صفحه 3 از 15 نخست 12345613 ... آخرین
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 146

موضوع: روند در کدام گروه است؟

عضو فعال مرشد آواتار ها
    تشکر شده 2,405 بار در 504 ارسال

پاسخ : روند در کدام گروه است؟

سهامی که همچنان عدالت ندارد
    فروش آبشاری سهام عدالت در یک روز حساس
    گرچه روز گذشته معاملات بازار سرمایه در اولین ساعات کاری خود از روند مثبتی برخوردار بود اما بعد از گذشت یک ساعت ورق معاملات برگشت. برخی از فعالان بازار یکی از دلایل اصلی اتفاقات روزگذشته بورس را عدم مدیریت در عرضه سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی عنوان می‌کنند.

روش مستقیم سهام عدالت که به نوعی بی‌عدالتی را به نمایش می‌گذارد همچنان در پروتفوی دارندگان این سهام لحاظ نشده و دارندگان این سهام به روش سنتی و غیرمستقیم باید نسبت به فروش آن اقدام کنند. نکته بدتر اینکه افراد مدت‌هاست سهام را فروخته‌اند اما هنوز به مبلغ فروش نرسیده‌اند.به اعتقاد کارشناسان این روش دقیقا سلب اختیار از مردم برای مدیریت دارایی خود است.این چندمین‌باری است که بانک‌ها به دلایلی نامعلوم اقدام به عرضه سهام عدالت در روزهایی که بازار تاب‌آوری چندانی ندارد، می‌کنند.

ریزش ربطی به ما ندارد

در روزی که شاخص می‌توانست در کانال ۲میلیون واحدی جای پایش را محکم کند، عرضه پر سر و صدای سهام عدالت توسط کارگزاری بانک ملی بازار سرمایه را با اما و اگر‌های فراوانی مواجه کرد. این در حالی است که مدیر سرمایه‌گذاری این کارگزاری زیر بار این اتفاقات نمی‌رود و این را شایعه می‌داند. به گفته حسام جعفری، فروش ۷۵ میلیارد تومان ازسهام عدالت امری عادی بوده است و حجم فروش سهام عدالت در برابر حجم معاملات روزانه رقم قابل‌توجهی نیست. این در حالی است که به گفته فعالان بازار درمثبت ۵ به اندازه عرضه اولیه سهام عدالت در بازار عرضه شده است و همین موضوع موجب منفی شدن بازار شده است.

مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری بانک ملی می‌گوید: روزگذشته ارزش معاملات بازار سرمایه به ۱۷ هزارمیلیارد تومان رسید، این در حالی است که درکارگزاری بانک ملی ۷۵ میلیارد تومان سهام عدالت فروخته شده است. در هیچ سهمی هم بیشتر از ۴ میلیون و ۸۰۰ سهم فروخته نشد و سهم‌هایی هم که فروخته شده پرحجم نبوده به‌طوری که زیر ۱۰ درصد از معاملات سهام پرحجم فروخته شد.

حسام جعفری در ادامه می‌گوید: روزگذشته بازار منفی بود اما شایعه‌ای در مورد عرضه سهام عدالت راه انداختند تا وضعیت پیش‌آمده در بورس و ریزش شاخص را ناشی از عرضه سهام عدالت توسط بانک ملی جلوه دهند. او در پاسخ به اینکه چه دلیلی برای فروش این میزان سهم در روزی که روند بازار رو به منفی است وجود دارد، می‌گوید: این موضوع دست ما نیست و سفارش فروش از قبل ارسال شده بود و قابل پیش‌بینی نیست معاملات تا چه میزان پیش می‌رود. مدیرسرمایه‌گذاری کارگزاری بانک ملی با بیان اینکه تاکنون بالای ۳هزارمیلیارد تومان سهام عدالت فروخته‌ایم، عنوان می‌کند: در مورد رفتار روزگذشته بانک ملی در بازار سرمایه و میزان فروش سهام عدالت بزرگنمایی کردند تا ما را مقصر جلوه دهند.

حسام جعفری در پاسخ به اینکه چرا سهامداران نمی‌توانند مستقیم برای فروش سهام عدالت اقدام کنند، می‌گوید: این مشکل را شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باید حل کند و تاکنون چنین دستوری به بانک‌ها ابلاغ نشده است. آنها به ما دستور دادند ما هم طبق قوانین موجود مسوول خرید و فروش سهام عدالت هستیم. به گفته او اگردارندگان سهام عدالت درخواست مدیریت مستقیم داده باشند و مراحل ثبت‌نام آنها در سجام بدون مشکل باشد، کارگزار خود را انتخاب کرده باشند و احراز هویت سجام انجام داده باشند و در بخش کارگزاری سهام عدالت نیز احراز هویت شده باشند، سهام عدالت را می‌توانند در پرتفوی خود مشاهده کنند.

ورود وزیر اقتصاد به پرونده سهام عدالت

معاملات سهام عدالت یکی از پرحاشیه‌ترین معاملات این روزهای بورس است. از تاخیر در واریز بخشی از پول فروش سهام عدالت گرفته تا نحوه معاملات آن توسط بانک‌ها. بازار انتقاد ازوضعیت سهام عدالت به قدری داغ است که روز گذشته وزیر اقتصاد را نیز مجبور به واکنش کرد. فرهاد دژپسند پس از حضور در کمیسیون کشاورزی مجلس در همین رابطه اظهار کرد: فروش سهام عدالت مراحلی دارد؛ سفارش، فروختن، تسویه و پرداخت، به همین دلیل زمانبر است، اما زمان آن نباید غیرمعمول باشد.

وی افزود: اگر این زمان غیرمعمول است مردم با روابط‌عمومی وزارت اقتصاد تماس بگیرند تا با پیگیری از تضییع حقوق دارندگان سهام عدالت جلوگیری شود.

مدیریت بدون استراتژی

ضعف عملکرد بانک‌ها در نحوه خرید و فروش سهام عدالت صدای مردم را درآورده و این در حالی است که به گفته تحلیلگران بازار سرمایه، عدم آگاهی بانک‌ها در مورد امور بازار سرمایه برای سهام عدالت مشکل‌ساز شده است. در همین رابطه بهروز شهدایی کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت در حالی اجرا می‌شود که هنوز پول فروش مرحله اول به حساب برخی سهامداران واریز نشده است.با وجود اینکه حدود ۷۰ روز از مرحله اول آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد هنوز برخی سهامداران، پول فروش سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد کسانی که در بازار سرمایه وارد شده‌اند و مدیریت خرید و فروش سهام عدالت را برعهده دارند تجربه چندانی از بازار سهام ندارند. او با اشاره به اتفاقات روزگذشته بورس می‌گوید: این موضوع از دو جهت قابل بررسی است. اول اینکه سیاست‌گذاران بانک‌ها تا چه میزان از آگاهی و تجربه معامله در بازار سرمایه برخوردارند و از سویی دیگر بحث منافع بانک‌ها نیز مطرح است. بنابراین ممکن است برای فروش بخشی از سهام عدالت استراتژی و تدابیری به کار ببرند که با منافع سهامداران در تضاد باشد.

او اظهار می‌کند: سهام موجود درپرتفوی عدالت سهام شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار روی بورس هستند و اگر قرار باشد به وسیله عده‌ای و در شرایط خاصی عرضه و به‌فروش برسد بازار را تحت‌تاثیر زیادی قرار می‌دهد. او در ادامه می‌گوید: بازار سرمایه‌ای که در دوران اصلاح قرار داشت با برخی سیاست‌ها که نمونه‌اش را روز گذشته مشاهده کردیم به کما رفت و عرضه‌های اینچنینی بازار سرمایه را به چالش جدی می‌کشد. عرضه‌های خرد، بازار را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و معلوم نیست چرا ناظران بازار از سیاستی واحد و یکسان برای مدیریت بازار پیروی نمی‌کنند اما در حال‌حاضر وضعیت بازار به‌جایی رسیده که حتی تحلیلگران و کارشناسان بازار تاکنون با چنین پدیده‌ای در شیوه مدیریت بازار مواجه نشده بودند.

سهامی که همچنان عدالت ندارد

حدود ۱۷ میلیون نفر از سهامداران عدالت برای فروش سهام خود روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند که ۶۰ درصد از سهام عدالت برای هر فرد قابل‌فروش است. بنابراین سهامداران می‌توانند روی ۶۰درصد از سهام خود حساب کنند که این رقم نیز با توجه به ارزش سهام هر فرد متفاوت است و سهامداران ۳۰ درصد سوم را که ۲۲ بهمن آزاد می‌شود، می‌توانند در صورت نیاز بفروشند. سهامداران سهام عدالت برای فروش و نقد کردن سهام عدالت خود دو روش قانونی پیش‌رو دارند؛ از هفته دوم خرداد ماه برای سهامداران امکان فروش سهام عدالت از طریق ثبت درخواست تا سقف ۳۰ درصد از ارزش سهام از طریق بانک‌ها فراهم شد. سهامداران در این روش می‌توانستند به شعب بانکی مراجعه کنند یا از طریق برنامه‌های موبایلی و به‌صورت مجازی وکالتنامه فروش ۳۰ درصد از سهام را امضا کنند، در این روش بانک‌ درخواست‌های فروش را به کارگزاری خود یا کارگزاری طرف قرارداد می‌داد و خود بانک در فروش و واریز پول سهام نقشی ندارد بلکه مسوولیت آن با کارگزاری است. از اواسط خرداد ماه نیز فروش سهام از طریق کارگزاری‌های غیربانکی امکان‌پذیر شد که عملکرد کارگزاری‌های غیربانکی نیز همانند بانک‌ها موجی از انتقادات را به دنبال داشت وموجب شد برخی از سهامداران از اینکه اختیار فروش سهام خود را با آنها داده‌اند، پشیمان شوند و احساس ضرر کنند.
    ویرایش توسط مرشد : 2020/08/13 در ساعت 10:20

2. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید مرشد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,984 بار در 386 ارسال

سلام جناب محمد حسين تو اين گروههاي كوچك انفورماتيك و لاستيك رو هم ايا ميشه مد نظر داشت

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید rezasatari از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezasatari نمایش پست ها
    سلام جناب محمد حسين تو اين گروههاي كوچك انفورماتيك و لاستيك رو هم ايا ميشه مد نظر داشت
    سلام.
    حقیقتش را بخواهید من یک مقدار گیج شده‌ام.
    اوضاع دستم نیست دیگر. (در ادامه دلیل گیج شدنم را هم می‌گویم.)
    برای همین هر حرفی اکنون بزنم با احتمال‌های زیاد و به همراه سردرگمی است. (یک کلام: همه‌چیز برایم ناآشکار است.)
    البته در تلاشم امشب بنشینم جمع‌بندی کنم و شاید بتوانم نتیجه گیری‌ای بکنم...
    ---------------------
    دلیل سردرگمی: (داستان بازار)
    ببینید... همه چیز عالی بود...
    بازار گیج بود و به خوبی این را می‌دانستیم (ما گیج نبودیم! بازار گیج بود. به آشکاری ناآشکار بود.) و در جاهای درستی داشت گیج می‌زد و در جاهایی (مانند بازار پایه‌ای‌ها و برخی خودرویی‌ها و برخی بانکی‌های کوچک) روند افزایشی داشت... همه چیز آشکار بود.
    بعد بازار داشت از حالت گیج بودن می‌رفت به سوی مثبت شدن‌های عالی. (چند روز پیش.)
    به خصوص علائم رشد در بانکی‌ها بسیار مشخص بود. {۱}
    اینجا هم باز بازی بسیار آشکار بود و اوضاع دستمان بود.
    ولی دو روز پیش درآمدند گفتند دو تا وزارت خانه (صوری یا واقعی) با هم دارند سر دارا دوم جنگ (زرگری) می‌کنند.
    بازار به هم ریخت.
    (خوب... این هم با اینکه پیش‌بینی‌ نشده بود ولی امری کاملا آشکار و هویدا بود.)
    و اینکه بعدا مثلا دو وزارت‌خانه با هم به توافق رسیدند و قرار بود دوباره بازی برگردد به همان حالت روند پیدا کردن افزایشی و همه‌چیز آرام است و گل و بلبل... (اینها را در همین یکی دو برگه‌ی این جستار می‌توانید به خوبی دنبال کنید...)
    (تا اینجا هم باز همه چیز آشکار است...)
    ولی موضوع از اینجا آغاز شد که یکباره میانه‌ی روز (میانه‌ی روز که نه ساعت ۱۰) روند عالی و صف‌های خرید تبدیل شدند به تعادل و حتی صف‌های فروش... این اصلا عادی نبود و معلوم هم نبود برای چه بوده.
    دیروز در خبرها گفته بودند به خاطر این بوده که دو تا کارگزاری اشتباهی سهام عدالت را در منفی فروخته‌اند! (عزیزان در همین جستار هم منعکس کردند...)
    ولی من به طرز اتفاقی سر از موضوعی دیگر در آوردم...
    و موضوع از اینجا آغاز شد که من رفتم یک کوچولو وام/اعتبار بخرم از یک بنده خدایی... همه چیز درست بود و تایید هم شد توسط کارگزاری ولی صبح چهارشنبه اعتبارم برگشت خورد...
    خیلی ناراحت شدم... رفتم بررسی کردم دیدم ارزش تضامین من کاهش یافته...{۲} و به خاطر همین برگشت زده‌اند... بررسی کردم دیدم ارزش سهام بورسی‌ام به جای ۱۵ درصد شده ۱۰ درصد. زنگ زدم کارگزاری گفت ابلاغیه سازمان بورس است! (خوب... ناراحتی ما و اینکه چرا بدون اطلاع به من این کار را کرده‌اند و چرا ما را تو این گرفتاری انداخته‌اند و دردسرهایم و پس گرفتن پولم و اینکه بشود یا نه و غیره به کنار... اینها مهم نیست.) مهم چیست؟ مهم این است که ارزش تضامین از ۱۵ درصد شده ۱۰ درصد!

من در بالا (نوشته‌ای که در این خصوص در همین جستار و در جستار خبرهای فوری و همه در این خصوص داشتم) کامل در مورد این موضوع صحبت کردم. خلاصه‌اش هم این است: دارند باد بازار را خالی می‌کنند!!!
    آن هم بی‌صدا و یواشکی!
    و اینکه احتمال می‌رود منفی بازار به خاطر جنگ زرگری وزرای آقای روحانی و یا فروش دو کارگزاری در سهام عدالت نبوده! بلکه موضوع همین بوده که عرض کردیم.
    و این بسیار بسیار بسیار بسیار مهم هم هست.
    و تاثیرگذار.
    و تاثیرش از جنس تاثیر اخبار و وقایع سیاسی نیست. مجازی نیست. حقیقی است.
    «عملا» دارند باد بازار را خالی می‌کنند. {۳} {۴}
    ولی!
    موضوع دیگر این است که پیش‌تر هم چنین چیزی داشتیم و البته با ابعاد گسترده‌تر...
    چند وقت پیش ارزش تضمین‌های بازار از ۲۵ درصد رسیده بود به ۱۵ درصد...
    ولی در بازار عملا فاجعه‌ای رخ نداد.
    فاجعه‌ای که رخ نداد هیچ یک دوره گل و بلبلی هم داشتیم. {۵}
    و این بدان جهت است که سیل افسارگسیخته‌ی نقدینگی همچنان دارد وارد بازار سرمایه می‌شود و حتی این موارد هم انگار نمی‌تواند جلوگیری از آن بکند...

(به این موارد عرضه دارا دوم هم بیافزایید که گفته‌اند شهریور این کار را انجام می‌دهند.)

خوب...
    امیدوارم اکنون علت سردرگمی من را در مورد تشخیص جهت و روند بازار درک کرده باشند دوستان...
    جنگ زرگری + موضوع سهام عدالت + عرضه دارا دوم در چند روز دیگر + خالی کردن حقیقی باد بورس + سیل نقدینگی...
    جمع‌بندی اینها چه می‌شود؟ آیا بازار می‌تواند کاهش اعتبار از ۲۵ درصد دارایی به ۱۰ درصد را تحمل کند؟ (اگر در آینده دوباره کمش نکنند.)
    آیا سیل نقدینگی می‌تواند این موارد را در خودش هضم کند و در نهایت دارا دوم را هم ببلعد و یک آب هم رویش؟ (کاری که با شستا و صبا و دارا یکم کرد...) (واقعا بازار قوی‌ای شده انصافا.)

در مورد ارزش تضامین... یک چیزی در ذهن من ثبت شده... البته در نماد آتی سکه... دقیق هم نیست... ولی چیزی که یادم مانده این است که دولت و سازمان بورسش اگر بخواهند یک شرکت/نماد/بازار را خراب کنند با هر گندی که شده و با وضع هر قانون من در آوردی و غیر عاقلانه‌ای که شده ممکن است بیایند گند بزنند به بازی و سرمایه‌گذار را بدبخت کنند! (از دوستان اگر کسی خاطرش هست که با آتی سکه چه کردند بگوید...) این کار را با کچینی کردند با پالایشگاهی‌ها کرده‌اند با بانکی‌ها کرده‌اند با آکنتور کردند... یعنی سازمان بورس و دولت آقای روحانی هیچ ابایی ندارد که گند بزند به بازار/نماد و قوانینی ثبت کند که یک شبه یک عده را بدبخت کند. از شکستن قواعد بازار/بازی هیچ ابایی ندارند. و من از این می‌ترسم. و باید ترسید.

جمع‌بندی بماند در نوشته‌ی بعدی.

------------------------------
    پانویس:
    {۱} من متاسفانه روند را در بانکی‌ها تشخیص دادم و بانکی خریدم و زیان بدی کردم...
    {۲} بگذریم که یک عالم حق تقدم و بازار پایه دارم! ولی قبلش هم همین بود بعد که ارزش تضمین هم کاهش یافت باز همین بود. منظور اینکه ربطی به این نداشت.
    {۳} من رفتم تحقیق کردم... شما اگر ۱ میلیارد تومان دارایی داشته باشید و ۱۵۰ میلیون تومان وام گرفته باشید همین دیروز ارزش تضامین شما از ۱۵۰ میلیون تومان می‌شود ۱۰۰ میلیون تومان. سازمان بورس کارگزاری‌ها را مجبور می‌کند که ظرف سه روز نسخه‌ی طرف را بپیچند اگر تسویه نکند! (اگر نپیچند نسخه‌ی خودشان پیچیده می‌شود! یعنی درشان را تخته می‌کند! قانون ثبت شده است این موضوع!) به عبارت دیگر بنده خدایی که وام گرفته بوده ظرف سه روز باید ۵۰ میلیون تومان تو بازار فروش اجباری و با عجله داشته باشد. در مثبت یا منفی. (۵۰ تومان را کم گفتم. درستش: ۵۰ تومان یا/تا ۵۰۰ تومان است!دوستان فکر کنند متوجه می‌شوند.)
    {۴} و موضوع بدتر اینکه در بازار بد این خودش را بدتر نشان می‌دهد و مانند یک دومینو (سیل / بهمن) همین‌جور ابعادش گسترده‌تر می‌شود! زمانی که من و شما و هزاران نفر دیگر مجبور باشیم همین‌جور ۵۰ تومان ۵۰ تومان در بازار بفروشیم و سه روز هم بیشتر مهلت نداشته باشیم و در منفی بفروشیم جو منفی ایجاد می‌شود. و این پایان بازی نیست. چرا که جو منفی ۱ میلیارد ما را می‌کند ۹۰۰ میلیون. زمانی که پول ما شد ۹۰۰ میلیون ارزش تضمین ما دوباره باز کفایت همان اعتبار کاهش پیدا کرده (از ۱۵۰ به ۱۰۰ تومان) را هم نمی‌دهد! دوباره با ما تماس می‌گیرند که اگر سه روزه این ۱۰ تومان کسری (از ۱۰۰ میلیون به ۹۰ میلیون) را جبران نکنی فاتحه‌ات خوانده است... و دوباره باز هم اگر ۹۰۰ میلیون بشود ۸۰۰ میلیون همین برنامه است...
    {۵} البته من دقیق تاریخ آن رویداد را در خاطر ندارم. اگر دیدم اعلام می‌کنم.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    سلام.
    برای همین هر حرفی اکنون بزنم با احتمال‌های زیاد و به همراه سردرگمی است. (یک کلام: همه‌چیز برایم ناآشکار است.)
    ---------------------
    بازار گیج بود و به خوبی این را می‌دانستیم (ما گیج نبودیم! بازار گیج بود. به آشکاری ناآشکار بود.) و در جاهای درستی داشت گیج می‌زد و در جاهایی (مانند بازار پایه‌ای‌ها و برخی خودرویی‌ها و برخی بانکی‌های کوچک) روند افزایشی داشت... همه چیز آشکار بود.
    ولی دو روز پیش درآمدند گفتند دو تا وزارت خانه (صوری یا واقعی) با هم دارند سر دارا دوم جنگ (زرگری) می‌کنند.
    بازار به هم ریخت.
    و اینکه بعدا مثلا دو وزارت‌خانه با هم به توافق رسیدند و قرار بود دوباره بازی برگردد به همان حالت روند پیدا کردن افزایشی و همه‌چیز آرام است و گل و بلبل... (اینها را در همین یکی دو برگه‌ی این جستار می‌توانید به خوبی دنبال کنید...)
    ولی موضوع از اینجا آغاز شد که یکباره میانه‌ی روز (میانه‌ی روز که نه ساعت ۱۰) روند عالی و صف‌های خرید تبدیل شدند به تعادل و حتی صف‌های فروش... این اصلا عادی نبود و معلوم هم نبود برای چه بوده.
    دیروز در خبرها گفته بودند به خاطر این بوده که دو تا کارگزاری اشتباهی سهام عدالت را در منفی فروخته‌اند! (عزیزان در همین جستار هم منعکس کردند...)
    و موضوع از اینجا آغاز شد که من رفتم یک کوچولو وام/اعتبار بخرم از یک بنده خدایی... همه چیز درست بود و تایید هم شد توسط کارگزاری ولی صبح چهارشنبه اعتبارم برگشت خورد...
    خیلی ناراحت شدم... رفتم بررسی کردم دیدم ارزش تضامین من کاهش یافته...{۲} و به خاطر همین برگشت زده‌اند... بررسی کردم دیدم ارزش سهام بورسی‌ام به جای ۱۵ درصد شده ۱۰ درصد. زنگ زدم کارگزاری گفت ابلاغیه سازمان بورس است! (خوب... ناراحتی ما و اینکه چرا بدون اطلاع به من این کار را کرده‌اند و چرا ما را تو این گرفتاری انداخته‌اند و دردسرهایم و پس گرفتن پولم و اینکه بشود یا نه و غیره به کنار... اینها مهم نیست.) مهم چیست؟ مهم این است که ارزش تضامین از ۱۵ درصد شده ۱۰ درصد!

