صفحه 308 از 415 نخست ... 208258298305306307308309310311318358408 ... آخرین
نمایش نتایج: از 3,071 به 3,080 از 4148

موضوع: نبض بازار...

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

پاسخ : نبض بازار...

وگستر و بنیرو منفی زیاد و خوبی دارند داد و ستد می‌شوند.

ویرایش: وگستر تقریبا صف فروش شد!
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

2. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار(57) Ali آواتار ها
    تشکر شده 12,001 بار در 1,903 ارسال

4. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید Ali از ایشان تشکر کرده اند:

در تارنمای tsetmc.com نمادها را بر اساس «ارزش داد و ستدها» مرتب کنید.
    چرا؟ برای اینکه معمولا دو سه تا نماد حجیم (آنها که بالاتر قرار گرفته‌اند) تعیین کننده‌ی وضعیت گروه هستند. جریان نقدینگی در اصل و در ابتدا در آنها وجود دارد و سپس به بقیه منتقل می‌شود. نبض بازی دست آنهاست.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

6. 10 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

اکنون
    ــــــــــ
    انبوه سازی و بیمه و حمل و نقل و بانکی‌ها وضعشان بسیار خوب است.
    خودرو و پلاستیک وضعش بسیار خراب است.
    باقی بازار متعادل است.
    «محمد حسین» هستم.

8. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(4) zorba آواتار ها
    تشکر شده 24,864 بار در 3,838 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    در تارنمای tsetmc.com نمادها را بر اساس «ارزش داد و ستدها» مرتب کنید.
    چرا؟ برای اینکه معمولا دو سه تا نماد حجیم (آنها که بالاتر قرار گرفته‌اند) تعیین کننده‌ی وضعیت گروه هستند. جریان نقدینگی در اصل و در ابتدا در آنها وجود دارد و سپس به بقیه منتقل می‌شود. نبض بازی دست آنهاست.
    محمدحسین جان سلام
    اخوی...یک جایی یک زمانی تنظیمات فیلتر رو بر اساس تجربیاتت فکر کنم شرح داده بودی؟ اگر یادت هست....لینکش رو این زیر بگذار....
    ممنونم
    زی تیر نگه کرد پر خویش بر او دید***گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست

10. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید zorba از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط zorba نمایش پست ها
    محمدحسین جان سلام
    اخوی...یک جایی یک زمانی تنظیمات فیلتر رو بر اساس تجربیاتت فکر کنم شرح داده بودی؟ اگر یادت هست....لینکش رو این زیر بگذار....
    ممنونم

سلام و عرض ادب خدمت جناب zorba ی بسیار بسیار گرامی.
    کدام تنظیمات؟ من چندین جای مختلف توضیحات مختلف داده‌ام و دوباره هم لازم باشد عرض می‌کنم ولی یادم نمی‌آید کدام را می‌فرمایید.

ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــ
    پی‌نوشت:
    ویدیوهای آپارات: https://www.aparat.com/search/tsetmc...84%D8%AA%D8%B1
    یک تصویر که پیدا کردم: https://vgy.me/HTVw0S.png
    ویرایش توسط mhjboursy : 2018/11/20 در ساعت 11:59
    «محمد حسین» هستم.

12. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(4) zorba آواتار ها
    تشکر شده 24,864 بار در 3,838 ارسال

درود مجدد
    بخاطر ندارم که کجا و کدام تنظیمات....صرفا چون حضرتعالی وقت صرف می کنید و فیلتر مخصوصی برای دیدبان دارید پرسیدم که یک فیلتر شسته رفته روی دیدبان داشته باشم...
    توضیح و تشریح مجدد زحمت میشه و راضی به زحمت مجدد شما نیستم
    اگر تاپیک اون تنظیمات قبلی رو بفرمایید بنده خودم میرم پیدا میکنم....اگرچه شرح دادین که در چندجا--احتمالا تاپیک مختلف--توضیح دادید .....
    .....
    سپاس و اردات
    ...........
    پ.ن:
    ویرایش پستتون رو الان دیدم...
    باز هم ممنون
    ویرایش توسط zorba : 2018/11/20 در ساعت 12:18
    زی تیر نگه کرد پر خویش بر او دید***گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست

14. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید zorba از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(19) Mehdi1400 آواتار ها
    تشکر شده 20,126 بار در 2,850 ارسال

سلام

این روزها نسبت فروشنده به خریدار یکی از چند عامل مهم برای تشخیص است. دقت کنید یکی از چند عامل
    فیلتر زیر میتونه نسبت های خرید بالای 3 را مثلا مشخص کنه و برای شما نمایش بده

((ct).Sell_CountI + (ct).Sell_CountN) / ((ct).Buy_CountN + (ct).Buy_CountI) >= 3 //

حالا اگر عدد 3 را تغییر بدهید خروجی شما متفاوت خواهد شد

برای این موضوع یک روش دیگر هم است و استفاده از فرمول زیر است

(cfield0) = ((ct).Sell_CountN + (ct).Sell_CountI) / ((ct).Buy_CountN + (ct).Buy_CountI);

با این دستور میتوانید نسبت فوشنده به خریدار را در ستون C0 قرار بدهید و همواره بعنوان یک آیتم رویت کنید

بنده اول فیلتر دوم را اجرا میکنم و بعد فیلتر اول را
    و بعد از مرتب کردن نزولی C0 میتونم نسبت ها را بررسی کنم

16. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید Mehdi1400 از ایشان تشکر کرده اند:

جو بازار
    ـــــــــــــ
    خریداران قوی
    ـــــــــــــــــــــــ
    ورود پول بسیار بسیار قوی و عجیب به بازار
    ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــ
    ـــــــ
    اما نکته ای که می‌خواستم خدمتتان در باره‌اش صحبت کنم...
    ابتدا خریداران قوی روز کاری گذشته را با هم نگاه کنیم:
    https://vgy.me/Wtwcug.jpg

کگل و کروی و کنور و ومعادن هم آن زیر هستند و در تصویر جا نشدند.

می‌بینیم که در تمامی نمادهای بازار قدرت فوق‌العاده عالی‌ای وارد شده. این جور موارد اگر نگویم نظیر ندارند باید بگویم سالی یک بار از این جور موارد اتفاق می‌افتد.
    ارقامی که وارد شده کم رقمی نیستند... چندین میلیارد چندین میلیارد وارد نمادها شده است!

پس احتمالا یک رشد دست جمعی را در بورس شاهد خواهیم بود.

این وسط یک عده دیر می‌فهمند و دیر اقدام می‌کنند و یک عده با انتخاب‌های اشتباه نمی‌توانند از این فرصت عالی استفاده کنند و یک عده دقیقا در بدترین نقطه که رشدها تمام شده وارد می‌شوند و به جای اینکه نوسان بگیرند نوسان می‌دهند و ...

حواسمان باشد از این دسته نباشیم.

اما نکته‌ی دیگر... بگذارید به خاطر اهمیت موضوع در نوشته‌ی بعدی خدمتتان عرض کنم.
    ادامه‌ی بررسی رشد عجیب دیروز بازار
    ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ

اما دیروز که من این را دیدم یک مقدار وقت گذاشتم و رفتم اکثر این نمادها را یک نگاه انداختم...
    با کمال تعجب دیدم که بسیاری از این نمادها رشدهای بسیار زیادی در گذشته کرده‌اند و با روحیه‌ی من برای خرید جور در نمی‌آیند...
    از آن سمت بیشتر نگاه کردم دیدم اصلا خیلی از اینها موج پنجی هستند و هر آن احتمال دارد که بریزند! البته همان‌گونه که بارها در باره‌ی موج پنجم توضیح داده‌ایم می‌دانید که صرف وجود موج پنجم (برای ما) به معنای ریزش آنی سهام نیست. موج پنجم برای ما به این معنا است که رشدهای اصلی تمام شده و یا حتی بازیگران اصلی هم از نماد خارج شده اند و تنها بازار دارد اشتباهی رشد اضافه می‌کند که این رشد امکان دارد تنها ۵ درصد باشد و بلافاصله بریزد... و یا امکان دارد که اصلا بالای صد در صد هم باشد... امکان دارد موج پنجی ببینیم که از موج یکم و سوم هم بزرگتر باشد... ولی ما هیچ‌گاه دوست نداریم در موج پنجم خرید کنیم. چون نسبت پاداش به زیانش یا بهتر است بگویم نسبت احتمال رشد به احتمال افتش بسیار بد و ضعیف است. از قمار هم بدتر است. ۵۰-۵۰ هم نیست! بلکه احتمال افت بیشتر است! بازی‌ای وجود دارد که اسمش «احمق نهایی» است. (مانند آن بازی که هر کسی توپ دستش بماند سوخته... یا مانند صندلی بازی که اگر آهنگ تمام شود و تو آن وسط مانده باشی باخته‌ای!)
    آری... بیشتر این نمادها رشدهای بسیار زیادی در گذشته داشته اند و احتمال ریزش و افتشان بسیار بالا است و احتمال اینکه آدم در اینها زیان کند هست.
    البته نمادهایی مانند فولاد هستند که انصافا کسی در آن‌ها گیر نمی‌کند... بالاخره صف فروشش جمع می‌شود و هر آن اراده کنی می‌توانی با ۵ درصد زیان بفروشی برود... ولی در کل همین هم بد و خطرناک است.

باقی بررسی بماند برای بعد.

ادامه‌ی بررسی رشد عجیب دیروز بازار
    ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ

خوب... داشتیم می‌گفتیم...
    ابتدا اینکه بیایید با هم سناریوها را بررسی کنیم. دو سه حالت دارد:
    یا اینکه از فردا انگار نه انگار. دوباره همان آش و همان کاسه. نه خانی آمده و نه خانی رفته.
    یا اینکه یک رشد چندین روزه را شاهد هستیم.
    یا اینکه یک رشد بلند مدت درست و حسابی از آنهایی که هر یک سال یا چند سال می‌آیند (ان فی ایام دهرکم نفحات!) خواهیم داشت.

اولی احتمالش کم است. معمولا یک گروه که این گونه می‌شود دست کم دست کم ۱۵ درصد (سه چهار روز) درست و حسابی آن گروه بالا می‌رود بعد بادش می‌خوابد. در سطح تمام بازار هم بعید است چنین چیزهایی... فقط یک حالت را می‌توانم متصور شوم و آن هم اینکه یک خبر خاصی در بازار آمده باشد و همه مشتاقانه خریده باشند و بعد خبر تکذیب شود. یا اینکه یک فعالیت همگانی یا بهتر است بگویم یک سفته‌بازی از سمت بسیاری از کله‌گنده‌ها و کارگزاری‌ها باشد و بعد ببینند دولت دارد حالشان را می‌گیرد و عرضه بسیار بسیار زیاد بوده و پا پس بکشند. که اینها همان‌گونه که گفتم احتمالش خیلی کم است و بسیار بعید است.
    و البته بنده این چند روزه یا بهتر است بگویم چندین روز است که اخبار را دنبال نمی‌کنم و نمی‌دانم چه شده که این‌جور شده. شاید خبری آمده باشد... (یک نگاه بکنم ببینم خبری بوده یا نه؟)
    اما گزینه‌ی دوم یعنی رشد چندین روزه چگونه است و چقدر محتمل؟ یعنی اینکه پنج شش روز بیایند با این پول‌هایشان در بورس یک دوری بزنند و برگردند. نخست اینکه این گزینه هم احتمالش کم است (در برابر یک رشد بزرگ دست کم یکی دو ماهه). دیگر اینکه این هم در همان حالاتی ممکن است که گزینه‌ی پیشین ممکن بود. یعنی اینکه این خریداران قوی به فروشنده‌های فوق‌العاده قوی برخورد کنند و زورشان نرسد و یکی دو روز منفی هم ببینیم و بترسند و فرار کنند. یا اینکه خبری که در گذشته آمده بود و باعث شده بود اینها بیایند در بازار دوباره تکذیب شود.
    چرا... در بسیاری از نمادها فروشنده‌های قوی وجود دارند... در سیمانی‌ها سفارس و دیگران در به در منتظر هستند که خریدار بیاید تا در قیمت‌های کمی بالاتر عرضه‌های زیادی داشته باشند و بدهی‌هایشان را بدهند در گروه‌های دیگر هم همین‌جور... اصلا دولت خودش یکی از بدترین و بزرگترین فروشنده‌هاست که منتظر است بازار جان بگیرد... یا بدتر از آن! بدتر از آن بانک‌ها هستند که دولت مجبورشان کرده دست از بنگاه‌داری بردارند و نمونه‌اش را می‌توانید در جهرم و فسا و داراب ببینید که یک شبه چگونه زدند قیمت سهام را نیم کردند!
    ولی ما از این بابت نگرانی خاصی نداریم. چرا که بیشتر فروشنده‌ها در مثبت فروشنده هستند و از آنهایی نیستند که بزنند پدر سهام را در آورند و اجازه ندهند حتی تو سهامت را بتوانی در صف فروش بفروشی... نه این گونه‌ای نیستند.
    پس ما با بررسی‌های خودمان بیشترین احتمال را به گزینه‌ی سوم می‌دهیم. یعنی یک رشد بسیار عالی و بلند مدت. (مگر اینکه اخبار را نگاه کنیم ببینیم جریان چه بوده و بعد بفهمیم آن جریان از بین رفته)
    گزینه‌ی سوم چگونه است؟ گزینه‌ی سوم یا مربوط به توافق هسته‌ای است و جنسش اخبار سیاسی است. (که البته اکنون دارم می‌اندیشم می‌بینم خبر دیگری هم نمی‌تواند بازار را با این قدرت تکان دهد. فقط این‌گونه ممکن است بازار با این شدت جان بگیرد که یا اروپا یا آمریکا چراغ سبز نشان داده باشند. و صاحبان سرمایه سرمایه‌هایشان را به این امید آورده باشند در بورس) یا اگر از این جنس نباشد از جنس تورم است! همان‌گونه که می‌دانید همه چیز رفته بالا. دلار و طلا و مسکن و خودرو و لبنیات! و ... و همان‌گونه که می‌دانید بازار بورس با یک فاز تاخیر از دلار تبعیت می‌کند به این معنی که هر وقت به وسیله‌ی تورم ریال تضعیف شد، سهام هم مانند سایر کالاها با گران کردن خود اثر تضعیف ریال را در خود منعکس می‌کند. البته این موضوعی نیست که یک شبه باشد... یعنی این گونه نیست که تا دیروز بازار نیمه جان بود حالا امروز بیاید جانی بگیرد که بیا و ببین... نه... بازار یواش یواش رشد می‌کند... ولی این حرکت دسته جمعی‌ای که ما چهارشنبه در بازار دیدیم یک‌باره بود. یک‌باره زدند زیر همه چیز و همه جا را صف خرید کردند و حقیقی ها آن قدر پول وارد بازار کردند که بیا و ببین... اصلا گویا با هم هماهنگ کرده بودند... ارزش داد و ستدها در بورس 4000 و در فرابورس 2000 میلیارد ریال ثبت شد. در حالی که در روزهای گذشته از این خبرها نبود! من گمان می‌کنم روزهای گذشته نصف این میزان خرید و فروش داشتیم. (نمودار حجم شاخص کل را که نگاه می‌کنم که دست کم این را به من می‌گوید)
    این داستان ادامه دارد...

سلام بر جناب navasan بسیار عزیز،
    بسیار متشکرم از اشتراک اطلاعاتتان.
    این حرفی که شما می‌زنید از یک زاویه‌ای بسیار درست است.
    به غیر از مطلبی که شما گفتید یکی دو دلیل دیگر هم هست:
    - علاوه بر فارس بسیاری از نمادهای دیگر هم هستند که به ندرت صف می‌شوند و اسیر جو بازار می‌شوند و همیشه آرام و متین حرکت می‌کنند... مانند پارسان و تاپیکو... ولی روز چهارشنبه خیلی عجیب بود برای من که می‌دیدم اینها (تاپیکو و پارسان) هم صف خرید شده‌اند! این دلیلی است برای من که باعث می‌شود درصد احتمال سناریویی که شما دادید برایم بیشتر شود.
    - از طرف دیگر وقتی فیلتر مربوطه را به سایت بورس می‌دهم می‌بینم نمادهای زیادی هستند که چهارشنبه در آنها حقوقی بیش از ده میلیارد ریال خرید داشته... پس این هم یک دلیل دیگر...

اما در مجموع کلا نگاه که می‌کنم گمان نکنم این گونه باشد. (یعنی بعید می‌دانم شاخص بازی باشد) چرا که:
    ۱- نمادهای چهارشنبه را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم بیشتر نمادها با پول حقیقی رفتند بالا نه با پول حقوقی! رقم‌های عجیب و غریب در نمادهای مختلف از سمت حقیقی‌ها وارد شده. فیلتر سایت بورس را که اعمال می‌کنم می‌بینم بالای بیست سی نماد هستند که در آنها میانگین خرید هر حقیقی بالای ۱۰۰-۲۰۰ میلیون ریال است. و از قضا بیشترشان هم همین نمادهایی هستند که خاص هستند و در بالا آورده شدند.
    ۲- اگر فقط شاخص سازی بود بسیار غیر ملموس باید این کار را می‌کردند. در حالی که می‌بینیم چیزی فراتر از پرش در شاخص کل اتفاق افتاد. بسیار دیدیم که ۳۰۰ - ۴۰۰ واحد شاخص بازی می‌کردند ولی این بار هم رشدی ۲۷۰۰ واحدی در شاخص داشتیم. مگر به این قایل باشیم که شاپور محمدی دیگر رسما دیوانه و مجنون شده. (البته در حالت عادی‌اش هم زیاد آدم درست و روبه‌راهی نیست.)
    ۳- فقط شاخص رشد نداشت بلکه بازار رشد داشت. در گذشته بارها و بارها دیده‌ایم که اینها شاخص بازی‌شان را می‌کنند و بازار هم حتی به اندازه‌ی سر سوزنی به اینها توجه ندارد و خیلی از زمان‌هایی که رشدهای ۳۰۰-۴۰۰ یا حتی ۱۰۰۰ واحدی داشتیم بازار منفی بود یا یک کوچولو مثبت بود... حتی زمان‌هایی را یادم می‌آید که (همین چند ماه پیش) که گروه‌های مرتبط با کالاهای جهانی رشد می‌کردند و به سبب آنها شاخص هم رشد می‌کرد و باقی بازار ساکت بود.
    ۴- فروشنده‌ی حقوقی داشتیم. نه یک کوچولو بلکه یک عالم! به خصوص در همان نمادهای خاص که در بالا ذکر شد (در گروه پالایش و معدن (سنگ آهن) و فلز و پتروشیمی) فروش حقوقی بسیار بالایی را شاهد بودیم. یعنی فروش‌های حقوقی بسیار بیشتر از خریدهای حقوقی بود.
    ۵- این رشد عجیب و ورود نقدینگی بالا در یکی دو نماد یا یکی دو گروه نبود. تقریبا در تمام بازار بود. اگر می‌خواستند شاخص‌بازی‌شان را بکنند باید این را در یکی دو نماد یا در یکی دو گروه می‌کردند (آن هم نه این‌قدر تابلو) در حالی که می‌بینیم نمادهای بسیار زیادی از گروه‌های مختلف درگیر شدند. ورود پول به یکی دو نماد نبود (به خصوص پول حقیقی).

با این تفاسیر احتمال اینکه شاخص بازی باشد برای من کم است.

یادآوری
    ـــــــــــــ

به دوستان یادآوری می‌کنم به خصوص عزیزانی که تازه‌کار هستند و گرگ باران دیده نیستند که این بازارها بازارهای خاص است. عمرشان زیاد نیست و سودی که می‌دهند زیاد است.
    عمر این بازارها بین دو سه روز تا دو سه ماه است و در آن بسیاری از نمادها می‌توانند راحت تا ۱۰۰ درصد سود بدهند!
    ولی پس از اینکه تمام شدند خیلی راحت می‌توانند تمام سودی که به شما داده‌اند را از شما بگیرند!
    و بدتر اینکه اگر دیر وارد شوید و دیر خارج شوید خیلی خیلی خیلی بیشتر از سودی که کرده‌اید را باید زیان بدهید‍!
    نمونه‌اش هم کم نبوده... (در سال ۱۳۹۴ که چند ماه بازار مثبت بود. یک سری که دیر متوجه شدند و دیر آمدند زیان‌های سنگینی دادند! جوری که پول‌هایشان نصف شد! یا حتی کمتر!)
    اکنون ما کجای این بازاریم؟ آیا این بازار امروز تمام می‌شود؟ آیا ادامه دارد؟
    نمی‌دانم!
    نمی‌دانم. معلوم نیست. چون اصلا معلوم نبود این نقدینگی از کجا و چگونه آمد!
    ولی این را می‌دانم که اگر شما هم مانند من روزبازرگان (Day_Trader) هستید به راحتی با بررسی هرروزه‌ی بازار می‌توانید خودتان را حفظ کنید.
    همان گونه که گفتم تا زمانی که ۱- حجم بالاست و ۲- خریدار در مثبت حاضر است خوب بخرد و ۳- قدرت خریداران بالاست یعنی ما روند داریم. نیازی نیست سهاممان را بفروشیم.
    حالا اگر فردا این شرایط از بین رفت همان فردا می‌نشینیم در این باره می‌اندیشیم. ولی تا زمانی که این شرایط هست جای نگرانی نیست و می‌توان در بازار با تمام دارایی سهامدار بود. (به قول دوستان فول سهم)
    و امروز هم وضع خوب بود.
    و حجم هم هرچند زیادی بالا رفت ولی جای نگرانی ندارد چون در پایین این حجم‌ها ثبت شده نه در بالا! که در کارگاه مفصل توضیح داده‌ایم. (۵۵۰۰ در بورس و ۳۲۰۰ میلیارد ریال در فرابورس ارزش داد و ستدها بوده امروز)

باز هم می‌گویم. به محض اینکه بازار خراب شد یا حتی بوی این که بازار دیگر آن بازار سابق نیست به مشامتان خورد تدابیر امنیتی را فعال کنید!
    به خصوص اینکه سهام زیادی رشد کرده را تا فهمیدید که اوضاع خیط است نقد کنید.

ولی زمانی که بازار خوب است نیازی هم نیست با سهامی که روند ندارند یا روند کاهشی دارند آدم بماند! در این بازارها (تا زمانی که این بازارها ادامه دارند) آدم با سهامی می‌ماند که موتورش روشن شده و دارد حرکت می‌کند... نیازی نیست که آدم اینها را الکی نقد کند وقتی دارد هر روز پیش می‌رود و نیازی هم نیست آدم چیزی بخرد که هنوز موتورش روشن نشده یا اصلا بدتر دارد دنده عقب راه می‌رود!

باز هم به دوستان یادآوری می‌کنم...
    اصلا این موضوع خیلی مهم است...
    بارها درباره‌اش در کارگاه صحبت کرده‌ایم و اگر باز هم بارها در باره‌اش صحبت کنیم کم است...
    ببینید... در بازار روزهایی وجود دارد که از نگر زمانی شاید یک دهم زمان‌های بازار هم نباشد ولی از نگر اندازه (ریالی) اندازه‌ی کل روزهای بازار است.
    ما این روزها را اگر خاطرتان باشد با حدیث ان فی ایام دهرکم نفحات تشبیه کردیم...

اگر شخصی کل سال از بازار جدا باشد و تنها همین روزها بیاید به بازار و توانایی کار در این روزها را داشته باشد می‌تواند خیلی بیشتر از کسانی که هر روز در بازار دارند حرفه‌ای! کار می‌کنند سود به دست بیاورد!

آغاز این روند را چهارشنبه به وضوح دیدیم (و البته سه‌شنبه‌ی آخر ماه رمضان هم یک چشمه‌هایی داشت ولی قوی نبود)

پس هرچقدر در مورد این روزها صحبت کنیم کم گفته‌ایم و یک سهام‌دار باید پیش از این کامل به این روزها فکر کرده باشد و بداند دقیقا قرار است در این روزها با چه راهبردی داد و ستد کند. باید دقیقا بداند چه به چه است و خودش چه‌کاره‌است.

همان‌گونه که گفتم عمر این بازارها کوتاه است و اندازه‌شان زیاد. (کلا در بازار ایران -احتمالا به خاطر یک طرفه بودن داد و ستدها- عرض زمان رشد کم و قدرت رشد زیاد است)
    گاهی چهار روزه (یک هفته‌ای) تمام می‌شوند و گاهی چهارماهه...
    مشخصه‌ی اصلی این بازارها ورود سنگین عجیب نقدینگی از ابتدا تا انتهای آنها است.
    جوری که آدم حیرت می‌کند. (دقیقا مانند همین روزها)
    و دیگر اینکه هر روز خریدارها هستند و باز هم حاضرند سهام را در قیمت‌های بالاتر خرید کنند!
    تا آنجا که اصلا همه می‌فهمند که این قیمت‌ها به این سهام نمی‌نشیند! و حباب را تقریبا هر کسی تشخیص می‌دهد ولی باز می‌خرند.

در این بازارها نمادهای بزرگ هم برخلاف همیشه تکان (تکان‌های اساسی) می‌خورند و قوی حرکت می‌کنند. در حالی که در روزهای عادی افت و خیز نمادهای بزرگ کم است.

در ابتدای این بازار سفته‌بازان رانت‌دار بزرگ وارد می‌شوند و هماهنگ خرید می‌کنند. و در میانه‌ی بازار همه را با خود همراه می‌کنند و به بازار می‌قبولانند که رشد درست و منطقی است و ادامه دار. و در انتهای این گونه بازارها هم متاسفانه غافلان وارد می‌شوند! آن‌هایی که از اصل روند جامانده‌اند حالا بعد از ۲۰ تا ۲۰۰ درصد رشد تازه وارد می‌شوند و زمانی خرید می‌کنند که دیگر بازار دارد موج پنجمش را می‌زند... و آن فاجعه‌ای که همه‌مان می‌دانیم به وقوع می‌پیوندد.

در تمام طول این بازارها (این گونه از بازارها) حقوقی‌ها یعنی حقوقی‌های اصلی و درصدی (احتمالا به منظور کنترل قیمت و بازارسازی/بازارگردانی) فروشنده هستند. ولی زور حقیقی‌ها و حقوقی‌های جدید این قدر زیاد است که آسان این مقاومت‌ها را در هم می‌شکند و باز هم قیمت را بالا می‌برد.
    گاهی حتی سهام دست به دست هم می‌شود. به این معنی که نوسان‌گیران و سهامداران فعلی (که پایین تر ورود کرده بودند) خارج می‌شوند و نوسان‌گیران/سهامداران جدید سهامشان را می‌خرند و وارد می‌شوند و باز رشد ادامه دارد...
    تا آنجا که در اواخر راه دیگر عرضه ها بسیار بسیار زیاد می‌شود و حجم‌هایی عجیب در نمادها مشاهده و اینجا دیگر پایان راه است. (همان جایی که غافلان یعنی بقال سر کوچه و زن خانه‌دار دارند تازه شروع می‌کنند به خرید سهام)

ما حالا جزء کدام دسته‌ایم؟

آیا روند افزایشی پایان یافت؟
    ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــ

همان‌گونه که گفتیم آخر هم معلوم نشد چگونه یک باره این همه خریدار حقیقی گردن کلفت پیدایشان شد و خیلی هماهنگ و در یک روز قیمت‌ها را بالا بردند...
    روی این حساب نتوانستیم تخمین بزنیم انتهای روند کجاست.
    و قرار شد هر روز یک نگاه بیاندازیم و ببینیم چه به چه است...

دیروز قدرت خرید خریداران حقیقی کاهش یافت و فروشنده های حقیقی ای هم در نمادهای مختلف پیدایشان شد.
    امروز نیز.
    اما هنوز جای نگرانی نیست.
    هنوز هم من گمان می‌کنم روند افزایشی می‌تواند ادامه داشته باشد. و برای اعلام پایان روند اکنون زود است.
    به خصوص اینکه حجم نه تنها امروز و دیروز کاهش نداشته بلکه افزایش هم داشته!!!

اگر خاطرتان باشد چندین بار در کارگاه به عامل حجم در شاخص کل اشاره کردم. و شاخص قدرت نسبی.

امروز ارزش داد و ستدها در بورس 7100 و در فرابورس 3200 میلیارد ریال بود. که از دیروز هم بیشتر است. پس هنوز جای نگرانی نیست.
    نمی دانم این را باید اینجا بگذارم یا در جستار کارگاه اندیشه.
    مهم است. هم برای اندیشه است و هم در مورد نبض بازار.
    یک بار دیگر مرور کنیم. در زمانی که تغییر دلار به ریال داشتیم. در حالی که یک دوره فرسایشی نرم را داشتیم. (پس از آنکه چند بار در گذشته بازار توسط این‌کاره‌ها آزمایش شده بود. با حرکاتی ضعیف‌تر از این) یک موج خرید قوی آمد. یک روز آمد ولی همان یک روز کاملا می‌توانست به ما اثبات کند که جریان چیست. باقی مشخصات در نوشته‌های بالا هست و فعلا زمان نمی‌کنم بیشتر صحبت کنم.
    (یک چیزی را بگویم پیش از اینکه این موضوع را موقتا ببندم. آن هم اینکه با کمک خانم مینوی به خوبی در ذهنمان حک شده که خراب کردن بازار خیلی هماهنگ و در یک روز و یک ساعت انجام شده بود. اکنون که من دارم بخشی از نوشته‌های بالا را نگاه می‌کنم می‌بینم خرید هم هماهنگ و در یک زمان بسیار خاص انجام گرفته بوده! حالا جای بررسی و کاراگاه بازی و پرتقال‌فروش پیدا کنی دارد... که کار بسیار مفید و قشنگ و هیجان انگیزی هم هست... به سیاق جستار تدبیر و امید هم می‌خورد... باشد برای بعد ان‌شاءالله...)
    «محمد حسین» هستم.

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

کگهر ۹ میلیون متقاضی فروش و ۱۲۰ میلیون متقاضی خرید.
    همین‌ جاها دیگر دارد تعدیل می‌شود. امروز شاید نه. ولی احتمالا فردا پس‌فردا.
    «محمد حسین» هستم.

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع