صفحه 4 از 42 نخست 123456714 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 411

موضوع: کارگاه حجم ?

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه حجم

این مفهوم دست پر زور و دست کم زور ایده‌ی جالبی است. (البته ما شبیه این را به کرات شنیده‌ایم... ولی یک واژه گاهی می‌تواند مفاهیم کلی و ترکیبی را تغییر دهد... بماند.)
    یادمان باشد در مورد یک چیزی در آینده بیاندیشیم. اینکه این مفهوم زور درست است؟ یا همواره باید بر وجود یک بازیگر توجه داشته باشیم با زورهای متفاوت. یعنی به‌جای اینکه بگوییم اینجا دستی که وارد شده دست پر زور بوده و اینجا کم زور، بگوییم آقای بازار اینجا خوب خرید کرده (پر زور) و اینجا کم خرید کرده. این دومی شاید درست‌تر باشد. (و دقیقا همان‌مقدار که واژه‌ی دست پر زور و کم زور افکار ما را گسترش داد این هم می‌تواند گسترش دهد.)
    چرا این را می‌گویم؟ برای اینکه احساس می‌کنم این چیزهایی که در نمودار ما می‌بینیم یک کنش نیست. یک واکنش است. یک کار ارادی نیست. یک کار طبیعی است. تفاوتی نیست بین حالت روند با بی‌روندی! تفاوت در همان چیزی است که اثر و نشانه هم هست: حجم و افزایش قیمت.

این ایده بیشتر به ایده‌ی سامانه‌ی رای‌گیری جناب گراهام نزدیک است.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خوب... با روشن‌تر شدن اوضاع... معلوم شد که حقوقی‌ها در گروه خودرویی داشتند می‌فروختند. اکنون می‌نشینیم یکی دو تایشان را قشنـــــــــگ بررسی می‌کنیم و داستانشان را می‌خوانیم...
    اما پیش از ادامه یک سری بزنیم به وپارس که امروز بررسی‌اش می‌کردیم.
    نکته‌ها:
    ۱- حجم امروزش زیاد بود: ۳۲۷ میلیارد ریال. که همین قیمت را مظنه می‌کند و در مقایسه با موارد پیشین: یکی در ۳۰۰۰ ریال داشتیم با ۲۷۰ میلیارد ریال. یکی هم در ۳۶۰۰ ریال با ۴۱۰ میلیارد ریال. و دو تا شمع پشت‌سرهم هم داشتیم در قله‌ی ۳۷۰۰ ریالی به اندازه‌ی ۹۲۰ و ۵۶۰ میلیارد ریال. به غیر از این مورد آخر که در قله‌ی اخیر ثبت شده حجم امروز در تاریخ وپارس بی‌نظیر بوده.
    ۲- شمع مثبت نشد!!! یک شمع مرد آویزان/چکش وارونه شد. انتظار داشتیم یک شمع سپید قد بلند اینجا داشته باشیم... ولی نشد... این که چرا نشد در آینده مشخص خواهد شد که آیا اشتباه از ما و کیفیت کارمان در این کارگاه بوده؟ (یعنی فردا شمع درست درمانی (سبزی) ثبت نشود) یا اینکه بازار اشتباه کرده؟ (شمع امروز شمع بچه‌ی سر راهی و ستاره‌ی قطبی و از این جور چیزها بشود.) من گمان کنم مورد دوم درست‌تر است.
    ۳- اکنون که دسترسی به داده‌های حقیقی/حقوقی امروز هم داریم بد نیست یک نگاه بیاندازیم...

جالب است که هم حقیقی و هم حقوقی دارند در کف می‌فروشند! (داخل پرانتز: حقیقی را فهمیدیم... ولی حقوقی دیگر چرا اینجا می‌فروشد؟؟؟ آن هم این‌قدر! بگذریم...)
    اگر این حجم همراه با خرید حقیقی بود می‌گفتیم حالا دست پر زور دارد جمع می‌کند... ولی اکنون که حقیقی دارد می‌فروشد چه می‌توان گفت؟ (ما باز هم می‌گوییم دست پر کم زور دارد می‌فروشد!)

جمع‌بندی: شمع‌های بعدی مهم است. اگر سرعت بالا (در هر جهت، چه مثبت و چه منفی) داشته باشیم یعنی دست کم‌زور بوده و اکنون پر زور می‌تواند بشود (یا اینکه کم‌زور بالا رود). در حال حاضر احتمال بیشتر این است که موج عوض شده و حرکت رو به بالا خواهیم داشت و دست هم احتمال دارد پر زور باشد (با توجه به دو نیرویی که در جهت مخالف وارد شد.)

پی‌نوشت: داداش، گمان کنم شما تنها خواننده‌ی این جستار باشید! (غیر خودم) ادامه‌ی این گفتگو را ببریم در خصوصی...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(2)
    تشکر شده 468 بار در 110 ارسال

سلام
    جناب محمد حسین یک سوال آیا تعداد خریدار و فروشنده را بر حسب کد مشخص میکنند یا نه؟من جهت تست سه خرید کوچک در یک سهم زدم به تعداد خریدار حقیقی در سایت TSETMCدر همان لحظه سه عدد اضافه شد ولی موضوع را در یک گروه تلگرامی پرسیدم همگی گفتند بر حسب کد است یعنی بایذ تعداد خرید حقیقی یک عدد اضافه میشد ! شاید در انتهای بازار تعداد بر حسب کد آپدیت میشود؟

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید MAJIDGOLD از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط MAJIDGOLD نمایش پست ها
    سلام
    جناب محمد حسین یک سوال آیا تعداد خریدار و فروشنده را بر حسب کد مشخص میکنند یا نه؟من جهت تست سه خرید کوچک در یک سهم زدم به تعداد خریدار حقیقی در سایت TSETMCدر همان لحظه سه عدد اضافه شد ولی موضوع را در یک گروه تلگرامی پرسیدم همگی گفتند بر حسب کد است یعنی بایذ تعداد خرید حقیقی یک عدد اضافه میشد ! شاید در انتهای بازار تعداد بر حسب کد آپدیت میشود؟
    سلام.
    شاید دو نفر دیگر هم کنار شما خرید کرده باشند.
    یک مقدار پیش از شما، یا یک مقدار پس از شما.
    چون امکان دارد (گمان می‌کنم) بورس در این زمینه (حقیقی/حقوقی) یک مقدار تاخیر دارد.

باید این مورد را یا از خودشان بپرسیم.
    یا اینکه در یک نمادی که خیلی کم خریدار دارد آزمایش کنیم. از این نمادهایی که هر نیم ساعت یک خریدار دارد... (اکنون تو این بازارها گمان نکنم چنین چیزی پیدا بشود... باید صبر کنیم تا بازار کاملا راکد شود... که به این زودی‌ها گمان نکنم این اتفاق بیافتد.)
    «محمد حسین» هستم.

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

خرینگ امروز یک حجم زیاد زد.
    آیا این آغاز روند افزایشی بوده یا پایان آن؟
    آیا دست پر زور داشت می‌خرید یا داشت می‌فروخت؟ (بهتر است بپرسیم: بازار داشت پر زور می‌خرید یا پر زور می‌فروخت؟)
    «محمد حسین» هستم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۲) sooroosh1315 آواتار ها
    تشکر شده 15,256 بار در 3,560 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    خرینگ امروز یک حجم زیاد زد.
    آیا این آغاز روند افزایشی بوده یا پایان آن؟
    آیا دست پر زور داشت می‌خرید یا داشت می‌فروخت؟ (بهتر است بپرسیم: بازار داشت پر زور می‌خرید یا پر زور می‌فروخت؟)
    بنظرم برا افزایش قیمت هست و اگر 10 درصد افت کنه برا خرید عالیه

معمولا قبل از رشد های گنده 10-15-20 درصد اصلاح قیمت داریم تو ی فاصله چهار و پنج روزه
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مَکن،فردا که نیامده ست فریاد مَکن،بر نامده و گذشته بنیاد مکن،حالی خوش باش و عمر بر باد مَکن،

12. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

اوان 980821
    ========
    دو روز پیش
    یک حجم در کف زده. پس از یک دوره افت کم زور و یک موج رو به بالای اشتباه و پی بردن به اشتباه و نشستن در کف.
    ببخشید. میانگین‌گیری کرده بودم!
    ببین چقدر اشکال ایجاد می‌شود با میانگین گیری! همه کارها و کاسه کوزه‌ها به هم خورد اصلا... پاکش هم نمی‌کنم که دیگران هم ببینند که اشکال به وجود آمده بود.
    این را هم یادآور شوم که حتما باید انگار نمودار را شمعی کرد. با نمودار معمولی که من استفاده می‌کنم این اشتباه‌ها زیاد به وجود می‌آید...
    بگذریم.
    ==================
    دو روز پیش یک حجم زده پس از اینکه نتوانسته برود بالا. این‌جور می‌خوانم: موج رو به بالای چند روزه اشتباه بوده و بازار این را فهمیده و خالی کرده.
    حالا بعد از دو روز دوباره حجم زده!!! این بار با ۱۸۰ درجه چرخش فاز.
    من این را حجم درست، رو به بالا، آغاز کننده‌ی روند و عالی می‌پندارم.
    به شرط اینکه:
    روی ۲۹۰۰۰ ریال یک حجم بالاتر بزند و رد شود.
    حجم امروز ۲۲ میلیارد ریال بوده. حجمی که باید بزند و از ۲۹۰۰۰ ریال بتواند خودش را رد کند (فردا احتمالا) باید ۳۰-۴۰ میلیارد ریال باشد.
    (۲۹ هزار ریال یا یک مقدار بالاتر مثلا ۳۱۰۰۰ ریال. منظور گرفتن روند افزایشی است.)
    ضمن اینکه اگر ۲۶۰۰۰ ریال یا ۲۵۰۰۰ ریال را بشکند واویلا...
    «محمد حسین» هستم.

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

وبصادر 13921225
    ==========
    همین‌جوری تصادفی یک چیزی انتخاب کردم.
    خوب...
    از این چه می‌فهمیم؟

داستان:
    از قله (قیمت ۳۶۰) همین جور افت داشته‌ایم... افت‌ها کاملا کم زور بوده ولی هر بار که آمده کاهش‌ها را قطع کند و خریدار آمده پشتش فروشنده هم پیدا شده و از فرصت نقدشوندگی استفاده کرده و خداحافظ...
    هر بار یک شمع رو به بالا با یک شمع رو به پایین خنثی شده.
    هم در پایان برج نه و هم در پایان برج ده.
    البته این آخر یک بار دیگر این کار را کرده و دیگر خنثی شدنی وجود نداشته... یعنی در ۹۲/۱۲/۱۴ یک شمع مثبت زده و بعدش هیچ اتفاقی نیافتاده! بلکه فروشنده دست کم زور بوده.
    تا اینکه رسیده‌ایم به اینجا.
    ========================
    خوب... یک مقدار دیدمان را بیاوریم بالاتر...

دیگر من رسم نکردم ولی ناگفته پیداست که دارد روند کاهشی را می‌شکند.
    با قدرت.
    ========================
    پس هر جور نگاه کنیم همه چیز عالی است.
    و ما پیشنهاد خرید می‌دهیم.
    به شرط اینکه شمع بدی پس از آن ثبت نشود.
    و البته! مهم مظنه‌ی ۳۲۰۰ تا ۳۴۰۰ است. باید از آن گردنه رد شود. با قدرت بیشتر. پس ما اینجا خرید می‌کنیم تا این مقدار مانده تا آنجا را از دست ندهیم و مهم برای ما آنجاست و رد شدن از آنجا.

برویم جلو ببینیم چه می‌شود...
    ========================
    خوب... یک شمع دوجی خورد با حجم بالا...
    باز هم نگهداری و شمع بعدی...
    روز بعد (۹۲/۱۲/۲۷) هم باز یک شمع قرمز خورد. باز هم تقریبا دوجی.
    پس خریدار کو؟
    کسی که خیلی کوتاه مدت کار می‌کند یا کسی که اهل خطر نیست همین‌جا پیاده شود. (قیمت خرید ما ۳۱۳ است و تا اینجا کارمزد کارگزاری زیان کرده‌ایم... ولی باز مقداری دیگر نگه می‌داریم ببینیم چه می شود.)
    شمع بعدی هم باز خراب...
    ۳۰۴ ریال و خداحافظ... ۴٫۵ درصد زیان...
    این هم آینده‌ی کار پس از فروش ما...

یک کوچولو بالا آمد و بعد افت شدید کرد...
    (حواسم نبود که آن سال کلا پس از رشد عجیب سال ۹۲ بوده.... خدا را شکر که تقلب نکردیم.)
    =======================
    ۱- گمان کنم ما درست خریدیم.
    ۲- یک روز دیر فروختیم. البته گفتیم به کوتاه‌مدتی‌ها که پیاده بشوند! بد هم نفروختیم... اگر می‌ماندیم یک رکود جانانه می‌افتاد تو کاسه‌مان.
    ۳- شاید اگر در جو بازار آن زمان می‌بودیم می‌توانستیم بهتر عمل کنیم.
    ۴- دوجی دوست نمی‌دارم. یادمان باشد دوجی خوب نیست.
    ۵- حواسمان نبود که حجم بعدی خیلی بیشتر از حجم پیشین بوده! و سبز هم نبوده.
    ۶- همان شمع نخست هم اصلا در شمع پیشین خودش تو رفتگی داشت و نیز قد بلند و رعنا هم نبود.
    «محمد حسین» هستم.

16. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

پی‌نوشت: من در تمام تصاویر گذشته رنگ شمع‌ها را نسبت به روز گذشته‌ی خودشان تعیین کرده بودم. و حالت استاندارد رنگ‌آمیزی بر اساس قیمت گشایش است. از این به بعد بر اساس قیمت گشایش دوباره رنگ آمیزی می‌کنم. حجم‌های خاص را هم سپید/بنفش کردم و به صورت پیکان.

=======================================

دارم نگاه می‌کنم با خودم...
    گمان کنم بهترین سال‌هایی که می‌توان انتخاب کرد سال‌های ۹۶ - ۹۵ - ۹۴ و احیانا ۹۰ باید باشد. سال‌های گذشته که یک مقدار همه‌چیز شلم‌شوربا (شلغم-شوربا) بوده... نمودار درست و حسابی نبوده. سال‌های ۹۱ و ۹۲ و ۹۳ و ۹۷ و ۹۸ هم که رشد و افت‌های وحشتناک داشته‌ایم (طبیعتا حدس زدن کار آسانی می‌شود!)

=======================================

خوب... برویم سراغ کار خودمان...

وایران ۹۶/۷/۲۹
    ==========
    دیروز یک حجم عالی داشته‌ایم.
    امروز هم تاییدش آمده.
    همه چیز عالی است.
    گذشته را ببینیم.

نمودار اصلا جالب نیست. در آغاز سال ۹۶ یک حالت روند مانندی داشته‌ایم ولی خوب که نگاه می‌کنی اصلا حجم‌هایش درست نیست. مانند این موسیقی‌هاست که درست و حسابی تنظیم نشده یا خواننده همه‌اش خارج می‌خواند. روی اعصاب است. قیافه، قیافه‌ی پنج موجی است ولی اصلا چیز درست و حسابی‌ای نیست...
    اصلا این را ولش کن. من به این نمادها می‌گویم نمادهای به درد نخور. نمادهای خاک بر سری. (البته وایران اکنون درست شده. ولی آن زمان نبوده.) از این بدتر والبر است. همواره یکی از بهترین بنیادها را داشته... ولی نمودارش مزخرف...
    بگذریم.
    نمونه‌ی بعدی در نوشته‌ی بعدی.

نتیجه‌گیری این بخش: نمودارهای به درد نخور را این‌گونه بررسی نکنیم کلا.
    «محمد حسین» هستم.

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نمونه بعدی:

حجم عالی خورده پس ما می‌خریم.
    قطعا بازار با دست پر زور دارد بر می‌دارد.
    برویم ببینیم چه می‌شود... (پس ما اکنون سهامداریم.) (خرید ما روی 22222 ریال.)
    .
    .
    .
    خیلی عالی...
    شمع بعدی کم حجم است... ولی گویا به خاطر قوانین عاقلانه‌ی سازمان بورس ماست.
    باز هم عالی.
    یک شمع مشکوک روی 25000 ریال. باید بررسی شود.
    شمع قرمز است.
    آهان! دارد از مقاومت (قله) سال گذشته‌اش عبور می‌کند.
    سهامدار با احتیاط.
    یک شمع سبز با حجم بالا و درون شمع گذشته. به شکل چکش وارونه.
    ما نقد می‌کنیم آقا. خداحافظ. (البته کسی اگر اهل خطر است بماند شمع بعدی را هم ببینیم. چون ممکن است اینها بازی‌های پیش از شکست سقف باشد. بلی... اصلا انگار حتما همین است. پتانسیل رشد بیشتر در میان‌مدت را دارد و در کوتاه مدت هم اگر کسی خطر پذیر است می‌تواند همچنان خوب باشد... ولی ما: خداحافظی.)
    استدلال خداحافظی: ناآشکار شدن اوضاع در کوتاه مدت (و ما هم کوتاه مدت داد و ستد را باز کرده بودیم.)
    بازدهی: اندکی کمتر از ۱۰ درصد احتمالا.
    خوب بود...
    برویم ببینیم در آینده چه می‌شود...
    در سوم برج ۵: یک موج کوتاه‌مدت رفت بالا و یک موج کوتاه‌مدت آمد پایین. کوتاه‌مدت‌ها باید روی همین قیمت (۲۵۰۰ ریال - ۲۴۰۰ ریال) بفروشند بروند. میان‌مدتی‌ها همچنان باشند.
    ...
    چند روز دیگر گذشت. امروز ۱۶ام: یک عالم شمع‌های احمقانه و در هم و بی‌انگیزه زد. حجم پایین. بی‌انگیزگی و بی‌ارادگی و بی‌تصمیمی کامل. البته امروز یک مقدار وضع بهتر شده با این شمع. همچنان میان‌مدتی: نگهداری.
    ...
    رسیدیم به: ۱۱ام از برج ۶: میان‌مدتی‌ها هم بفروشند بروند. در این نماد فعلا انگار چیزی پیدا نمی‌شود.
    نمای کامل:
    «محمد حسین» هستم.

20. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 42 نخست 123456714 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 4 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 4 مهمان ها)