من در بالا (نوشته‌ای که در این خصوص در همین جستار و در جستار خبرهای فوری و همه در این خصوص داشتم) کامل در مورد این موضوع صحبت کردم. خلاصه‌اش هم این است: دارند باد بازار را خالی می‌کنند!!!
    آن هم بی‌صدا و یواشکی!
    و اینکه احتمال می‌رود منفی بازار به خاطر جنگ زرگری وزرای آقای روحانی و یا فروش دو کارگزاری در سهام عدالت نبوده! بلکه موضوع همین بوده که عرض کردیم.
    و تاثیرگذار.
    ولی!
    و این بدان جهت است که سیل افسارگسیخته‌ی نقدینگی همچنان دارد وارد بازار سرمایه می‌شود و حتی این موارد هم انگار نمی‌تواند جلوگیری از آن بکند...

(به این موارد عرضه دارا دوم هم بیافزایید که گفته‌اند شهریور این کار را انجام می‌دهند.)

خوب...
    امیدوارم اکنون علت سردرگمی من را در مورد تشخیص جهت و روند بازار درک کرده باشند دوستان...
    جنگ زرگری + موضوع سهام عدالت + عرضه دارا دوم در چند روز دیگر + خالی کردن حقیقی باد بورس + سیل نقدینگی...
    جمع‌بندی اینها چه می‌شود؟ آیا بازار می‌تواند کاهش اعتبار از ۲۵ درصد دارایی به ۱۰ درصد را تحمل کند؟ (اگر در آینده دوباره کمش نکنند.)
    آیا سیل نقدینگی می‌تواند این موارد را در خودش هضم کند و در نهایت دارا دوم را هم ببلعد و یک آب هم رویش؟ (کاری که با شستا و صبا و دارا یکم کرد...) (واقعا بازار قوی‌ای شده انصافا.)

در مورد ارزش تضامین... یک چیزی در ذهن من ثبت شده... البته در نماد آتی سکه... دقیق هم نیست... ولی چیزی که یادم مانده این است که دولت و سازمان بورسش اگر بخواهند یک شرکت/نماد/بازار را خراب کنند با هر گندی که شده و با وضع هر قانون من در آوردی و غیر عاقلانه‌ای که شده ممکن است بیایند گند بزنند به بازی و سرمایه‌گذار را بدبخت کنند! (از دوستان اگر کسی خاطرش هست که با آتی سکه چه کردند بگوید...) این کار را با کچینی کردند با پالایشگاهی‌ها کرده‌اند با بانکی‌ها کرده‌اند با آکنتور کردند... یعنی سازمان بورس و دولت آقای روحانی هیچ ابایی ندارد که گند بزند به بازار/نماد و قوانینی ثبت کند که یک شبه یک عده را بدبخت کند. از شکستن قواعد بازار/بازی هیچ ابایی ندارند. و من از این می‌ترسم. و باید ترسید.

پانویس:
    {۲} بگذریم که یک عالم حق تقدم و بازار پایه دارم! ولی قبلش هم همین بود بعد که ارزش تضمین هم کاهش یافت باز همین بود. منظور اینکه ربطی به این نداشت.
    {۳} من رفتم تحقیق کردم... شما اگر ۱ میلیارد تومان دارایی داشته باشید و ۱۵۰ میلیون تومان وام گرفته باشید همین دیروز ارزش تضامین شما از ۱۵۰ میلیون تومان می‌شود ۱۰۰ میلیون تومان. سازمان بورس کارگزاری‌ها را مجبور می‌کند که ظرف سه روز نسخه‌ی طرف را بپیچند اگر تسویه نکند! (اگر نپیچند نسخه‌ی خودشان پیچیده می‌شود! یعنی درشان را تخته می‌کند! قانون ثبت شده است این موضوع!) به عبارت دیگر بنده خدایی که وام گرفته بوده ظرف سه روز باید ۵۰ میلیون تومان تو بازار فروش اجباری و با عجله داشته باشد. در مثبت یا منفی. (۵۰ تومان را کم گفتم. درستش: ۵۰ تومان یا/تا ۵۰۰ تومان است!دوستان فکر کنند متوجه می‌شوند.)
    {۴} و موضوع بدتر اینکه در بازار بد این خودش را بدتر نشان می‌دهد و مانند یک دومینو (سیل / بهمن) همین‌جور ابعادش گسترده‌تر می‌شود! زمانی که من و شما و هزاران نفر دیگر مجبور باشیم همین‌جور ۵۰ تومان ۵۰ تومان در بازار بفروشیم و سه روز هم بیشتر مهلت نداشته باشیم و در منفی بفروشیم جو منفی ایجاد می‌شود. و این پایان بازی نیست. چرا که جو منفی ۱ میلیارد ما را می‌کند ۹۰۰ میلیون. زمانی که پول ما شد ۹۰۰ میلیون ارزش تضمین ما دوباره باز کفایت همان اعتبار کاهش پیدا کرده (از ۱۵۰ به ۱۰۰ تومان) را هم نمی‌دهد! دوباره با ما تماس می‌گیرند که اگر سه روزه این ۱۰ تومان کسری (از ۱۰۰ میلیون به ۹۰ میلیون) را جبران نکنی فاتحه‌ات خوانده است... و دوباره باز هم اگر ۹۰۰ میلیون بشود ۸۰۰ میلیون همین برنامه است...

بالا ۱۶ فروردین ۹۹.

پایین نیمه‌ی اردیبهشت ۹۹.

البته تاریخ درستش ۱۳ اردیبهشت است و تاریخ تاثیرش ۲۲ اردیبهشت است. و در ادامه‌اش آمده:
    - مقرر شد سقف اعتبار اعطایی به هر مشتری حقوقی که طبق مقررات موجود درحال‌حاضر حداکثر معادل ۵/ ۱ برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتبار دهنده است، حداکثر یک برابر حقوق صاحبان سهام کارگزار اعتباردهنده کاهش یابد.
    این هم برای ۱۰ تیر ۹۹:

و اما امروز... هنوز یک ماه و نیم نگذشته... از ۱۵ درصد کردند ۱۰ درصد.
    و از همه مهمتر اینکه هنوز صدایش را هم حتی در نیاورده‌اند!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

8. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,656 بار در 904 ارسال

بحث کم شدن درصد اعتبار مدتی هست که مطرح هست.در ماه های آینده این ۱۰ درصد هم کمتر میشه.همین الانم فکر کنم اعتبار بازار پایه ۵ درصد هست.به نظرم دارن ریسک بازار و کارگزاری ها رو کم میکنن تا در صورت ریزش بازار کارگزاری ها در خطر ورشکستی قرار نگیرن.

10. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید azad. از ایشان تشکر کرده اند:

تمام منفی‌های شدید این دو سه روزه به خاطر دعوای صوری وزیران سر دارا دوم و فروش نفت به مردم نیست.
    یک موضوع دیگری در جریان است که بسیار مهمتر است.
    و نمی‌دانم چرا جایی صدایش را در نیاوردند.

موضوع این است که ارزش تضامین بازار که چند وقت پیش کاهش پیدا کرده بود و به ۱۵ درصد رسیده بود. امروز به ۱۰ درصد رسید!

خلاصه‌اش کنم. یعنی: پول جدید (از این دیدگاه) به بازار نمی‌رسد + پول قدیم از بازار خارج می‌شود + بخشی از سهامداران را مجبور می‌کنند در منفی سهامشان را بفروشند!
    سلام.
    ---------------------
    بازار به هم ریخت.

آن هم بی‌صدا و یواشکی!
    و تاثیرگذار.
    ولی!

