صفحه 20 از 52 نخست ... 101718192021222330 ... آخرین
نمایش نتایج: از 191 به 200 از 515

موضوع: تاثیر متغیرهای اقتصاد کلان بر بازار سرمایه

عضو فعال
    تشکر شده 1,935 بار در 315 ارسال

پاسخ : تاثیر متغیرهای اقتصاد کلان بر بازار سرمایه

نقل قول نوشته اصلی توسط گنجشک نمایش پست ها
    تفاوت هزینه تولید و محصول نهایی با نرخ بهره متفاوت

برای تولید نیاز به مواد اولیه است و مواد اولیه هم نیاز به وام دارد
    ماده اولیه سریعا تبدیل به محصول خروجی نمیشه و زمان بر هست
    در تمام مدتی که ماده اولیه خریداری شده تا زمانی که از شرکت خارج میشه (تبدیل به پول نقد میشه) جدا از هزینه های عادی هزینه نرخ بهره هم افزوده میشه
    فرضا اگر نرخ بهره 20 درصد باشه و خرید ماده اولیه تا فروش محصول و تبدیل به پول نقد یکسال زمان ببره 20 درصد قیمت نهایی را فقط نرخ بهره هاپولی میکنه
    واینکه ماده اولیه هر شرکت خودش محصول شرکت بالادستی است (محصولی که یکبار همین نرخ بهره سودش را خورده بود ) و چندین بار محصول بعنوان ماده اولیه وارد شرکت بعدی بشه و چندین بار نرخ بهره باعث بالا رفتن محصول کاملا نهایی میشه

نرخ بهره قیمت زمان است در کشورهایی که نرخ بهره پایین دارند هزینه کمتری بابت زمان تولید پرداخت می کنند اما زمان برای تولید در ایران بسیار گران است
    عرض ادب

البته چند بار در این تاپیک خدمت دوستان عرض کردم، امیدوارم تکراری نباشه

ببینید، شما اساسا وقتی میخواید به تولید فکر کنید، چطور باهاش مواجه میشین؟

من میخوام کالا یا خدمتی رو تولید کنم، نگاه می کنم به قیمت های بازار:

کالای من احتمالا چند خرید میشه؟

چه مواد اولیه ای لازمه؟ قیمت اون ها چنده؟

ارزیری داره؟ قیمت ارز چنده؟

چقدر سرمایه ثابت میخواد؟ چقدر سرمایه در گردش میخواد؟ قیمت سرمایه چنده؟

نهایتا بعد از تحلیل بازار، با در نظر گرفتن ریسک های مترتب، feasibility study می کنید، جواب نهایی میشه:

سود داره، تولید کن یا ضرر میده تولید نکن(احیاناً به ضررش نمی ارزه)

خوب، نگاه کنید، قیمت ها برای فرد داده شده است، تو این اتمسفر شخص تصمیم میگیره تولید کنه یا نکنه

دوست دارم تاکید کنم رو این موضوع، ما price taker هستیم، نه price maker، قیمت ها برای ما داده شده یا given هست، من این اتمسفر رو میبینم، تحلیل می کنم، ریسک ها رو می سنجش، نتیجه میشه تولید یا عدم تولید

حالا، فرض کنید، من تصمیم به تولید گرفتم ولی مفروضات تحلیلیم غلط بود، یا ریسک ها درست ارزیابی نکردم، یا در محاسباتی هزینه های در نظر گرفته شده بود و ضرر دادم، حالا حق دارم یا میتونم بگم، چرا نرخ بهره ۲۰% هست؟! کجای دنیا اینه؟ چرا نرخ ارز اینه؟ چرا بانک تسهیلات نمیده؟ چرا گرفتن مجوز انقدر طولانی و پر هزینه است؟

منطقا نه، نمیشه، مگه بخوایم غر بزنیم

حالا، دقت کنید، عرض کردم، قیمت ها رو داده شده گرفتیم، اما، قیمت در بازار کشف میشه، عرضه و تقاضا قیمت رو میسازه

اصطلاحی که بکار می بریم اینه، قیمت ها متغیر درونزا هستن، از تعامل بازیگران اقتصاد قیمت ها کشف میشن، قیمت ها دستوری نیست اگه هم باشن تبعاتی دارن که به تفصیل عوارضشون قابل مطالعه است،…

اما در رابطه با نرخ بهره، ببینید، نرخ بهره هم یه متغیر درونزاست، یه سری افراد مازاد درآمد دارند، پس انداز میکنن، یه سری افراد کسری سرمایه دارن، وام میگیرن

به این فکر کنید، من کارگر نونوایی ام، منتها درآمدم به نون که قابل پس انداز نیست، به ریال حقوق میگیرم، همین طور وام گیرنده

پس در بازار، تعامل و interaction این ها میشه نرخ بهره اسمی، حالا یکی میگه پس بانک مرکزی چیکار است؟ تماشاچیه؟

یکم بحث مفصل میشه ولی بخوام خلاصه بگم، اینه که بانک مرکزی، نمیتونه تاثیر با اهمیتی رو این نرخ بذاره ولی در کوتاه مدت با دستکاری محدود این نرخ، میتونه به اقتصاد سیگنال های درست بده، بانک مرکزی معجزه گر نیست!

برای مثال، تصور کنید، یه تریلی تو یه بزرگراه شلوغ داره با سرعت میره، بعد برای اینکه همه رو متوجه از قصدش کنه، راهنمای راست میزنه، بعد همه ماشین ها سرعت و جهت حرکت شون رو تنظیم می کنید باهاش، طوری که این حرکت تریلی بی هزینه اتفاق بیفته. اما شاید دیده باشین گاهی راهنمای راست میزنه و میره چپ، مثل بانک مرکزی ما

پس خلاصه نرخ بهره هم در واقع به نوعی متغیر درونزاست، نشان دهنده کمیابی منابع در بازار وجوه قابل وام دهی

ارادت

2. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط سهامدارعمده نمایش پست ها
    عرض ادب واحترام

جناب آزاد اگه مغز یک انسان بسیار صبور رو در فرض به یک سامانه گنبدآهنین مشابه بدانیم بازم جایی علی الخصوص در بی مهری ها و بی منطقی ها کم خواهد آورد.

بارها و بارها در مورد ریزش بازار ودلایل آن حرف زدیم وچقدر ناسزا که نشنیدیم . و با ریزش پی درپی یکی یکی از دور خارج شدن وسکوت کردن.الانم که فرمودید با گوشت واستخوان تجربه

کردن هنوز هم افرادی هستن که توهم این رو دارن که داریم جو میدیم تا پایین بخریم. وهر روز با این تفکر واهی یه پنج درصد نسبت به روز های قبل متضررتر.

میگیم بازار ریزش داره میگن پس چرا خودت فلان سهم رو خریدی

عزیزمن عرض من در مورد کلیات بازار بوده واینکه قرار نیس کل سهام یه کله بریزه.اگه خریدی توسط بنده انجام شده صرفا در پولبک یا در جهت نوسان بوده.

خلاصه شخصا اگه حتی از صد نفردو سه نفر به حرف حقیر گوش دادن و ضرر ندادن خدا رو شاکرم.حالا اون نود هفت نفر مابقی که به ما ناسزا گفتن و جو دادن و باعث زیان دیگران "آرزوی

عاقبت به خیری.
    عرض ادب

فکر می کنم، برای خیلی از افراد حسن نیت و مهارت شما در بزنگاه های بازار و هشدارهایی که دلسوزانه میدادین، ثابت شده است.

قطعا افرادی که متعصبانه نگاه میکردند، با زیان در سبد، بیش از بقیه متوجه شدند، عده ای هم که صحبت های شما رو مشفقانه ارزیابی میکردن، با زیان کمتر یا سود در سبد، مواجه شدند.

برای شما و دوستان دیگر مثل جناب طیب، که همواره با ادب و حوصله دیدگاه های خودشون رو مطرح کردند و به استقبال نقد رفتند نه برخورد با فحش و ناسزا، سلامتی و سعادت آرزو میکنم

ارادت

4. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 8,636 بار در 3,073 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط azad.60 نمایش پست ها
    عرض ادب

ببینید، ۲ تا مالیات رو که البته در همه جای دنیا هست، مجلس کلید زده

Capital Gain Tax یا مالیات بر عایدی سرمایه، که شامل هر عایدی از هر نوع سرمایه گذاری میشه، مثل خرید و فروش های روزانه در بورس یا سکه و دلار و زمین

یکیه دیگه Personal Income Tax یا مالیات بر مجموع درآمدِ فرده، یعنی اول از همه باید احصا بشه دارایی های فرد، مثلا ماشین داره، خونه داره، حساب بانکی داره، سهام داره، بعد باید حساب بشه چقدر سود کرده، چقدر زیان، که نهایتا از یه عددی به بعد مشمول مالیات میشه

بحث بنده، اینجا بود، که زیر ساختی برای احصا دارایی های غیر بورسی نداشتیم، نمونه اش بحث مالیات بر خودروها و املاک لوکس، که با وجود قانون سازمان مالیاتی وصولی خاصی نداشت.

حالا نگرانی اینه، که مخصوصا بحث CGT نهایتا فقط شامل بورس شه، که حتما باعث فرار سرمایه میشه

البته بحث هم وجود داره مخصوصا برای کشورهای در حال توسعه که tax کردن سرمایه، مشوق سرمایه گذاری نیست، که وزیر وقت مسکن هم بارها مخالفت کرد…

ارادت
    همانطور که با کد ملی همه حسابهای بانکی فرد وچرخش ان قابل شناسایی است همانطور هم با کد ملی مصرف برق بنزین تعداد خانه زمین وووو همه چیز قابل شناسایی و رد گیری است فقط باید بخواهند اجرا کنند اصلا حکومت قصداجرای مالیات بر عایدی در بازار بورس ندارد البته در مالیات بر مجموع درامدها سود تقسیمی سالیانه شرکتها جز مجموع درامدها حساب میشود همانطور که گرفتن اجاره خانه و مغازه ووو شامل مجموع درامدها میشود با اجرای مالیات بر عایدی تازه بورس شکوفاتر خواهد شد ورشد بالایی در پیش خواهد داشت
    و این نکته را در پایان اضافه کنم طرح مالیات بر عایدی سرمایه در 1400 تکمیل و اماده شده فقط باید در صحن مجلس به رای گذاشته بشود که اینطور که پیدا است امسال میخواهند ان را اجرایی کنند

طرح مالیات بر عایدی سرمایه نهایی شد | تاثیر این طرح بر بورس چیست؟
    ۱۰:۳۵ - ۰۸ دی ۱۴۰۰
    ۲۲
    پ
    در صورت اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه، اعتماد مردم و سرمایه گذاران به بازار سرمایه افزایش یافته و به طور قطع این مصوبه تأثیر بسزایی در توسعه هر چه بیشتر بورس، اقتصاد و بازار‌های مولد خواهد داشت.

به گزارش نبض بورس، با توجه به شرایط بازارهای موازی بورس در دولت قبل تصمیم گرفته شد که مالیات بر عایدی سرمایه از این بازارها اخذ شود اما دولت قبل بعد از بازی دادن مجلس در این زمینه هرگز لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را به مجلس ارسال نکرد تا بهارستان نشینان خود در این زمینه دست به کار شوند.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟
    عایدی بر سرمایه به طور کلی به سودی گفته می‌شود که از فروش مواردی مثل مسکن، طلا و سکه، ارز و یا حتی خودرو به دست آمده است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه به کجا رسید؟
    به تازگی با پیگیری­‌های نهاد‌های مسئول، طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حال اجرایی شدن است.

مهدی طغیانی در شهریور امسال گفت: در اردیبهشت امسال کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس به تصویب رسیده است و احتمالا در نیمه دوم سال این طرح در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود

سید احسان خاندوزی در ۱۸ آبان سال جاری گفت طرحی از سال گذشته در مجلس برای مالیات بر سوداگری یا عایدی سرمایه وجود داشت که بنا داریم در مدت یک ماه آینده با تعامل کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان امور مالیاتی، نظرات وزارت اقتصاد در این زمینه به کمیسیون منتقل شود.

وی گفت: با هماهنگی و حمایت یکپارچه دولت و مجلس جزئیات مالیات بر سوداگری به صحن مجلس بازمی‌گردد و تصویب آن کمک می‌کند تا بخش‌های مولد تقویت شوند و فعالیت‌های سوداگرانه کاهش یابد.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همان روز با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس کار خود را بر روی موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به اتمام رسانده است و پیش بینی می‌کنیم ظرف یک ماه آینده بتوانیم طرح مالیات بر عایدی سرمایه را که پایه مالیاتی جدید در کشور محسوب می‌شود، به صحن علنی برسانیم.

حال پس از گذشت حدود دوماه سرانجام پس از مباحث فراوان کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه مطرح شده است؛ اینچنین که اگر فردی که طلا، ارز، مسکن و سکه خریداری کرده و سپس اقدام به فروش آن کند، بر اساس مدت زمان تملک باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت که طرح مالیات بر سوداگران طلا، سکه، ارز و مسکن (مالیات بر عایدی سرمایه) یکشنبه هفته آینده (۱۲ دی) به هیات رییسه مجلس برای قرار گرفتن در نوبت بررسی صحن علنی ارجاع می‌شود.

اثر طرح مالیات بر عایدی سرمایه بر بورس چیست؟
    با توجه به اینکه امکان انجام فعالیت‌های غیر مولد در بازار‌هایی همچون ملک، خودرو، طلا و ارز آن هم بدون پرداخت مالیات و به همراه کسب سود چندبرابری نسبت به فعالیت‌های تولید وجود دارد، طبیعی است که نقدینگی به سمت تولید نرفته و به دنبال آن رونق تولید هم شکل نگیرد.

یکی از اهداف تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هدایت سرمایه‌ها به بازار‌های مولد ازجمله بازار سرمایه است که کلیات آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. سرمایه‌گذاری در بازار‌هایی نظیر طلا و مسکن، قدرت نقدینگی افراد را در جهت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه محدود می‌کند، این مصوبه کمک می‌کند افراد منابعشان را به سمت بورس سوق دهند بدین ترتیب هم به اقتصاد کشور کمک شده و هم بورس با محدودیت منابع و نقدینگی مواجه نمی‌شود، بنابراین سرمایه‌گذاری در بازار‌های غیرمولد به شکل‌های مختلف پرهزینه می‌شود و افراد منابع خود را در بازار‌های مولد همچون بورس بکار می‌گیرنذ.

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید جواد277 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط جواد277 نمایش پست ها
    همانطور که با کد ملی همه حسابهای بانکی فرد وچرخش ان قابل شناسایی است همانطور هم با کد ملی مصرف برق بنزین تعداد خانه زمین وووو همه چیز قابل شناسایی و رد گیری است فقط باید بخواهند اجرا کنند اصلا حکومت قصداجرای مالیات بر عایدی در بازار بورس ندارد البته در مالیات بر مجموع درامدها سود تقسیمی سالیانه شرکتها جز مجموع درامدها حساب میشود همانطور که گرفتن اجاره خانه و مغازه ووو شامل مجموع درامدها میشود با اجرای مالیات بر عایدی تازه بورس شکوفاتر خواهد شد ورشد بالایی در پیش خواهد داشت
    و این نکته را در پایان اضافه کنم طرح مالیات بر عایدی سرمایه در 1400 تکمیل و اماده شده فقط باید در صحن مجلس به رای گذاشته بشود که اینطور که پیدا است امسال میخواهند ان را اجرایی کنند

۱۰:۳۵ - ۰۸ دی ۱۴۰۰
    ۲۲
    پ
    در صورت اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه، اعتماد مردم و سرمایه گذاران به بازار سرمایه افزایش یافته و به طور قطع این مصوبه تأثیر بسزایی در توسعه هر چه بیشتر بورس، اقتصاد و بازار‌های مولد خواهد داشت.

به گزارش نبض بورس، با توجه به شرایط بازارهای موازی بورس در دولت قبل تصمیم گرفته شد که مالیات بر عایدی سرمایه از این بازارها اخذ شود اما دولت قبل بعد از بازی دادن مجلس در این زمینه هرگز لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را به مجلس ارسال نکرد تا بهارستان نشینان خود در این زمینه دست به کار شوند.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟
    عایدی بر سرمایه به طور کلی به سودی گفته می‌شود که از فروش مواردی مثل مسکن، طلا و سکه، ارز و یا حتی خودرو به دست آمده است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه به کجا رسید؟
    به تازگی با پیگیری­‌های نهاد‌های مسئول، طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حال اجرایی شدن است.

مهدی طغیانی در شهریور امسال گفت: در اردیبهشت امسال کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس به تصویب رسیده است و احتمالا در نیمه دوم سال این طرح در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود

سید احسان خاندوزی در ۱۸ آبان سال جاری گفت طرحی از سال گذشته در مجلس برای مالیات بر سوداگری یا عایدی سرمایه وجود داشت که بنا داریم در مدت یک ماه آینده با تعامل کمیسیون اقتصادی مجلس و سازمان امور مالیاتی، نظرات وزارت اقتصاد در این زمینه به کمیسیون منتقل شود.

وی گفت: با هماهنگی و حمایت یکپارچه دولت و مجلس جزئیات مالیات بر سوداگری به صحن مجلس بازمی‌گردد و تصویب آن کمک می‌کند تا بخش‌های مولد تقویت شوند و فعالیت‌های سوداگرانه کاهش یابد.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همان روز با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی مجلس کار خود را بر روی موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به اتمام رسانده است و پیش بینی می‌کنیم ظرف یک ماه آینده بتوانیم طرح مالیات بر عایدی سرمایه را که پایه مالیاتی جدید در کشور محسوب می‌شود، به صحن علنی برسانیم.

حال پس از گذشت حدود دوماه سرانجام پس از مباحث فراوان کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه مطرح شده است؛ اینچنین که اگر فردی که طلا، ارز، مسکن و سکه خریداری کرده و سپس اقدام به فروش آن کند، بر اساس مدت زمان تملک باید از محل سود این معامله، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کند.

مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت که طرح مالیات بر سوداگران طلا، سکه، ارز و مسکن (مالیات بر عایدی سرمایه) یکشنبه هفته آینده (۱۲ دی) به هیات رییسه مجلس برای قرار گرفتن در نوبت بررسی صحن علنی ارجاع می‌شود.

اثر طرح مالیات بر عایدی سرمایه بر بورس چیست؟
    با توجه به اینکه امکان انجام فعالیت‌های غیر مولد در بازار‌هایی همچون ملک، خودرو، طلا و ارز آن هم بدون پرداخت مالیات و به همراه کسب سود چندبرابری نسبت به فعالیت‌های تولید وجود دارد، طبیعی است که نقدینگی به سمت تولید نرفته و به دنبال آن رونق تولید هم شکل نگیرد.

یکی از اهداف تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هدایت سرمایه‌ها به بازار‌های مولد ازجمله بازار سرمایه است که کلیات آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. سرمایه‌گذاری در بازار‌هایی نظیر طلا و مسکن، قدرت نقدینگی افراد را در جهت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه محدود می‌کند، این مصوبه کمک می‌کند افراد منابعشان را به سمت بورس سوق دهند بدین ترتیب هم به اقتصاد کشور کمک شده و هم بورس با محدودیت منابع و نقدینگی مواجه نمی‌شود، بنابراین سرمایه‌گذاری در بازار‌های غیرمولد به شکل‌های مختلف پرهزینه می‌شود و افراد منابع خود را در بازار‌های مولد همچون بورس بکار می‌گیرنذ.
    عرض ادب

من آرزو میکنم، که این اتفاق بیفته و رونق به بازار سرمایه برگرده، این موضع بنده

ولی تحلیلم کمی متفاوت است.

ببینید، الان مثلا دلار داره گرون میشه به خاطر نبود این مالیاته؟ یعنی دوستان تصور می‌کنند، با این مالیات دلار گرون نمیشه، بلکه ارزون میشه؟ یا سکه یا مسکن؟

بی ارزش شدن پول، باعث میشه قیمت های اسمی زیاد شن، یعنی خود حاکمیت مسئوله این نا بسامانیه! بعد میخواد با مالیات مانع شه؟

میگن two wrongs don’t make a right

این نگاه، از این انگاره غلط پدید میاد، که عامل گرانی، سفته بازیه! عامل گرانی سلطان سکه است! نبود تعزیرات و بگیر ببنده!

نه این نگاه سیستمی نیست و غلطه، قیمت های اسمی خود به خود که زیاد نمیشن، دولت یا بانک مرکزی مسئول اصلیه خلق نقدینگیه، بعد هم بانک ها

حالا این قانون، تاثیری روی رفتار دولت میذاره یا بانک مرکزی یا بانک ها؟

من به شما بدون تردید میگم، اگه برجام اتفاق افتاده بود یا این سطح از نا اطمینانی نبود، بازار سرمایه هم، تا حد زیادی از بازار دلار و سکه تبعیت میکرد ولی بی اعتمادی سال های اخیر در کنار افزایش ریسک های سیستماتیک مانع شد.

البته بنده، کمی از مواضع آقای خاندوزی و معاون ایشان آقای سبحانیان خبر دارم، تا جایی که میدانم، اراده آن ها، اعمال این مالیات در همه کلاس های دارایی است، شامل بورس

ارادت
    ویرایش توسط azad.60 : 2022/10/01 در ساعت 23:49

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

عرض ادب

من آرزو میکنم، که این اتفاق بیفته و رونق به بازار سرمایه برگرده، این موضع بنده

ولی تحلیلم کمی متفاوت است.

ببینید، الان مثلا دلار داره گرون میشه به خاطر نبود این مالیاته؟ یعنی دوستان تصور می‌کنند، با این مالیات دلار گرون نمیشه، بلکه ارزون میشه؟ یا سکه یا مسکن؟

بی ارزش شدن پول، باعث میشه قیمت های اسمی زیاد شن، یعنی خود حاکمیت مسئوله این نا بسامانیه! بعد میخواد با مالیات مانع شه؟

میگن two wrongs don’t make a right

این نگاه، از این انگاره غلط پدید میاد، که عامل گرانی، سفته بازیه! عامل گرانی سلطان سکه است! نبود تعزیرات و بگیر ببنده!

نه این نگاه سیستمی نیست و غلطه، قیمت های اسمی خود به خود که زیاد نمیشن، دولت یا بانک مرکزی مسئول اصلیه خلق نقدینگیه، بعد هم بانک ها

حالا این قانون، تاثیری روی رفتار دولت میذاره یا بانک مرکزی یا بانک ها؟

من به شما بدون تردید میگم، اگه برجام اتفاق افتاده بود یا این سطح از نا اطمینانی نبود، بازار سرمایه هم، تا حد زیادی از بازار دلار و سکه تبعیت میکرد ولی بی اعتمادی سال های اخیر در کنار افزایش ریسک های سیستماتیک مانع شد.

البته بنده، کمی از مواضع آقای خاندوزی و معاون ایشان آقای سبحانیان خبر دارم، تا جایی که میدانم، اراده آن ها، اعمال این مالیات در همه کلاس های دارایی است، شامل بورس

ارادت
    مشکل ایران نقدینگی نیست مشکل ایران هدایت این نقدینگی بسوی تولید است اما این نقدینگی به فشارهای مختلفی که از جواز تولیدگرفتن هزینه ربا بانکی مالیات وووووو به تولید وارد شده است ولی از انور بازارهای موازی معاف از هر گونه مالیات و هزینه هستند و کار بجایی رسیده که شرکتها به علت کمبود نقدینگی دارند دانه دانه ورشکست میشوند ولی از انوقت نقدینگی باعث رشد حباب گونه بازار زمین طلا دلار ووو شده است و در پایان اگر برجام امضا هم میشد واگر همه تحریمهای این43 سال هم برداشته میشد و سفارت امریکا در تهران هم باز میشد با این سیستم پوسیده اقتصادی که برای 200 سال پیش است چند سال دیرتر ویا زودتر کل اقتصاد ایران مثل الان ازهم میپاشید

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید جواد277 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

برای یکی از دوستان مثال میزدم، شاید خالی از لطف نباشه اینجا هم مطرح شه

خوب ما اساسا با ساده سازی دنیای پیچیده پیرامونمون رو میفهمیم، این مدل های ساده شده بدل دنیای حقیقی بیرون اند تا به ما کمک کنند مکانیزم ها رو بفهمیم

ببینید، اینطور تصور کنید، که ما ۱۰ تا سیب داریم و ۱۰ اسکناس یک ریالی، در این اقتصاد به ازا هر سیب یک ریال وجود دارد.

حالا تصور کنید، در همان اقتصاد، امسال، همان ۱۰ سیب تولید شده ولی ۲۰ اسکناس یک ریالی وجود دارد، که در واقع به ازا تولید یک سیب، ۲ ریال وجود دارد

سیب همان سیب است ولی قیمت اسمی افزایش پیدا کرده، چرا؟ چون بانک مرکزی اجبارا یا سهوا ریال بیشتری چاپ کرده

نقدینگی اساسا هدایت پذیر نیست، این رو تو همین تاپیک بارها توضیح دادم. فرض کنید، دستگاهی وجود داره شامل یه سری چرخ دنده، این ها اصطکاک هایی دارند، یه زمان شما خیلی efficient روغن میزنی و دستگاه مثل ساعت کار میکنه، یه زمان نمی دونی کجا باید روغن بزنی همه جا میزنی، یا efficient نمیزنی، ممکنه دستگاه بازم خوب کار کنه ولی شما روغن بیشتری در این حالت صرف کردی.

تولید و فعالیت های اقتصادی اقتضائاتی داره، سیستم بانکی در پاسخ به اون نقدینگی خلق میکنه، این طور نیست که فرمان پذیر یا هدایت پذیر باشه، اگه سود در این باشه در کشوری که طرف زمین بخره، نگه داره، منابع میره اونجا، اگه صرف کنه که تولید کنه، میره تولید

منتها خود افراد بر اساس شرایطی که میبینن تصمیم میگیرن چیکار کنن، کسی قیم اون ها نیست! اون شرایط چیه؟

قیمت هایی که از بازار در میاد + سیاست ها و قواعدی که حاکم بر فعالیت های اقتصادیه

اگه در کشوری تورم ۵۰% باشه، وام بانکی ۲۰%، من چرا باید تولید کنم؟ فکر کنید بهش

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

مورگان شوستر: بدون گرفتن مالیات هیچ مساله‌ای در ایران حل نمی‌شود

دهم اکتبر ۱۹۱۱ ‌مورگان شوستر‌ آمریکایی که خزانه‌دار کل ایران بود در پی اعلام این حقیقت که تا مساله «مالیات‌گیری دقیق و سر موعد مقرر» در ایران حل نشود و در این مورد سختگیری و دقت لازم به عمل نیاید هیچ‌یک از مشکلات این کشور برطرف نخواهد شد دستور داد که اموال شعاع‌السلطنه تا تسویه بدهی مالیاتی‌اش توقیف شود. در پی این اقدام، دولت روسیه که طبق پیمان تقسیم ایران (قرارداد آگوست ۱۹۰۷ سن‌پترزبورگ)، در وطن ما قزاق مستقر ساخته بود برای جلوگیری از اجرای تصمیم شوستر، به بهانه متوسل شد و در اطراف املاک شعاع‌السلطنه نیروی نظامی مستقر ساخت!‌ در آن زمان دولت آمریکا بی‌طرف بود و در مسائل بین‌المللی دخالت نداشت‌ لذا‌ استخدام مستشار مالیه از آن کشور برای ایران، از نظر انگلستان و روسیه بلامانع بود.
    شوستر بعدا در بازگشت به آمریکا کتابی در زمینه خاطرات خود در طول اقامت در ایران نوشت و ضمن آن مسائل وقت ایران را برشمرد که در صدر آنها، فرار ایرانیان از پرداخت مالیات به دولت و به این لحاظ تضعیف دولت بود که باید از تمامیت ارضی کشور، حاکمیت خود، دارایی و جان و امنیت و حیثیت اتباع حفاظت کند. شوستر نوشته است که فرار ایرانیان از پرداخت مالیات، برای آنان به صورت یک عادت درآمده است و مجبور ساختن‌شان به ترک این عادت آسان نخواهد بود.
    پس از شوستر، سایر مستشاران خارجی امور مالی ایران هم همین نظر را ابراز کرده بودند. میلسپو مستشار دیگر‌ سه دهه بعد از شوستر گفته بود که ایرانیان به دادن مالیات عادت نکرده‌اند، حال آنکه ثروت خود را باید مرهون وجود دولت، امنیت و فرصت‌های برقرار شده توسط دولت بدانند و سهم خود را بپردازند.

14. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید جواد277 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

چرا نقدینگی مرتبا افزایش می باید؟

در دولت های مختلفی که سرکار آمدند با گرایش های سیاسی متفاوت، همواره مشاهده میشه که حجم نقدینگی زیاد میشه. بعد در کشاکش انتخابات ریاست جمهوری، همه در رابطه با لزوم کنترل یا هدایت نقدینگی میگن ولی وقتی سرکار میان باز روز از نو، روزی از نو

وقتی یه آدم هوشمند به این پدیده نگاه میکنه، پی به نیروهای عظیم و ناپیدایی میبره که در پس این ماجرا قرار دارند و این macro trend رو میسازن.

عاصم اوغلو، میگه هر عدم تعادل اقتصاد کلان، یک تعادل اقتصاد سیاسیه، یعنی چی؟
    خیلی از چیزهایی که تو جامعه مشاهده میشه به عنوان عدم تعادل، مثل وضعیت حمل و نقل عمومی بالفرض، یک تعادل در سطح بالاتر در میان ذینفعان اونه

از game theory می دونیم، که لزوما همه تعادل ها خوب نیستن، مثل تعادل در بازی معمای زندانی، به عبارتی حتی ممکنه بازی ذینفعان به یه تعادل باخت-باخت منجر شه و تعادل باشه!

خیلی حاشیه نرم و برسیم به بحث رشد همیشگی نقدینگی در اقتصاد ایران.

چرا نقدینگی مداوما زیاد میشه؟ چون پایه پولی زیاد میشه

چرا پایه پولی زیاد میشه؟ چون پول نفت میاد تو بودجه

چرا پول نفت میاد تو بودجه؟ چون منبع درآمد ظاهرا رایگانه!

نفت، سرمایه بین نسلیه و چون ذینفع دیگه یعنی نسل بعد هنوز به دنیا نیومده، نمی تونه متعرض دولت بشه، نسل حاضر هم که به هر حال منتفعه

در این حالت، رشد نقدینگی دیگه ارتباطی با رشد اقتصادی نداره و صرفا وابسته به میزان فروش یا عدم فروش نفته. خروجی این سیستم، نرخ بهره سرکوب شده است، که منجر به گسترش فعالیت های سفته بازانه میشه.

اما وجود نفت در بودجه، اثر مخرب دیگه ای هم داره، اون هم شکل گیری انتظارات تورمیه. این عامل، مستقلا، باعث جهش متغیرهای اسمی مثل دلار میشه. لذا حتی قبل از تغییر با اهمیتی در پایه پولی و فروش نفت، فشار وارد میاره به سیستم بانکی و نهایتا اضافه برداشت.

ببینید مراد من از “منبع درآمد ظاهرا رایگان” این بود که مثلا دولت وقتی مالیات میگیره، تا حدی خودش رو پاسخگو میبینه در مقابل خدمتی که میده

ولی نفت این مدلی نیست، نفت ذینفعش نسل آینده است که نیست!

هرچی وابستگی بودجه به مالیات بیشتر بشه، انضباط دولت بیشتر میشه، چرا که خودش رو مقابل جامعه باید پاسخگو ببینه، اونوقت سخت میتونه هر خرجی بکنه!

ما کشور ثروتمندی هستیم به لحاظ منابع طبیعی مثل ونزوئلا بالعکس ژاپن، ولی چون قادر به ایجاد ارزش افزوده نیستیم چیکار می کنیم؟

نفت میدیم به ژاپن، بدون کوچکترین ارزش افزوده، تلوزیون یا خودرو میخریم ازش، که کلی ارزش افزوده داره

نهایتا، میبینیم ثروت خدا دادیمون برامون اونقدر رفاه نیاورده که اصطلاحا میگن نفرین منابع resource curse

قطعا یکی از دلایل مهم تو شکل گیری این وضع، نحوه حکمرانی بوده، چرا چون قاعده بازی رو حاکمیت تعیین میکنه

بازیگران تحت قاعده بازی واکنش نشون میدن، اینجوریه که نرخ بیکاری امریکا ۳% ولی اروپا ۸%

باید بدونیم که اداره کشور مستلزم بکار گیریه علمه، بدون علم با نفت میشه آنچه که ۴۰ ساله میبینیم

منابع زیر زمینی رو میاریم رو زمین و بعد میفروشیم

یه ضرب و جمع ساده است دیگه، تولید نفت و گاز، تولید سنگ آهن

ببینید سهم اینا در GDP چقدره؟ آیا عملا ارزش افزوده ای ایجاد می کنیم؟ اگه جوابش نه، فکر کنید بهش

اینکه من بعضا با کنایه صحبت میکنم و برخی بهشون برمیخوره، تعمدی دارم

دوست دارم افراد رو ترغیب کنم به مطالعه، به اینکه حرف هام رو به چالش بکشن، منتها علمی نه….

ارادت

16. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

ظاهرا مجلس داره وارد بحث مالیات بر عایدی میشه، دوستان بورسی هم خیلی مشتاق که این قانون شامل حال ما نمیشه

سواد کم اقتصادی اینجاست که مساله ساز میشه دیگه، چند روز قبل از نا آرامی ها در کلاب هاوس، دوستان مشتاق بورسی صحبت از این موضوع می کردند و اینکه تورم مهار میشه و پول از بازارهای دیگه میاد بورس! متاسفانه فهم اقتصادی پایین چنین تبعاتی میاره که نهایتا همه متضرر خواهیم شد.

تورم، در ایران و همه جا پدیده پولیه! شما با مالیات بر عایدی جلوی رشد پول رو میگیرین؟!

میفرمایند، درآمد زایی میشه برای دولت؟ اخه نادان، کدوم کشوری در دنیا میاد در بودجه، آرزو میکنه که سال دیگه ایشالا مردم خلاف کنند، ایشالا سفته بازی زیاد شه، ایشالا بازارها ملتهب شه، که من دولت مالیات بگیرم؟!

مالیات مرسومی که بهش درآمد پایدار گفته میشه عمدتا یا از تولیده یا از مصرف نه از جریمه و خلاف!

از این ها بگذریم، تصور کنید زمینی خریدین ۱۰۰ تومن امسال شده ۲۰۰ تومن، بعد دولت میخواد ۲۵% مالیات بگیره، اونوقت این باعث میشه طرف زمین نخره؟!

وانگهی، بازارهای رقیب بورس، همگی غیر شفاف هستن و اساسا زیرساختی برای گرفتن مالیات ندارن، نهایتا میمونه بورس!

کاش به جای این همه غوغا و سر صدا، ۲ تا کتاب میخوندیم، اما دریغ…..
    در رابطه با پایداری درآمد مالیاتی تو این پست نوشتم، البته خطابم به آن دوست خطیب در کلاب هاوس بود، یه وقت دوستان به خود نگیرند!

ارادت

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

آیا نرخ دلار امکان جهش دارد؟

همونطور که قبلا عرض کردم، تورم ۲ تا مکانیزم اثر داره،

۱- افزایش نقدینگی

۲- انتظارات تورمی

وقتی نقدینگی خیلی بیش از کالا و خدمات تولید چاپ میشه، اضافه تقاضایی ایجاد میکنه که نهایتا به افزایش سطح عمومی قیمت ها منجر میشه. در این حالت اگه منابع نفتی دولت زیاد باشه، با تزریق ارز مانع از تعدیل و افزایش نرخ ارز میشه، نهایتا نقطه ای میرسه، که دولت دیگه قادر به نگه داشتن نرخ ارز نیست و دلار جهش میکنه. در سال ۹۳ تا ۹۷ این مکانیزم فعال بود.

نکته دیگه هم اینه، که خلق نقدینگی بلافاصله منجر به تورم نمیشه، بلکه در طی زمان و معمولا در بلند مدت انتظار داریم، میزان نقدینگی خودش رو با میزان کالا و خدمات تنظیم کنه.

شاید این مثال هم کمک کنه به فهم و مداقه در رابطه با این نکته. فرض کنید بورس که ارزش بازارش ۵۰۰۰ همته، فردا همه سهم ها، ۵%+ بخورند، نهایتا ارزش بازار به اندازه ۲۵۰ همت زیاد میشه، آیا کالا و خدمتی ایجاد شده در عرض یک روز؟ آیا خلق ارزشی ایجاد شده؟ آیا این قدرت خرید، میتونه بلافاصله تبدیل به تلاطم تو بازارهای دیگه بشه؟ مسلما نه

ولی وقتی روزها و هفته ها بلکه ماه ها، این اتفاق میوفته، یه عدم تعادل ایجاد میکنه، بین بورس و بازارهای دیگه، حالا یا بورس باید بریزه یا بازارهای دیگه باید خودشون رو برسونن

دقیقا، بازار پول هم همینه

امامکانیزم اثر دیگه، بحث انتظاراته، یعنی، شما هیچ گونه خلق نقدینگی زیادی مشاهده نمیکنی، اما به واسطه تحریم، جنگ یا نا امنی، فعالان اقتصادی حس میکنند، که یه عدم تعادل در درآمدهای دولت در حال شکل گیریه، لذا بازیگران هوشمند اقتصاد صبر نمی کنند تا دولت به کسری بخوره، بلافاصله شروع به خرید دلار میکنند. این عدم تعادل منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ها میشه و تورم رو رقم میزنه. الان در همچین شرایطی هستیم، یعنی مکانیزم افزایش قیمت دلار، انتظاراته و نه فنر جمع شده یا انباشت نقدینگی خلق شده!

در این حالت، سیاستگذار پولی میتونه، با افزایش نرخ بهره، مانع از شکل گیری این vicious loop بشه یا از تشدید انتظارات بکاهه. البته که این سلاح، سلاح کاملی نیست، وقتی شما به استقبال تحریم های بین المللی میری، نا امنی داخلی داری و هیچ تدبیر و چشم اندازی برای حل مسالمت آمیز اون ها نداری، سخت میشه انتظار معجزه از این ابزار داشت.
    ویرایش توسط azad.60 : 2022/10/02 در ساعت 21:05

20. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید azad.60 از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 20 از 52 نخست ... 101718192021222330 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع