صفحه 1 از 11 1234 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 106

موضوع: خرید در نقطه امن+نوسانگیری

عضو عادی Comprehension of Markets آواتار ها
    تشکر شده 696 بار در 132 ارسال

خرید در نقطه امن+نوسانگیری

با سلام و عرض ادب خدمت بورسی های محترم
    مثل اینکه امکان ایجاد تاپیک جدید وجود نداره یا من بلد نیستم. در سایت مرحوم بورکس تاپیکی داشتیم به نام "خرید در نقطه امن+نوسانگیری" اگر امکانش باشه کسانیکه امکان ایجاد تاپیک دارند این تاپیک را ایجاد کنند تا بتونیم نظراتمون را داخلش بنویسیم. اگر هم امکانش نیست که در همین تاپیک قدیمی و بلا استفاده اگر اجازه باشه از نظرات همدیگه استفاده میکنیم.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

از مدتها قبل نظریه ای وجود داره مبنی بر دستکاری بازار جهت ریزش. آیا واقعا تحلیل منطقی ای پشت این نظریه وجود داره؟آیا به صرف اینکه سهمی 80 درصد ریزش داشته نشونه دست کاری بازاره یا اگر سهمی گزارش خوب میده و باز قیمتش بالا نمیره یا پایین میاد نشونه دست کاریه؟
    اینکه بورس ایران سرشار از دست کاری و بازیهای کثیفه که شکی درش نیست ولی آیا نظریه عکس نظریه بالا یعنی دست کاری بازار جهت رشد به واقعیت نزدیک تر نیست؟ یعنی اگر دست کاری ای هم بوده باشه موقع رشد حبابی بازار و رسیدن شاخص به دومیلیون بوده نه هنگام ریزشش؟در موارد زیر دلایلی که سهامدارهای گرامی جهت دست کاری و ریزش غیر منطقی بازار گاها بهش اشاره میکنن مثل درصد ریزش بالا یا پی به ای یا مقایسه با مسکن و ...بهش اشاره میشه و بیشتر هدف این هست که دوستان تحلیلگر و با دانش نظرات منطقی و به دور از تعصب خودشون رو در این زمینه بیان کنند تا برای همه سهامدارها خصوصا تازه کارها راهگشا باشه.

1- ساده ترین شاخصی که از قدیم برای ارزشمندی بازار و سهم ها وجود داشته p/e هست. آیا p/e ها الان منطقی و قابل قبول هستند؟چند نمونه از داخل سایت tset (جهت بررسی سرانگشتی و سریع از این p/e ها استفاده شده، طبیعتا p/eواقعی و تحلیلی با p/e های سایت متفاوت خواهد بود) :
    p/e گروه پالایشگاه:13 (شپنا:12 شتران:18 شبریز:14)
    استخراج:14 (کچاد:12 کگل:14)
    فلزات:11 (فملی:11 فولاد:11 ذوب:18 فاسمین:9)
    بانک:11 (پاسارگاد:15 ملت:9 تجارت:8 پارسیان:56 )
    خودرو و قطعات:25-
    ,...
    آیا خرید بازار با پی به ای بالای 11 ارشمند هست؟با چه چشم انداز و هدفی؟

2- این روزها خیلی عنوان میشه که فلان سهم مثلا 70 درصد ریزش داشته پس بازار دست کاری شده و قیمتش ارزشمنده. ولی آیا واقعا سهام ریزش داشتن یا همچنان رشدهای بالای هزار درصدی نسبت به سه سال قبل؟
    خیلی از سهم ها همچنان با این ریزش ها هم نسبت به سه سال قبل سی یا چهل برابر شدن. حالا اگر کلیت بازار و لیدرهای بازار را هم در نظر بگیریم سهام چند برابر شدن؟خود شاخص همچنان 14 برابر شده نسبت به کف سه سال قبل و خیلی از سهام لیدر هم مثل خودرویی ها بانکی ها و...بیش از 12 تا 15 برابر هستن نسبت به کف سه سال قبلشون.حالا اگر مقایسه ای بخواد باشه با سه سال قبل آیا این رشد منطقی هست یا نه؟

3- در ادامه توضیحات شماره 2، خیلی وقت ها بورس با بازارهای دیگه مقایسه میشه که فرضا قیمت خونه و دلار ریزش زیادی نداشته ولی بورس خیلی ریزش داشته. خوب دلار نسبت به کف سه سال قبلش چند برابر شده و مسکن چند برابر؟دلار حدودا 8 برابر شده و مسکن در تهران هم طبق آمار خودشون کمتر از 8 برابر. حالا آیا سهمی که 15 برابر هست نسبت به قبل از شروع دوره رشد بازار (بدون اینکه سودش متناسب با این افزایش، رشد بکنه) آیا نسبت به بازار مسکن و دلار بهش ظلم شده و نباید پایین بیاد؟

4- آخرین مورد ارزش بازار سهم هاست که خیلی وقت ها بهش اشاره میشه. یادمه که چند ماه پیش ارزش بازار ایران خودرو از رنو و مزدا هم بیشتر شده بود یعنی همین یک خبر برای کسی که هیچ آشنایی ای با بورس و تکنیکال و فاندامنتال هم نداره کفایت نمیکنه برای فرار از بازار؟ بالاتر بودن ارزش که هیچ، حتی نزدیکی ارزش بازار این سهام با زیان های هزار میلیاردی به خودروزسازهای بزرگ جهان میتونه منطقی باشه؟صنعتی که به عقیده خیلی از کارشناس ها هیچ توجیه اقتصادی برای تولیدشون وجود نداره و فقط با اتکا به تعرفه دارن به کار خودشون ادامه میدن؟

همه میدونن که بازار با نوشته های من و شما بالا و پایین نمیشه و این نوشته ها هیچ تاثیری در جهت بازار نداره. پس خواهشا اگر نظری هست بدون تعصب و جهت گیری بیان بشه تا برای بخصوص تازه واردهای بورسی مفید و کاربردی باشه. طبیعتا هیچ شخصی هم بدون خطا و اشتباه نیست. خودم خیلی قبلتر از این ها(منظورم سقف شاخص نیست!) خیلی قبل از اون رشدهای چند صد درصدی از بازار خارج شدم و ادعایی هم ندارم.
    ویرایش توسط Comprehension of Markets : 2021/04/17 در ساعت 18:09

2. 15 کاربر به خاطر ارسال مفید Comprehension of Markets از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) توپ4گوش آواتار ها
    تشکر شده 10,267 بار در 2,302 ارسال

پاسخ : خرید در نقطه امن+نوسانگیری

دوست عزیز اگر بفکر این هستید که متوسط پی به ای بازار مثل قبل بیاد رو 3 و 4 و بعد بخرید منتظر نباشید که نمیاد!!

دنیا عوض شده بعد از کرونا کسب و کارهای بورسی و اینترنتی رونق گرفته و با همجوم معامله گران و سرمایه گذاران روبرو شده

در بورس بحث ارزش جایگزینی هم هست بخصوص برای شرکتهایی که افزایش از تجدید نداده اند

زیاد به پی به ای با این نگاه سنتی که شما دارید دیگه معامله گران گیر نمیدهند پی به ای ارزهای دیجیتال چند هست؟؟ اصلا پی به ای مگه داره|؟!!

البته من موافق پی به ای منطقی حدود 10برای متوسط بازار هستم و بالای اون حباب میدانم بخصوص برای شرکتهایی که تجدید ارزیابی داده اند

اما شرکتهایی که جایگزینی انها با دلار 25تومان دیگه امکانپذیر نیست بحث پی به ای تنها فقط نشاندهنده سطحی تحلیل کردن ما است

بحث ریزش بازار هم اصلا بحث ارزندگی نیست بحث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا بخاطر خروج سرمایه دولت و زیر ان خالی کردن توسط کدهای خاص هست

یه سری هیجانی با دعوت دولت سرمایه وارد کردند دولت سرمایه انها برداشته رفته!! اگر بازار دست اهلش بود که اینطور نمیشد

این مطلب که بازار را زیاد از حد بالا بردند هم قبول دارم چون ظرفیتش نداشت با توجه به اینکه قصد داشتند سرمایه خارج کنند!! همین صعود که کرد البته اگر سرمایه را به این شدت خارج نمیکردند باز بازار به این روز نمی افتاد
    ویرایش توسط توپ4گوش : 2021/04/17 در ساعت 20:02

4. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید توپ4گوش از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 10,721 بار در 2,794 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Comprehension of Markets نمایش پست ها
    مثل اینکه امکان ایجاد تاپیک جدید وجود نداره یا من بلد نیستم. در سایت مرحوم بورکس تاپیکی داشتیم به نام "خرید در نقطه امن+نوسانگیری" اگر امکانش باشه کسانیکه امکان ایجاد تاپیک دارند این تاپیک را ایجاد کنند تا بتونیم نظراتمون را داخلش بنویسیم. اگر هم امکانش نیست که در همین تاپیک قدیمی و بلا استفاده اگر اجازه باشه از نظرات همدیگه استفاده میکنیم.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

از مدتها قبل نظریه ای وجود داره مبنی بر دستکاری بازار جهت ریزش. آیا واقعا تحلیل منطقی ای پشت این نظریه وجود داره؟آیا به صرف اینکه سهمی 80 درصد ریزش داشته نشونه دست کاری بازاره یا اگر سهمی گزارش خوب میده و باز قیمتش بالا نمیره یا پایین میاد نشونه دست کاریه؟
    اینکه بورس ایران سرشار از دست کاری و بازیهای کثیفه که شکی درش نیست ولی آیا نظریه عکس نظریه بالا یعنی دست کاری بازار جهت رشد به واقعیت نزدیک تر نیست؟ یعنی اگر دست کاری ای هم بوده باشه موقع رشد حبابی بازار و رسیدن شاخص به دومیلیون بوده نه هنگام ریزشش؟در موارد زیر دلایلی که سهامدارهای گرامی جهت دست کاری و ریزش غیر منطقی بازار گاها بهش اشاره میکنن مثل درصد ریزش بالا یا پی به ای یا مقایسه با مسکن و ...بهش اشاره میشه و بیشتر هدف این هست که دوستان تحلیلگر و با دانش نظرات منطقی و به دور از تعصب خودشون رو در این زمینه بیان کنند تا برای همه سهامدارها خصوصا تازه کارها راهگشا باشه.

1- ساده ترین شاخصی که از قدیم برای ارزشمندی بازار و سهم ها وجود داشته p/e هست. آیا p/e ها الان منطقی و قابل قبول هستند؟چند نمونه از داخل سایت tset (جهت بررسی سرانگشتی و سریع از این p/e ها استفاده شده، طبیعتا p/eواقعی و تحلیلی با p/e های سایت متفاوت خواهد بود) :
    ,...

2- این روزها خیلی عنوان میشه که فلان سهم مثلا 70 درصد ریزش داشته پس بازار دست کاری شده و قیمتش ارزشمنده. ولی آیا واقعا سهام ریزش داشتن یا همچنان رشدهای بالای هزار درصدی نسبت به سه سال قبل؟
    خیلی از سهم ها همچنان با این ریزش ها هم نسبت به سه سال قبل سی یا چهل برابر شدن. حالا اگر کلیت بازار و لیدرهای بازار را هم در نظر بگیریم سهام چند برابر شدن؟خود شاخص همچنان 14 برابر شده نسبت به کف سه سال قبل و خیلی از سهام لیدر هم مثل خودرویی ها بانکی ها و...بیش از 12 تا 15 برابر هستن نسبت به کف سه سال قبلشون.حالا اگر مقایسه ای بخواد باشه با سه سال قبل آیا این رشد منطقی هست یا نه؟

3- در ادامه توضیحات شماره 2، خیلی وقت ها بورس با بازارهای دیگه مقایسه میشه که فرضا قیمت خونه و دلار ریزش زیادی نداشته ولی بورس خیلی ریزش داشته. خوب دلار نسبت به کف سه سال قبلش چند برابر شده و مسکن چند برابر؟دلار حدودا 8 برابر شده و مسکن در تهران هم طبق آمار خودشون کمتر از 8 برابر. حالا آیا سهمی که 15 برابر هست نسبت به قبل از شروع دوره رشد بازار (بدون اینکه سودش متناسب با این افزایش، رشد بکنه) آیا نسبت به بازار مسکن و دلار بهش ظلم شده و نباید پایین بیاد؟

4- آخرین مورد ارزش بازار سهم هاست که خیلی وقت ها بهش اشاره میشه. یادمه که چند ماه پیش ارزش بازار ایران خودرو از رنو و مزدا هم بیشتر شده بود یعنی همین یک خبر برای کسی که هیچ آشنایی ای با بورس و تکنیکال و فاندامنتال هم نداره کفایت نمیکنه برای فرار از بازار؟ بالاتر بودن ارزش که هیچ، حتی نزدیکی ارزش بازار این سهام با زیان های هزار میلیاردی به خودروزسازهای بزرگ جهان میتونه منطقی باشه؟صنعتی که به عقیده خیلی از کارشناس ها هیچ توجیه اقتصادی برای تولیدشون وجود نداره و فقط با اتکا به تعرفه دارن به کار خودشون ادامه میدن؟

همه میدونن که بازار با نوشته های من و شما بالا و پایین نمیشه و این نوشته ها هیچ تاثیری در جهت بازار نداره. پس خواهشا اگر نظری هست بدون تعصب و جهت گیری بیان بشه تا برای بخصوص تازه واردهای بورسی مفید و کاربردی باشه. طبیعتا هیچ شخصی هم بدون خطا و اشتباه نیست. خودم خیلی قبلتر از این ها(منظورم سقف شاخص نیست!) خیلی قبل از اون رشدهای چند صد درصدی از بازار خارج شدم و ادعایی هم ندارم.
    ...البته ...سواد و سابقه و تجربه بورسی و اقتصادی ما تعریفی ندارد ... این صحبت شما قبلا هم مطرح شده ..ولی سوالی که هست ...p.eباید چند باشد که خرید سهام توجیه داشته باشد ؟؟p.eمتوسط بازار و p.e متفاوت صنایع و رشته های مختلف به کنار ...اگر با سود سپرده بخواهیم بسنجیم که باید حداقل ۵ باشد ...کدام نماد بورسیpe عملیاتی ۵ دارد ؟؟تازه چون سود بانکی دردسر سهامداری و مجمع و تقسیم و دریافت سود را هم ندارد ...منطقا باید p.eسهام کمتر ازین مقدار باشد که سهامداری نسبت به سپرده گزاری ارجحیت داشته باشد!!تازه به یمن وجود تورم هست که استهلاک سرمایه تاحدی جبران میشود وگرنه بخش زیادی از سود عملیاتی باید به عنوان جبران استهلاک در نظر گرفته شود !با این اوصاف میشود انتظار داشت p.e سهام قابل رقابت با سود بانکی باشد ؟؟؟اصلا اگرp.eاینقدر اهمیت دارد چرا خود صاحبان این صنایع شرکت را تعطیل و سرمایه ثابت و جاری خود را به سپرده تبدیل نمی کنند تا سود بی دردسر کسب کنند ؟؟؟وقتی در سیستمی ..شرکت های بورسی با ان عظمت ..و کلی یارانه پیدا و پنهان نتوانند معادل سود بانکی راندمان داشته باشند دیگر تولید و کار چه ارزشی میتواند داشته باشد!!!

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 10,721 بار در 2,794 ارسال

,...