خوب...

پانویس:

بالا ۱۶ فروردین ۹۹.

پایین نیمه‌ی اردیبهشت ۹۹.

البته تاریخ درستش ۱۳ اردیبهشت است و تاریخ تاثیرش ۲۲ اردیبهشت است. و در ادامه‌اش آمده:

این هم برای ۱۰ تیر ۹۹:

و اما امروز... هنوز یک ماه و نیم نگذشته... از ۱۵ درصد کردند ۱۰ درصد.
    و از همه مهمتر اینکه هنوز صدایش را هم حتی در نیاورده‌اند!
    ارزش تضامین اعتبارها (خریدهای اعتباری) در بورس گویا کاهش پیدا کرده است.
    این جدول برای کارگزاری آگاه می‌باشد:
    https://bashgah.com/blog/wp-content/...val-mordad.jpg
    از ۲۵ درصد سابق رسید به ۱۵ درصد و امروز از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد رسیده.
    نمی‌دانم برای تمام کارگزاری‌ها کاهش پیدا کرده یا تنها برای آگاه. (نشانی‌ای در اینترنت به عنوان مرجع پیدا نکردم. دوستان اگر پیدا کردند بگویند.)

این خبر مهم است.
    ببنید دوستان.
    ببخشید این‌گونه می‌گویم...
    این حرف‌های بچگانه را بریزید دور...
    که دو تا وزارت‌خانه با هم دعوایشان شده{۱} و مردم از اینکه دارا دوم عرضه نشود ترسیده‌اند (! ) و پول‌ها را کشیده‌اند بیرون...
    این بررسی آب دوغ خیاری مفت هم نمی‌ارزد.
    اصل چیز دیگر است.
    اصل این است که به صورت کاملا حقیقی (نه مجازی و خبری و با وقایع سیاسی) پول را دارند از بازار می‌کشند بیرون!
    این پول هم بسیار قوی و مهم است. {۲}
    اعتبار در بورس جایگاه ویژه‌ای دارد... هم اصل است و هم فرع و هم حالت بهمنی دارد.

ببینند... دوستان...
    اینکه از ابتدای سال بسیاری می‌بینند با اینکه سیل نقدینگی همچنان دارد به بازار تزریق می‌شود ولی بازار جایی نمی‌رود یا در این بازار عالی در زیان هستند همین است! (همین می‌تواند باشد.)
    از ابتدای سال ۸۰ درصد از اعتبار بازار را دولت حذف کرده. (ارزش تضمین از ۵۰ به ۱۰ درصد رسیده.) ۸۰ درصد از مهمترین بخش پول‌های درون بازار.
    باقی کشک است.
    در برابر این.
    این که می‌بینیم سبدهایمان گه گاه منفی می‌شود به خاطر این است.

و البته...
    از آن سو همچنان سیل نقدینگی را هم داریم.
    باید ببینیم کدام می‌چربد.

اینهایی که گفتیم بسیار مهم بود.
    یا علی.
    ------------------------
    پانویس.
    {۱} حالا اگر دعوایشان واقعی هم بود زیاد مهم نبود ولی... ضرب المثل است می‌گویند... زن و شوهر دعوا کنند ابلهان باور کنند! زنگنه؟!!! دژپسند؟!!! دعوا؟!!!! بگذریم... اگر واقعی هم بوده باشد مهم نیست این موضوع.
    {۲} چگونه بگویم؟ جناب محمد حسین ادیب یک اصطلاحی دارند برای صورت‌های مالی که ما از همان استفاده می‌کنیم. می‌گویند در برابر دیگر نسبت‌های مالی نقدینگی شرکت یک جایگاه ویژه را دارد. اگر همه چیز عالی باشد ولی یکباره نقدینگی شرکت از بین برود شرکت با یک بحران بسیار بزرگ و در عین حال سریع روبرو می‌شود که می‌تواند به سرعت به ورشکستگی شرکت منجر شود! حتی اگر آن شرکت سودساز باشد و بدهی نداشته باشد و دارایی داشته باشد... (مثال از خودم: یک گیاه که خیلی شاداب است و همه چیزش مانند نور و خاک و کود و آب و هوای خوب در اختیار دارد ممکن است یک باره کرم بگذارد و دو روزه از پای در بیاید. و حتی تا همان روز آخر هم ظاهر خوبی داشته باشد (در حالی که کرم بیشتر ریشه‌اش را خورده).)
    «محمد حسین» هستم.

12. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

و اما... در مورد اینکه باید چه کرد و در نهایت جمع‌بندی چه می‌شود.
    جمع‌بندی این است که اوضاع باز هم ناآشکاری (همراه با اندکی ترس) را القاء می‌کند.
    ۸۰ درصد اعتبارها از بین رفته. به این معنی که عده‌ای ۸۰ درصد فروخته‌اند و همچنان می‌فروشند. باید بفروشند.
    و از این فروش‌ها که در نمادهای مختلف انجام می‌گیرد دوباره پولی به بازار (در نمادی دیگر) تزریق نمی‌شود (پولش برای همیشه از بازار خارج می‌شود).

این اگر در شرایط عادی بود بازار را بیش از یک سال به خاک و خون می‌کشید. به چنان وضعی می‌برد که هیچ کس تا مدت‌ها نمی‌توانست حرفی از بورس بزند.
    اما این روزها فرق می‌کند.
    بازار خیلی عوض شده.
    بازار خیلی قوی شده.
    تزریق نقدینگی به بازار بی‌سابقه است.
    مردم از ترس و شوق (طمع) با قدرت همچنان دارند پول به بازار تزریق می‌کنند. پولی که هرگز در خواب هم (در سال‌های گذشته) نمی‌توانستیم ببینیم. شستا و دارا یکم بلعیده شد. همین ۸۰ درصد کاهش ارزش تضامین! این هم در مدت کوتاهی (یعنی چهار پنج ماه) دارد هضم می‌شود... و مهمتر از اینها سهام عدالت... سهام عدالت هم حتی ممکن است در این بازار جذب شود! بازار خیلی قوی شده. اصلا بالکل عوض شده.
    امکان این هست که کامل زیر بار این فشارها (باز هم) دوام بیاورد و رشد کند.

جمع‌بندی:
    مقدار زیادی ناآشکاری دارد بازار و تقابل زیادی بین فروشنده و خریدار همچنان هست. حجم‌ها باز هم باید احتمالا بالا باشد. راهی برای مشخص شدن اینکه قدرت با کدام سو (خریدار یا فروشنده) خواهد بود نیست. بهترین کار این است که در شرایط فعلی با «احتیاط» بیشینه حرکت کنیم و آماده باشیم و در عین حال اوضاع را روی «تابلو» (یا نمودار به صورت هر روزه) رصد کنیم تا بالاخره دستمان بیاید برد با کدام سو خواهد بود.
    (احتمالا با خریدار خواهد بود. چرا که از یک سو سهام عدالت را می‌خواهند خرد خرد بفروشند و از سوی دیگر دارا دوم هم می‌تواند مانند دارا یکم شود و از سوی دیگر بازار عملا این ۷۰ درصد فشار بسیار شدید کاهش ارزش تضامین را تحمل کرده و احتمالا باقی‌اش را هم می‌تواند تحمل کند. ولی ما به هر روی باید با شک و احتیاط کار را دنبال کنیم.)
    و اینکه به خاطر اینکه مهلت سازمان بورس به کارگزاری‌ها برای ارزش تضامین سه روز است احتمالا بیشترین فشار در سه روز آتی خواهد بود و بعد از آن از فشار فروش‌ها کاسته خواهد شد. (فشار برای کسانی که لب مرز هستند و مثلا ۱۰ میلیون تومان ارزش تضمین دارند و ۹٫۵ میلیون تومان وام گرفته‌اند و اکنون ارزش تضمینشان شده ۷ میلیون تومان.)
    «محمد حسین» هستم.

14. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

بررسی دستی شاخص‌ها:
    اینها «فعلا» بد نیستند:
    وسایل ارتباطی
    رادیویی
    زغال‌سنگ (اگر از مقاومتی که همین اکنون دارند از آن رد می‌شوند رد شوند.)
    قند و شکر (اگر یکی دو روز مثبت خوب بخورند. وگرنه نه.)
    انبوه‌سازی (ثمسکن!)

البته بد نیستند کاملا با توجه به آن حال بازار (حال سردرگمی و ناآشکاری) است که گفتیم.

بسیاری از نمودار شاخص‌ها هم به مقداری زمان (چند روز کار) برای مشخص شدن اوضاع نیاز دارند. مانند: بانک‌ها - شیمیایی‌ها - غذا - دارو - حمل و نقل (حکشتی!)
    «محمد حسین» هستم.

16. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۲)
    تشکر شده 7,296 بار در 1,823 ارسال

سلام باحذف اعتبار پول واقعی سهم خرید میشه و پول کاغذ ی حذف واین ارزش خرید را احیا میکند

18. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید نیکا از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط نیکا نمایش پست ها
    سلام باحذف اعتبار پول واقعی سهم خرید میشه و پول کاغذ ی حذف واین ارزش خرید را احیا میکند
    نقل قول نوشته اصلی توسط azad. نمایش پست ها
    بحث کم شدن درصد اعتبار مدتی هست که مطرح هست.در ماه های آینده این ۱۰ درصد هم کمتر میشه.همین الانم فکر کنم اعتبار بازار پایه ۵ درصد هست.به نظرم دارن ریسک بازار و کارگزاری ها رو کم میکنن تا در صورت ریزش بازار کارگزاری ها در خطر ورشکستی قرار نگیرن.
    هر دوی این بررسی‌ها درست است.
    ولی باید دید چه چیزی برای (جیب) ما مهم است. (بررسی ما در بورس باید حول این نقطه باشد. باقی باید فرع باشد و این اصل.)
    مهم این است که دو غول (سیل نقدینگی و حذف اعتبار به همراه عرضه‌های شدید دولتی) دارند با هم می‌جنگند.
    این جنگ از آغاز سال آغاز شده.
    و باید (هر روز) پایش کنیم کدام چقدر پیشرفت کردند و غلبه در آخرین لحظه با کیست.
    «محمد حسین» هستم.

20. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 3 از 15 نخست 12345613 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع