صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 19 از 19

موضوع: کارگاه بنیادی

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : کارگاه بنیادی

شپنا
    ===

عملیاتی‌اش و در حال تداومش و سود خالصش تقریبا یکی است. و عالی است.
    (در زیر یک مقدار محاسبه کردم بعد دیدم اشکال دارد. برای همین گذاشتمش تو نقل‌قول.)
    سود (زیان) خالص هر سهم– ریال ۱,۷۱۴ (که این مقدار ۱۷۰ درصد نسبت به پارسال بیشتر است.)
    ضرب در دو می‌شود ۳۴۲۸ ریال. با توجه به قیمت ۵۶۹۳ ریالی‌اش... پس... ? P/Eاش می‌شود... 1.7 ؟؟؟؟ یک جای کار می‌لنگد. ?
    از آن ور سهمی ۲۰۵۵ ریال هم انباشته دارد. (p/ret = 2.77) (36٪)
    خوب؟ جریان چیست؟
    کجا را اشتباه حساب کردیم؟ نباید ضرب‌در دو می‌کردیم؟؟؟ ???
    ==========================
    تارنمای عصربورس زده: P/E = 3.82 (در: ۲۶آذر ۱۳۹۸)
    البته اینها سود را 672 ریال گرفته‌اند که هر جور حساب کنی با 1714 ریال جور نیست. حتی اگر 1714 ریال را نصف هم بکنیم.
    ==========================
    آهان!
    این هم افزایش سرمایه داده. از ۲۰ به ۵۱ میلیارد سهم. همه‌ی اعداد بزرگ را باید بر 2.55 تقسیم کرد.

پس سودش می‌شود 1344 ریال و p/e می‌شود 4.2 (e/p = ٪۲۴). (در پرانتز: از این به بعد به جای p/e دوست دارم e/p بگویم. درستش این است به نگر من.)
    انباشته‌اش هم می‌شود سهمی 806 ریال. (14٪) (یا به قول دوستان ۸۰ درصد می‌تواند افزایش سرمایه بدهد!)
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۲) sooroosh1315 آواتار ها
    تشکر شده 15,256 بار در 3,560 ارسال

سلام آقا محمد حسین

امکانش هست این اطلاعات را برامون بخونید و تفسیر کنید و یادمون بدین چطور تحلیل کنیم.

http://www.fipiran.com/Symbol/Compar...8C%D9%86%DA%AF

https://bashgah.com/blog/%D8%A7%D8%B...D9%86-fipiran/
    ویرایش توسط sooroosh1315 : 2020/01/13 در ساعت 22:34
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مَکن،فردا که نیامده ست فریاد مَکن،بر نامده و گذشته بنیاد مکن،حالی خوش باش و عمر بر باد مَکن،

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط sooroosh1315 نمایش پست ها
    سلام آقا محمد حسین

امکانش هست این اطلاعات را برامون بخونید و تفسیر کنید و یادمون بدین چطور تحلیل کنیم.

http://www.fipiran.com/Symbol/Compar...8C%D9%86%DA%AF

https://bashgah.com/blog/%D8%A7%D8%B...D9%86-fipiran/

خیلی خیلی متشکرم.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

احتمالا من در این زمینه از همه‌ی دوستان کم‌تجربه‌تر باشم.
    برای من مهم سود عملیاتی است.
    توضیح اینکه سود دو بخش است. سود یک‌بار مصرف مانند (یک‌باره سه برابر شدن ارز و) تسعیر ارز یا فروش یک دارایی (دارایی راکد که مدت‌ها شرکت داشته نه شرکت‌های ساختمانی که کارشان این است). و سود در حال تداوم و عملیاتی (که فرقشان را هم آخر نفهمیدم و من اینها را یکی می‌گیرم). که همان‌گونه که از نامش پیداست در حال تداوم است.

پس ملاک اصلی انتخاب سود در حال تداوم (نسبت به ارزش شرکت) است.