اما اجازه بدید جور دیگر بررسی کنیم ...ایا دلار که ۸ برابر شده ..و سهام مثلا ۱۵ برابر شده ...حالا سهام رشدش کاذب است ...لابد ...آیا دران نقطه مبدا مقایسه ..خود این سهام فرضی تا آن تاریخ رشدش نسبت به دیگر بازارها موازی و مساوی بوده یا به نسبت جا مانده و عقب مانده بوده ؟سال ۸۹ پراید با دلار ۱۰۰۰تومانی ۷ میلیون بوده الان حدود ۱۰۰میلیون شده ...میتوان گفت الان پراید حباب منفی ۷۵ میلیونی دارد ؟؟...دست بر قضا دیروز داشتم به این فکر می کردم که رابطه افزایش نرخ ارز و ملک را ببینم که با چه ضریبی از هم تاثیر می پذیرند...اما به نظرم ..اصل موضوع ذهنیت و انتظارات عمومی نسبت به مسایل هست که تبدیل به واقعیت بازار میشود ..دربازار ملک این ذهنیت حاکم است که ملک هیچ وقت ارزان نخواهد شد ...کسی هم نمیتواند برای آن قیمت تعیین کند ...مشابه تقریبا ندارد ..استهلاک ندارد و روز به روز قیمتش بالا میرود امروز هم ثابت بماند فردای روز جبران می کند و چون همه فعالان این بازار این انتظار را دارند این بازار به این شکل کار می کند !!حالا شما از هزینه ساخت و مصالح و استهلاک و نسبت اجاره به قیمت و نقدشوندگی بگید در کارکرد این بازار تاثیری ندارد!!اما در بازار بورس متطق و انتظارات و قوانین ثابتی حکمفرما نیست و انتظارات و دیدگاه نسبت به بازار سیال است ...تا دیروز بحث ارزش حایگزینی و تورم مطرح بود امروز تورم انتظاری تا دیروز بحثی ازp.eدر بین نبود امروزp.eهم مشتری ندارد...امروز می گویند سهام حباب دارد .‌در دلار ۲۰ تومان حباب نداشت اما در دلار ۲۵ حباب دارد!!گله اقتصاددان ها تا دیروز بورس را علتالعلل تورم دلار و خودرو و ملک می دانست اما امروز هیچ کجا صدایی ازشان بلند نمیشود ...رشد بورس مثل هربازار دیگری وابسته به حریان پول است وقتی دولت جریان ورود و گردش نقدینگی در بورس را محدود و مسدود کرده .با قوانین خلق الساعه بازار را دستکاری می کند .وبازار به معنای واقعی وجود ندارد ....و نمیشود گفت p.e ...بازار چه اهمیتی دارد

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,108 بار در 1,007 ارسال

می تواند یکی از بهترین تاپیکهای این سایت شود. من در سایت بورکس مطالب آقای Comprehension of Markets را همیشه دنبال می کردم و معمولا بهترین توصیه ها را داشتند و نقاط ورود و خروج بسیار عالی هم پیشنهاد می کردند.

10. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید فین از ایشان تشکر کرده اند:

با سلام
    ممنونم فین عزیز، نظر لطفتونه. امیدوارم با حضور و فعالیت دوستان تاپیک مفیدی باشه
    نکات خوبی مطرح شد توسط جناب محمد و امید. بحث ارزش جایگزینی، بحث پی به ای منطقی برای خرید، بحث نقطه مبدا مقایسه ، موضوع ذهنیت و انتظارات عمومی و سیال بودنش نکات جالبی بودن که مطرح شدن.
    ترجیح میدم چون خودم نقد هستم و ممکنه نظرات باعث آزردگی سهامدارها بشه بحث را ادامه ندم. فقط یکی از دوستان گفتن من منتظرم پی به ای بازار 4 بشه و سهم بخرم نه من منتظر نیستم یعنی اگر همین الان هم پی به ای بازار به عدد تعادلی و منطقی هم میرسید از نظر من بازار بالای زیادی نداشت. نوسان همیشه در بازار وجود داره و میشه با هدف نوسان وارد و خارج شد ولی اینکه منتظر شاخص 2 میلیونی و بالاتر باشیم و انتظار سود چند صد درصدی به نظرم به این زودی ها همچین اتفاقی نمیفته مگه اینکه دوباره دلار سقف قبلی را بزنه...
    به امید بازاری پر سود برای سهامداران

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید Comprehension of Markets از ایشان تشکر کرده اند:

درود
    متاسفانه توی این کشور رسم شده اشتباهات یک سری باید با شلوغ کاری و تجمع و...از جیب مردم پرداخت بشه. بنده میرم در موسسه ای که سود بالا میده سپرده گذاری میکنم بعد که ورشکست شد تجمع و شلوغ کاری که دولت بیاد از جیب مردم پول من رو بده!
    میرم سهام باد شده میخرم بعد که اوضاع خراب شد مرتب تجمع و درخواست که سود بانکی رو کم کنید چرا؟چون سهام باد شده p/e بگیره و سهام خودم را بتونم بفروشم بدون اینکه اصلا به تبعات کاهش سود بانکی فکر بشه!
    نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشه. همین الانشم نرخ سود با تورم 50 درصدی تناسبی نداره.اگر نرخ سود کاهش پیدا کنه و متناسب با نرخ تورم نباشه نقدینگی وارد بازار ارز و مسکن و کالاها...میشه و باعث جهش قیمتیشون میشه همون چیزی که یکسال قبل اتفاق افتاد. متاسفانه مدیریت در این کشور اینطوریه که یه گندی را با یه گند بزرگتر جمعش میکنن!

14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید Comprehension of Markets از ایشان تشکر کرده است:

AMD

عضو فعال

درود
    متاسفانه توی این کشور رسم شده اشتباهات یک سری باید با شلوغ کاری و تجمع و...از جیب مردم پرداخت بشه. بنده میرم در موسسه ای که سود بالا میده سپرده گذاری میکنم بعد که ورشکست شد تجمع و شلوغ کاری که دولت بیاد از جیب مردم پول من رو بده!
    میرم سهام باد شده میخرم بعد که اوضاع خراب شد مرتب تجمع و درخواست که سود بانکی رو کم کنید چرا؟چون سهام باد شده p/e بگیره و سهام خودم را بتونم بفروشم بدون اینکه اصلا به تبعات کاهش سود بانکی فکر بشه!
    نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم باشه. همین الانشم نرخ سود با تورم 50 درصدی تناسبی نداره.اگر نرخ سود کاهش پیدا کنه و متناسب با نرخ تورم نباشه نقدینگی وارد بازار ارز و مسکن و کالاها...میشه و باعث جهش قیمتیشون میشه همون چیزی که یکسال قبل اتفاق افتاد. متاسفانه مدیریت در این کشور اینطوریه که یه گندی را با یه گند بزرگتر جمعش میکنن!
    با تمام احترامی که برای شما و نوشته های عالیتان در بورکس قائل هستم اجازه بدهید با این گفتار شما مخالفت کنم. به نظر من با هر دولتی ( که احتمال زیاد اصولگرا خواهد بود ) توافق نصف نیمه ای با امریکای بایدن خواهیم داشت و دلار تا انتهای سال در بازه 18 تا 22 حرکت خواهد کرد. با این قیمت دلار عملا افزایش قیمت تقریبا در اکثریت کالاها و خدمات نخواهیم داشت و در بسیاری از داراییها کاهش قیمت هم خواهیم داشت چون خود را با دلار 30 هزار تومانی تطبیق داده اند. مهمترین نکته این است که از دیدگاه اقتصاد کلان سود بانکی باید با تورم آینده نگر محاسبه شود و نه گذشته نگر و بزرگترین اشتباه تیم اقتصادی دولت روحانی در سالهای 92 تا 96 سود بانکی بالا بود در حالی که تورم 10 درصدی داشتیم سود 30 درصدی می دادند. به نظر من یک تا دو سال آینده تورم به 10 تا 15 درصد می رسد و باید سود بانکی هم در حد 12 درصد باشد. از لحاظ داراییها هم در بهترین حالت توافق ارز و طلا حداکثر 15 درصد و شاخص سهام حداکثر10 تا 15 درصد می توانند کاهش پیدا کنند ولی بزرگترین حباب فعلی در قیمت املاک بخصوص اپارتمان است. به عنوان مثال قیمت هر متر اپارتمان نوساز در نقاط متوسط غرب و شرق تهران ( جنت اباد - بلوار فردوس - نارمک و ...) باید از 45 تا 50 میلیون فعلی به 25 تا 30 میلیون برسد و به همین جهت من در انتظار بزرگترین رکود ملک در چند سال آینده هستم. البته در کشور ما اکثرا برعکس کار می کنند مثلا دو سال گذشته که افزایش نرخ ارز و تورم بالا داشتیم باید سود بانکی بالا می بود و امسال که توافق و کاهش نرخ ارز را داریم باید سود بانکی کاهش پیدا کند.

16. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید فین از ایشان تشکر کرده اند:

درود بر فین عزیز.نام کاربری عجیبی داری
    تقریبا با اکثر صحبت هایی که کردی موافقم بجز یکی دو مورد.سود ۱۲درصد برای امسال فعلا بسیار پایینه و موافقش نیستم
    در مورد بزرگترین حباب در قیمت ملک هم موافق نیستم.من خودم هیچوقت مسکن را بدلیل نقد شوندگی پایین مناسب سرمایه گذاری نمیدونم و کلا با روحیات من سازگار نیست ولی از نظر من اتفاقا مسکن نسبت به خودرو و بورس و کالاها حباب زیادی نداره.شما قیمت یک واحد اپارتمان را با یک ماشین با حداقل های قابل قبول که الان حدود یک میلیارد قیمت داره مقایسه کن میبینی که اگر قیمتش پایین نباشه اصلا بالا نیست.
    در مورد بزرگترین رکود در چند سال آینده کاملا موافقم ولی نه فقط در مسکن بلکه در اکثر بازارها. شاهد ابر رکود بی سابقه در صورت توافق در بورس،خودرو، مسکن ،طلا و تقریبا اکثر کالاها خواهیم بود.ضمن اینکه رکود بزرگ در مسکن و خودرو خودش برابره با رکود بزرگ در فولاد و سیمان و ...و در نهایت بورس.

عضو فعال

درود بر فین عزیز.نام کاربری عجیبی داری
    تقریبا با اکثر صحبت هایی که کردی موافقم بجز یکی دو مورد.سود ۱۲درصد برای امسال فعلا بسیار پایینه و موافقش نیستم
    در مورد بزرگترین حباب در قیمت ملک هم موافق نیستم.من خودم هیچوقت مسکن را بدلیل نقد شوندگی پایین مناسب سرمایه گذاری نمیدونم و کلا با روحیات من سازگار نیست ولی از نظر من اتفاقا مسکن نسبت به خودرو و بورس و کالاها حباب زیادی نداره.شما قیمت یک واحد اپارتمان را با یک ماشین با حداقل های قابل قبول که الان حدود یک میلیارد قیمت داره مقایسه کن میبینی که اگر قیمتش پایین نباشه اصلا بالا نیست.
    در مورد بزرگترین رکود در چند سال آینده کاملا موافقم ولی نه فقط در مسکن بلکه در اکثر بازارها. شاهد ابر رکود بی سابقه در صورت توافق در بورس،خودرو، مسکن ،طلا و تقریبا اکثر کالاها خواهیم بود.ضمن اینکه رکود بزرگ در مسکن و خودرو خودش برابره با رکود بزرگ در فولاد و سیمان و ...و در نهایت بورس.
    شما لطف دارید. البته فراموش کردم بگویم حباب بزرگتر از مسکن در ماشین خارجی است. با توافق نیم بند مسلما دوباره واردات خودرو آزاد می شود و تعرفه هم در حدود 40 تا 50 درصد خواهد بود یعنی با دلار 18 تا 22 و تعرفه 40 تا 50 درصد تقریبا قیمت ماشین خارجی با دلار 30 هزار تومانی محاسبه خواهد شد. مثلا قیمت النترا یا سراتو فول مدل 2021 باید حدود 600 میلیون باشد ( 20 هزار دلار ) حال انکه قیمت مدل 2018 الان بالای یک میلیارد است. دقیقا قیمت ماشین خارجی تا سال آینده نصف یا حتی کمتر می شود.

19. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید فین از ایشان تشکر کرده است:

صفحه 1 از 11 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)