرا که ADX بین DI+ و DI- نیست و همین کمک میکند که از ورود به یک پوریشن نادرست جلوگیری شود. اما در بخش مشخص شده با بیضی هر سه شرط برقرار است یعنی هم کراس رو به بالا داریم و هم ADX بین DI+ و DI- می باشد و هم ADX برابر با عذذ 30 می باشد که بیشتر از 25 است، لذا همگی شروط برقرار بوده است. توجه بفرمایید کسی که این سیگنال را دیده بوده باشد و به آن اطمینان کرده باشد میتوانسته رمپنا را روی 336 تومان بخرد که این سهم طی همین سیگنال تا 620 تومن هم بالا امد یعنی یک سود تقریبا 100 درصدی...!

البته توصیه جدی من این است که از استفاده مستقل و تنها از این شاخص پرهیز کنید و صرفا آنرا بعنوان ابزاری جهت تایید تحلیل خود و نقطه ورود استفاده کنید.

در پستهای بعدی مثالهای بیشتری را با هم میبینیم.

آدرس

5. 20 کاربر به خاطر ارسال مفید توسکا از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,137 بار در 6,946 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط توسکا نمایش پست ها
    بسمه تعالی

این تاپیک را با استعانت از خداوند متعال ایجاد میکنم تا محلی باشد برای کفتگو در مورد تحلیل تکنیکال.

1. مروری بر مفاهیم تکنیکال بصورت کارگاهی و کاربردی به نحوی که مفاهیم بر روی نمودارها تبیین شوند.

با سلام
    اقدام بسیار خوبی است ، ضمن تشکر آرزوی موفقیت دارم . درود
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

7. 17 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 44,860 بار در 2,843 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط توسکا نمایش پست ها
    بسمه تعالی

با سلام

ما که تکنیکال یاد نگرفتیم ..... بازار هم که شده فعلا تکنیکالی

امیدوارم در این راه موفق باشید

سعی می کنیم از مطالبتون استفاده کنیم .... همین که روی نمودارها توضیحات کافی می دهید از شما تشکر می کنم

9. 17 کاربر به خاطر ارسال مفید شفاف سازی از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

سلام.
    به به به به به.
    عجب کار پسندیده‌ای.
    می‌خواستم بگویم من هم هستم یاد کارگاه خودم افتادم... یک عزیزی اول کارگاه آمد گفت من هستم و ... ولی دیگر پیدایش نشد که نشد... (اکنون نامشان را به خاطر نمی‌آورم... جناب اکبری که نبودند... جناب نائل هم نبودند... یک عزیزی بودند که می‌خواستند برنامه‌نویسی هم تمرین بکنند...) به هر روی... ما نمی‌گوییم هستیم... ولی دوست داریم که باشیم.

جناب توسکای گرامی یک مقدار در مورد قواعدی که می‌خواهید با آن جستارتان را اداره بفرمایید، بفرمایید ببینیم چگونه است... دوست دارید بیشتر متکلم وحده باشید؟ یا هم‌همه باشد؟ یا چه؟ می‌خواهید مطالب آموزشی ارایه کنید؟ یا حالت پرسش و پاسخ؟ یا می‌خواهید بعد از مدتی بیشتر بررسی‌های شخصی خودتان را قرار بدهید؟

به هر روی...
    امیدوارم موفق و پیروز باشید و این کارگاه دستاوردهای خیر و خوشی برایتان به همراه داشته باشد.
    یا علی
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

11. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال توسکا آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    سلام.
    به به به به به.
    عجب کار پسندیده‌ای.
    می‌خواستم بگویم من هم هستم یاد کارگاه خودم افتادم... یک عزیزی اول کارگاه آمد گفت من هستم و ... ولی دیگر پیدایش نشد که نشد... (اکنون نامشان را به خاطر نمی‌آورم... جناب اکبری که نبودند... جناب نائل هم نبودند... یک عزیزی بودند که می‌خواستند برنامه‌نویسی هم تمرین بکنند...) به هر روی... ما نمی‌گوییم هستیم... ولی دوست داریم که باشیم.

جناب توسکای گرامی یک مقدار در مورد قواعدی که می‌خواهید با آن جستارتان را اداره بفرمایید، بفرمایید ببینیم چگونه است...
    دوست دارید بیشتر متکلم وحده باشید؟ یا هم‌همه باشد؟ یا چه؟ می‌خواهید مطالب آموزشی ارایه کنید؟ یا حالت پرسش و پاسخ؟ یا می‌خواهید بعد از مدتی بیشتر بررسی‌های شخصی خودتان را قرار بدهید؟

به هر روی...
    امیدوارم موفق و پیروز باشید و این کارگاه دستاوردهای خیر و خوشی برایتان به همراه داشته باشد.
    یا علی
    با سلام و عرض ادب

قدم شما و سایر عزیزان روی چشم.

این تاپیک متعلق به تمام کسانی است که تمایل دارند مطلب با محوریت تحلیل تکنیکال بزنند... تاپیک گفتگو محوره ...

برنامه فعلی بنده مروری بر برخی مفاهیم تحلیل تکنیکال هست که با چاشنی تجربه طرح میشه، که کم کم سوییچ میشه به گذاشتن تحلیلهای تکینکال و پیش بینی تکنیکال روز بازارهای مالی ولی در کل اینجا دور هم هستیم که از هم یاد بگیریم.

محدودیت خاصی برای تاپیک قائل نیستم البته طبعا فروم نویسی قواعدی به لحاظ محتوایی، فنی، و اخلاقی داره که عزیزان اساتید بنده هستند و حقیر در اینجا و در این زمینه شاگردی خواهم کرد، لذا هر مطلبی در چارچوب تحلیل تکنیکال با رعایت قواعد فروم نویسی و البته قواعدی که مدیریت محترم سایت طبعا گذاشته اند، میتونه در قاب پیامهای این تاپیک قرار بگیره و همه استفاده کنند.

اگر سوال یا ابهامی را بی پاسخ گذاشتم بفرمایید تا عرض کنم.

موفق باشید
    ویرایش توسط توسکا : 2018/11/02 در ساعت 23:59

آدرس

13. 18 کاربر به خاطر ارسال مفید توسکا از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 118 بار در 23 ارسال

با سلام.اگر اجازه داریم تجربیاتمون رو درمورد تکنیکال بنویسیم.بنده هم می نویسم.تکنیکال درواقع علم پیشبینی قطعی آینده نیست.تکنیکال یک نمایی از آینده در یک سطوح خاص ارائه می کند که احتمال تغییر فاز قیمت در آن سطوح بیشتر از نقاط دیگر هست.حال ما وقتی نقطه ورود رو که قیمت در حال تغییر هست درست تشخیص دادیم و وارد شدیم یک حدضرر درنظر می گیریم .این حد یعنی تحلیل ما اشتباه بوده(این اشتباه ناشی از بی سوادی ما درتکنیکال نیست بلکه ناشی از تغییر شرایط بازارو حرکت مخالف بازار با تحلیل ما هست).وچندین هدف در نظر می گیریم(باز ناشی از بی سوادی ما درتکنیکال نیست و ناشی از تغییر شرایط بازار و قدرتمند تر شدن حرکت بازار در جهت تحلیل ما هست).پس هیچ قطعیتی در تکنیکال وجود ندارد.شما باید از ابزار تکنیکال در همراهی با روندها استفاده کنید نه اینکه روندها بیان خودشون رو با تحلیل تکنیکال ما هماهنگ کنن.این یک نکته.نکته بعد اندیکاتورها هستن.به نظر من اندیکاتور جماعت ذهن رو بدجور درگیر خودش می کنه و اجازه تحلیل چند بعدی رو از آدم می گیره. ما در این بازار به ذهنمون خیلی نیاز داریم. این ذهنمون هست که داره برای ما پول در میاره پس نگذاریم اندیکاتورها اونو اشغال کنن .اندیکاتور چیزی جز حرکت قیمتها بروی چارت نیستن. ما خود چارت خالی رو داریم که بهترین اندیکاتور هست به اون عادت کنیم و با اون معامله کنیم.ونکته سوم قویترین روشهای تکنیکال روشهایی هست که مبتنی به امواج باشند مثل الیوت و الگوها و کانالها و سطوح حمایت و مقاومتی اینهارو در تکنیکال مسلط بشید.دنبال اندیکاتور نباشید. اصلا ارزش بررسی ندارن. انرژی که از آدم می گیرن خروجیش خیلی ضعیف هست.بعد سالها تجربه فهمیدم آنها فریبکاران علم تکنیکال هستن ای کاش هیچوقت باهاشون آشنا نمی شدم.خیلی از وقت منو هدر دادن.پس به نظر من تکنیکال رو از طریق استفاده از ابزار یاد بگیرید. مثل پیچ گوشتی و انبردست و آچار می مونن در دست یک مهندس که می دونه چطور ازشون استفاده کنه و قدرت مانور بالایی دارن .تکنیکال یک هنر است.با همین ابزار ساده فیبو ها و کانالها و خط ساده روند می تونید آینده رو حدس بزنید.هرچقدر در استفاده از اونها مهارت بدست بیارید حدسهای شما دقیقتر خواهد بود. این ذهن شما هست که باید درست تربیت بشه. با نگاه به چارت در یک لحظه نقشه بازار رو با این ابزار رسم کنید و آینده رو حدس بزنید.اینها یاد دادنی نیست باید خودتون بهش برسید. حسی هست و باید حسش کنید. تمرین و تمرین و تمرین.ببخشید مزاحم محفل گرمتون در این سرمای هوا شدم.

15. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید shahram99 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال توسکا آواتار ها

مروری بر مفاهیم تحلیل تکنیکال - بخش 3

عنوان - آشنایی با شاخص ADX بر روی نمودار شرکتهای بورسی

برای اینکه مطالب جنبه کارگاهی بیشتری پیدا کنند سعی میکنم با مثالهای بیشتر نمودارهای شرکتهای بورسی را بررسی کنیم.

در این بخش نمودار ذوب آهن را بررسی میکنیم :

در شکل و در سه نقطه مشخص شده می بینیم که DI+ (حط سبزرنگ) DI- (خط قرمز رنگ) را رو به بالا قطع کرده اما فقط یکی از اینها طبق شرایط سیگنال محسوب می شود. در محل مربع و مثلث خط ADX (خط آبی) بین دو خط نیست لذا شرایط برقرار نیست. البته جالبه که با اینکه شرایط برقرار نیست و در واقغ فالز سیگنال محسوب می شوند اما در محل مثلث از 68 تومن شروع به حرکت میکنه تا 90 تومن اونهم بدون معطلی یعنی در کف قیمتی کراس صورت میگیره و حدود 32 درصد قیمت میاد بالا و در محل مربع نیز با اینکه سیگنال صحیح محسوب نمیشه ولی قیمت از 81 تومن میاد حوال 94 تومن یعنی 16 درصد صعود قیمتی....

ولی جالبی قضیه در محل دایره رخ داده، که سیگنال شرایط لازم را داشته و کسی که این سیگنال را در آن زمان دیده و اعتماد کرده، میتونسته ذوب رو روی 78 تومن بخره و حدود 10 روز بعد از این سیگنال، رالی اخیر ذوب شروع شده که تا حوالی 400 رفت...! جالبی قضیه میدونید چیه؟ در دو سال اخیر در نمودار ذوب این تنها جایی بوده که شاخص ADX شرایط گفته شده را داشته....! واقعا جای تعجب و تامل داره!

باز هم مثالهایی از این دست می زنم حتی سعی میکنم مواردی که این شاخص به اشتباه سیگنال داده را هم بگم و دلیلش را هم توضیح بدم....

در اینجا لازمه تاکید کنم شاخصها، اسیلاتورها، نوارها، باندها، کانالها، و ...هریک ابزارهایی هستند که نباید به تنهایی استفاده شوند حتی اگر مانند ADX در تکستبوکها بصورت مستقل جهت سیگنال گیری معرفی شده باشند.

موفق باشید.

آدرس

17. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید توسکا از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال توسکا آواتار ها

با سلام به همه

یک نکته رو در مورد تاپیک میخواستم بگم... این تاپیک یک تاپیک آموزشی نیست چرا که آموزش مستلزم انتقال مطالب بر اساس سرفصل مشخص و مروز الف تا ی مطالب هست... در واقع در این تاپیک بر اساس تجربه و یا بصورت موردی برخی مفاهیم تکنیکال با مثال و بر روی نمودار مرور میشه...

این نمودار محوری رو من تاکید دارم، چرا که باعث میشه تاپیک از فرم تئوری محور به سمت کاربردی محور حرکت کنه و حرفها رو نمودار گفته بشه...

حالا این نمودار محوری دو فرم داره :

درفرم اول در گذشته نمودارها بدنبال دلایل صعود و نزول میگردیم، حالا اینکار ممکنه از جنس موج شماری باشه، ممکنه بخواهیم یک پترن را نشون بدهیم یا مثل چند مثال اخیر رفتار یک شاخص را بررسی کنیم...پس فرم اول تحلیل گذشته سهمه...

در فرم دوم طبعا به سراغ تحلیل و پیش بینی تکنیکال خواهیم رفت که در اینجا طبعا در مورد آینده نمودار حرف میزنیم....پس فرم دوم تحلیل آینده سهمه (که البته طبعا از دیتای کنونی سهم نشات میگیره)

این تاپیک سعی میکنه از هر دو فرم 1 و 2 مطلب داشته باشه البته هر چه جلوتر بریم سعی میشه مطالب فرم دو بیشتر از فرم یک بشه...

اما یک پیشنهاد و توصیه که فکر میکنم برای همه ما خوبه و اون نمودار خوانی یا همون فرم یک اشاره شده در بالاست....

به نظر من یکی از گزینه های خوب کسب تجربه که بدون هزینه و ضرر مالی هست اینه که نمودار گذشته سهمها را زیر رو کرد و دلایل صعود و نزول سهمها رو پیدا کرد حالا با هر تکنیکی که فرد بلده.... ممکنه این تکنیک یا تکنیکها رسم خطوط ترند باشه، موج شماری باشه یا مثلا فرد بخواد الگوهای هارمونیک رو تمرین کنه ولی بهر حال فرد سعی میکنه تا بفهمه که چرا سهم صعود کرد یا نزول کرد.....بعد از اون تمرین روی تحلیل زمانی یه و اینکه شخص بفهمه چرا سهم صعودش در فلان زمان بوده (و مثلا چرا زودتر یا دیرتر نیوده) که کلی بحث داره و باعث کسب تجربه میشه... اونایی که تا حالا این کار رو امتحان نکردن پیشنهاد میکنم شروع کنند و نمودارهای گذشته را تحلیل کنند و دلایل صعود و نزول سهمها را در گذشته پیدا کنند(تحلیلهای فرم 1)، حداقل میشه در مورد سهمهای مورد علاقه اینکارو کرد...کاری که هیچ ضرر مالی نداره اما باعث کسب تجربه میشه!

در پستهای بعدی، مرور مفاهیم تکنیکال (با مثال ) ادامه داره....انشاالله

آدرس

19. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید توسکا از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 50 123411 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)