جناب ادیب که از دید خطری (ریسکی) به موضوع نگاه می‌کنند یک قید دوم هم می‌گذارند که شرکت در خطر نباشد: نسبت بدهی و نسبت جاری‌اش درست باشد و نقدینگی و سرمایه در گردشش در حال بحران نباشد. (مثلا این‌جور نباشد که نقد بخرد و نسیه بفروشد که اگر این‌گونه باشد پنجاه درصد هم اگر حاشیه سود داشته باشد به دردش نمی‌خورد.) (حاشیه سود یعنی از هر صد ریالی که می‌فروشد چند ریالش سود می‌شود.)

خیلی موضوعات دیگری را دوستان بنیادی در بررسی‌های دستی بنیادی خودشان انجام می‌دهند مانند بررسی حاشیه سود و اهرم‌های (جهش) سودآوری و کاهش یا افزایش خود فروش و افزایش سرمایه و طرح توسعه و نسبت DPS به EPS و ...
    ولی از آنجا که من نه توانش را دارم و نه بلدم و نیز اینکه بررسی بنیادی دستی را صرفا برای این انجام می‌دهم که مکمل کار اصلی باشد، ساده‌سازی می‌کنم و همان نسبت سود عملیاتی به ارزش بازار را ملاک اصلی می‌گیرم. بعدش یک نگاه مختصر به چیزهای دیگر می‌آندازم و تمام.

«محمد حسین» هستم.

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

می‌خواستم بپرسم: از دوستان کسی از این سر در می‌آورد؟ باید خیلی خوب باشد.
    البته اکنون نگاه کردم دیدم قیمتش خیلی بالاست. ۲۸۰۰۰ ریال! که پی/ای آن می‌شود ۲۵. به درد نمی‌خورد.
    متاسفانه برای بررسی دستی باید دانه دانه با گروه‌های صنعتی و اصلا خود شرکت‌ها آشنا باشی. و آشنایی کامل هم کار یک ثانیه یا یک دقیقه یا یک ساعت نیست... شاید حتی کار ماه هم نباشد!
    «محمد حسین» هستم.

10. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

از دوستان کسی اطلاع دارد؟
    آیا TseTmc ای‌پی‌اس‌ها و دی‌پی‌اس‌ها و صورت سود و زیان و دیگر موارد را بلافاصله به روز می‌کند یا با تاخیر این کار را انجام می‌دهد؟ و اصلا داده‌هایش درست است؟ (پیش‌تر یعنی چند سال پیش که نگاه می‌کردم یادم است یا دیرکرد داشت یا درست نبود. اکنون را نمی‌دانم.)
    «محمد حسین» هستم.

12. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چقدر خوب است که دارد افت می‌کند. (با عرض پوزش از سهامداران عزیز)
    یک مقدار وبملت و شپنا و یک مقدار هم پتروشیمی و رایانه‌ای می‌خواستم یواش یواش در سبد بلند مدت بنیادی بگذارم. از اینها وبملت را یک مقدار خیلی کم خریدم. شپنا هم با این افت دارد خریدنی می‌شود.
    «محمد حسین» هستم.

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

امروز کلا یک دست از نمادهای بنیادی را دارند خوب می‌فروشند انگار... نمادهایی مانند فاسمین و جم که دو روز پیش برایشان سر و دست می‌شکستند!
    «محمد حسین» هستم.

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

چرا گاهی نسبت p/e بسیار زیاد می‌شود و البته درست هم هست؟

فرض کنیم امروز در یک شرایط عادی به سر می‌بریم و در یک کشور بدون تورم و سود یک شرکت ۱۰ و قیمتش ۱۰۰ است. ارزش ذاتی هم به ازای هر سهم ۲۰ است.
    حالا فرض کنید که این کشور یک تورم سنگین می‌دهد. مثلا ۵۰ درصد. و سود این شرکت هم با تورم (دقیقا به اندازه تورم) می‌تواند بالا برود{۱}.
    پس سود سال آینده این شرکت می‌شود ۱۰ * ۵۰٪ = ۱۵
    و با توجه به این که p/e = ۱۰ است. قیمت این سهم سال آینده از این بابت ۱۵۰ می‌شود.

پس طبیعی است که قیمت امروز ۱۰۰ (تومانی) سهام امروز شرکت سال آینده باید بشود ۱۵۰.
    از سوی دیگر قیمت‌ها همان‌گونه که می‌دانیم در بورس یک شبه بالا نمی‌رود. این‌گونه نیست که صبر کنند تا یک سال بعد و یک سال بعد دقیقا زمان اعلام EPS جدید بیایند قیمت ۱۰۰ را بکنند ۱۵۰. حتی پله‌ای یا خطی هم نیست. بلکه در بورس جریان پیش‌خور شدن را داریم. یعنی امروز که بفهمند قیمت سهم قرار است سال بعد بشود ۱۵۰ همین اکنون می‌آیند آن را ۱۴۵ می‌کنند و تا یک سال آینده ۱۴۵ می‌شود ۱۵۰.

اما یک نفر که حواسش به این موضوع نیست می‌آید نگاه می‌کند می‌بیند سود اعلامی شرکت ۱۰ است و قیمتش ۱۴۵. و تعجب می‌کند. (حالا ۱۴۵ نه، ۱۳۰...)
    نکته‌اش این است که p/e معمول که به صورت Trailing Twelve Month اعلام می‌شود {۲} کاملا متفاوت است از p/e تحلیلی که بازار دوست دارد به قیمت بدهد.

اینها یک طرف. (این اصل قضیه)
    از سوی دیگر دو تا موضوع دیگر هم هست:
    ۱- تورم معمولا این‌گونه نیست که یک تورم بیاید و برود و دیگر تکرار نشود. بلکه معمولا همه‌ی کشورها (حتی و به ویژه آمریکا) تورم دارند و تورم متداول و هر ساله دارند. و اینکه اگر به خاطر اینکه قرار است سود در سال آینده از ۱۰ به ۱۵ برسد قیمت همین الان از ۱۰۰ به ۱۳۰ می‌رسد. فرض بفرمایید من نوعی تخمین بزنم سه چهار سال بعد قیمت ۱۰۰ امروز قرار است برسد به ۲۰۰۰! آیا از همین امروز نمی‌آیم روی آن سرمایه‌گذاری کنم و قیمت را بسیار بالا ببرم؟ مثلا تا ۱۰۰۰؟ من نوعی که این را می‌بینم بسیار تعجب می‌کنم که چگونه بازار به یک نمادی p/e = ۱۰۰ داده!!! و مسئله‌ی دیگری که هست این است که
    ۲- علاوه بر درآمد دارایی هم در تعیین قیمت تاثیر دارد. مثلا یک شرکت شاید اصلا ماهیتش سرمایه‌گذاری باشد و روی ساختمان سرمایه‌گذاری کرده باشد. این ممکن است درآمدش امروز ۲ باشد و دارایی‌اش ۷۰. این را هم تورم می‌تواند بکند همان ۲۰۰۰! در نتیجه قیمت امروزش ممکن است به وسیله‌ی بازار به درستی ۱۰۰۰ تعیین شود! این دیگر خیلی برای ما تعجب برانگیز می‌شود که چگونه نسبت پی به ای ۱۰۰۰ به ۲ شده (یعنی p/e = 500).
    ۳- باز که دارم می‌اندیشم یک نکته سومی هم هست. علاوه بر آن TTM بودن درآمد اعلامی از سوی شرکت‌ها موضوع دیگر این است که تاثیر سود روی شرکت‌ها به واسطه‌ی تغییر تورم با تاخیر اعمال/اعلام می‌شود. یکی مثلا تسعیر ارز است. یکی دیگر نگه داشتن موجودی در انبار و زمان بردن برای تبدیل آن به موجودی گران‌تر. (که این موارد هم تاخیردارتر می‌کنند درآمد افزایش یافته‌را و هم بیشتر!!!) و نیز این که در شرکت‌های زیرمجموعه با نیم یا یک سال تاثیر سودآوری به شرکت مادر منتقل می‌شود و غیره.

18. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)