صفحه 19 از 19 نخست ... 916171819
نمایش نتایج: از 181 به 183 از 183

موضوع: فلسفی-عرفانی

مدیر(ستاره دار6) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 73,772 بار در 15,676 ارسال

پاسخ : فلسفی-عرفانی

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    بی بندی
    -----------
    من از آن روز که در بند توام آزادم.

اگر یک نفر باشد که بدون قید و بند باشد آن خدا است. (و به تبعش ائمه(ع) و اولیاء)
    قید یعنی شهوت و غضب و زمان و مکان و بدن و خیال و ... ما را ر حصار خودشون نگه دارند، به ما دستور بدهند، ما را در بند خودشان نگه دارند.
    بی قیدی یعنی این که ما «ورای» اینها باشیم. ما هر گاه نیاز داشتیم به شهوت و خیال و غضب و زمان و ... از اینها استفاده کنیم.
    و البته توجه شود که باز اینجا شهوت (تمایل داشتن و خواستن) داریم. هم معنوی و هم مادی! تنها موضوع این است که که سوار است؟ چه کسی آن یکی را در بند کرده؟ آیا من در بندم و هرگاه به من دستور داده شود مطیع؟ یا من دستور می‌دهم؟
    و اینجا باز دوباره خودشناسی (معرفت نفس) پیش می‌آید... که مگر من کیستم؟ مگر من همین شهواتم نیستم؟ اگر من شهوت و غضب و خیال و... نیستم پس چیستم؟ (قاعده فلسفی: تو هر چه را می‌بینی آن نیستی.) (البته قاعده‌ی فلسفی برعکس و مکمل این هم هست: که هر چه می‌بینی جز تو نیست. حتی سنگ و کوه و ستارگان. که این دو قاعده با هم متضاد نیستند در حقیقت.)
    و پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که از همه قیود مگر می‌شود رست؟ مثلا از قید خود؟
    و پرسش دیگر این که از قید خدا که دیگر نمی‌توان رست.
    و این بر می‌گردد دوباره به خودشناسی.
    و این که بفهمیم خدا بیگانه نیست. خدا مانند اشیاء نیست که با ما حالت بیگانگی داشته باشد. خدا مانند مادر نیست که صرفا یک موجود خارجی بسیار مهربان باشد. بلکه خدا خود واقعی ما است، بلکه ما واقعا خودمان خودمان نیستیم و خدا از خود ما به خود ما نزدیک‌تر است. اوست که هرلحظه دارد منشاء و مبداء و مرجع ما می‌شود. (هم من و هم تو و هم او. و توجه شود که این نیست که خدا جمع ما باشد، نه، بلکه ما هیچ هستیم و هر چه هست اوست، واقعی او است و یکی از ظهورهای او می‌شود این من) و این گونه است که در بند خدا بودن آزادگی کامل است.
    من دلم می‌خواهد...
    من دلم می‌خواهد... که فلان کار را بکنم.
    این کیست که دلش می‌خواهد؟
    این کدام من است؟
    انسان یک من ثابت نیست.
    این ویژگی انسان است که می‌تواند سنگ و چوب و حیوان (بلکه پست‌تر) باشد. و یا می‌تواند محمد(ص)، جانشین خدا (یا شاید بالاتر) باشد.
    بلکه انسان یک موجود کشیده است! از پایین‌ترین مرتبه‌ی وجود که بی‌وجودی و عدم و ماده است، تا بالاترین مرتبه‌ی وجود که خود وجود باشد.
    بلکه انسان به خودی خود چیزی نیست.
    انسان آینه است.
    گاهی در آن یک نقش زشت و پست می‌افتد. گاهی یک صورت زیبا.
    لذا این که شخص می‌گوید دلم می‌خواهد... باید دید این من کدام من است و آن خواهش خواهش کیست؟
    این اشتباه مصطلح و جاافتاده است. که به جای این که بگوییم: بدن من می‌خواهد، می‌گوییم من می‌خواهم.
    و از میان انبوهِ «من دلم می‌خواهد»ها بسیاری‌اش من نیست. من واقعی نیست.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر(ستاره دار6) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 73,772 بار در 15,676 ارسال

دوباره از جناب حجت الاسلام امینی خواه بسیار بسیار بسیار عزیز یک شرح کتاب وجود دارد شبیه کار قبلی، البته با توضیحات بسیار بسیار بیشتر از سوی ایشان (که البته حجم توضیحات به قدری زیاد است که... هم مخم درگیر شد و هم لذت بردم).

پیوند:
    شرح و بررسی کتاب سه دقیقه در قیامت - پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام امینی خواه | پایگاه اطلاع رسانی حجة الاسلام امینی خواه
    (شرح کتاب سه دقیقه در قیامت)
    ----------------
    من زیاد روی این آدم عزیز حساب نمی‌کردم و گمان می‌کردم آدم تراز پایینی باشند. ولی اکنون دارم احساس می‌کنم چیره و ژرف هستند. خیلی لذت می‌برم از ایشان. هم داده‌هایشان زیاد است (که این از همان اول مشخص بود) و هم این که گویا آدم ژرفی هم هستند. که این عالی است.
    خدا ان شاء الله عوض خیرشان بدهد.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) ms. mousavi آواتار ها
    تشکر شده 643 بار در 101 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    دوباره از جناب حجت الاسلام امینی خواه بسیار بسیار بسیار عزیز یک شرح کتاب وجود دارد شبیه کار قبلی، البته با توضیحات بسیار بسیار بیشتر از سوی ایشان (که البته حجم توضیحات به قدری زیاد است که... هم مخم درگیر شد و هم لذت بردم).

پیوند:
    شرح و بررسی کتاب سه دقیقه در قیامت - پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام امینی خواه | پایگاه اطلاع رسانی حجة الاسلام امینی خواه
    (شرح کتاب سه دقیقه در قیامت)
    ----------------
    من زیاد روی این آدم عزیز حساب نمی‌کردم و گمان می‌کردم آدم تراز پایینی باشند. ولی اکنون دارم احساس می‌کنم چیره و ژرف هستند. خیلی لذت می‌برم از ایشان. هم داده‌هایشان زیاد است (که این از همان اول مشخص بود) و هم این که گویا آدم ژرفی هم هستند. که این عالی است.
    خدا ان شاء الله عوض خیرشان بدهد.
    برای من بطور اتفاقی گوش کردن سخنرانی ها همزمان شد با حفظ سوره ملک که خیلی خوب بود شاید هم رزق و عنایت خداوند بود
    بهر حال از معرفی سخنرانی ها متشکرم
    و خوندن سوره ملک را هم توصیه میکنم

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ms. mousavi از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 19 از 19 نخست ... 916171819

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بوک مارک ها