صفحه 3 از 4 نخست 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 39

موضوع: کارگاه الیوت

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه الیوت

من پیشتر هم در این جستار در مورد یک افت گفته بودم.
    باز هم همان را می‌گویم:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    یکی از بهترین کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم این روزها این است که ببینیم قدرت بازار در برگشت چقدر است. (قدرت نه از این قدرت‌هایی که هر روز می‌سنجیم.)

همان‌گونه که گفتم بازار دارد این چند وقت پایین می‌رود... باید دید در روند افزایشی چقدر سرحال و پر زور است.

یکی از مولفه‌ها حجم است.
    البته امروز نه.
    امروز آری ولی: امروز در مقایسه با حالت مشابه خودش.

به نگر من اگر افت شدید داشته باشیم بیشتر حالت رکود خواهد بود. (که البته این سناریوی محتمل‌تر است و از آن سو احتمال اینکه بازار بعد از این چند روز بتواند دوباره گل و بلبل بشود هم هست)
    هفت هفت نود و هفت را نگاه کنید.
    به نگر من اگر چیزی باشد باید هم‌جنس آن باشد.

اکنون اندازه‌گیری کردم... افت شاخص در آنجا ۲۰ درصد بوده. اینجا هم (سال ۹۸) افت شاخص تا امروز ۷٫۵ درصد بوده. یعنی اگر این سناریو درست باشد بیشتر رکود خواهیم داشت.

بهترین کار برای خرید این است که ببینیم زمانی که دارد بالا می‌رود چگونه بالا می‌رود و تا کجا بالا می‌رود و بعدش تا کجا می‌ریزد. اگر رشد تیز کوتاه‌مدت داشت سقف پیشین یا چیزی شبیه این می‌تواند مهم باشد.
    اگر رفت تو حالت رکودی، شکست یک حالتی که رکود را بشکند (مانند خط روندی که بعدا در افت ایجاد می‌کند یا یک مقاومت حجمی یا چنین چیزی) می‌تواند کمک کند.
    در هر صورت من اینجا خرید نمی‌کنم. حتی اگر کل بازار صف خرید باشد. می‌ایستم ببینم چه می‌شود.

==============================

اکنون نگاه کردم.
    مقاومت روی شاخص هم وزن ۱۱۷ هزار و ۱۲۰ هزار است:
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط sooroosh1315 نمایش پست ها
    سلام.
    اگر اطلاعات بیشتر بود بهتر بود. اکنون سخت‌تر می‌شود قضاوت کرد.
    این موج سه مثلا یک مقدار مشکوک است.
    زیرموج شماره ۱ از این موج سه کجاست؟ باید دید معتبر است یا نه؟
    ======================
    همچنین اگر دیگر نشانگرها (مانند مکدی و حجم که من با اینها بلد هستم) هم بود بهتر بود. یعنی اکنون که نیست انگار یک چیزهایی را نمی‌توان دید.
    ======================
    در مورد این موج آخر...
    این قیافه‌اش به موج سوم نمی‌خورد!
    شما همان موج یک آخر را نگاه کنید. نباید موج سه با این موج تناسب داشته باشد؟ یک جای کار مشکل دارد.
    ======================
    یکی دیگر از چیزهایی که بد نیست در کنار نمودار به آن نگاه انداخت نمودار نیم‌لگاریتیمی است. (که من کلا با آن مخالفم. اینجا فرق می‌کند.)
    به خاطر رشد زیاد قیمت بد نیست آن رشد سال ۹۶ را نگاه بیاندازیم. شاید آن موج یکم بوده باشد!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی امیرحمزه آواتار ها
    تشکر شده 1,188 بار در 215 ارسال

سلام.
    اگر اطلاعات بیشتر بود بهتر بود. اکنون سخت‌تر می‌شود قضاوت کرد.
    این موج سه مثلا یک مقدار مشکوک است.
    زیرموج شماره ۱ از این موج سه کجاست؟ باید دید معتبر است یا نه؟
    ======================
    همچنین اگر دیگر نشانگرها (مانند مکدی و حجم که من با اینها بلد هستم) هم بود بهتر بود. یعنی اکنون که نیست انگار یک چیزهایی را نمی‌توان دید.
    ======================
    در مورد این موج آخر...
    این قیافه‌اش به موج سوم نمی‌خورد!
    شما همان موج یک آخر را نگاه کنید. نباید موج سه با این موج تناسب داشته باشد؟ یک جای کار مشکل دارد.
    ======================
    یکی دیگر از چیزهایی که بد نیست در کنار نمودار به آن نگاه انداخت نمودار نیم‌لگاریتیمی است. (که من کلا با آن مخالفم. اینجا فرق می‌کند.)
    به خاطر رشد زیاد قیمت بد نیست آن رشد سال ۹۶ را نگاه بیاندازیم. شاید آن موج یکم بوده باشد!
    سلام و عرض ادب خدمت جناب محمد حسین عزیز و دوستان گرامی
    ممنون میشم که کمی در مورد نمودار لگاریتمی و linear توضیح دهید .به نظر شما از کدوم نمودار بهتره استفاده بشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید امیرحمزه از ایشان تشکر کرده اند:

سلام.
    نمودار نیم‌لگاریتمی به خاطر وجود تورم و رشدهای افسارگسیخته در تمام نمودارها می‌تواند کمک‌کننده باشد. اگر در سال ۹۱ یک رشد ۲۰۰۰ درصدی در یک نمادی داشته باشیم و در سال ۹۷ یک رشد ۲۰۰ درصدی، نمودار ساده به مراتب آن رشد ۲۰۰ درصدی را بزرگتر نشان می‌دهد. نمی‌توان قشنگ گذشته را خواند. برای همین بد نیست از نمودار نیم‌لگاریتمی استفاده کنیم.
    ولی باید توجه کنیم که این کار یک کار دقیق و درست نیست. کار درست تعدیل نمودار با تورم یا با ابزارهای دیگر است که چون در دست نیست ما نیم‌لگاریتمی نمودار را نگاه می‌کنیم.

دوستان می‌آیند روی نمودارهای لگاریتمی خطهای صاف و به قول شما Linear می‌کشند. این کار به نگر من اشتباه است. اگر می‌خواهیم دنیا را لگاریتمی نگاه کیم همه چیز باید لگاریتیمی شود! نه اینکه نمودار نیم‌لگاریتمی شود و خط ها صاف بمانند! خروجی باید این‌شکلی شود: https://i.vgy.me/ZLKVo3.png

البته اگر با نگاه همان تورم نگاه کنیم این کار (یعنی استفاده از نمودار لگاریتمی و حتی کشیدن خط صاف در آن) یک مقدار توجیه‌پذیر می‌شود (مثلا می‌گوییم از نقطه‌ی الف با نرخ تورم فلان درصد تا اینجا رشد داشته‌ایم و اگر با همین نرخ ادامه دهیم به فلان نقطه می‌رسیم (خط صاف)) ولی همان‌گونه که گفتم نه این کار دقیق است و نه درست. تورم یک نرخ مشخص و متغیر است. در حالی که در نگاه لگاریتمی ما داده‌ها را با یک نرخ مشخص تعدیل نمی‌کنیم! و ضریب هم متغیر نیست (اصلا ضریبی نیست که متغیر باشد. ضریب می‌تواند آن پایه‌ی ۱۰ یا نپر در لگاریتم باشد ولی این کجا و آن کجا. به هم ربطی ندارند).

پیشنهاد من استفاده از نمودار لگاریتمی تنها برای دیدن تغییرات گذشته در کنار تغییر جدید است. همین. مثلا مقایسه‌ی رشد قبل و رشد کنونی.
    «محمد حسین» هستم.

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط MNB1984 نمایش پست ها
    با سلام
    الیوت به روش های گوناگون و چند رشته شده..روش ماینر و گلن نیلی و ووو
    من سه سال پیش بالاخره با کلی زحمت و 3 ماه خوندن!!! نئوویو و حفظ کردم....
    در کل بیشتر بر مینای قانون احتمالاته....
    موج شماری ایمپاس به نظر اشتباه میاد..موج سه نمیتونه کوچکترین موج باشه...و نکته بعد اینکه موج 5 در کالایی اکستنتد میشه...حالا این نمودار چی هست نمیدونم!!
    قسمت کارکشن بنظر صحیح میاد...
    اخر نمودار تو موج یک از 3 بزرگه!!!
    البته با نموداری که گذاشتی چون قبل و بعدش ندارم..
    در مورد روش‌های بررسی الیوتی می‌توانید توضیح دهید.
    فرق اینها در چیست و کلا هر کدام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    «محمد حسین» هستم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,647 بار در 317 ارسال

در مورد روش‌های بررسی الیوتی می‌توانید توضیح دهید.
    فرق اینها در چیست و کلا هر کدام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    با سلام و درود
    فرق آنچنانی باهم ندارن...
    یک سری قوانین کمو کاست و یا فازایش پیداه کرده اند....
    بنظرم میشه گفت پایه شون نظریه داو و روانشناسیه حاصل از اونه...
    ولی کامالترین قوانین رو نئوویو داره...

12. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

شاخص کل
    -------------
    در موج شماری یک مبحثی داریم که امواج جنبشی به جای اینکه ۵ بخشی (موج ۱ و ۳ و ۵ با موج ۲ و ۴) باشند ۷ بخشی یا ۹ بخشی یا بیشتر باشد. من احساس می‌کنم این موجی که در آن هستیم از آن جنس است.
    (البته این گونه از شمارش به نگر من یک جور مسامحه است. وگرنه همه‌ی موج‌های جنبشی از سه بخش اصلی ۱ و ۳ و ۵ تشکیل شده‌اند. و یکی که کش آمده را چند بخش حساب کرده‌اند.)
    اکنون به وضوح می‌توان چندتا قله را نام برد:
    تاریخ:
    13970707
    13980215
    13980707
    13981214

به خاطر فاصله‌ای که میان نخستین با بقیه افتاده می‌توان گفت آن یک موج جدا بوده... ولی احتمالا باقی با هم هستند.

با توجه به حجم داد و ستدها می‌توان گفت که ما هنوز هم در موج سه اصلی هستیم! و بازی هنوز تمام نشده.
    آن ریزموج‌ها (تاریخ‌ها) که اشاره کردم را نمی‌دانم شما چگونه نام‌گذاری می‌کنید ولی من نام‌گذاری نمی‌کنم و فعلا می‌گویم ریزموج‌های یک موج بسیار بزرگ سوم. همین.
    اما اینکه بازی کجا تمام می‌شود...؟ به خاطر اینکه سابقه قیمتی و حجمی مشابه -به هیچ وجه- در گذشته نداشته‌ایم نمی‌توان مقایسه کرد و بررسی انجام داد. چیزی که می‌توان گفت این است که تا اطلاع ثانوی در موج سوم هستیم! (شاید اگر نمودار شاخص را بر چیزی مانند زر یا ارز (به عبارت دیگر بر تورم) تعدیل کنیم بتوانیم بهتر ببینیم و با گذشته مقایسه کنیم و هدف قیمتی پیدا کنیم.)
    حتی اگر علائم رفتن به موج پنجم هم ثابت شود باز به خاطر عظمت موج سوم پیش از خودش باز هم رشد بورس متوقف نمی‌شود. در حالت عادی.
    (حالت غیرعادی یعنی تنها یک چیز و آن هم بامبول درآوردن دولت. آن هم در سطحی بسیار گسترده. چون این بازار فعلا تنش‌های بزرگ سیاسی نظامی (موشک‌باران پایگاه ارتش شماره یک جهان) و دستکاری‌های قوانین و خیلی چیزهای عجیب دیگر را پشت سر گذاشته و به بسیاری از آنها واکسینه شده!)

تنها تهدید رفتن بازار در موج چهار بزرگ است (جدای از آن خواست دولت) که بیشتر زمان‌بر است تا کاهنده‌ی قیمت. و یک زمانی مانند موج پیشین اصلاحی که از 13970707 تا 13980101 ادامه داشت را از ما بگیرد...
    که فعلا علائمی از آغاز چنین موج چهارمی ندیده‌ایم! و نگرانی‌ای نداریم. و هر اصلاحی یک اصلاح ریزموج (ده درصدی و زیر یک ماه) تلقی می‌شود.

پی‌نوشت: بعدا عکس بارگزاری می‌کنم. فعلا اینترنتم مشکل دارد.
    پی‌نوشت: داده‌های tseclient که کاملا اشتباه است. همه‌ی دوستان نمودار شاخص کل را می‌بینند که چگونه شده... این هیچ... ولی من جدای از این یک مقدار ظن دستکاری داده‌ها را هم دارم. دو حجم آخر را نگاه کنید! مگر می‌شود چنین چیزی؟ شستا عرضه اولیه شده و این همه خرید و فروش در این دو روز انجام شده... حجم این دو روز آخر چرا این‌قدر کم و یک اندازه است؟ همین مورد را در آمار حقیقی حقوقی هم داشتیم! که یک باره آمار تغییر خاصی داشت.
    «محمد حسین» هستم.

14. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

پس پیشنهاد/پیش‌بینی شما این شد که تک نمادهای با بتای منفی فعلا رو بورس (در رونق) خواهند بود. ؟

نرم‌افزارتان چه می‌گوید؟

با نرم‌افزار چگونه می‌توان این را درآوریم؟
    چه مشخصه‌هایی را باید لحاظ کنیم که بگوییم فلان گروه فعلا روی بورس خواهند بود.
    ?
    برای اینکه ببینیم یک نماد چقدر دیگر رشد می‌کند نیاز داریم به سنجش موج‌هایش.
    به عبارت دیگر باید ببینیم (از دید زمانی/چرخه‌ای/موجی) کجای کار است.
    زمانی که فهمیدیم کجاست می‌گوییم... خوب... تا اینجا به نیمه‌ی کار (یا پایان کار) رسیده و بنابراین یک نیمه‌ی دیگر کار دارد (یا دیگر منتظر عوض شدن بازی هستیم).
    ------------------
    فرض کنیم چند موج کاملا سینوسی (هارمونیک) درون هم قرار دارند...
    نتیجه‌ی کار این‌گونه است مثلا:

(این ترکیب دو هارمونیک است.)
    یا مثلا این‌گونه:

(این ترکیب موج‌های فرد است.)
    یا مثلا این‌گونه:

(این هم ترکیب موج‌های خاص است. گمان کنم زوج.)

آن موج مربعی مثلا چگونه است؟ مثلا این‌گونه است که بازار خوب است خوب است خوب است... بعد یکباره بد می‌شود خیلی شدید...
    آن موج مثلثی چگونه است؟ بازار با یک شیب خاصر رشد می‌کند و خیلی قشنگ با یک شیب خاص افت می‌کند...
    آن موج سینوسی کامل چه؟ بازار مانند موج مثلثی رشد می‌کند ولی قله‌ها و دره‌هایش خیلی نرم است... جوری که هر آدم بازار دیده‌ای قشنــــــگ فرصت می‌کند پیاده شود.
    آن موج خاص (مورد نخست) چگونه است؟ در آن مانند امواج الیوت بازار خوب می‌شود و یک قله هم می‌زند و بعد می‌رود در اصلاح (مثلا موج دوم یا چهارم) بعد دوباره بازار جان می‌گیرد و دوباره اصلاح می‌کند... ولی اینجا اگر کسی بخرد بدبخت است چون اصلاح خیلی عمیق است...
    (اینها را گفتم که فقط با موج‌ها آشنا بشویم.) (منظور جمع شدن امواج با هم بود...)
    -----------------------
    این هارمونیک‌ها مثلا چه می‌توانند باشند و آن موج اصلی چیست؟
    موج اصلی که وضع ماست دیگر! جیب ما. نمودار قیمت یک نماد.
    و اما هارمونیک‌ها... هر چیز تاثیرداری می‌توانند باشند... مثل دوره‌های ریاست‌جمهوری... یا دوره رشد و افت گروه صنعتی که این نماد در آن قرار دارد... یا دوره ورود و خروج پول/قدرت به همین نماد (که لزوما با دوره رشد و افت قیمت همراه نیست)... یا دوره‌های بزرگ افت و رشد اقتصادی جهانی...
    «محمد حسین» هستم.

16. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

...
    یک بار دیگر تکرار کنم... تمام سخن نوشته‌ی بالا این بود که: عوامل مختلف زمانی که در یک چیزی تاثیر می‌گذارند چنین شکل موج‌های خاصی می‌توانند ایجاد کنند و ما باید دوره‌های مختلف را احصاء و تجزیه ترکیب کنیم.
    به عبارت دیگر برای شمردن امواج تنها نباید سرمان در نمودار خودمان باشد... بلکه باید از بزرگترین امواج آغاز کنیم و همین‌جور بیاییم به ترازهای پایین‌تر تا برسیم به معلول آخر. (منظور از تراز بزرگتر، زمان نیست. عامل است. یعنی همان ریاست‌جمهوری و غیره...) و البته سرمان باید در نمودار خودمان هم باشد. (به عنوان نتیجه‌ی نهایی و به عنوان تاثیر همه‌ی امواج دیگر و شاید پدیدار کننده‌ی امواج دیگر. و به عنوان مهمترین عامل.)
    ----------------------------
    خوب... حالا چه؟ مثلا برای بررسی وساپا باید چه چیزهایی را بررسی کنیم؟ آیا لازم است خساپا بررسی شود؟ حتما... آیا لازم است قیمت آهن و فولاد بررسی شود؟ این هم حتما... چون در قیمت خساپا تاثیر می‌تواند بگذارد... آیا گروه خودرویی کلا باید بررسی شوند؟ بلی این هم باید بررسی شود... گروه سرمایه‌گذاری چه؟ آن هم بلی... دوره‌های مدیریتی خساپا/وساپا چطور؟ بلی. دوره‌های رونق و رکود بازار سرمایه؟ بلی.
    از کجا بفهمیم به چند نماد/نمودار دیگر نیاز داریم و از کجا بفهمیم کدام چقدر تاثیر دارند؟ و چگونه اینها (این تاثیرها) را با هم مخلوط کنیم و جمع بزنیم و ...؟
    و بدتر اینکه از کجا بفهمیم همان نمودارهای موثر و عامل در این نمودار خودشان از چه چیزهایی تاثیر می‌گیرند و چگونه آنها را بررسی کنیم؟

پیشنهاد من همواره ساده‌سازی است. خوب ما اگر صد در صد مسائل را متوجه نمی‌توانیم بشویم لازم هم نیست متوجه بشویم... برویم ببینیم آیا ده درصد داده‌ای/فهمی هست که از آن بتوانیم چیزی به دست آوریم؟
    حالا در مورد عوامل تاثیرگذار و موج‌هایی که با هم باید جمع شوند (برای پیشبینی زمانی/اندازه‌ای آینده) هم باید دید با خواسته‌هایی که ما داریم چه ساده‌سازی‌هایی می‌توان انجام داد و از کجا به کجا می‌توان رسید...
    ---------------------------------------------------------
    یک چیزی که برای ساده‌سازی کار ما را بسیار آسان می‌کند یکسان نبودن تاثیرگذاری عوامل مختلف است. می‌توانیم تاثیر عوامل کم‌اهمیت را صفر بگیریم!
    یک چیز دیگر هم که کار ما را ساده می‌کند این است که ما آینده‌ی خیلی دور را اصلا نیازی نداریم... نیاز نداریم حدس بزنیم که این نماد دو ماه دیگر هم مثبت است یا نه؟ همین که یک هفته‌ی دیگر مثبت باشد کافی است! (دوباره هفهته‌ی بعد پیشبینی می‌کنیم!)
    چیزهایی هم کار را سخت می‌کند... مثلا وجود عوامل غیر پریودیک (نامتناوب) و تک‌دوره‌ای کار را بسیار سخت می‌کند... مانند اینکه یک قانون وضع شود و آزمایش شود و به شکست بیانجامد و دیگر برای همیشه تکرار نشود که نشود....
    یا مثلا چیز دیگری که کار را سخت می‌کند شخصی بودن یا شخصیتی بودن عوامل تاثیرگذار است... مثلا درست است که دوره‌های ریاست جمهوری آمریکا (که روی بازار جهانی تاثیر دارد) با یک نظم خاصی تکرار می‌شود... ولی رییس‌جمهورها خودشان می‌توانند رفتار متمایز نشان دهند...
    (ولی... چیزهایی که کار را سخت می‌کنند برای ما مهم نیست!)
    خوب... به همان موج مربعی توجه کنیم... یا آن موج پیچیده‌تر که تنها از ترکیب دو هارمونیک به دست آمده بود... (این را می‌گویم.)
    در اینها هم حتی می‌توان با نگاه کردن به موج نهایی (بخوانید نمودار نماد) یک جورهایی به دست آورد که موج بعدی چگونه خواهد بود...
    در مورد آن مربعی تکرار تقریبا این‌گونه است: یک لبه/موج تیز افزایشی.... یک لبه تیز کاهشی... یک لبه نرم افزایشی... یک لبه تیز کاهشی... یک لبه نرم افزایشی... یک لبه نرم کاهشی...(دوباره از نو...)
    .
    .
    .
    ادامه دارد احتمالا...
    «محمد حسین» هستم.

18. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو جدید
    تشکر شده 46 بار در 9 ارسال

آقا محمد حسین سلام ، اگر اشتباه نکنم نظر شما این بود که ما تو یک موج ۳ بزرگ هستیم ، به نظرتون شرایط بازار (با توجه به این ریزش سنگین) الان طوری هست که بگیم از این موج خارج شدیم و وارد موج ۴ شدیم ؟ و بنظرتون این موج ۴ چه مشخصاتی داره و ما باید منتظر چی باشیم ؟

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید Ali_Riz از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 4 نخست 1234 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)