صفحه 2 از 20 نخست 1234512 ... آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 192

موضوع: بررسی ارزندگی سهم بر مبنای P/E

عضو فعال سهامدار خرد آواتار ها
    تشکر شده 5,969 بار در 1,935 ارسال

پاسخ : بررسی ارزندگی سهم بر مبنای P/E

نقل قول نوشته اصلی توسط MNB1984 نمایش پست ها
    این سئوال مثل یک نسخه پیچیدن برای همه است..
    واقعیت اینه که هر صنعتی در یک نرخ سود سازی معین و نزدیک بهم هستند
    هدف در بلند مدت خرید سهمی میشه که طبق تحلیلتون p/e به سمت پایین میل کنه...
    و مهمترین نکته رفتار سهم نسبت به p/e
    ما بایستی سهام بد انتخاب نکنیم.سهم اگه در وضعیت خوبی هم نبود مهم نیست.سهم در وضعیت بدی نباشه کفایت میکنه.
    و شخصا یک سهم رو که میخرم هدفم این نیست که در اوج قیمتی بفروشم چون شناسایی اوج قیمتی محاله..
    برای ما بایستی سود اینطوری تعریف بشه: به حد کافی خوب
    سلام بر دوستان
    سود باید به حد کافی خوب ولی ادامه دار و مطمئن وبا قابلیت توزیع بالا باشه
    مثل نوری که هم سودش خوبه وهم ادامه دار هست و مطمئن و با توزیع بالای 80 درصد
    این یک نمونه از سهام با پی به ایی خوب هست

2. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید سهامدار خرد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 1,647 بار در 317 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مباشر نمایش پست ها
    با سلام
    یادمه روی کمنگنز تاکید داشتین قبلا با توجه به اخبار معادنش و البته پی بر ای بالایی که داره برای خرید ارزنده هست هنوز
    من کمنگنز رو 2200 خریدم و حوالی 10 تومن دادم رفت و بعد از اون دیگه پیگیری نکردم و لی همچنان به ارزنده بود سهم اعتقاد دارم...
    ولی دیگه کمنگنز هم مثل باقی سهم ها زیادی رفته بود بالا...
    من هم تو این بازار پول از دست دادم!!! اشتباه کردم و چوب طمع رو خوردم!!
    اشتباهم این بود که پول قرضی و وام وارد بازار کردم...
    الان هم میگم اشتباه و حماقت من رو دیگران تکرار نکنن...
    من حوالی خرداد و تیر بود که کلا از بازار خروج زدم و اونموقع ها همه رو تبدیل به ملک کردم.تصمیمم درستب ولی نمیدونم چی مغزم رو گاز گرفت که برم از روی سندها وام و قرض بگیرم بیارم تو بورس!!!
    دو هفته پیش هم مجبور شدم یک زمین بفروشم برای تسویه وام و قرض هایی که گرفته بودم!!! هرچند اون موقع که سهم هارو دادم رفت خیلی ها گفتند اشتباه کردی و ملک و زمین رفت تو پاچه ات.در صورتی که قیمت ملک از همون موقع دوبل شده و جالبیش اینه که میتونم همون سهم ها البته به غیر از شفن رو در پایین تر بخرم!!!
    البته که الان خودم فول سهمم ولی دیگه پولی وارد بازار نمیکنم...
    کاش اون موقع که داشتم این حماقت رو میکردم یکی بهم میگفت وام و قرض وارد بازار نکن!!!
    ترس و طمع دشمن درجه یک ماست...
    واسه همین برگشتم روی روش قدیمی خودم که بر مبنای سوداوری و ارزندگی در بلند مدته!!!
    کل ضرری که من کردم در حال حاضر تو بورس از مرداد به این ور حوالی 90 میلیون تومنه در امروز!!!
    که اون هم به خاطر ریزش پترول بود و انتظار ریزشی این چنینی رو نداشتم
    حالا هم میگم ارزندگی بر اساس p/e مهمترین چیزه و چرا بقیه ضرر من رو بکنن وقتی میشه چند ماه بعد وقتی خیالت راحت شد خرید کنی الان برن بخرن؟

4. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

با سلام
    کطبس بنظر میاد برای بررسی خوب باشه
    هم رشد سودآوری داره و هم تابلوی مناسب
    قیمت 4800 تومن و پی بر ای 16
    انتظار میره پی بر ای فورارد به زیر 8 کاهش پیدا کنه

6. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

با سلام
    کلر
    بنظر میاد برای بررسی خوب باشه
    هم رشد سودآوری داره و هم تابلوی مناسب
    قیمت 5300 تومن و پی بر ای 11
    انتظار میره پی بر ای فورارد به زیر 8 کاهش پیدا کنه در پایان سال مالی پیش رو
    ولی در سال مالی بعد با همین نرخ به زیر 5 پی بر ای سقوط میکنه

8. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(17) Bikhabar آواتار ها
    تشکر شده 3,089 بار در 898 ارسال

سلام
    علت اینکه p/e دو تا شرکت از گروه‌های مختلف رو نباید با هم مقایسه کرد، چیه؟ در واقع وقتی داریم نسبت قیمت به سود شرکت‌ها رو مقایسه می‌کنیم (با فرض تکرار پذیر بودن eps شرکت‌ها)، دیگه چه فرقی میکنه که اون شرکت یه شرکت داروییه، بیمه ایه، پتروشیمیه یا هر چیز دیگه‌ای؟
    سپاس

10. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید Bikhabar از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۲) sooroosh1315 آواتار ها
    تشکر شده 15,256 بار در 3,560 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Bikhabar نمایش پست ها
    سلام
    علت اینکه p/e دو تا شرکت از گروه‌های مختلف رو نباید با هم مقایسه کرد، چیه؟ در واقع وقتی داریم نسبت قیمت به سود شرکت‌ها رو مقایسه می‌کنیم (با فرض تکرار پذیر بودن eps شرکت‌ها)، دیگه چه فرقی میکنه که اون شرکت یه شرکت داروییه، بیمه ایه، پتروشیمیه یا هر چیز دیگه‌ای؟
    سپاس
    ریسک صنایع مختلف فرق داره

مثال غیر بورسیش میشه این ، شما 1 کیلو طلا دارین ، می تونید تبدیلش کنید به دلار سپرده گذاری کنید با سود سالیانه 2-3 درصد ، می تونید تبدیل کنید به ریال و سپرده ریالی باز کنید با سود 22 درصد

در بلند مدت که نگاه کنید فرقی چندانی بین نگهداری طلا+سود سالیانه 0 ، ریال+سود سالیانه بالا ، دلار + سود سالیانه پایین نیست !

هدف از معامله گری همین سوییچ کردن ها بین بازارها و ارزها و شرکت ها و ایناهاس

پذیرش چه میزان ریسک در بازار فعلی ( یا بلند مدت ) بهینه هست ؟

(شبیه موسسات غیر مجاز بانکی که سود بالاتر می دادن ، ولی باید به موقع ازشون خارج میشد

=============================

خود همین پتروشیمی ها که سود ده هستن ، کافیه دولت قیمت گاز مصرفیشون را بکشه بالا همشون ضرر ساز میشن (با ی خط قانون )
    ولی فعلا لابیشون قوی هست ، سود کله گنده ها هم در اینه که پترویی ها سود بسازن ، ی وقت ممکنه سود کله گنده ها بره تو این که ضرر بسازن ،
    مثال بارزش هم بانک ها هستن ، که بسته به خواست مسولین سوده یا زیان ده میشن.
    از دی که گذشت هیچ ازو یاد مَکن،فردا که نیامده ست فریاد مَکن،بر نامده و گذشته بنیاد مکن،حالی خوش باش و عمر بر باد مَکن،

12. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید sooroosh1315 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط Bikhabar نمایش پست ها
    سلام
    سپاس
    با سلام
    اینکه این سئوالات رو در این تایپیک می پرسید خیلی خوبه و سبب میشه بار علمی تایپیک بره بالاتر و و نظرات مختلف و دیدگاهای مختلف رو ببینیم و تجربه کسب کنیم...
    در جواب این سئوال من نظر و یاگرفته های کنونی خودم رو بیان میکنم...
    بازار سهام یک بازار ارزش گذاری آینده نگرانه(من خودم این اسم روش گذاشتم!) است.یعنی یک معامله گر وقتی میخاد بر روی یک سهم سرمایه گذاری کنه بایست که چند سال آینده شرکت رو بررسی کنه و درامدها در اون زمان... بنابراین صرف تحلیل سهام با صورت های مالی و بگیم صورت مالی خوبی داره لازم هست ولی کافی نیست بنابراین بایست به مرحله بالاتر بریم یعنی ارزشگذاری سهام در حال و بالاتر ازون در آینده.مثال سهم الان n تومن میارزه و ارزش گذاری میگه در آینده n+x تومن و یا n-x تومن ارزش داره...
    و چون قیمت در اربطه معکوس با p/e می باشد میشه از این نسب برای تحلیل و ارزش گذاری استفاده کرد...
    ما الان میتونیم p/e بدون ریسک رو روی 5 قرار بدیم بخاطر اخزا و سود بانکی.ولی نکته در وجود ریسک و بازده و رابطه اینها در بازار سهامه...
    ما p/e ارزشی داریم و p/e رشدی و خود اینها در دوران رکود بازار و رونق بازار رفتارهای متفاوتی در صنایع مختلف دارن..
    نسبت ارزشی برای شرکت هایی هست که p/e پایین تر از میانگین بازاره مثل پتروشیمی ها و فولادی ها و سرمایه گذاری ها و ... و در اونطرف نسبت رشدی برای شرکت هاییه که p/e بالاتر میانگینه بازاره..(در این مورد میتونید تحقیقات باسو و درمن رو بخونید که اطلاعات خوبی بصورت عددی ارائه میده..
    اما میشه اینطور گفت p/e صنایع تلورانس خیلی زیادی دارن که به علت های مثل هزینه فرصت-ریسک-بازده-ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک-بازده مورد انتظار-نوع صنعت-بازده گذشته-بازیگران- نرخ استهلاک-برندینگ-ترکیب سهامداران-حمایت های دولتی-نرخ ارز دولتی یا ازاد - حتی میشه گفت نگرش معامله گرا به صنعت و صدها عامله دیگه که ما نمیدونیم در تلورانس های p/e دخیلند .بنابراین چون تاثیرات این موراد بر صنایع مشابه تقریبا یکسانه مثل هم رفتار میکنند. و p/e یک صنعت با یک صنعت دیگه متفاوت میشه..

14. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

با سلام
    این شاخص واقعی نیست...شاخص اگه بشه 3 میلیون اونهایی که در ضررن در سقف قیمت احتمالا سربسر بشن!!
    http://up.boursy.com/uploads/160594714398971.jpg

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

پترول با این روند سرمایه گذاری در پروژه های تخصصی نفت و گاز در سال 1404 یعنی 5 سال دیگه میتونه به ازای هر سهم 1500 تومن سود عملیاتی بسازه
    به عبارتی با تکمیل پروژه ها و فرض ثبات قیمت نفت و متانول و اوره و پرو پیلین وبوتادین و سایر پروداکت های پایین دستی با دلار 25000 تومانی قادر به ساخت سود 1500 تومانی خواهد بود.(من تورم رو فاکتور میگیرم)
    بنابراین اگر شما 1 میلیون عدد سهم پترول رو هم اکنون در سبد داشته باشید در پایان سال مالی 1404 شما به ازای هر سهم 15 سنت درامد دلاری خواهید داشت بدون اینکه اعصاب تون رو پشت تابلو بهم بریزید!!
    یعنی درامد 150000 دلاری در سال فارغ از ریسک تورم ریال.که میشه جزو دهک های بالای درامدی جهانی به حساب اورد... به دلار درامد داشته باشید و به ریال خرج کنید!!
    این عکس هم یادگاری قرار میدم اگه عمری بود 5 ساله دیگه بهش رفرنس بدم!!

18. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

با توجه به آخرین صورتهای مالی پتروشیمیران که مربوط به سال 98 می باشد
    در صورت عرضه اولیه 10 درصد این شرکت با p/e 10 (البته برای سال 98 هستش!)
    شرکت وسبحان میتونه 136 تومن سود شناسایی کنه و با قیمت 830 تومان فعلی p/e 6 خواهد گرفت.(فقط سود عرضه پتروشیمیران)
    بنظرم خرید وسبحان میتونه در بازه 3 ساله خرید مطمئنی باشه

20. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید MNB1984 از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 2 از 20 نخست 1234512 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع