صفحه 13 از 15 نخست ... 3101112131415 آخرین
نمایش نتایج: از 121 به 130 از 146

موضوع: روند در کدام گروه است؟

ستاره‌دار(6)
    تشکر شده 17,050 بار در 4,407 ارسال

پاسخ : روند در کدام گروه است؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad137 نمایش پست ها
    مس سرچشمه مس تولید میکند؟؟!! یا پیمانکار هست؟
    بیش از ۱۰ شرکت زیر مجموعه داره فقط که در صنایع مختلف فعال هستن!

ا این وجود به نظر می رسد هر چند در پرتفوی بورسی مس سرچشمه دارایی ارزشمندی همچون سهام ملی مس وجود دارد اما برای پی بردن به ارزش ذاتی سهام این شرکت می بایست در شرکت های زیرمجموعه کندوکاو نمود. هر چند با در دستور کار قرار گرفتن عرضه اولیه سهام برخی از این شرکت ها در بورس و به تبع آن انعکاس ارزش بازار آن در سبد بورسی، در آینده ارزش وقعی شرکت مس سرچشمه بر همگان عیان خواهد شد اما آنچه مسلم است این دارایی ها در حال حاضر نیز در دل شرکت قرار دارند و بی توجهی بازار به آنها صرفا موقعیتی است که برای سرمایه گذاران متکی بر تحلیل ایجاد می کند تا قبل از جلب توجه بازار به ارزش ذاتی شرکت، در سهام آن سرمایه گذاری کرده و علاوه بر بهره بردن از سودهای تقسیمی، در زمان جلب نظر بازار به این سهم از عواید آن استفاده نمایند.

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید پروواز از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,881 بار در 334 ارسال

جدول خلاصه معاملات صنایع مرتب سازی شده بر اساس ارزش مازاد تقاضا(عرضه) تا ساعت 9:35
    بیشترین مازاد تقاضا در گروه دارویی و بیشترین مازاد عرضه در گروه موادغذایی
    اگر مرا دیده‌ای که نمی‌خندیدم، پس مرا ندیده‌ای

https://tradersArena.ir

4. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید عادل عطایی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 884 بار در 352 ارسال

با سلام و احترام
    ظاهرا چدن 800 درصد افزایش سرمایه داره
    انباشته

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید لیورپول از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

سلام
    ------------------------------
    در مورد افت این‌روزهای بازار اطلاع رسانی دقیق انجام نگرفت. یک دست از جایگاه‌های کارگزاری‌ها را مسدود کردند. که در پیام سازمان بورس آمده بود اینها با حجم‌های کوچک سفارش می‌گذاشتند. معلوم نیست این دلیل افت بازار بوده یا این که آن هماهنگی از جای دیگری آب می‌خورد. به هر روی... این کار کار خوبی است.
    مورد دیگر سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عزیز است. بازار می‌ترسد. بازار ترسو است. و درست هم همین است. و معلوم هم نیست که چه اتفاقی قرار است بیافتد.
    به علاوه توجه شما را جلب می‌کنم به سخنان رهبر که از چهار سیلی سخن به میان آوردند (راهپیمایی + بمباران/موشک‌باران عین الاسد + غلبه نرم‌افزاری (که احتمالا یک ربطی به تعطیلی سرویس‌های گوگل و برق نیویورک شاید داشته باشد) + خروج آمریکا از منطقه). (که این آخری یک مقدار مهم و سخت است و البته آمریکا هم ترامپ قمار باز را برداشت و حاج بایدن را آورد با مذاکره بدون پیش‌شرط.)
    ولی یک موضوع دلگرم کننده وجود دارد این وسط. (بلکه چند موضوع.) این که اگر از چند سیلی سخن به میان می‌آید... توجه داشته باشیم که ما در گذشته یک سیلی داشتیم! که دیگر از آن مهمتر و پررنگ‌تر گمان کنم در تاریخ ایران که سهل است در تاریخ چهل ساله‌ی اخیر آمریکا هم بی‌سابقه بوده. و واکنش طرفین را هم دیدیم. بالاخص دیوانه‌ترین رئیس‌جمهور ایالات متحده (مقایسه کنید با حاج بایدن ان‌شاءالله خواب‌آلو...). و از آن مهمتر این که ما یک ترور مهم دانشمند/فرمانده هسته‌ای هم داشتیم. شهید فخری زاده.
    علاوه بر این شمار بسیار زیادی از کنش‌ها و واکنش‌های سیاسی نظامی در این چند سال پیرامون کشور بوده که الحمد لله اگر خوب این کنش‌ها و واکنش‌ها را نگاه کنیم می‌بینیم بسیار حساب‌شده و خوب بوده. بسیار خوب و حساب شده. تا جایی که برخی از این موارد اگر دوستان خاطرشان باشد چهارشنبه رخ می‌داد و شنبه قائله‌اش فیصله می‌یافت. و بازار مطمئن بود که قضیه خاتمه یافته و به رشدش ادامه می‌داد.
    حالا هرچند احتمال هیچ چیز بعید نیست ولی اینجا هم احتمال بیشتر روی این است که مسئله‌ی خاصی پیش نیاید.
    بگذار چون مهم است بار دیگر تاکید کنم: این احتمال است و بازار هم ترسو است و باید هم باشد و حتی اگر در واقعیت هیچ مشکلی پیش نیاید ترس بازار سر جای خودش است! و درست هم هست.
    و این که علت اصلی افت بازار این نیست. دستکاری‌هایی است که به وضوح در نامه‌ی سازمان بورس هم پژواک یافته.
    بازار امروز حسابی آمد پایین ولی یک خوبی‌ای که داشت این بود که برخی از نمادهای بزرگ و مهم مانند حکشتی و شپنا و پترول و یا حتی ومعادن و خصدرا و شاید حتی شستا به جاهای خوبی رسیدند یا دارند می‌رسند. به گونه‌ای که اگر یکی دو تا منفی دیگر بخورند بسیار خریدنی می‌شوند و افراد بنیادی‌کار و خطرگریز و بلندمدت را به خود جلب می‌کنند.
    خوب... این را بگذاریم کنار مورد دیگر که می‌گفتند اگر شاخص از فلان واحد کمتر بیاید وضع خطرناک می‌شود. با این وجود احتمالا شاخص از آن مقداری که گفته بودند پایین‌تر نمی‌آید. یا دست کم یک واکنش نشان می‌دهد. واکنشی که در آن ما هم می‌توانیم جایگاه خرید بگیریم و هم همزمان بازار را رصد و ارزیابی کنیم ببینیم نسبت به این حالت کف چه واکنشی نشان می‌دهد.
    به شخصه امکانش هست که منفی پنج فردای حکشتی را خرید کنم. دست کم یک پله.
    به صورت ماشینی که نگاه می‌کنم... گروه‌های نیروگاهی + لاستیکی + کانه فلزی + بیمه در حالت خوبی قرار دارند.

«محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

8. 16 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سالگرد شهادت سردار سلیمانی هم تمام شد.
    ولی هنوز بازار معلوم نیست چرا شش و هشت می‌زند.
    معلوم شد که متزلزل بودن بورس به خاطر آن موضوع نبود.
    --------------
    • یک سناریو تقابل طرفداران و مخالفان دولت است در بورس. (به ویژه این که احتمال دارد این تجمع سهامداران و پرتاب تخم مرغ به سازمان محترم بورس و پیگیری نمایندگان مجلس بی‌ربط نباشد با این حالتی که اکنون داریم.)
    • یک سناریو دیگر این است که دولت دارد باز بازار را بازی می‌دهد. دلیل مهمتر از این که صد بار فروش‌های جهت‌دار و هماهنگ حقوقی‌ها را در همین بازار در طول این یک سال اخیر دیده‌ایم؟؟؟ و از همه مهمتر فروش‌های سنگین حقوقی‌ها در ابتدای ریزش امسال. دقیقا در قله‌ی شاخص (گمان کنم ۲ میلیون واحد). حالا این مورد را بگذارید کنار موارد دیگر. برای نمونه امروز و دیروز سازمان بورس فروش سنگین حقوقی‌ها را در نمادهای فولاد و شستا باطل کرد!!! باز هم برای نمونه یاد می‌کنیم از اظهار نگر برخی نمایندگان مجلس که گفتند فروش سنگین حقوقی‌ها در نماد اصلی باید متوقف شود و در بازار ثانوی (نماد دوم - نماد داد و ستدهای «بلوکی») باید این امر صورت پذیرد!
    • یک سناریو هم دستکاری کله‌گنده‌ها به رهبری سبدگردان‌ها و مدیران کارگزاری‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه است. امثال خواجه‌نصیری که ریزش ۹۷۰۷۰۷ به او و دار و دسته‌اش نسبت داده می‌شود. و همین روزها هم عملا به وضوح می‌بینیم در ساعتی خاص یک باره حقیقی‌ها همه با هم در تمام نمادها اقدام به فروش می‌کنند. و تایید کننده‌ی نهایی این سناریو هم آن نامه سازمان بورس مبنی بر بستن ایستگاه‌های داد و ستدی کارگزاری‌ها!

(هر سه سناریو معتبر هستند و نمی‌توان روی یکی احتمال بیشتر داد.)
    --------------------------------
    از نظر اقتصاد کلان هم که گفتیم...:
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    یکی از شبکه‌های خبری بود به نقل از کسی می‌گفت انگار دولت روحانی یک عالم منابع ذخیره کرده که به صورت موقت سه ماه آخر ریاست‌جمهوری‌اش قیمت‌ها را بکشد پایین.
    (این احتمالش هست. از این دولت از این کارها بر می‌آید. از این چیزها، از این عزیزان، کم ندیده‌ام.)
    از سوی دیگر بحث دلار ۱۷ تومانی و ۱۲ تومانی هست... که به شدت می‌تواند شوک قیمتی ایجاد کند و قیمت‌ها را بالا ببرد.
    -----------------------------
    مالیات بر خانه‌های خالی هم هست.
    حاج بایدن ان‌شاءالله، هم هست.
    (مثلا همین موضوع به شدت می‌تواند روی قیمت خودرو هم تاثیر بگذارد. چیزهای دیگر به کنار.)
    دلارهای کره‌ای و موارد مشابه را هم در نگر بگیریم.
    و در نهایت ریزش دلار (بخوانید رشد کالاهایی مانند نفت و مس و فولاد و ...).

خیلی سخت است پیشبینی اقتصاد کلان در آینده.
    ---------------------------------
    کلا بخواهیم این روزها را جمع‌بندی کنیم باید بگوییم:
    اینجا همه چیز قاطی پاطی است!
    روند ناآشکار است. اصلا روند نداریم!
    اوضاع نوسانی است.
    یک روز گروه ساختمانی مثبت کامل هستند فردایش منفی کامل!
    یک روز گروه قند منفی کامل هستند فردایش مثبت کامل...
    یک روز دارویی‌ها
    یک روز پالایشی‌ها
    یک روز خودرویی‌ها
    یک روز فراکاب
    همین‌جور الاکلنگی بازی می‌کنند.
    اصطلاحا هم‌اکنون در بازار بورس ایران سگ می‌زند و گربه می‌رقصد.

از همه باحال‌تر هم خساپا (سردسته کلک‌بازها! که من آن را رهبر شاخص هم‌وزن می‌خوانم). یک ساعت مثبت دو و نیم است یک ساعت منفی دو و نیم...

به خاطر همین حالت شش و هشتی که فعلا بر بازار حاکم است پیشنهاد می‌شود راهکار خرید در روند فعلا اتخاذ نشود.
    اکنون بازار نوسانی کوتاه‌مدت است. به این معنی که احتمالا اگر کسی در صف فروش بفروشد یا در صف خرید بخرد زیان می‌کند. این جو نیز از نمادهای بزرگ مانند خساپا به بازار منتقل می‌شود.
    -------------------------------------
    امروز برترین گروه قندی بودند. ولی با توضیحات بالا دیگر اهمیتی ندارد.
    -------------------------------------
    دلار سنا: و صرافی ملی:
    نوع ارز
    کد ارز
    خرید
    فروش
    اسکناس یورو EUR 294,500 303,500
    اسکناس دلار آمریکا USD 240,500 249,500
    دلار نیما:
    خرید 251317
    فروش 254235
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

10. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

به خاطر همین حالت شش و هشتی که فعلا بر بازار حاکم است پیشنهاد می‌شود راهکار خرید در روند فعلا اتخاذ نشود.
    در مورد این که... چه راهکاری پس باید اتخاذ شود... ببینید... اکنون بازار منفی که نیست! هست؟ نیست!... پس بهترین راهبرد احتمالا می‌تواند این باشد که نوسان‌گیری انجام بدهیم.
    ولی من به هیچ وجه این کار را پیشنهاد نمی‌کنم.
    این کار «بلدی» می‌خواهد که اگر آدم نتواند درست انجامش بدهد به جای این که نوسان بگیرد نوسانش را می‌گیرند. (همه هم فکر می‌کنند این‌کاره‌اند! در حالی که تقریبا هیچ کس این‌کاره نیست!)
    .
    .
    .
    پس چه؟
    پیشنهاد من (در درجه اول به خودم بعد به دیگران) این است که...
    یک مقدار نقد و یک مقدار سهام «بمانیم».
    یعنی فعلا هیچ کاری نکنیم.
    بایستیم ببینیم چه می‌شود. (که با توجه به موج شماری پیشینی که انجام داده بودم احتمالا اکنون در موج پنج کبیر (???) هستیم و از دل این نوسان‌ها احتمالا چیز بدی بیرون نمی‌آید.
    و دوم هم این که... اگر هم قصد خرید و فروش داریم بیشتر به این سو متمایل باشیم که در منفی بخریم و در مثبت بفروشیم. یعنی اگر حتما تمایل داریم که خرید انجام دهیم صبر کنیم اگر پایین آمد خرید کنیم. (اگر نیامد هم چیزی از دست نداده‌ایم.)

خلاصه این که... حواسمان باشد... زرنگ‌بازی اشتباه، می‌خروفوشی، و نوسان‌دهی نکنیم. چون این بازار به شدت مستعد آن است که زرنگ‌ها را ادب کند. در کوتاه مدت.
    (بلند مدت هم که... همچنان وضع بد نشده. خوب است.)
    «محمد حسین» هستم.

12. 16 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,881 بار در 334 ارسال

گروه سیمانی امروز دونه دونه دارن صفاش جمع میشن و بالای پایانی معامله میشن.
    اگر مرا دیده‌ای که نمی‌خندیدم، پس مرا ندیده‌ای

https://tradersArena.ir

14. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید عادل عطایی از ایشان تشکر کرده اند:

به نام خدا
    امروز روز خوبی بود برای بورس.
    دولت روی کاغذ دارد نشان می‌دهد که می‌خواهد بورس رشد کند. (۱- پایان اوراق ۲- مسدود کردن رمزارزها و ۳- نفروختن حقوقی‌های دولتی) و نیز مردم هم آمادگی نسبی برای ایجاد این حالت را دارند. (۱- انتظار عمومی مردم به بورس مثبت در پایان دولت‌ها و ۲- عدم قابلیت سرمایه‌گذاری جذاب در بازارهای رقیب یعنی ارز و زر و خودرو و خانه و رمزارز و ۳- آشنایی پیشین مردم با موج‌های بزرگ افزایشی.)

البته به خاطر افت بسیار بد بورس در گذشته و بدتر از آن روند فرسایشی/رکودی‌ای که تجربه کردیم و نیز به خاطر یکی دو حرکت ناکامی که منجر به ایجاد قله‌هایی در ماه‌های گذشته در نمودارهای نمادهای بورسی شد، این حرکت احتمالی بسیار سخت شده و مقاومت‌های پیش رو (حتی اگر حرکت قوی خوبی هم در بازار داشته باشیم) سد محکمی در راه پیشروی قیمت‌ها خواهد بود و مانع از رشد تیز بازار خواهد شد.

این امید به حرکت، از نگر میزان احتمال، دیدگاه بسیار محکم و محتملی نیست (شاید ۷۰ درصد احتمال رشد بزرگ سه ماهه آخر روحانی وجود داشته باشد). ولی کم هم نیست و جای امید وجود دارد.
    و پیشبینی هم این است که این اقبال با نمادهای مستحکم (یعنی چهار گروه اصلی بنیادی بازار یعنی پتروپالایش و معدن و فلز) آغاز شود کما این که در دو روز کاری گذشته این‌گونه بود.
    «محمد حسین» هستم.

16. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

سلام.
    آخرین روز کاری نه، روز قبل از آن (۲۶ اسفند)، حقوقی (بخوانید دولت) اندکی فروخت! اگر آن یک روز حقوقی نمی‌فروخت مطمئن بودیم که دستور اکید از بالا آمده که تا آخر ریاست‌جمهوری بازار سبز باشد. ولی این یک روز اندکی (تاکید می‌کنم: اندکی) روی فرض بالا سایه انداخت.
    شاخص‌ها را دارم نگاه می‌کنم. صنعت‌ها و شاخص‌های کوچک هنوز حتی راه هم نیافتاده‌اند. ولی درشت‌ترها یا با مقاومت‌ها دست‌به‌گریبان هستند و دارند اقدام‌های آخر را برای رهایی از مقاومت‌ها می‌کنند یا این که تقریبا می‌شود گفت مقاومت‌ها را پشت سر گذاشته‌اند. البته باز هم تکرار می‌کنم: چون در مسیر افت چند بار تلاش‌هایی (یک ماهه) انجام گرفت برای بازگشت (تلاش‌هایی ناموفق)، برای همین در هر نمودار چندین و چند مقاومت ایجاد شده. و این کار را برای رشد دشوار می‌کند.
    فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی تقریبا از چنگال مقاومت اخیر رها شده‌اند و مقاومت خاصی پیش رویشان نیست. (باز هم می‌گویم در طی یک هفته یا دو هفته چیزی پیش رویشان نیست.)
    چندرشته‌ای صنعتی اندکی راه افتاده ولی هنوز گرم نشده.
    خودرو و رادیویی تازه می‌خواهند راه بیافتند.
    شیمیایی فردا یک مقاومت سهمناک دارد. بانک‌ها نیز.
    در بین شاخص‌های کوچولو هم: لاستیک و بیمه یک حجم خوب زده‌اند. سیمان و نیروگاهی‌ها و مالی هم یک حرکتی دارند می‌کنند.

شاخص کل هم مانند شیمیایی‌ها دقیقا فردا به مقاومت می‌خورد:

اگر این امر در روز دیگری اتفاق می‌افتاد می‌گفتیم ممکن است مسئله‌ساز شود. ولی چون در آغاز سال دارد اتفاق می‌افتد بعید می‌دانم مشکلی با این مقاومت به وجود بیاید (حقوقی‌ها خوابند! کارکنانشان را می‌فرستند تعطیلات! ان‌شاءالله! )
    برای همین تنها پیشنهادی که دارم این است که اگر شیمیایی/بانکی داریم موقتا به دیگر گروه‌های پیشتاز (مانند پالایش و فلز) جابه‌جا شویم تا ببینیم شاخص و گروه شیمیایی و بانکی با این مقاومت می‌خواهند چه کار کنند.
    باز هم همان پیشبینی پیشین (موقتا) پابرجا است. یعنی بازار دارد موج ۵ کبیرش را می‌زند و روند اکنون در گروه‌های بنیادی است. و در نهایت با (پیدایش و) ترکیدن حباب خودرویی‌ها به استقبال گودبای‌پارتی آقای فریدون خواهیم رفت. (احتمالا یکی دو ماه پس از پایان ریاست‌جمهوری‌شان.)
    -----------------------
    حالا که گفتم فلز و پالایش بگذار یکبار دیگر اینها را بررسی کنم:
    فرآورده: ۱- خریدار سنگین نداشته. این کار را سخت می‌کند. و ۲- پنج شش روز کاری دیگر به مقاومت می‌رسد. در کل بد نیست. خوب است. ولی به شرط این که حجم نخورد.
    فلز: این هم دقیقا مانند فرآورده.
    پس زیاد مسئله‌ای نیست. اما باز هم باید جانب احتیاط را نگه داشت. ان‌شاءالله که آن سه شاخص نیز (یعنی شاخص کل و بانک و شیمیایی نیز) به سلامت از این مقاومت عبور کنند.

سال خوشی داشته باشید. یا علی.

ویرایش 991230 - 04:29 : اکنون دارم نمادهای پالایشی را نگاه می‌کنم. اینها هم یک مقدار با مقاومت دست به گریبان هستند. (جالب است که شاخصشان این‌گونه نیست.) در گروه فلز هم... فملی و فولاد باز مقاومت دارند. پس نتیجه‌گیری این می‌شود که: فعلا با احتیاط زیاد باید در بازار گام برداشت. امکان شکست مقاومت‌ها (به خاطر خواب حقوقی‌ها در تعطیلات) هست و از سوی دیگر بیشتر گروه‌های بزرگ هم هنوز درگیر مقاومت هستند. و حتی احتمال رشد نمادهای کوچک هم هست. پس تا زمان تعیین تکلیف مقاومت‌ها با احتیاط باید کار کرد.
    بسیار بررسی کردم. اندازه سی چهل تا نماد دیدم.
    متاسفانه هر نمادی که می‌بینم روی مقاومت است. یا مقاومت افقی (مقاومت ایستا - ریالی) یا مقاومت ناشی از خط روند.
    البته من همچنان بسیار خوش‌بین هستم. چرا که هم ۱- حقوقی‌ها (یعنی دولت) در کف به اندازه‌ی کافی (یعنی تا خرتناق!) سهام مردم را خریده‌اند و هم این که ۲- افت به اندازه‌ی کافی داشته‌ایم و ۳- یک رشد موقت که نشانه رشد اصلی می‌تواند باشد (یک از یک از پنج) در بین بزرگان بورس آمد و نیز این که ۴- دولت انگیزه کافی دارد برای رشد دادن نهایی بورس و هم این که ۵- اکنون آغاز سال است و به شکل سنتی هم فروش کم می‌شود (به‌ویژه باز فروش دولتی) و هم این که ۶- در عمل در این رشد چند روزه‌ی اخیر دولت نشان داد با رشد دیگر مخالف نیست و حقوقی‌هایی که همواره به صورت هماهنگ بازار را کنترل می‌کردند و مثبت‌ها را با قدرت می‌دادند و اجازه تشکیل صف نمی‌دادند یک مقدار کوتاه آمدند و روزهایی که شاخص مثبت می‌خورد آنها (خیلی اتفاقی و بدون هماهنگی!) روی تمام نمادهای مطرح نمی‌فروختند بلکه می‌خریدند! همه‌ی اینها به من خوش‌بینی‌ای می‌دهد که نسبت به میان‌مدت بازار همچنان دنبال همان موج پنج کبیر باشم. (تعصب هم نداریم. هرگاه بفهمم امیدی به این موج نیست همان لحظه ولش می‌کنم. ولی اکنون امید هست.)
    اما...
    اکنون این مقاومت‌ها همه‌جا هستند. لامذهب هیچ نمادی نیست که نگاه کنی و درگیر این مقاومت‌ها نباشد.
    من گمان نمی‌کنم این مقاومت‌ها مشکل جدی ایجاد کنند (به دلیل‌های یاد شده در بالا). ولی گمان می‌کنم یک اذیتی بکنند.
    حالا چهار تا نمایش‌نامه (scenario) داریم:
    ۱- تیز از روی این مقاومت‌ها رد شویم و به امید خدا هیچ مشکلی هم پیش نیاید.
    ۲- با گیر و کندی از روی این مقاومت‌ها رد شویم.
    ۳- ابتدا سر این مقاومت‌ها بازار بازی در بیاورد (یعنی کله‌اش به مقاومت بخورد و برگردد) و سپس تجدید نفس کند و از آن رد شود.
    ۴- ابتدا به خوبی و با سلام و صلوات از آنها رد شود و سپس به آنها بازگشت کند و بوسه‌ی خداحافظی را به آنها بزند.
    گزینه‌ی سوم در نگاه من کمرنگ‌تر است.
    گزینه‌ی یکم هم روی نمودارهای بورسی کمتر دیده شده. هرچند اینجا ایران است و قوانین من‌درآوردی و آشفتگی و ولوشو همیشگی. امکان هر چیزی وجود دارد.

ببینید... اگر بخواهم یک راهکاری داشته باشم که هم نمایش‌نامه‌ی دوم را پوشش دهد و هم نمایش‌نامه‌ی چهارم را، باید این‌گونه رفتار کنم که: با احتیاط سهامدار باشم.
    چون هم ۱- در کل (به خاطر همان دید میان‌مدت و کوتاه‌مدت) این روزها سهامداری بهتر است انگار تا نقد بودن. و هم این که ۲- احتمال بازی در آوردن و گردش رونق بین گروه‌ها و چند روز در رکود بودن سهام ما هست.
    شاید بهترین کار فروش در مثبت و خرید در منفی باشد. یعنی نوعی از نوسان‌گیری. تا این حالت بازار تمام شود و دقیقا مشخص شود حالت و روند بازار چیست و برنامه‌اش با این مقاومت‌ها چیست؟
    (نکته: به خاطر این که دامنه‌ی احمقانه‌ی نامتقارن برای بورس وضع کرده‌اند، اگر بازار قرار باشد به این مقاومت‌ها بازگشت کند وضع خیلی بد می‌شود. چون در یک روز ۶ درصد می‌رود بالا و برای برگشت باید ۳ روز هر روز دو درصد افت کند. اگر دو روز بازار برود بالای خط روند، شش روز کاری (!) نیاز است که به این مقاومت‌ها بازگشت کند. و با توجه به این که افت‌ها دیرتر و کم‌حجم‌تر هستند این موضوع شدیدتر هم می‌شود.) (بهترین حالت هم این است که یک نیم روز یا یک یک روز بازگشت داشته باشیم. چیزی بین نمایش‌نامه‌ی یک و دو.)

پس در کل پیشنهاد من به خودم این شد: ۱- احتیاط به همراه خوش‌بینی زیاد و تمام‌سهام بودن (نقد نبودن) و ۲- فعلا خرید نکردن در مثبت و نفروختن در منفی و مقداری نوسان‌گیری و ۳- رصد روزانه‌ی بازار برای این که ببینیم بازار با مقاومت‌ها چه می‌کند و کدام گروه پیشتاز بازار خواهد بود (به‌ویژه نگاه ما اکنون به چهار گروه بزرگ بنیادی و نیز بانکی‌ها و خودرویی‌ها است). ۴- فعلا از خرید در نمادهای کوچک و دوزاری خودداری کنیم. احتمال گیر کردن دارند.
    «محمد حسین» هستم.

18. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

۱- تیز از روی این مقاومت‌ها رد شویم و به امید خدا هیچ مشکلی هم پیش نیاید.
    ۲- با گیر و کندی از روی این مقاومت‌ها رد شویم.
    ۳- ابتدا سر این مقاومت‌ها بازار بازی در بیاورد (یعنی کله‌اش به مقاومت بخورد و برگردد) و سپس تجدید نفس کند و از آن رد شود.
    ۴- ابتدا به خوبی و با سلام و صلوات از آنها رد شود و سپس به آنها بازگشت کند و بوسه‌ی خداحافظی را به آنها بزند.

پس در کل پیشنهاد من به خودم این شد: ۱- احتیاط به همراه خوش‌بینی زیاد و تمام‌سهام بودن (نقد نبودن) و ۲- فعلا خرید نکردن در مثبت و نفروختن در منفی و مقداری نوسان‌گیری و ۳- رصد روزانه‌ی بازار برای این که ببینیم بازار با مقاومت‌ها چه می‌کند و کدام گروه پیشتاز بازار خواهد بود (به‌ویژه نگاه ما اکنون به چهار گروه بزرگ بنیادی و نیز بانکی‌ها و خودرویی‌ها است). ۴- فعلا از خرید در نمادهای کوچک و دوزاری خودداری کنیم. احتمال گیر کردن دارند.
    بسم الله
    سلام.
    خوب. بازار به مقاومت‌هایش واکنش نشان داد.
    دقیقا نمی‌دانم کدام نمایش‌نامه اجرا شد یا دارد می‌شود. هم گزینه‌ی دوم می‌خورد یعنی با گیر و کندی از روی این مقاومت‌ها رد شویم. و هم گزینه‌ی سوم.
    امیدوار کننده ترین حالت این است که گزینه‌ی سوم را داشته باشیم آن هم با سرعت. یعنی این بازی به سرعت تمام شود و دوباره گروه‌های بزرگ یک حرکت اساسی بکنند و پشت سرشان گروه‌های کوچک هم بلافاصله راه بیافتند و دو ماه کل بازار گل و بلبل باشد. این امیدوار کننده‌ترین حالت بود. البته احتمالش هم بعید نیست. سی چهل درصد احتمال دارد نزد من.

اما یک مقدار این دو روزه چیزهایی دیدم که تو ذوقم خورد. مانند این که در حکشتی یا خودرو یا بسیاری شرکت‌های بزرگ دیگر، حقوقی در مثبت می‌فروشد. احتمالا در نمادهای آن چهار گروه اصلی هم همین‌گونه باشد ولی چون مثبت نبودند ندیدم. ولی این چندتا که مثبت بودند را دیدم. انتظار داشتم پس از نوروز حقوقی‌ها دست نگه دارند. ولی بسیار جالب بود که، نه، همچنان در مثبت فروشنده هستند. (شستا را هم اکنون یادم آمد. امروز حقوقی قشنــــــــــــــگ نای حقیقی را در شستا گرفت. به همراه روند عالی یک روزه‌اش را. دقیقا مانند حکشتی.)
    همچنان نشان می‌دهد که رویه حاکم بر حقوقی‌های دولتی نوسان‌گیری کوتاه‌مدت است. چیزی که در مصاحبه‌ها از آن با «بازارگردانی» یاد می‌کنند. البته با یک قانون من‌درآوردی دیگر یا با یک دستور دوباره می‌تواند این فروش‌های حقوقی هماهنگ در کل بازار درست شود. ولی فعلا که خبری نیست.
    بگذارید این‌گونه بگویم: این دو روز افتضاح بود. تصورش را می‌کردیم. ولی نه این‌قدر. بگذارید دقیق‌تر بگویم که حالت آموزشی هم داشته باشد. حجم نخورد. حجمی که نشانه‌ی مقاومت برای از بین بردن کسالت موقت بازار باشد را ما امروز مشاهده نکردیم. نه در نمادهای مطرح و نه در کل بازار. از سوی دیگر هرچند آمار حقیقی حقوقی بد نبود ولی خیلی جالب هم نبود. امروز نشانه‌ای از رشد تند و عالی ندیدیم. بسیاری از صف‌های فروش جمع نشد. اصلا شمار زیادی صف فروش تولید شد! آری. امروز افتضاح بود. واقعا کسالت و رکود تمام بازار را گرفته بود.

بهترین خرید حقوقی امروز برای فولاد بود. سپس شپنا. (در این برهه از زمان و در این بازار دستوری ما بیشتر از هر چیزی به خرید و فروش حقوقی (حقوقی‌های دولتی) نگاه می‌کنیم.)

در مجموع همچنان خوش‌بین هستیم نسبت به کلیت بازار در «میان مدت». ولی در «کوتاه مدت» معلوم نیست کی بازار حرکت کند و مقاومت‌ها را بشکند. احتمال دارد همین هفته هم حرکت کند. احتمال هم دارد مانند بار گذشته یک ماه طول بکشد. به‌ویژه این‌که قانون من‌درآوردی جدید این اجازه را می‌دهد که روندهای کاهشی طولانی مدت و فرسایشی شوند.
    هم‌چنان پیشنهاد ما عدم خرید در مثبت و عدم فروش در منفی است. تا زمانی که نشانه‌های خروج از این رکود را ببینیم. (پیشنهادی که خودم متاسفانه امروز رعایت نکردم و زیان کردم.)

یا علی.
    «محمد حسین» هستم.

20. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 13 از 15 نخست ... 3101112131415 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع