صفحه 4 از 127 نخست 12345671454104 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 1267

موضوع: سینــــــما

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    تشکر شده 59,939 بار در 5,248 ارسال
    چاپلین چگونه عاشق همسرش شد؟

کارگردانان مشهور و به نامی هستند که زندگی واقعی و ماجرای آشنا شدن با همسرشان ، عشق و ازدواج شان را به جلوی دوربین برده اند.
    پیرنگ: کارگردانان مشهور و به نامی هستند که زندگی واقعی و ماجرای آشنا شدن با همسرشان ، عشق و ازدواج شان را به جلوی دوربین برده اند و لحظات خوب و بدی را که برای با هم بودن گذرانده اند به تصویر کشیده اند .

۱. گیوم کانت :
    گیوم کانت تاکنون دو بار ازدواج کرده و هر دو ازدواج خود را به تصویر کشیده است .
    وی یکی از کارگردانان به نامی است که ماجرای زندگی و عشقی که به ازدواج با دیان کروگر انجامید را در فیلمی به نام " معبود من " کارگردانی کرده است .
    گیوم کانت فردی بسیار هنری است و ازدواج دومش با ماریون کوتیلارد را در فیلمی با نام " دستمال کوچک " به تصویر کشید . این فیلم دارای سکانس های زیادی است اما گیوم هیچ یک از این سکانس ها را حذف نکرد یا یکی را جایگزین دیگری کند بلکه تمام انها را با جزئیات جلوی دوربین برد .

۲. شان پن :

شان پن در فیلمی به کارگردانی نیک کاساوتس ایفای نقش می کرد و باید یک جمله را مداما در برابر خانومی به نام روبین رایت تکرار می کرد . این جمله یک عبارت احساسی و عاشقانه بود : " تو بسیار دوست داشتنی هستی " . شان پن اینقدر این جمله را در فیلم تکرار کرد تا براستی شیفته روبین شد . شان با روبین ازدواج کرد . داستان عشق این دو زوج هنری در فیلمی با نام " تعهد " کار شده است و نقش اول زن این فیلم " لوری " را روبین بازی می کند .
    در دسامبر سال ۲۰۰۷ خبرهای مبنی بر جدایی این دو نفر از یکدیگر شنیده می شد اما به طور رسمی اعلام نشده بود تا در نهایت در این اواخر این خبر به طور کامل تائید شد و این زوج هنری از یکدیگر جدا شدند .

۳. وودی آلن :

وودی الن معتقد است اگر با دایان کیتن آشنا نشده بود ، به جایگاه الان نمی رسید .
    وودی می گوید :
    " اگر دایان نبود من فیلم هایی مانند آنی هال ، منهتن را نداشتم " .
    فیلم آنی هال ، فیلمی کمدی است که برنده جایزه اسکار شد . دایان کیتن نیز یک بازیگر حرفه ای است و در سال ۱۹۷۷ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برای فیلم آنی هال از آن خود کرد .
    وودی راجع به دایان توضیح می دهد :
    " دایان در زندگی شخصی اش به حضور خداوند بسیار معتقد است و این موضوع برای من قابل تقدیر و ستایش است " .

۴. رومن پولانسکی :

کارگردان و بازیگر فرانسوی لهستانی است . وی در سال ۱۹۸۹ با هنرپیشه فرانسوی به نام امانوئل سیگنر ازدواج کرد .
    وی در سال۲۰۰۲ به خاطر فیلم " پیانیست " جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد .
    همسر وی در فیلم هایی مانند ماه تلخ ، دروازه نهم و .. نیز بازی کرده است .

۵. سام مندس :

سام مندس با کیت وینسلت در سال ۲۰۰۳ ازدواج کرد . فیلمی با نام زیبای امریکائی توانست جایزه اسکار بهترین کارگردانی را از آن خود کند .
    سام زندگی خود و همسرش را در فیلمی به نام جاده انقلابی به تصویر کشیده است . نقش اول زن این فیلم را کیت وینسلت ایفا می کند و نقش مقابل وی را لئوناردو دی کاپریو . کیت بخاطر نقش زیبایی که در این فیلم اجرا کرده بود در سال ۲۰۰۹ جایزه بهترین بازیگر زن را از گلدن کلاب را از آن خود کرد .
    این زوج هنری در سال ۲۰۱۰ به زندگی هنری خود پایان دادند و از یکدیگر جدا شدند .

۶. آندری زولاوسکی :

ملاقات و آشنایی با آندری زولاوسکی و در ادامه ازدواج با این کارگردان ، زندگی سوفی مارسو را تغییر داد . آندری زولاوسکی کارگردان لهستانی است که بیشتر به ساخته های کمدی مشهور است .
    وی شانزده سال است که به این حرفه هنری اشتغال دارد . آندری زولاوسکی با فیلمی با نام " حتی شبهای زندگیم از روزهای شما زیباتر است " را با بازی سوفی مارسو و با همین مضمون پیش برد .

۷. دانیل دی – لیوایز :

ربکا میلر همسر دانیل دی – لیوایز است . ربکا میلر دختر درام نویس مشهور آرتور میلر است . ربکا به همسرش پیشنهاد می دهد که یک فیلم با مضمون یک پدر را به تصویر بکشد .
    دانیل نیز در فیلمی یک پدر را به تصویر می کشد که حمایت همه جانبه از فرزندانش دارد و نام این فیلم را " تصنیفی برای جک و رز " انتخاب کرد . وی در این فیلم عشق خود به همسر ، پدر را به نمایش می گذارد .

۸. چارلی چاپلین :

چارلی چاپلین به دلیل شغلش با زن های زیادی هم بازی شده بود . اما در سال ۱۹۳۲ با زنی به نام پولت گودارد ملاقات کرد و با همان زن نیز ازدواج کرد . در فیلمی با نام " عصر مدرن " نحوه دلبری و طنازی های این زن را توصیف می کند .
    زندگی این دو زوج مانند بسیاری از زوج های هالیوودی دوام زیادی نداشت و ده سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۲ از یکدیگر جدا شدند.

۹. راب زامبی :

شری مون با راب زامبی ازدواج کرد ، پس از این ازدواج نام شری به شری مون زامبی شهرت پیدا کرد .
    شری در فیلم هایی با کارگردانی همسرش مانند : پس مانده شیطان ، هالووین و ... بازی کرده است .
    این کارگردان فیلم هایی با ژانر کلاسیک ترسناک در کارنامه هنری خود دارد . شری با بازی در فیلم های ترسناک همسرش تبدیل به اولین زن برجسته تاریخ سینما در بازی در فیلم هایی با سبک ترسناک شده است .
    to continue, please follow me on my page

2. 12 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    دستمزد علی نصیریان در سریال «سربداران» چقدر بود؟

بازیگر نقش قاضی شارح در سریال «سربداران» با حضور در کافه خبر از نوع بازی در این سریال و اتفاقات پشت صحنه آن سخن گفت.

در این نشست که با مشارکت سایت خبری سیما فیلم برگزار شد، محمد علی نجفی کارگردان سریال هم حضور داشت.

در بخشی از این نشست بحث دستمزد بازیگران سریال به میان آمد که علی نصیریان گفت:« من برای بازی در سریال سربداران ماهی 15هزار تومان حقوق می​گرفتم که از این مبلغ 750 تومان بابت مالیات کم می​شد.»

محمد علی نجفی کارگردان سریال هم گفت که بالاترین رقم دستمزد ما در آن موقع 15 هزار تومان بود و همین طور رقم​ها پایین می​آمد تا می​رسید به 2 هزار تومان.

4. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    جدیدترین فیلم پرویز پرستویی به خاطر برادر شمقدری اکران نمیشود

ادامه اکران عمومی فیلم «پایان نامه» به تهیه کنندگی روح الله شمقدری، اکران فیلم سینمایی «سیزده 59» با بازی پرویز پرستویی رابه تعویق انداخت.

روند اکران فیلم سینمایی پایان نامه، همچون نمایش آن در جشنواره بین المللی فیلم فجر، همراه با فراز و نشیب های بسیاربوده و هست؛ و دستاندرکاران سینما در تلاشاند به هر نحوی شده ـ از جمله بلیتهای نیمبها، قرعهکشی ماشین ـ فروش این فیلم را در حدی نگهدارند که از اکران برداشته نشود.

6. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال سرداربورسی آواتار ها
    تشکر شده 6,155 بار در 457 ارسال
    در برنامه هفت امشب:
    مسعود ده نمکی در جواب به منتقد که فیلم اخراجی های3 رو نوعی بی احترامی به گروهی از مردم میدونه, خودش رو با امام حسین مقایسه میکنه و از شریعتی مایه میذاره...
    منتقد میگه رفتار بازیگر نقش اول فیلم توهین به مردمه و ده نمکی میگه که 3 میلیون مخاطب که همه راضی بودن نشون از این موضوع نداره...
    ده نمکی که بر خلاف دفعات پیش برافروخته و عصبی شده خودش رو با امام حسین مقایسه میکنه...
    امیدوارم دوستان کلیپ این قطغه از برنامه هفت رو گیر بیارن و ببینن...

8. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید سرداربورسی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    فراستی: دکتر شریعتی هم اگر به مردم توهین کرده، بیخود کرده !

در بخشی از برنامه «هفت» که جمعه شب گذشته از شبکه سه سیما پخش شد، هنگام بررسی فیلمهای اکران بهار، نقد فیلم «اخراجیها 3» بار دیگر خبرساز شد.

در این بخش که با حضور مسعود فراستی و رضا درستکار به عنوان منتقدان مهمان به روی آنتن رفت، برای لحظاتی به نظر میرسید این دو بر خلاف همه اختلاف نظرهای پیشین بر روی ضعفهای «اخراجیها 3» به توافقی نسبی رسیده اند؛ اما ناگهان برخلاف برنامه هفته قبل که نقد فیلم «جدایی نادر از سیمین» بدون حضور و جوابگویی صاحب اثر انجام شد، فریدون جیرانی با لبخند همیشگی و معروف خود خبر از حضور مسعود دهنمکی روی خط داد و شد آنچه انتظارش میرفت.

دهنمکی بی توجه به این واقعیت که بر خلاف رویه دو برنامه اخیر «هفت» در نقد فیلمهای اکران بهار، فقط به او اجازه داده شده روی خط بیاید و جواب منتقدان را بدهد، از رویه نقد یک سویه و بدون حضور صاحب اثر در این برنامه انتقاد کرد.

در ادامه بحثهای صورت گرفته چیزی بیش از آنچه دو ماه قبل در نقد «اخراجیها 3» روی آنتن شبکه سه و برنامه «هفت» رفت نبود به جز آنجایی که مسعود فراستی بار دیگر با مطرح کردن قضیه توهین شخصیت مثبت فیلم «اخراجیها 3» به مردم، به نکوهش آن پرداخت.

اما دهنمکی ضمن رد این برداشت فراستی، شائبه توهین شخصیت مثبت فیلم به مردم را کاملا نادرست خوانده و با ذکر نقل قولهایی از امام حسین (ع) و دکتر شریعتی که در آن رفتار برخی مردمان مورد نکوهش قرار گرفته استفاده از این نوع ادبیات را امری عادی خواند.

و درست اینجا بود که لحظه مناقشه برانگیز اولین برنامه «هفت» فصل تابستان شکل گرفت. مسعود فراستی با رد سخنان دهنمکی گفتار بزرگانی چون امام حسین (ع) و دکتر شریعتی را همواره در راستای تکریم مردم خوانده و در برابر اصرار دهنمکی که عقیده داشت دکتر شریعتی جمله مورد نظر را گفته است، تاکید کرد حتی اگر دکتر شریعتی هم بر ضد مردم حرف زده و به آنها توهین کرده، بیخود کرده​است.

این جمله فراستی، دهنمکی عصبانی کرد و اگر جیرانی طبق معمول سر و ته قضیه را هم نمیآورد، معلوم نبود ادامه این جدال به کجا بیانجامد.

10. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    داریوش ارجمند در آرزوی ایفای نقش چه کسی است؟

داریوش ارجمند بازیگر نقش حشمت فردوس در سریال "ستایش" به سایت روزنامه قدس گفت:

*من با حشمت فردوس بسیار متفاوت هستم چون من از دو جای متفاوت با دو دیدگاه متفاوت میآیم. من فردی هستم که به مشورت و به شور گذاشتن موضوعات در خانواده بسیار اهمیت میدهم و به شدت به این مسئله اعتقاد دارم که چند فکر بهتر از یک فکر کار میکنند و من برعکس او بسیار دختر دوست هستم. نوه دختر را هم بسیار دوست دارم اما وقتی یک بازیگر در قالب یک نقش قرار میگیرد هنرش این است که آنچنان این نقش را باور کند و باورپذیر ارائه دهد که هیچکس در تفاوت دیدگاه و قالب آن دو شک نکند

* خیلی دوست دارم نقش حضرت ابوالفضل(ع) را بازی کنم. من ارادت ویژهای به این حضرت دارم و دلم میخواهد که این ارادت را با ایفای نقش حضرت ابوالفضل ادا کنم.

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    خداداد عزیزی آرتیست می شود

خداداد آرتیست می شود. « غزال تیزپای ملبورن» قرار است در اولین فیلم سینمایی کارگردان همشهری اش بازی کند.

رضا عطاران که بزودی اولین فیلم سینمایی اش را فیلمبرداری می کند درباره فیلمش می گوید:« اسم فیلمم قرار است هیچ کس فرشته نیست باشد.»

او می گوید خیلی از فوتبال سر در نمی آورد و برای مان مثالی می زند از رفتن سر تمرین تیم ملی قبل از اعزام به جام جهانی 2006 آلمان؛« با پژمان بازغی رفته بودیم تمرین تیم ملی . جالب بود که پژمان با همه رفیق بود اما من هیچ کس را نمی شناختم. راستش خیلی اهل فوتبال دیدن نیستم و چیزی هم از فوتبال سر در نمی آورم. البته با علی انصاریان رفیق هستم. یک خرده رفاقتی هم با علی کریمی و آرش برهانی دارم چون چند باری با آنها تلفنی صحبت کردم.»

او این ها را می گوید از این اتفاق خبر می دهد که در اولین فیلم سینمایی اش قرار است یک فوتبالیست حرفه ای بازی کند؛« ما یک پلان داشتیم که باید طبق فیلمنامه نقش آن را یک فوتبالیست بازی می کرد. خودم تصمیم گرفتم برای این نقش از یک بازیکن حرفه ای استفاده کنم. با چند نفری در این باره حرف زدیم. مثلا با علی کریمی حرف زدم. اما این شرایط فراهم نبود. گپی هم زدم با آرش برهانی که آن هم نتیجه بخش نبود تا اینکه...»

عطاران از این به بعدش سکوت می کند. تلاش مان برای دانستن نام هنرپیشه مورد نظر او به جایی نمی رسد و فقط می گوید یک چهره سرشناس است که همشهری ام بوده. او می گوید چون قراردادی میان شان منعقد نشده ، نمی تواند اسمی از این دوست معروف و فوتبالیست بیاورد.

اصرار های مان بی نتیجه است اما با کدهایی که عطاران داده خیلی سخت نیست تا گزینه مورد نظرش را بتوان شناسایی کرد. او دست روی خداداد گذاشته. خداداد عزیزی که هم چهره ای سرشناس است و هم چهره ای فتوژنیک دارد. خداداد که قدیمی تر های تیم ملی در تیم 98 گاهی سر به سرش می گذاشتند و جکی چان صدایش می زدند. او که تا قبل از این هیچ وقت جلوی دوربین سینما نرفته تجربه ای جدید خواهد داشت تا شاید از این پس بتواند جکی چان سینمای ایران باشد.

قبل از خداداد ، فوتبالیست های مطرحی چون نیکبخت واحدی و علی انصاریان در طنزهای 90 شبی جلوی دوربین رفتند یا علی پروین و حمید استیلی در فیلمی سینمایی بازی کردند که خود استیلی در باره بازی اش در آن فیلم می گوید:« خیلی بد بودم. فهمیدم بازیگری چه کار سختی است و من برایش ساخته نشدم. » قبل از این هم باشگاه استقلال فیلمی را با بازی جوادزرینچه و محمد صالح اعلاء ساخته بود که باز هم تجربه ای ناموفق بود . ماه رمضان سال قبل هم بود که سریالی با محوریت فوتبال به اسم در مسیر زاینده رود ساخته شد که تعدادی از بازیکنان سرشناس چون کریم باقری ، آرش برهانی ، اسماعیل فرهادی ، فرشید طالبی و سید محمد حسینی در آن برای لحظاتی جلوی دوربین رفته بودند .

در میان تمام این تجارب سینمایی ، تنها شاید نقش کوتاه علی انصاریان در فیلم پاداش سکوت بود که با انتقاد اهالی سینما مواجه نشد.

حالا تجربه خداد که به نظر می رسد خیلی هم کوتاه باشد ، باید دید فتح بابی می شود تا شاید خداداد هم مثل بیک ایمان وردی و شادروان محمد علی فردین ، در پایان ورزش قهرمانی اش ، هنرپیشه شود؟

14. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    راز خوش​پوشی در گفت و گو با محمدرضا گلزار

فرهنگ > چهرهها - ماهنامه زندگی ایرانی نوشت:

محمدرضا گلزار همیشه مورد توجه بوده، دلایل مختلفی هم برای این موضوع وجود دارد. اگر بخواهیم از توانایی او برای کشاندن مخاطب به سینما به عوان یکی از این عوامل یاد کنیم در کنارش باید چهره و تیپ او را هم قرار دهیم. خیلی ها با این جمله موافقند، در میان تمام هنرپیشههای جوان ایرانی رضا گلزار یک استثنا است. او همیشه به ظاهرش اهمیت میدهد و در ابتدای گفتوگو خودش هم به این موضوع اشاره میکند. ناگفته نماند او اولین ایرانی بعد از انقلاب است که توانسته به عنوان مدل برای یک برند لباس روی بیلبورد برود. گلزار سال گذشته هم به عنوان مرد شایسته ایرانی به انتخاب مجله پوشش برگزیده شده.

اولین مدل ایرانی بعد از انقلاب

همیشه سعی کردم دقت زیادی در انتخاب لباسهایی که میپوشم. به نظر من سه عامل مهم است در خوش تیپ و خوش پوش بودن فرد تأثیر دارد، یکی خوش اندامی است ، دیگری خوش سلیقگی فرد در انتخاب لباس و عامل دیگر هم اینکه بدانیم در چه مکان و مراسمی از چه پوشش استفاده کنیم.

تناسب اندام هم در خوشتیپی مؤثر است

من در طول هفته خیلی ورزش میکنم و سعی میکنم از این طریق تناسب اندام خودم را حفظ کنم. با وجود اینکه مشغلههایم زیاد است اما هیچوقت ورزش کردن را ترک نکردم و سعی دارم با برنامهریزی که دارم ورزش را در لیست کارهای هر روز قرار دهم. به نظر من علاوه بر لباس که در خوش تیپ بودن یک فرد تأثیر زیادی دارد اندام و فیزیک او هم عامل مهم دیگری است که باید به آن توجه شود. به عقده من مهم است که افراد علاوه برلباس مناسبی که انتخاب میکنند، اندام متناسب و خوش فرمی هم داشته باشند تا خوش تیپتر به نظر برسند.

برخلاف عرف هرگز

شاید من بخواهم مدل موی خاصی را برای خودم انتخاب کنم اما خیلی وقتها این تصمیمگیری برعهده من نیست و به دلیل اینکه من را کورد فیلمی را دارم که مشغول بازی در آن هستم، بایددر برخی مراسمی که شرکت می کنم با همان ظاهر و مدل و مو حاضر شوم. ولی اگر در حال بازی در فیلم نباشم خودم مدل مویم را انتخاب میکنم. معمولاً ترجیح میدهم مدل مویی را برای خودم انتخاب کنم که به چهرهام بیاید. همیشه هم سعی میکنم مدل مو یا لباسی را برگزینم که برخلاف شرایط و عرف جامعه نباشد.

مد باید برازنده باشد
    من پیروی از مد را ایراد نمیدانم البته در صورتی که برازنده افراد باشد. خودم هم دوست دارم مد را به صورت حرفهای دنبال کنم و از مدجهانی مطلع باشم. البته پیروی از مد هم به نظر من قواعدی دارد. مثلاً ممکن است مدل موی خاصی به نظر یک نفر جالب باشد اما باید دید آن مدل به صورت و چهرهاش میآیدیا نه. برای مثال یک پزشک اگر قرار است از مد خاصی پیروی از مد خاصی پیوری کند باید این نکته را درنظر بگیرد که تیپی که انتخاب می کند به شخصیت اجتماعی و مخصوصاً موقعیت و شغل او بیاید. اگر قرار باشداو نوع پوشش یا مدل مویی را انتخاب کند که به ارتباطهای او در جامعه لطمه وارد کند نباید پیروی صرف از مد داشته باشد. جوانهای ما هم تازه اندازهای که آن مد بهخصوص را زندهاشان باید ازآن دنباله روی کنند. قرار نیست همیشه و همهجا تابع مد بود.

خوشپوشی گران پوشیدن نیست

شاید خیلی فکر کنند لازمه خوشپوشی گران پوشیدن است اما به نظر من این تصور درست نیست و به آن اعتقاد ندارم. اگر متناسب با شرایط بپوشی حتماً خوشپوش به نظر میرسی پس لازم نیست که حتماًهزینه زیادی را برای خرید لباس صرف کنی. شاید لباس گران خریدن باعث خوشتیپی شود، ولی لازمهاش نیست، ممکن است یک لباس ساده که به درستی انتخاب شده بتواند همان تیپی را برای شما به همراه داشته باشد که باکلی هزینه برای خرید لباس گران آن اتفاق نیفتد.

جوانهای ایرانی خوش تیپاند

به نظر من الان چند سال است که جوانهای ایرانی بسیار خوش تیپاند و در مقایسه با کشورهایی که من سفر کردم دقت و حساسیت بیشتری نسبت به جوانهایی آنها در انتخاب لباسشان دارند. من فکر میکنم این موضوع را میتوان از این زاویه که اهمیت دادن به ظاهر مرتب بسیار پسندیده است را مثبت ارزیابی کرد و خوشحال بود که جوانهای ایرانی به خودشان و ظاهر مرتب اهمیت میدهند.

نمیگویم برندپوش نیستم

وقتی صحبت از برند میشود و من میگویم تأکیدی روی آن ندارم شاید خیلیها بگویند خودت هم به حرفی که میزنی اعتقاد داری؟ من نمیگویم برندپوش نیستم، من هم برخی از لباسهایم را از براساس سلیقهام از برند معتبر میخرم اما این موضوع را لازمه خوشپوشی نمیدانم. گاهی اوقات برای خودم اتفاق افتاده که از برندی ناشناس و با قیمتی ارزانتر لباسی را خریدهام، اما سعی کردهام انتخابم درست باشد.

16. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    سعید راد: عربنیا و فروتن را دوست دارم / گلزار سرمایه سینمای ایران است

فرهنگ > چهره ها - ویژهنامه بانی فیلم نوشت:

وقتی پس از نزدیک به دو دهه به ایران آمد، خیلی، چشم انتظار تماشای دوبارهاش در سینما بودند. وقتی «زنگی و رومی» تقوایی به جایی نرسید، «دوئل» درویش نقطه خوبی برای آغاز دوران تازهای از حضور سعید راد در سینمای ایران شد.

پس از «دوئل» اما سالهای بازی نکرد و این جمله را هم مرتب تکرار کرد که میخواهم از خودم مراقبت کنم. امروز می گوید از فیلم هایی که رد کرده پیشیمان نیست، چون تقریباً هیچ کدامشان آثار قابل قبولی نشدند.

وقتی پس از سالها به ایران آمدید انتظار می رفت شما حضور پررنگی در سینما داشته باشید. به هر حال در دهه 50 و اوایل دهه 60 شما بازیگر موفق و البته پرکاری بودید. منتها در طول هشت سال فقط در «دوئل » درویش بازی کردید و البته اخیراً بعد از سریال در «در چشم باد»، 2 فیلم سینمایی هم کار کردید. علت کم کاریتان صرفاً این بوده که پیشنهادهای مناسبی نداشته اید؟

من قبل از اینکه برگردم سینمای ایران را دنبال میکردم. فیلمها را میدیدم که بینشان کارهای تحسین آمیزی هم بود. چه از فیلمسازانی که استادان من بودند مثل تقوایی و کیمیایی و چه کارگردانهای جوانی که پس از انقلاب وارد این عرصه شده بودند. منتها وقتی برگشتم شاهد یک ریزش تأسف بار شدم. دیدم جای عمیق تر شدن همه چیز سطحی تری شده در حالی که نسبت به دورهای که من فیلم بازی میکردم امکانات بهتری آمده بود، ولی تکنولوژی کمکی به رشد فکری سینما نکرده بود.

البته همان اوایل بازگشتم یک پیشنهاد فوق العاده از استاد تقوایی داشتم. رل خالو حسین در «زنگی و رومی» که استاد تقوایی به من داد باعث افتخار من بود، اما دیدید که آن فیلم با پشتوانه آن همه سواد و دانش و شور چه سرانجامی پیدا کرد. ما دو ماه و نیم ایستادگی کردیم و فیلم به سرانجام نرسید.

وقتی دیدم شرایط به گونهآی است که مؤلف بزرگی مثل تقوایی نمی تواند فیلم دلخواهش را بسازد افسرده شدم. حتی می خواستم برگردم که با پیشنهاد یک مؤلف دیگر مواجه شدم. احمدرضا درویش یک رل بی نظیر و چند لایه برایم در نظر گرفته بود که نمی شد ردش کنم. اسکندر را نمی شد رد کرد. از آن فرصت هایی بود که زیاد گیر یک بازیگر نمی آید. بعد از «دوئل» به هر حال متر و معیارهای داشتم که خیلی با معیارهای سینمای ایران همخوانی نداشت. من بازیگرم و دوست دارم بازی کنم، اما نه در هر فیلمی و با هر کیفیتی.

حتماً قبل و بعد از «دوئل» پیشنهاد زیاد داشته اید، یعنی واقعاً همهشان بد بودند؟

نمی خواهم بگویم همه بد بودند، ولی یادم نمیآید از رد کردن هیچ کدام از این پیشنهادها پشیمان شده باشم. فیلمهایی که من بازی نکردم به هر حال ساخته شدند، هر کدام را که دیدم پیش خودم گفتم خوب شد بازی نکردم. چون اغلب رلهای پیشنهادی در سطح بودند. به اسم من ابزاری نگاه میکردند.

نقش کوتاهی در سریال «در چشم باد» بازی کردید که در نوع خود جالب توجه بود. نقششان با وجود کوتاهی مؤثر بود و دیده هم شد. چه شد که بازی در تلویزیون را قبول کردید؟

نقش را که مطالعه کردم دیدم که جای بازیگری تکنیکال را دارد. تألیف مسعود جعفری جوزانی این امکان را فراهم میکرد. نقش رضا شاه هم درست نوشته شده بود. جوزانی بهترین استفاده را از قابلیتهایم کرد و این نکته کلیدی است، هر جا حس کنم که از من به عنوان بازیگر با ویژگی و خصائصم قرار است بهره گرفته شود میروم. امتناع کردنم در بازی در فیلم ها از سرلجبازی نیست از روی آگاهی و شناخت است.

از نسل بعد از خودتان کار چه کسانی را پسندیده اید؟

فریبرز عرب نیا یک جنس بازی در صورت و فرم دارد که کارش را متمایز کرده، جنم هم دارد. در «مختارنامه» کارش را پسندیدم و البته از داستان خوب و امکانی که کارگردان در اختیارش گذاشته خوب استفاده کرده، چیزی که از قهرمان و حماسه سالهاست درسینما نمیبینیم در «مختارنامه» هست و عرب نیا هم در نقش درستش نشسته و بازیاش چشمگیر است.

محمدرضا فروتن را در سه کار خیلی پسندیدم؛ «زیر پوست شهر»، «شب یلدا» و تئاتر «رمئو و ژولیت». نمیدانم چرا او هم که واقعاً دوستش دارم، صبر نمیکند و مثلاً سر از «نوک برج» در میآورد که اصلاً از جنسش نیست.

جز عربنیا و فروتن کار بازیگر جوان دیگر برایتان جالب نبوده؟

یک فیلم از امین حیایی دیدم به نام «شب» کار صدرعاملی. در نقش یک سرباز شمالی فوقالعاده بود. باهاش تماش گرفتم و تبریک گفتم. تیپ فیلمهایی که حیایی بازی میکند اجازه نمیدهد استعدادش بروز پیدا کند. «شب» نشان داد اگر جز سینمایی که دنبال هندی بازی و لودگی است در سینمایی با هویت و قاعدهمند حضور بیابد میتواند بازیگر خوبی باشد.

من دشمن سینمای تجارتی نیستم. سینما بایدگیشهاش شلوغ باشد، اما به شکل درستش. یک بازیگر در سینمای ایران داریم که سرمایه است ولی از او هم درست استفاده نمیشود، چون فیلم تجاری ما استاندارد ساخته نمی شود.

محمدرضا گلزار ذاتاً ویژگی هایی دارد که اگر از آنها درست استفاده شود خیلی هم خوب است. آناتومی صورتش مشخصاتی دارد که تماشاگر از دیدنش خسته نمی شود. یک جنس بازی صورت دارد که دلنشین است و البته از یک حدی نباید فراتر برود چون کمدی ناخواسته می شود. گلزار یک قابلیت است برای سینمای ایران ولی از او هم ابزاری استفاده می شود.

18. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

مدیر آمن خادمی آواتار ها
    رضا کیانیان :من در عروسی هم شلوار جین پوشیدم

ماهنامه زندگی ایرانی نوشت:

از 40 سالگی وارد سینما شده، از همان موقع هم مورد توجه قرار گرفته، میگویند دلیل انتخاب مردم را نمیداند، اما اگر بخواهد خودش در این باره اظهارنظر کند میگوید حتماً برای اینکه خودم هستم مورد توجه قرار گرفتم. از آنجا که خودش هم طرح لباس و صحنه بوده از اصول اولیه خوشپوشی و جذاب به نظر رسیدن آگاه است. البته علاقه به این موضوع فکر میکنم در خانواده کیانیان موروثی است، چون خواهر رضا کیانیان ملیحه کیانیان از خیاطان حرفهای است که سالهاست در این زمینه فعالیت میکند.

مد از زبان رضا کیانیان

در تاریخ لباس معاصر دو انفجار مد وجود داشته، یکی سال 1930 است و دیگری سال 1960 که اولی دوران بحران اقتصادی بود و 1960 هم داوران شکوفایی اقتصادی. هنوز هم که هنوز است هر مدی که به وجود میآید برگفته از آن دو دوره است و در واقع تحول اساسی دیگری رخ نداده و همان دو سبک ادامه پیدا میکند. البته مدلها به روزتر میشوند، یک دوره برمیگردد به 1930 و یک دوره هم 1960، گاهی هم تلفیقی از این دو دوره میشوند، بعضی وقتها هم یکی بر دیگری غالب میشود. وقتی کسی این دو دوره مد را بشناسد نگاهش خیلی بازتر میشود.

لباس کارگران مد شد

مد دوره 1930 در واقع همان شکل کلاسیکی است که در مد وجود دارد، چه سبک اسپورت و چه رسمی، مدل کتوشلوار، پیراهنها و کفشها و حتی مدل موهای خانمها و آقایان در آن دوره رسمیتر بوده. اصلاً بهطور کلی سبک زندگیها در آن دوره رسمیتر و محترمانهتر بوده و کمتر از پوششهای اسپورت استفاده میشده، اما استفاده از پوشش راحت و کار بین کاشاورزان و کارگرها رایج بوده، بعد از آن لباس کارگران به مدی تبدیل میشود که در واقع پایه همین لباس اسپورتی است که ما الان داریم، اما در 1960 زمانی که هیپیها متولد شدند و جنبشهای ضدنظام موجود به وجود آمد، لباسهایی که بیشتر مورد توجه قرار گرفتند که اعتراض به وضع موجود بودند، مثل شلوار پاره که این روزها دوباره مد شده یا تیشرتهای کثیف و نقاشی شده و گشاد، اما لباسهای رسمی آن دوره به سمت روز آمدی و استفاده از دستاوردهای تکنولوژی روز بود. مثلاً استفاده از پارچههایی با الیاف پلاستیکی که اصطلاحاً به آنها بشورو بپوش میگفتند یکی از اتفاقهای آن دوران بوده. البته شکلهای دیگری از روزآمدی تکنولوژی هم وارد عرصه مد شده و بعدها هم ادامه پیدا کرده است.

طرفدار کلاسیسم هستم

من خودم بیشتر دوران 1930 را میپسندم، البته شکل غیررسمی آن را. در واقع همان لباس کشاورزان و کارگران که تبدیل به مد شد. مثلاً شلوار جین که بعدها طراحان لباس در خیلی از طرحیهایشان از آن استفاده میکردند یکی از آن پوششهاست. شلوار جین آن زمان شلوار کار کشاورزان بوده که به مد تبدیر شده یا کتهایی که با شلوار ست نیست. پیراهنهای چارخونه که چند وقتی است دوباره مد شده هم از پوششهای رایج آن موقع بوده که کارگران و کشاورزان به تن میکردند. گاهی اوغات هم یک تیشرت با شلوار میپوشیدند و یک پیراهن روی آن میپوشیدند. در 1960 هم این نوع پوشش رواج داشت، اما به شکل دیگر، مثلاً جینهای پاچه گشاد یا آنهایی که ملیلهدوزی شده بودند. اما من خودم طرفدار همان سبک کلاسیک هستم شلوارهای راسته با فاق بلند و رنگ بلک بلو.

در عروسی هم شلوار جین پوشیدم

من در مراسم عروسی هم شلوار جین پوشیدم. هیچ وقت تصمیم نمی گیرم که متفاوت باشم، همیشه تصمیم میگیرم خودم باشم. به همین خاطر همان کاری را انجام میدهم که خودم دوست دارم و راحتم.

یک بار آقای مسجد جامعی (وزیر سابق فرهنگ و ارشاد) تعریف میکردند وسط چله تابستان قرار بوده که به وزارتخانهای بروند، نگهبانی جلویشان را میگیرد و میگوید شما؟ ایشان در پاسخ میگوید کدام آدمی هست که در این گرمای تابستان کتوشلوار بپوشد بجز یک وزیر. من وزیرم که کتوشلوار پوشیدهام! من میگویم کتوشلواری که خیلیها به تن میکنند جبراً آن را میپوشند. برای اینکه خیلیها مجبورند رسمی به نظر برسند و به همین خاطر هم کتوشلوار میپوشند. من دوست ندارم جبرا لباسی را که دوست ندارم بپوشم.

کتوشلوار رسمی ندارم

هیچ وقت کتوشلوار نمیپوشم. من اصلا کت و شلوار رسمی ندارم. در مراسم عروسی هم همین لباسهایم را میپوشم. البته از کت در پوششم استفاده میکنم، کتهای تکی که با شلوارهایم میپوشم، اما همه آنها غیررسمیاند. اما به نظرخودم چون سلیقهای پشت این انتخابها وجود دارد، مناسب به نظر میرسد به هرحال این سلیقه همینطور به وجود نیامده. من در سینمای ایران هم طراح لباس بودم و هم طراح صحنه، البته سالهای اخیر به خاطر اینکه کمتر فرصتش پیش آمده خیلی سراغش نرفتم، الان هم دوست دارم اگر فرصتش پیش بیاید این کار را ادامه دهم.

برای مزونها طراحی لباس کردم
    علاوه بر طراحی لباس در فیلم و تئاتر برای چند مزون هم طراحی لباس کردم. وقتی از مد و طراحی لباس بیخبر نباشی، دارای سلیقهای میشوی که در انتخاب لباسهای خودت هم حتماً کمک میکند. ضمن اینکه من غیر از بازیگری، عکاسی، مجسمهسازی و کارهای گرافیکی میکنم و همه اینها به من در بیشتر شناختن جنس و رنگ و ترکیب رنگها کمک میکند. خیلی از مواقع من دنبال انتخاب کردن خیلی چیزها نیستم، چون از آنها شناخت دارم، ناخودآگاه میبینمشان.

لباس نشاندهنده شخصیت است
    به نظر من وظیفه یک طراح لباس فیلم یا تئاتر فقط این نیست که لباس زیبا طراحی کند، لباسی که او طراحی میکند در واقع باید بیانکننده شخصیت نقشها باشد. مثلاً در یک فیلم وقتی یک نفر لباسی میپوشد حتماً بر اساس شخصیتی است که در قصه دارد. وقتی کسی را در خیابان میبینی میتوانی از نوع پوشش حدس بزنی که چه شخصیتی دارد، طبقه اجتماعیاش چیست یا چه شغلی دارد. شاید هم به همین خاطر باشد که در برخورد اول از بعضیها خوشمان میآید و برخی هم به دلمان نمینشینند.

در فیلمها به خوشتیپی فکر نمیکنم

به نظر من بازیگرها دو دستهاند؛ یک دسته آنهایی که میخواهند خودشان را نشان بدهند و یک دسته آنهایی که میخواهند شخصیتی که بازی میکنند به تصویر بکشند. آنهایی که میخواهند خودشان را نشان دهند همیشه به فکر این هستند که خودشان را خوب و خوشگل نشان دهند، اما من وقتی بازی میکنم میخواهم شخصیتی را که بازی میکنم به درستی به تصویر بکشم. خیلی از شخصیتها زشتاند و من از این موضوع ناراحت نمیشوم.

20. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید آمن خادمی از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 127 نخست 12345671454104 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع