صفحه 4 از 4 نخست 1234
نمایش نتایج: از 31 به 39 از 39

موضوع: کارگاه الیوت

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه الیوت

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali_Riz نمایش پست ها
    آقا محمد حسین سلام ، اگر اشتباه نکنم نظر شما این بود که ما تو یک موج ۳ بزرگ هستیم ، به نظرتون شرایط بازار (با توجه به این ریزش سنگین) الان طوری هست که بگیم از این موج خارج شدیم و وارد موج ۴ شدیم ؟ و بنظرتون این موج ۴ چه مشخصاتی داره و ما باید منتظر چی باشیم ؟
    سلام. دقیقا نمی‌دانم.احتمالا ادامه‌ی موج بزرگ افزایشی را داشته باشیم و این صرفا یک موج اصلاحی کوچک بوده.
    (بوده یعنی احتمالا تمام شد.)
    --------------------------
    ببینید... اکنون یک مقدار کار سخت شده...
    احتمال این که اکنون بازگشت داشته باشیم زیاد است.
    ولی در این که با چه قدرت و سرعتی بر می‌گردد و قله‌ی پیشین را پشت سر می‌گذارد یا نه تردید زیادی دارم.
    امکانش هست این صرفا یک فرصت خروج برای جاماندگان از فروش باشد. (به شخصه در یک نماد این‌گونه‌ام و با وجود صف سنگینش فقط امیدوارم راه بدهد در بروم! چه در آینده رشد کند چه نکند: نخواستیم. تنها دنبال یک چیز با نقدشوندگی بالا می‌گردم اکنون. که جایگزینش کنم. چیزی مانند خساپا یا فولاد و فملی.)
    --------------------------
    من چیزی که پیشنهاد می‌کنم (از خیلی وقت پیش پیشنهاد می‌دادم) این است که بیاییم هدف‌محوری را بگذاریم کنار و نمایش‌نامه اصلی را بگذاریم روی اینکه هنوز بازار موج سوم است و به صورت چریکی/پارتیزانی برویم تو دل بازار.
    پیش‌تر هم نگاهم کوتاه‌مدت بود ولی چندین ماه است که می‌گویم: میان‌مدت.
    (که البته تصور رفتار پارتیزانی به همراه کوتاه‌مدت نبودن هم یک مقدار سخت است. می‌دانم.)
    خلاصه اینکه پیشنهاد می‌دهم:
    ۱- در نمادهای با نقد شوندگی بالا باشیم.
    ۲- که هم زمان دارای روند خوب هم هستند.
    ۳- و خوش‌بین باشیم به اینکه در موج سوم بازار هستیم (حتی با این اصلاح کنونی یا حتی بیشتر از آن). و نگاهمان سهامداری باشد و نه نوسان‌گیری.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

اکنون متن بالا را خواندم دیدم این بخش آخر یک مقدار نامفهوم بود. بیشتر توضیح می‌دهم.
    منظورم از «هدف‌محوری را بگذاریم کنار»این است که دنبال هدف قیمتی نباشیم. پارتیزانی عمل کنیم. کنش قیمتی (Price Action ای) بازار را نگاه کنیم. بیشتر به تابلو نگاه کنیم. از دید الیوتی بگوییم در یک دست موج‌های اصلاحی هستیم (نه جنبشی). با خودمان بگوییم احتمال‌ها خیلی به هم خورده و خیلی ضعیف است و احتمال هر نمایش‌نامه‌ای وجود دارد.

تا اینجا درست؟ تا اینجا این شد که به خاطر آشفته شدن بازار بیایید پارتیزانی عمل کنیم.
    از سوی دیگر تا اینجای کار هنوز موج بزرگ افزایشی از بین نرفته! بازار به قول دوستان پنجاه درصد (و به قول شاخص پانزده بیست درصد) ریخته ولی رشد پیشین آن‌قدر بوده که هنوز این افت در برابر آن رشد می‌تواند صرفا یک اصلاح کوچک تلقی گردد. فلذا بهتر است ما همچنان روی روند افزایشی بزرگ فکر کنیم.

حالا جمع این ‌دو چه می‌شود؟
    این می‌شود که ما خریدهایمان را به دید بلند مدت انجام دهیم (نمادهای درست درمانی که روند دارند یا می‌توانند بگیرند) ولی خط قرمزهای پارتیزانی را هم رویش بگذاریم. یعنی چیزی بخریم که زمان بزن در رو بتوانیم در برویم! و زمانی که چیزی خریدیم/داریم، بیاییم مدام بازار را بپاییم. ببینیم علایمی که داریم از بازار (از تابلو از نمودار) می‌گیریم آیا شبیه یک روند پر قدرت است یا نه؟ اگر نشانه‌هایی که می‌بینیم شاهد بر مدعا و فرض پیشین (قرار گرفتن در موج افزایشی بزرگ) نبود، خوب؟ پافشاری و چشم بستن روی حقیقت از بی‌خردی است، بلافاصله نقد می‌کنیم...
    (آخیش... گمان کنم اکنون منظورم را توانستم برسانم!)

اما در مورد نشانه‌ها...
    خریدار باید بیاید... (این را باید حس کنیم.)
    جوری که فروشنده‌ها را درو کند.
    این در تابلو مشخص است. (هر چند بیانش را بلد نیستم.) (همه می‌توانیم بفهمیم.) (بولدیزر بیاید بزند فروشنده‌ها را درو کند مشخص می‌شود.)
    روی نمودار هم مشخص است. و مهمترین عامل حجم است و میزان سبزی شمع‌ها. و اینکه روند رها نشود و پی‌اش گرفته شود.
    وضع باید جوری شود که فروشنده ها بلافاصله پشیمان شوند و دوباره بیایند در صف خرید قرار بگیرند.
    دولت نباید دوباره (زیاد) نارو بزند. و «با سرعت» هر چه خریده بود را بیاندازد به مردم. (البته مطمئنا این کار را می‌کند. همیشه رسم همین بوده. توضیح دارد. بماند.) بلکه باید آهسته آهسته از مردم نوسان بگیرد. جوری که روند (چون آتشی که تازه پا گرفته) قشنگ شکل بگیرد، جان بگیرد و بعد دولت آهسته آهسته آغاز به عرضه سهام کند.
    نباید منفی زیادی داشته باشیم و خریدار هر بار باید به سرعت بازی را دست بگیرد. و البته با قدرت. هر موج هجوم خریداران که تمام می‌شود بلافاصله (یعنی با فاصله بسیار کمی) باید هجوم بعدی آغاز شود. در هر قاب زمانی‌ای. اگر اینها را ندیدیم یعنی خریدار (دیگر) جان ندارد. یعنی موج بزرگ نیست. یعنی بازی یک‌طرفه نیست. یعنی حالت طمع غالب نیست. یعنی باید احتیاط کرد و رفتار و دید (دیدگاه) از بلند مدت و افزایشی به پارتیزانی و اصلاحی و نوسانی تغییر کند.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

احتمالا اکنون ۱ از ۳ از ۵ هستیم.
    ۵ عظیم.
    کل بازار را می‌گویم.

پی‌نوشت: البته به نمودار نگاه نکردم و همین‌جوری احساسی گفتم (با توجه به نگاه‌هایی که پیش‌تر به نمودار داشته بودم). و این که... این وسط امکان دارد یک چند تا چیز جا انداخته باشم... یعنی ۱ از ۳ از ۵ شاید ۱ از ۱ از ۳ از ۱ از ۵ باشد. یک چنین چیزهایی منظورم است. ولی کلیت کار (به نگر من) حالت ۱ از حالت ۳ از حالت ۵ است. ۱ یعنی بی ثباتی و ۳ یعنی تثبیت و ۵ یعنی افراطِ اکبرآقا.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2020/11/28 در ساعت 09:58
    «محمد حسین» هستم.

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    احتمالا اکنون ۱ از ۳ از ۵ هستیم.
    ۵ عظیم.
    کل بازار را می‌گویم.

پی‌نوشت: البته به نمودار نگاه نکردم و همین‌جوری احساسی گفتم (با توجه به نگاه‌هایی که پیش‌تر به نمودار داشته بودم). و این که... این وسط امکان دارد یک چند تا چیز جا انداخته باشم... یعنی ۱ از ۳ از ۵ شاید ۱ از ۱ از ۳ از ۱ از ۵ باشد. یک چنین چیزهایی منظورم است. ولی کلیت کار (به نگر من) حالت ۱ از حالت ۳ از حالت ۵ است. ۱ یعنی بی ثباتی و ۳ یعنی تثبیت و ۵ یعنی افراطِ اکبرآقا.
    به نام خدا
    امروز روز خوبی بود برای بورس.
    دولت روی کاغذ دارد نشان می‌دهد که می‌خواهد بورس رشد کند. (۱- پایان اوراق ۲- مسدود کردن رمزارزها و ۳- نفروختن حقوقی‌های دولتی) و نیز مردم هم آمادگی نسبی برای ایجاد این حالت را دارند. (۱- انتظار عمومی مردم به بورس مثبت در پایان دولت‌ها و ۲- عدم قابلیت سرمایه‌گذاری جذاب در بازارهای رقیب یعنی ارز و زر و خودرو و خانه و رمزارز و ۳- آشنایی پیشین مردم با موج‌های بزرگ افزایشی.)

البته به خاطر افت بسیار بد بورس در گذشته و بدتر از آن روند فرسایشی/رکودی‌ای که تجربه کردیم و نیز به خاطر یکی دو حرکت ناکامی که منجر به ایجاد قله‌هایی در ماه‌های گذشته در نمودارهای نمادهای بورسی شد، این حرکت احتمالی بسیار سخت شده و مقاومت‌های پیش رو (حتی اگر حرکت قوی خوبی هم در بازار داشته باشیم) سد محکمی در راه پیشروی قیمت‌ها خواهد بود و مانع از رشد تیز بازار خواهد شد.

این امید به حرکت، از نگر میزان احتمال، دیدگاه بسیار محکم و محتملی نیست (شاید ۷۰ درصد احتمال رشد بزرگ سه ماهه آخر روحانی وجود داشته باشد). ولی کم هم نیست و جای امید وجود دارد.
    و پیشبینی هم این است که این اقبال با نمادهای مستحکم (یعنی چهار گروه اصلی بنیادی بازار یعنی پتروپالایش و معدن و فلز) آغاز شود کما این که در دو روز کاری گذشته این‌گونه بود.
    در مورد بازار آینده هم، گمان کنم یک موج بزرگ چند ماهه در پیش داشته باشیم (این را در جستار «روند کجاست» هم بررسی کردم). موجی که با نمادهای بنیادی (پترو پالایش کانه فلز) آغاز شده و باز هم گمان کنم مدتی روند دست اینها باشد و در نهایت با پیدایش و ترکیدن حباب خودرویی‌ها خاتمه یابد.
    و پس از آن به دولت بعدی مربوط می‌شود. احتمالا آمیخته‌ای از وضعیت نحس سال‌های ۹۲ به بعد و یک وضع رونق بنیادی را توام خواهیم داشت. (حالت جالب و خاصی خواهد شد که اگر شد در جستار تدبیر و امید به آن می‌پردازم. (البته نام جستار را هم تغییر خواهم داد.))
    سلام.
    آخرین روز کاری نه، روز قبل از آن (۲۶ اسفند)، حقوقی (بخوانید دولت) اندکی فروخت! اگر آن یک روز حقوقی نمی‌فروخت مطمئن بودیم که دستور اکید از بالا آمده که تا آخر ریاست‌جمهوری بازار سبز باشد. ولی این یک روز اندکی (تاکید می‌کنم: اندکی) روی فرض بالا سایه انداخت.
    شاخص‌ها را دارم نگاه می‌کنم. صنعت‌ها و شاخص‌های کوچک هنوز حتی راه هم نیافتاده‌اند. ولی درشت‌ترها یا با مقاومت‌ها دست‌به‌گریبان هستند و دارند اقدام‌های آخر را برای رهایی از مقاومت‌ها می‌کنند یا این که تقریبا می‌شود گفت مقاومت‌ها را پشت سر گذاشته‌اند. البته باز هم تکرار می‌کنم: چون در مسیر افت چند بار تلاش‌هایی (یک ماهه) انجام گرفت برای بازگشت (تلاش‌هایی ناموفق)، برای همین در هر نمودار چندین و چند مقاومت ایجاد شده. و این کار را برای رشد دشوار می‌کند.
    فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی تقریبا از چنگال مقاومت اخیر رها شده‌اند و مقاومت خاصی پیش رویشان نیست. (باز هم می‌گویم در طی یک هفته یا دو هفته چیزی پیش رویشان نیست.)
    چندرشته‌ای صنعتی اندکی راه افتاده ولی هنوز گرم نشده.
    خودرو و رادیویی تازه می‌خواهند راه بیافتند.
    شیمیایی فردا یک مقاومت سهمناک دارد. بانک‌ها نیز.
    در بین شاخص‌های کوچولو هم: لاستیک و بیمه یک حجم خوب زده‌اند. سیمان و نیروگاهی‌ها و مالی هم یک حرکتی دارند می‌کنند.

شاخص کل هم مانند شیمیایی‌ها دقیقا فردا به مقاومت می‌خورد:

اگر این امر در روز دیگری اتفاق می‌افتاد می‌گفتیم ممکن است مسئله‌ساز شود. ولی چون در آغاز سال دارد اتفاق می‌افتد بعید می‌دانم مشکلی با این مقاومت به وجود بیاید (حقوقی‌ها خوابند! کارکنانشان را می‌فرستند تعطیلات! ان‌شاءالله! )
    برای همین تنها پیشنهادی که دارم این است که اگر شیمیایی/بانکی داریم موقتا به دیگر گروه‌های پیشتاز (مانند پالایش و فلز) جابه‌جا شویم تا ببینیم شاخص و گروه شیمیایی و بانکی با این مقاومت می‌خواهند چه کار کنند.
    باز هم همان پیشبینی پیشین (موقتا) پابرجا است. یعنی بازار دارد موج ۵ کبیرش را می‌زند و روند اکنون در گروه‌های بنیادی است. و در نهایت با (پیدایش و) ترکیدن حباب خودرویی‌ها به استقبال گودبای‌پارتی آقای فریدون خواهیم رفت. (احتمالا یکی دو ماه پس از پایان ریاست‌جمهوری‌شان.)
    -----------------------
    حالا که گفتم فلز و پالایش بگذار یکبار دیگر اینها را بررسی کنم:
    فرآورده: ۱- خریدار سنگین نداشته. این کار را سخت می‌کند. و ۲- پنج شش روز کاری دیگر به مقاومت می‌رسد. در کل بد نیست. خوب است. ولی به شرط این که حجم نخورد.
    فلز: این هم دقیقا مانند فرآورده.
    پس زیاد مسئله‌ای نیست. اما باز هم باید جانب احتیاط را نگه داشت. ان‌شاءالله که آن سه شاخص نیز (یعنی شاخص کل و بانک و شیمیایی نیز) به سلامت از این مقاومت عبور کنند.

سال خوشی داشته باشید. یا علی.

ویرایش 991230 - 04:29 : اکنون دارم نمادهای پالایشی را نگاه می‌کنم. اینها هم یک مقدار با مقاومت دست به گریبان هستند. (جالب است که شاخصشان این‌گونه نیست.) در گروه فلز هم... فملی و فولاد باز مقاومت دارند. پس نتیجه‌گیری این می‌شود که: فعلا با احتیاط زیاد باید در بازار گام برداشت. امکان شکست مقاومت‌ها (به خاطر خواب حقوقی‌ها در تعطیلات) هست و از سوی دیگر بیشتر گروه‌های بزرگ هم هنوز درگیر مقاومت هستند. و حتی احتمال رشد نمادهای کوچک هم هست. پس تا زمان تعیین تکلیف مقاومت‌ها با احتیاط باید کار کرد.
    ویرایش توسط mhjboursy : 2021/03/20 در ساعت 04:32
    «محمد حسین» هستم.

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(3) roya123 آواتار ها
    تشکر شده 30,129 بار در 5,476 ارسال

جناب محمدحسین یه سوال توی غیربورسی گذاشتم.
    بعد یهویی اینجا رو دیدم.
    میشه بگید برای یادگیری الیوت کدوم یک از مباحث تکنیکال پیش نیازش هست؟؟؟
    اگر اشتیاق شما برای موفق شدن بیشتر از ترس شما از شکست خوردن باشد
    شما حتما موفق خواهید شد. "آلبرت انیشتین"

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید roya123 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط roya123 نمایش پست ها
    جناب محمدحسین یه سوال توی غیربورسی گذاشتم.
    بعد یهویی اینجا رو دیدم.
    میشه بگید برای یادگیری الیوت کدوم یک از مباحث تکنیکال پیش نیازش هست؟؟؟
    سلام.
    من در زمینه الیوت بسیار مبتدی هستم!!!
    (البته اکنون که دارم نگاه می‌کنم در بسیاری از زمینه‌ها مبتدی هستم. بگذریم.)

الیوت تقریبا پیش‌نیازی نمی‌خواهد. چون مبحث جدایی است. اصلا نگرش و دیدگاه جدایی است.
    در کنارش فیبوناچی هم آدم بلد باشد خوب است. (البته داخل آموزش‌های الیوت احتمالا خودشان فیبوناچی را می‌گویند و فیبوناچی هم چیز خاصی نیست.)

من تا به حال نخوانده‌ام ولی می‌گویند کتاب ترجمه شده‌ی نیما آزادی برای الیوت خوب است. (اکنون که دارم در اینترنت نگاه می‌کنم می‌بینم دو تا چیز هست: یکی ترجمه استراتژی‌های ماینر و یکی دیگر جزوه کلاس. نمی‌دانم.)

الیوت: اگر بخواهید یاد بگیرید در یک روز می‌توانید یاد بگیرید. ولی برای مسلط شدن احتمالا باید نیم سالی دنبالش کنید و تمرین کنید. و اگر کسی روی الیوت حرفه‌ای شود من (قول که نمی‌دهم ولی) گمان می‌کنم نان خوبی بتواند بخورد. (کلا باید انسان در یک زمینه در بورس خبره شود.)

اینجا هم یک مقدار کتاب دارد: شما برای الیوت جستجو کردید | فراچارت: آموزش بورس و بازارهای مالی
    «محمد حسین» هستم.

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چرایی (پیدایش) موج‌های الیوت
    ----------------------------
    (برای یکی از دوستان نوشته بودم گفتم اینجا هم بگذارم.)

دلیل پیدایش موج یکم الیوت (و به تبع اون دیگر امواج) نهنگ‌ها هستن. (به گفته برخی نظریه پردازان و توجیه کننده‌های تئوری الیوت.)
    در سال ۹۸-۹۷ به واسطه اشباع شدن بازارهای موازی و در نهایت پایین کشیدن فتیله‌ی نرخ سود؛ نهنگ‌ها وارد بورس شدن و بخشی از سهمیه روزانه عرضه‌ی موجود در بازار رو بلعیدن.
    (روزانه ۱ تن تولید مرغ داریم و ۱ تن مصرف مرغ. اگر یک نهنگ بیاید و صد تن مرغ را (به صورت روزانه ۰٫۲۵ تن) ببلعد چه می‌شود؟ مقداری مصرف مرغ کاهش پیدا می‌کند و مقداری هم آن تقاضا کنندگان ۱ تنی هر روزه‌ی مرغ تمایل پیدا می‌کنند برای این که مرغ داشته باشند قیمت بالاتر بخرند و با هم رقابت کنند. و طبیعی است که عرضه کننده که می‌بیند به قیمت بالاتر خریدار هست هر روز مقداری قیمت را بالاتر ببرد و نخست به آن بدهد که بالاتر تقاضا می‌کند.) (البته به نرخ‌گذاری دستوری کاری ندارم.)
    در سال ۹۹ دولت در نقش نهنگ در سمت عرضه ظاهر شد و بخش بزرگی از تقاضای معمول موجود رو بلعید.
    (حالا عرضه‌کننده‌ها برای پیدا کردن تقاضا کننده باید با هم رقابت بکنند.)

البته توضیح زیاد لازم داره...
    مثل این که...
    تو بحث مرغ جریان تولید و مصرف هست. برای همین زیاد مشکل به وجود نمی‌آد...
    یعنی هر روز یه چیزی خلق می‌شه...
    ولی در مورد سهام این موضوع نیست. سهام ثابته و خلق نمی‌شه. (حتی به واسطه‌ی افزایش سرمایه.)
    حتی از این جهت با خودرو و حتی شاید با مسکن هم متفاوت باشه.
    (فقط بحث پیدایش شرکت‌های جدید (عرضه اولیه) هست. وگرنه میزان کلی سهام ثابته!)
    این خیلی مهمه و خیلی موضوع رو از مرغ متفاوت می‌کنه.
    -------------------------------
    موضوع دوم کالای سرمایه‌ای بودن سهام هست. (نه مصرفی.)
    موضوع سوم هم اینه که سهام قیمت مشخصی نداره. (البته تقریبا هیچ چیزی قیمت مشخصی نداره. ولی سهام بیشتر از همه.)
    مرغ رو می‌شه گفت مثلا باید قیمت بیست تا نون باشه.
    یا حتی با ارزش زر مقایسه‌اش کرد.
    یا بهتر از همه با درآمد متوسط یک کارمند دولت.
    ولی سهام نه.
    کسی نیست که متر و معیار مشخصی برای قیمت سهام بگذارد.
    یک روز پی/ای متوسط بازار ۵ است؛ یک روز ۲۵؛
    یکی اصلا می‌آید شرکت‌های با پی/ای منفی را می‌خرد! می‌گوید اینها دارایی دارند!
    یک بار می‌آیی نگاه می‌کنی شرکتی که نه دارایی دارد و نه پی/ای همین‌جور دارد قیمتش بالا می‌رود!
    هم در کل بازار نسبت به دوره‌های متفاوتش؛ و هم در مورد نمادهای خاص.
    گمان کنم نیما آزادی بود چند وقت پیش می‌گفت بیمه پاسارگاد شده ۸۵ هزار میلیارد تومان! (واقعا بپاس چند؟ اینها شرکت‌های بالای هفتاد هزار میلیارد ما هستند: https://i.vgy.me/XfZPpS.png من دیگر حرفی ندارم.) (آخر با چه متری؟؟؟ روی چه حسابی؟) (می‌گویند در بلـــــــــــــــــــــــ ــند مدت قیمت‌ها بنیادی می‌شوند. ولی عملا شاهد بودیم این یکی دو ساله وضع چگونه بود دیگر...)
    صحبت عوام هم نیست تنها!
    همین من و شما. اگر مطمئن باشیم که از فردا به مدت یک سال، حتما قیمت بپاس بالا می‌رود و پایین نمی‌آید نمی‌رویم بخریم؟ حالا هرچقدر هم قیمت‌گذاری نسبت به دیگر نمادها یا نسبت به بازارهای رقیب اشتباه باشد...
    در کل این که نه تنها نرخ‌گذاری دستوری نیست بلکه اصلا نرخ‌گذاری مشخصی برای سهام نیست. به خصوص در زمانی که ولوشو ایجاد می‌شود و این‌جوری کشور از حالت ثبات خارج می‌شود و مانند این دو سه سال سگ می‌زند و گربه می‌رقصد.
    ----------------------------------------------
    خوب... منظورم از این سه مورد چه بود؟ این بود که اگر مرغ امروز توسط یک نهنگ بلعیده شود صف خرید ایجاد می‌کند این زیاد ملموس نیست. ولی سهام اگر بلعیده شود به واسطه‌ی همین که یک کالای غیر قابل تولید است و یک کالای سرمایه‌ای است و یک کالای با قیمت نه‌چندان مشخص است؛ همین جور می‌تواند قیمتش بالا یا پایین برود.
    کافی است یک روتین معمول ببین عرضه و تقاضا باشد و سپس نهنگ‌ها بیایند و بخشی از این عرضه و تقاضا را ببلعند.
    «محمد حسین» هستم.

14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چرایی (پیدایش) موج‌های الیوت
    (برای یکی از دوستان نوشته بودم گفتم اینجا هم بگذارم.)

دلیل پیدایش موج یکم الیوت (و به تبع اون دیگر امواج) نهنگ‌ها هستن. (به گفته برخی نظریه پردازان و توجیه کننده‌های تئوری الیوت.)
    در سال ۹۸-۹۷ به واسطه اشباع شدن بازارهای موازی و در نهایت پایین کشیدن فتیله‌ی نرخ سود؛ نهنگ‌ها وارد بورس شدن و بخشی از سهمیه روزانه عرضه‌ی موجود در بازار رو بلعیدن.
    (روزانه ۱ تن تولید مرغ داریم و ۱ تن مصرف مرغ. اگر یک نهنگ بیاید و صد تن مرغ را (به صورت روزانه ۰٫۲۵ تن) ببلعد چه می‌شود؟ مقداری مصرف مرغ کاهش پیدا می‌کند و مقداری هم آن تقاضا کنندگان ۱ تنی هر روزه‌ی مرغ تمایل پیدا می‌کنند برای این که مرغ داشته باشند قیمت بالاتر بخرند و با هم رقابت کنند. و طبیعی است که عرضه کننده که می‌بیند به قیمت بالاتر خریدار هست هر روز مقداری قیمت را بالاتر ببرد و نخست به آن بدهد که بالاتر تقاضا می‌کند.) (البته به نرخ‌گذاری دستوری کاری ندارم.)
    در سال ۹۹ دولت در نقش نهنگ در سمت عرضه ظاهر شد و بخش بزرگی از تقاضای معمول موجود رو بلعید.
    (حالا عرضه‌کننده‌ها برای پیدا کردن تقاضا کننده باید با هم رقابت بکنند.)

البته توضیح زیاد لازم داره...
    مثل این که...
    تو بحث مرغ جریان تولید و مصرف هست. برای همین زیاد مشکل به وجود نمی‌آد...
    یعنی هر روز یه چیزی خلق می‌شه...
    ولی در مورد سهام این موضوع نیست. سهام ثابته و خلق نمی‌شه. (حتی به واسطه‌ی افزایش سرمایه.)
    حتی از این جهت با خودرو و حتی شاید با مسکن هم متفاوت باشه.
    (فقط بحث پیدایش شرکت‌های جدید (عرضه اولیه) هست. وگرنه میزان کلی سهام ثابته!)
    این خیلی مهمه و خیلی موضوع رو از مرغ متفاوت می‌کنه.
    -------------------------------
    موضوع دوم کالای سرمایه‌ای بودن سهام هست. (نه مصرفی.)
    موضوع سوم هم اینه که سهام قیمت مشخصی نداره. (البته تقریبا هیچ چیزی قیمت مشخصی نداره. ولی سهام بیشتر از همه.)
    مرغ رو می‌شه گفت مثلا باید قیمت بیست تا نون باشه.
    یا حتی با ارزش زر مقایسه‌اش کرد.
    یا بهتر از همه با درآمد متوسط یک کارمند دولت.
    ولی سهام نه.
    کسی نیست که متر و معیار مشخصی برای قیمت سهام بگذارد.
    یک روز پی/ای متوسط بازار ۵ است؛ یک روز ۲۵؛
    یکی اصلا می‌آید شرکت‌های با پی/ای منفی را می‌خرد! می‌گوید اینها دارایی دارند!
    یک بار می‌آیی نگاه می‌کنی شرکتی که نه دارایی دارد و نه پی/ای همین‌جور دارد قیمتش بالا می‌رود!
    هم در کل بازار نسبت به دوره‌های متفاوتش؛ و هم در مورد نمادهای خاص.
    گمان کنم نیما آزادی بود چند وقت پیش می‌گفت بیمه پاسارگاد شده ۸۵ هزار میلیارد تومان! (واقعا بپاس چند؟ اینها شرکت‌های بالای هفتاد هزار میلیارد ما هستند: https://i.vgy.me/XfZPpS.png من دیگر حرفی ندارم.) (آخر با چه متری؟؟؟ روی چه حسابی؟) (می‌گویند در بلـــــــــــــــــــــــ ــند مدت قیمت‌ها بنیادی می‌شوند. ولی عملا شاهد بودیم این یکی دو ساله وضع چگونه بود دیگر...)
    صحبت عوام هم نیست تنها!
    همین من و شما. اگر مطمئن باشیم که از فردا به مدت یک سال، حتما قیمت بپاس بالا می‌رود و پایین نمی‌آید نمی‌رویم بخریم؟ حالا هرچقدر هم قیمت‌گذاری نسبت به دیگر نمادها یا نسبت به بازارهای رقیب اشتباه باشد...
    در کل این که نه تنها نرخ‌گذاری دستوری نیست بلکه اصلا نرخ‌گذاری مشخصی برای سهام نیست. به خصوص در زمانی که ولوشو ایجاد می‌شود و این‌جوری کشور از حالت ثبات خارج می‌شود و مانند این دو سه سال سگ می‌زند و گربه می‌رقصد.
    ----------------------------------------------
    خوب... منظورم از این سه مورد چه بود؟ این بود که اگر مرغ امروز توسط یک نهنگ بلعیده شود صف خرید ایجاد می‌کند این زیاد ملموس نیست. ولی سهام اگر بلعیده شود به واسطه‌ی همین که یک کالای غیر قابل تولید است و یک کالای سرمایه‌ای است و یک کالای با قیمت نه‌چندان مشخص است؛ همین جور می‌تواند قیمتش بالا یا پایین برود.
    کافی است یک روتین معمول ببین عرضه و تقاضا باشد و سپس نهنگ‌ها بیایند و بخشی از این عرضه و تقاضا را ببلعند.
    دارم می‌اندیشم...
    عجب نکته‌ی خوبی است‌ها...
    نان می‌تواند داشته باشد... کار ازش می‌آید...
    کیفیت نان خوردن هم این‌گونه است: ببین کی نهنگ آمده سمت تقاضا نشسته؛ تا مدتی بعد تو هم همان سو باش. و برعکس ببین کی آمده عرضه‌ها را سنگین کرده؛ تو هم همان سو باش.
    ولی پیش از این... (افتاد مشکل‌ها...) باید چند مشکل برطرف شود:
    ۱- از کجا متوجه شویم نهنگ کی آمده؟
    ۲- آیا یک جور نهنگ داریم که مستقیم می‌آید و می‌رود؟ یا این که نهنگ نسبی و کم‌رنگ هم می‌توانیم داشته باشیم؟
    ۲-۱- نهنگ را چگونه اندازه‌گیری کنیم؟
    ۳- تاثیر عمل نهنگ تا کجاست؟ (مثلا امروز آمد ۱ میلیارد شناوری خگستر را بلعید؛ آیا تا قیام قیامت قیمت این نماد رشد می‌کند؟ تا کجا رشد می‌کند؟ پس از این که تاثیرش را گذاشت قیمت سرجایش می‌ماند و همان‌جا بازی می‌کند یا این که می‌ریزد؟ تا کجا؟)
    (پیش از ادامه باید به گونه‌ی نهنگ‌ها هم اشاره کنم که... مثلا ممکن است یک نهنگ پس از این که یک کفه‌ی داد و ستد را خشکاند؛ و پس از این که اندکی قیمت‌ها بالا رفت؛ بیاید کفه دیگر و هم نوسان‌گیری کند و هم قیمت را متعادل کند... و مدل‌های دیگری هم قابل تصور هست. که برای این که کارمان پیچیده نشود فعلا از این پیچیدگی‌ها صرف نگر می‌کنیم و اجازه می‌دهیم بخش مقدماتی بحث پیش برود...)
    «محمد حسین» هستم.

16. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده است:

--------------------------------------------
    ۱- از کجا متوجه شویم نهنگ کی آمده؟
    با داده‌های حقیقی حقوقی (طبق معمول) نمی‌توان چیز زیادی فهمید. با قیمت می‌توان یک مقدار چیزهایی فهمید؛ ولی کم. با حجم می‌توان بهترین داده‌ها را داشت. (با سفارش‌ها هم نمی‌دانم. شاید بشود کاری کرد...)
    با مرغ آغاز کنیم. منِ نهنگ می‌خواهم ۰٫۲ کیلوگرم / تن در روز ببلعم... عرضه و تقاضا هم ۱ تن به تعادل رسیده. پس در همین آغاز هم رشد قیمتی داریم! پس این را به یاد می‌سپاریم. در همان آغاز ورود نهنگ تغییر قیمتی ثبت می‌شود. البته چون جبهه مخالف نهنگ (عرضه‌کنندگان) می‌بینند قیمت‌ها بهتر شده، و به هوای این که اوضاع مانند سابق است عرضه را بیشتر می‌کنند. پس ثبت می‌کنیم: هم‌زمان هم مقداری حجم و هم قیمت افزایش پیدا می‌کند. تا آنجا که ممکن است حجم پر می‌شود پس از آن قیمت. یا واضح‌تر (و نه لزوما محتمل‌تر) : همزما با رشد اندک قیمت حجم خوبی مشاهده می‌کنیم.
    «محمد حسین» هستم.

18. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 4 نخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)