صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 33

موضوع: تاپیک آموزشی

عضو فعال HOLY آواتار ها
    تشکر شده 19,420 بار در 1,212 ارسال

تاپیک آموزشی

بنام خدا

منت خدای را -عزوجل- که این امکان رو برای این بنده حقیرش فراهم کرد تا به کمک دوستان بزرگواری که بر بنده الطفات دارند بتونیم تاپیک آموزشی رو ایجاد کنیم ،به این امید که شاید منشاء اثر بشه و عاملی باشه برای کمک به دوستان عزیزی که در این وادی گام نهادند ....

دوستان من ، اگر بازارهای مالی رو دریایی پر تلاطم -که بحق قطعی ترین موضوع اون عدم قطعیت هست- فرض کنیم تکنیکال حکم قایق نجات رو داره یا اگر این بازارهای مالی رو بیابان فرض کنیم تکنیکال حکم قطب نمارو داره و عاملی هست که با تکیه نسبی بر اون بتونیم راه رو بهتر بشناسیم ،البته در بیابان بدون قطب نماهم میشه مسیر رو پیدا کرد ولی خوب واضحه که وجود این وسیله ارزشمند چقدر میتونه کمک کننده باشه .....

اما عرایض بالا به هیچ عنوان نفی کننده و یا کاهنده ارزش فاندامنتال یا روانشناسی بازار و یا ..... نیست ،از دید بنده هر کدوم از مباحث تکنیکال و فاندامنتال مثل یک چشم انسان هستند که واقعا نمیشه یکی رو بر دیگری رجحان داد یا اگر به اینها روانشناسی ترید ،استرولوژی و .... اضافه کنیم میتونیم به هرکدوم نسبت یکی از حواس 5گانه رو بدیم که وجود هرکدوم به ما توانایی بیشتری رو میده .........

اما با اجازه دوستان فعلا قرار برشروع مبحث از تکنیکال پایه هست و به امید خدا در آینده از اساتید فاندامنتال هم کمک خواهیم گرفت که یاری کننده ما در راهی باشند که امروز داریم شروع میکنیم.

اما شرایط کاریمون اینگونه خواهد بود که هر جلسه یکی از اساتید و مدرسین محترم مطلبی رو در همین تاپیک توضیح میفرمایند و دوستان بعد از مطالعه و تمرین سئوالات و اشکالاتشون رو در تاپیک پرسش و پاسخ مطرح میکنند و همون استادی که اون بخش رو توضیح دادند محبت میکنند و تا جلسه بعد در تاپیک پرسش و پاسخ پاسخگوی دوستان خواهند بود و جلسه بعد باز به همین نحو .......

این تاپیک رو فقط صرف مطالب تدریس شده قرار میدیم که مطالعه مطالب ساده تر بشه و از دوستان خواهش میکنم در این تاپیک پستی نزنند و علت این امر هم همونطور که گفتم دسترسی ساده تر خود عزیزان هست ،البته خوب طبیعی هست که ابراز مجبت نسبت به اساتید با فشردن تکمه تشکر نه تنها منعی نداره که کار بسیار پسندهیده ایی هم هست و باعث میشه فیدبکی باشه برای عزیزانی که زحمت تدریس رو میکشند.

اما قصد ما در این دوره همکاری همه دوستان اعم از باتجربه و کم تجربه هست به همین دلیل من از اساتید خواهش کردم در هر مبحث چند نکته کوچک رو عمدا بیان نکنند و خواهش من از دوستان اینه که با مطالعه برروی منابع مختلف اعم از کتاب یا پی دی اف سعی کنند اون چند نکته رو مشخص کنند و در تاپیک پرسش و پاسخ بیان کنند و هر موردی که اونجا بیان بشه و جزو نکاتی باشه که مد نظر اساتید بوده و عمدی ذکر نکردند ،اون نکته رو به نام آیدی عزیزی که اون نکته رو بیان کرده به این تاپیک منتقل میکنیم و همچنین اگر هرکدوم از دوستان تجربه ایی مستدل بر روی مبحث اون هفته دارند لطف کنند در تاپیک پرسش و پاسخ با عنوان تجربه شخصی ذکر کنند ،بنده به همراه سایر دوستان از بین اونها هم تعدادی که کاربردی تر هست انتخاب میکنیم به نام و آیدی شخص بیان کننده به این تاپیک منتقل میکنیم ......

و خلاصه مطلب قصد بنده اینه همه ما هم زمان هم آموزش ببینیم و هم بدنبال کامل کردن نکات این تاپیک باشیم تا در آخر توسط نرم افزارهای ایجاد کننده پی دی اف این تاپیک صفحه بندی و تبدیل به کتاب الکترونیک بشه و با ذکر نام تمام عزیزانی که تشریک مساعی چه در زمینه تعلیم و چه در زمینه یادگیری داشتند بعنوان یادگاری از گروهی همدل بمونه که قصد بر انجام کاری مثبت داشتند تا هم مورد استفاده خودمون قراربگیره و هم درآینده سایر عزیزانی هم که به این وادی قدم میزارن بتونند از این یادگار استفاده کنند........

اما اولین مبحث ،مقدمه تکنیکال ،روندها و ...... را در خدمت استاد ارجمند خانم راشین عزیز خواهیم بود تا با قلم ایشون هم بحث شروع بشه و هم تاپیک متبرک بشه ...............

××××××××بنام خداوند بخشنده مهربان ××××××××

عضو فعال
    تشکر شده 6,500 بار در 922 ارسال
    سلام به دوستان خوب سایت بورسی و کسب اجازه از همه تکنیکالست های عزیز

برای شروع بهتره کمی در مورد تحلیل تکنیکال صحبت کنیم، در حد چند خط

تحلیل تکنیکال بررسی تغییرات قیمت از گذشته تا زمان حال، برای کشف الگوهای تکرار شونده و پیش بینی روند آینده ی قیمت می باشد.همه ما چه آشنایی با تکنیکال داشته باشیم و چه نداشته باشیم، در معاملات خود به دو مورد حتما توجه می کنیم اول رفتار قیمت و دوم حجم معاملات، که این دو مورد در تحلیل تکنیکال مورد بررسی قرار می گیرند.
    این جمله معروف در کتاب جان مورفی جان کلام در مورد تحلیل تکنیکال است:"همه چیز در قیمت لحاظ شده است"

آن چیزی که خود من به تجربه در تکنیکال کاملا به آن رسیده ام این است که اطلاعات تاثیر گذار بر روند قیمت سهام، خیلی از موارد، پیش از آنکه بازار اطلاعی از آنها داشته باشد، در قیمت تاثیر می گذارند.

جایی نقل قولی از اسکاروایلد خواندم که گفته بودند:« یک تحلیلگر تکنیکی قیمت همه چیز را میداند ولی ارزش { واقعی } هیچ چیز را نمیداند.»
    چارتیست ها یا تحلیلگران تکنیکی فقط با دو چیز سروکار دارند:قیمت فعلی،سابقه تغییرات قیمت
    تحلیل تکنیکی فقط و فقط بر روی قیمت و تغییرات آن تمرکز می کند و با چرایی آن کاری ندارد.

قبل از هر کاری وسیله کار خود یعنی یکی از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال مانند آمی بروکر یا متا استاک را دانلود کنید

روند ها

اولین و مهمترین قدم در تحلیل تکنیکی تشخیص روند کلی قیمت است.
    در یک تعریف کلی می توان گفت روند جهت حرکت قیمت را نشان می دهد.قیمت هیچ گاه در یک خط مستقیم حرکت نمی کند ،بلکه حرکت آن به صورت موج است و دائما بالا و پایین می رود، مثل حرکت زیگزاکی و این نوع حرکت باعث بوجود آمدن قله و قعر در نمودار قیمت می شود.اما در نهایت با یک نگاه کلی به نمودار متوجه می شویم که برایند این بالا و پایین رفتن ها یک جهت را نشان می دهد که همان روند است.
    سه نوع روند داریم:روند صعودی،روند نزولی و روند خنثی

روند صعودی در نظریه داو به این صورت تعریف شده است:هرگاه قیمت در یک رالی یا موج صعودی بالاتر از رالی یا موج صعودی پیش از آن قرار گیرد و یا قیمت در یک موج نزولی بالاتر از موج نزولی پیش از آن قرار گیرد، یک روند صعودی خواهیم داشت.
    به عبارت ساده تر ،روند صعودی مجموعه ای از نوسانات رو به بالاست و برایند این نوسانات شیب مثبت دارد.
    در یک روند مثبت، قیمت ممکن است بارها به سمت بالا و پایین نوسان کند اما شیب آن در نهایت مثبت است.

روند نزولی:
    روند نزولی مجموعه ای از نوسانات و موج های رو به پایین است در واقع برایند این نوسانات شیب منفی دارد.

روند خنثی:
    این نوع روند شامل موج ها و حفره هاییست که جهت مستقیم دارند

اکثر مردم فکر می کنند بازار یا صعودیست یا نزولی در حالیکه حداقل در یک سوم مواقع قیمت ها روند خنثی یا افقی به خود می گیرند.این نوع روند نشان دهنده مساوی بودن عرضه و تقاضا در آن دوره زمانی می باشد.در واقع عرضه و تقاضا به تعادل نسبی می رسند. بازاردرگیر این نوع روند را بازار بدون روند نیز می گویند.
    اکثر ابزارهای تکنیکی برای بازارهایی که در جهت مثبت یا منفی حرکت می کنند ،تعریف شده اند و در بازارهای بدون روند یا خنثی یا بد کار می کنند یا اصلا کار نمی کنند.بنابراین توصیه می کنم در بازارهای بدون روند به هیچ وجه از این ابزارها استفاده نکنید.

علاوه بر اینکه روندها دارای سه جهت می باشند به 3 دسته دیگر نیز تقسیم می شوند:
    روند بزرگ،روند متوسط،روند کوچک
    در تعریف بازه زمانی برای این سه دسته، اختلافاتی وجود دارد. مثلا داو روند یکساله یا بیشتر را روند بزرگ،از سه هفته تا سه ماه را روند متوسط و کمتر از سه هفته راروند کوتاه نامیده است.
    عده ای روندهای بیشتر از 6 ماه را روند بزرگ میدانند.
    هر روند (از کوتاه تا بلند) قسمتی از روند بزرگتر را تشکیل می دهد.
    هر روند می تواند جزئی از روند بزرگتر باشد .روندهای بزرگ صعودی یا نزولی ،در امتداد مسیر کلی خود میتوانند دچار تصحیح کوتاه یا متوسط شوند که همین روند تصحیح هم می تواند خود شامل روندهای کوتاه مدت تر(همان موج های صعودی و نزولی کوچک) باشد.

خطوط روند و رسم آنها

-خط روند صعودی خط صافی است که انتهای حفره ها را به یکدیگر متصل می کند و شیب مثبت دارد
    -خط روند نزولی خط صافیست که انتهای قله های را به یکدیگر متصل می کند و شیب منفی دارد

برای رسم خطوط روند ابتدا جهت کلی روند را مشخص می کنیم.

در روند صعودی خط راستی رسم می کنیم که پایینترین نقاط دو کف را به هم متصل می کند
    درروند نزولی خط راستی رسم می کنیم که بالاترین نقاط دو سقف را به هم متصل می کند

هر چه تعداد نقاط که در یک خط قرار می گیرند بیشتر باشد اعتبار آن خط روند بیشتر است.
    اگر قیمت خط روند را بشکند آن خط دیگر اعتباری نخواهد داشت و باید خط روند جدیدی رسم کرد.

من به شخصه به دنبال رسم خطوط روندی هستم که دارای حداقل سه نقطه برخورد باشند

در روند مثبت همیشه در زمان استراحت بازار خرید کنید یعنی زمانیکه موج های اصلاحی تشکیل می شوند

روند دوست شماست،همیشه در جهت روند معامله کنید

چون در یک پست امکان گذاشتن بیش از 4 تصویر وجود ندارد به ناچار تصاویر را در پست های بعدی قرار می دهم

عضو فعال
    مثال هایی از بازار بورس ایران برای تشخیص انواع روند

روند صعودی

روند نزولی

روند خنثی

ویرایش توسط راشین : 2011/04/13 در ساعت 20:14

عضو فعال
    خطوط روند

عضو فعال HOLY آواتار ها
    درود و سلام بر دوستان عزیز
    دوستان من ،حقیقتش این توقع من از تاپیک آموزشی نیست ،راشین عزیز زحمت کشیدن و به زیبایی خطوط روند رو مطالبش رو فرمودند ،مونده تمرین ما ،دوستان من میخوام آخر تاپیک 10تا 20تا 30 تا .... تکنیکالیست خوب از دل تاپیک دربیاد من میخوام حالتی باشه که دوستانی که اینجا باهم کار میکنیم بعد اتمام دوره خودشون نمودار بزنن و برمبنای نمودار خودشون سود کنند ،الان حقیقتش اونجور که من میخوام تاپیک پیش نمیره .......
    ،یعنی الان همه خط روند رو آماده آماده اند و مشکلی هم نیست؟دوستان خط روند سهل و ممتنع هست ،به نظر راحت ولی ..... مهمترین بخش تکنیکال همین روند و خط رونده ،سودآور ترینش هم همینه ،اگه ما نتونیم خط روند بکشیم ،نتونیم بفهمیم روند کجاشروع شده و کجا تموم میشه ،هیچ کار تو تکنیکال نمیتونیم انجام بدیم
    ،ناهید عزیز پیشنهاد نفری سه تا سهم رو داد ،منتها من میگم حداقل (جدا عرض میکنم)حداقل نفری 50-100 تا سهم رو خط روند برای خودتون بکشین ،حالا سه تا رو هم تو سایت قرار بدین یا اگه اشکال داشتین هر صدتا رو قرار بدین ،فرصتی بوجود اومده بیاین همه استفاده کنیم .

من مبنا رو بر این میزارم که تا الان شاید دیتا نتونستین بگیرین یا اینکه امی برو کر نتونستین نصب کنین یا تعطیلات بوده یا ..........

با اجازتون از الان فقط فوکوس میکنیم رو سرفصلی که من اینجا عرض میکنم ،اهدافمون رو هم شب به شب تعیین میکنیم ،تا شب بعد ،اگه به هدف رسیدیم هدف بعد ،

هدف اول ،گرفتن دیتا از سایت تی اس ای ،تا فردا شب لطف کنین این نرم افزار رو نصب کنین و دیتا رو بگیرین ،هر کدوم از دوستان که علاقمند به انجام کار هستند یه نمونه از دیتاشون رو هم ازش عکس بگیرن تو سایت قرار بدند ،که من بدونم کارداره انجام میشه .......
    حقیقتش هدف من فعال شدن تمام دوستانی هست که واقعا علاقمندند تکنیکال رو یاد بگیرند،

http://forums.boursy.com/showthread....full=1#post313

این لینک پست شماره 9 حجت عزیز مطلب آموزشی گرفتن دیتا رو کامل گذاشتن ،از این جا میشه استفاده کرد.

من فردا شب منتظرم دوستانی که میخوان کاررو ادامه بدند هرکدوم یه نمونه از دیتاشون رو بزارن .

(اما در آخر امیدوارم دوستان از عرایض من دلخور نشن ،چون باور کنین هدفم فقط پیشرفت شماست)

ارادتمند همه دوستان

عضو فعال HOLY آواتار ها
    در ارتباط با خط روند همونطور که استاد راشین عزیز به زیبایی فرمودند ما فاکتورهایی داریم که اعتبار خط روند رو بالا میبرند که شامل :
    1-تعداد نقاطی که خط روند با کفها یا سقفها از نمودار در تماس هست هرچی بیشتر باشه اعتبار خط روند بالاتر میره
    2- فاصله این نقاط از هم اگر فاصله متوسطی و معقولی باشد اعتبار خط روند بیشتر میشود (به عنوان مثال در خط روندی که فقط دو نقطه کف را بهم وصل میکند اگر این دونقطه به فاصله چند کندل از هم باشد این خط ارزش کمی دارد یا خط روند دونقطه ایی که دو نقطه سالها از هم فاصله دارند اعتبار کمی دارد )
    3-هرچه خط روند زمان طولانیتری معتبر باشه (اعتبار یک خط روند تا اونجاییه که در بالا یا پایین نمودار باشه و اونو قطع نکنه و بعد از قطع نمودار اعتبارش از بین میره) ارزشمندتره

خوب این سه نکته را در رسم هر خط روند بخاطر بسپارید و سعی کنید بین چند خط روند ممکن آن را انتخاب کنید که این سه نکته در آن به نحو موثرتری رعایت شده

اما خیلی از دوستانی که تازه با کشیدن خط روند آشنا میشوند با پیدا کردن کفها و سقفها مشکل دارند علی الخصوص وقتی دو کف یا دوسقف نزدیک هم باشد ،برای همین من پیشنهاد میکنم تا مدت محدودی که چشمتان به پیدا کردن کفها و سقفها عادت کند از اندیکاتوز زیگزاگ استفاده فرمایید ،اما نحوه رسم این اندیکاتور ..........

ابتدا طبق روش زیر یک چارت تمیز و بدون اندیکاتور ایجاد کنید ......

نقل قول نوشته اصلی توسط HOLY نمایش پست ها
    ابتدا از سمت چپ صفحه طبق تصویور وارد ،chart بخش بیسیک چارتز شوید سپس برروی پریس دابل کلیک کنید.

سپس طبق تصویر زیر موس رو بهگوشه سمت راست و بالا بخش خالی ببرید تا علائم سه گانه که در تصویر با فلش نمایش دادم پدیدار بشه(در حالت معمول این علائم وجود نداره و با قرار گرفتن موس این علائم نمایش داده میشه)،سپس علامت ضربدر رو بزنید ،به عبارتی بخش بالایی رو حذف کنید

مطابق تصویر زیر وارد بخش چارتز شوید سپس ایندیکیتورز شوید هدف ما انتخاب آخرین اندیکاتور که پایینتر از همه قرار دارد میباشد با نام ZIG-zig-zag indicator

برای این کار برروی آن کلیک چپ بفرمایید و دکمه موس را همچنان پایین نگه دارید ،موس را بر روی وسط چارت بیاورید و سپس دکمه سمت چپ موس را رها کنید

پنجره ایی در وسط صفحه ایجاد میشود ،برای مشخصتر بودن اندیکاتور ،طبق تصویر زیر بر بخش مقابل
    style کلیک کنید و تیک کنار گزینه thick را بزنید ،سپس تایید کنید

حالا نمودار ما آماده برای رسم خط روند است ،برای رسم خطوط روند صعودی کفهایی که اندیکاتور ساخته را بهم متصل کنید و برای رسم خطوط روند نزولی قله ها را بهم وصل بفرمایید .

اما نکته آخر اینکه برای رسم خط روند میتوانید در دو حالت حسابی و اگاریتمی این کار را انجام دهید توصیه من به شما این است هر دو حالت را امتحان کنید و در هر حالت خط روند بهتری (معتبرتر ،همان سه نکته ایی که عرض کردم اعتبار را بالا میبرد)داشتیم همان را انتخاب بفرمایید.

برای این کار وسط صفحه کلیک سمت راست بفرمایید
    اولین گزینه parameters را انتخاب کنید ،پنجره زیر گشوده میشود که مطابق شکل ابتدا در بخش
    Axes & Gride وارد شوید و سپس تایپ را تغییر دهید و تایید بفرمایید.

از اینجا به بعد دیگر با خود دوستان است که چه میزان تمرین بفرمایند ..........

فقط عرض بنده اینه چون خط روند مهمترین بخش تکنیکال هست تا این بخش بخوبی برای دوستان جا نیوفته جلوتر نمیریم ولی به محض حل شدن این موضوع بحثهای بعدی سرعت بیشتری خواهیم داشت ،پس بهتره تمرینها رو اینجا انجام بدیم که در آینده عقب نمونیم ......

عضو فعال HOLY آواتار ها
    خوب دوستان ،این یکی دو روز آینده رو هم فرصت هست تا خطوط روندها رو در تاپیک بزارین ،به امید خدا آخر هفته جلسه بعدی رو با عنوان مقاومت ،حمایت و کانال در خدمت جناب استاد جمالی عزیز هستیم ،با شناختی که از دانش ایشون دارم ،قطعا جلسه مفیدی خواهد بود هم بنده و هم دوستان استفاده زیادی خواهیم کرد.

مدیر (ستاره‌دار 12) عليرضا جمالی آواتار ها
    تشکر شده 9,881 بار در 1,201 ارسال

مباحث اين جلسه : حمايت، مقاومت، كانال

با عرض سلام و احترام
    ضمن تشكر از دوستان و بويژه راشين خانم و جناب HOLY در جلسه اول - بحث روند و شناسايي نوع آن- بعنوان اصلي ترين پايه تحليل، طبق برنامه در اين جلسه به بررسي واژه هاي حمايت، مقاومت و كانال ميپزداريم.

مبحث اول:
    حمايت (Support) و مقاومت(Resistant)
    حمايت و مقاومت اگر مهمترين واژه هاي كاربردي علم تكنيكال نباشندة بي شك يكي از كهن ترين ها به حساب مي آيند.
    در تعريف اين دو ميتوان چنين گفت:

حمايت:
    عبارتست از سطحي كه در مسير نزولي قيمت به عنوان يك مانع عمل ميكند و

مقاومت:
    سطحي است كه نقش مانعي در مسير صعودي روند دارد.

اين دو واژه پركاربرد كه معمولا بصورت سطوح (سطح) حمايت/مقاومت بيان ميشوند با بررسي پيشينه روند قابل شناسايي هستند.

براي تعيين آنها در رايج ترين حالت خطي افقي هم سطح با هر نقطه برگشت يا پيوت - Pivot ها عبارتند از نقاط چرخش و تغيير جهت در هر نقطه از روند - بعنوان يك سطح حمايت يا مقاومت بالقوه معرفي ميشود.

بي شك همانطور كه در مورد خطوط روند بيان شد، در اينجا هم هر چه تعداد نقاط برخورد و واكنش به اين سطوح بيشتر باشد اهميت و شكست ناپذيري اين دو بالاتر خواهد رفت.

يكي از موارد مهم ديگري كه در تعيين سطوح حمايت و مقاومت نقش دارد استفاده از ابزار مربوط به سطوح فيبوناچي است كه در جاي خود مورد بررسي قرار ميگيرد.

تبديل حمايت و مقاومت به يكديگر:
    سطوح حمايت و مقاومت پس از شكست به ديگري تبديل ميشوند، به اين معمنا كه سطح حمايت كه شكسته شده و روند به زير آن ادامه يافته، بعد از بازگشت روند به سمت بالا به عنوان مقاومتي در مسير صعودي عمل ميكند و به همين ترتيب سطح مقاومت شكسته شده در صورت برگشت روند به سمت پايين به عنوان حمايت عمل كرده و مانعي در مسير ريزش سهم خواهد بود.
    معمولا پس از شكسته شدن اين سطوح يك برگشت قيمت به در جهت لمس سطح شكسته شده رخ ميده كه به آن پول بك -Pull Back - ميگويند.

بررسي نمونه هايي در بورس تهران:

بعنوان اولين مثال براي حمايت روند اخير كاشي سعدي را در شكل زير بررسي ميكنيم كه چنانكه ديده ميشود خط حمايتي با 4 بار تماس مشهود روند بعنوان مانعي در ريزش سهم عمل کرده و در صورتیکه باز قیمت به این محدوده برسه میشه انتظار واکنش و برگشت روند رو به بالا را داشت.

در نمونه دیگر در سهام شرکت سایپا شاهد شکل گیری سطح مقاومت با تشکیل یک پیوت درمحدوده 145 تومان در تاریخ 15 جولای 2009 هستیم. که این سطح دو بار در تاریخ های 8 و 16 نوامبر 2009 مانع صعود سهم بوده و بالاخره روند بعد از لمس مجدد در 5 آپریل 2010 موفق به شکست این سطح شده است. در تاریخ 5 می 2010 (اواسط اردیبهشت سال پیش) پس از پول بک به این سطح روند صعودی خود را ادامه داده است.

همچنین در خط بالایی در نمودار سایپا مشاهده میشود پس از ایجاد یک پیوت سقف در تاریخ 13 سپتامبر 2010 سهم ریزش داشته و با ایجاد این پیوت سطح مقاومت جدیدی در قیمت 283 تومان شکل گرفته که با 3 بار استقامت در مسیر صعود سهم بالاخره در 26 مارس -اوایل فروردین امسال- موفق به شکست این سطح شده است.

در تصویر بعد سهم شرکت مس باهنر شاهد واکنش چند باره به سطح حمایت شکل گرفته در محدوده 110 تومان هستیم که تعداد نقاط تماس اعتبار این سطح را دوچندان میکند.
    در صورتیکه باز قیمت به این محدوده برسد باید انتظار عکس العمل به این سطح و برگشت رو به بالای روند را داشته باشیم.

همچنین در بررسی روند شرکت فولاد فجر در شکل پایین , مشاهده میشود یک سطح مقاومت در قیمت 136 تومان در پیوت شکل گرفته در 16 دسامبر 2007 ایجاد شده که به رغم 3 بار نفوذ روند به این سطح در تاریخ های 28 جون, 7 و 18 آگوست 2010 موفق به شکست قاطعانه این سطح نشده است.

در تصویر بعدی سهم نام آشنای ایران ترانسفو با نماد بترانس نمایش داده شده است.
    در این شکل شاهد شکل گیری یک ناحیه متراکم مقاومتی در محدوده 780 تومان در یک دوره زمانی ازاوایل می تا اواخر جولای 2005 هستیم که این سطح در روند صعودی سهم در 11 آپریل 2009 به عنوان مانعی عمل میکند که بالاخره در 5 اکتبر همان سال شکسته شده و در تاریخ 6 ژانویه 2010 بعد از پول بک سهم به سمت این خط این بار در نقش حمایت مانع ریزش سهم میشود.

نمونه بررسی شده دیگر سهم شرکت ماشین سازی اراک (فاراک) است که همانگونه که در شکل مشاهده میشود در خط شماره یک با شکل گیری نقطه چرخشی در قیمت 160 تومان در نقطه 1 (تاریخ 5 جولای 2010) یک سطح حمایتی شکل داده که این سطح دو بار دیگر در نقاط 2و3 (در تاریخ های 1 نوامبر و 5 دسامبر 2010) نقش حمایتی خود را در جلوگیری از ریزش بیشتر سهم ایفا کرده است.
    در همین شکل خط بالایی که با Line2 نشان داده شده است در نقطه 1 تشکیل میشود و در نقطه 2 در نقش مقاومت مانع صعود سهم شده که پس از چند روز با شکسته شدن در نقطه 3 به یک خط حمایت تبدیل میگردد که اثر حمایتی آن در نقطه 4 دیده میشود.

اما یکی از خطوط حمایت جالب توجه را میتوان در نمودار بیمه البرز مشاهده کرد.
    سطح 620 تومان که در صعود اولیه سهم شکل گرفت (950 تومان قبل از افزایش سرمایه) پس از شکست در 17 مارس 2010 بارها بعنوان یک حمایت مانع ریزش قیمتی سهم شده و با توجه به تعداد نقاط تماس قابل توجه سطحی مهم و پر اعتبار نشان داده است.
    در صورت رسیدن مجدد قیمت به این سطح میتوان انتظار واکنش و برگشت رو به بالای روند را داشت.

و بالاخره آخرین تصویر این بخش مربوط به سهم حفاری شمال است.
    چنانچه مشاهده میگردد با شکل گیری یک سقف قیمتی در اواسط اردیبهشت سال گذشته در محدوده قیمت 313 تومان شاهد ایجاد یک سطح مقاومتی هستیم که با وجود نفوذ به این سطح و لمس قیمت 320 تومان در هفته های گذشته موفق به شکست قاطعانه این سطح نگردید.

در صورت صعود دوباره سهم انتظار واکنش مجدد به این سطح قیمت را داریم.
    ویرایش توسط عليرضا جمالی : 2011/04/29 در ساعت 15:18
    از ادمها بت نسازید, این خیانت است ؛ هم به خودتان, هم به خودشان! خدایی میشوند که خدایی کردن نمیدانند وشما در اخر میشوید سر تا پا کافر خدای خود ساخته...

ادامه بحث حمايت، مقاومت و كانال

نوع ديگري از سطوح حمايت و مقاومت سطوحي است كه از خط حاصل از اتصال دو كف، دو سقف، و يا يك كف و يك سقف بدست مي آيد.
    در اينجا اين دو نقطه كف و سقف يتواند هر نقطه اي در مسير روند باشد. اما باز بايد دقت داشت كه سطوح با تعداد تماس بيشتر با روند قيمتي از اعتبار و اهميت بالاتري برخوردارند.

بي شك يكي از مهمترين اين خطوط، خط روند است كه معمولا با تعداد نقاط تماسي بيش از 3 نقطه اعتبار بالايي داشته و در مسير تغييرات قيمت نقش حمايت يا مقاومت را ايفا ميكند.

در اينجا نيز چنانچه در بحث روند بيان شده، پس از شكست خط روند و اين بار به عنوان يك خط حمايت يا مقاومت انتظار برگشت به سمت اين خط (پول بك) و سپس ادامه روند در جهت شكست را داريم.

بعنوان مثال تصوير زير را بررسي ميكنيم:

در تصوير بالا نمودار قيمتي شركت سرمايه گذاري توسعه ملي (وتوسم) نمايش داده شده است.
    چنانچه مشاهده ميشود خط روند حاصل از اتصال 3 نقطه 1،2 و 3 به عنوان يك خط حمايتي شكسته شده و پس از شكست در نقش خط مقاومت مانعي در مسير صعودي سهم است.

نمونه ديگر روند شركت مپناست كه در آن چند حالت متفاوت بررسي ميشود:

در شكل بالا جدا از نقش حمايتي خط روند صورتي رنگ كه با 4 بار تماس روند، %u
    ویرایش توسط عليرضا جمالی : 2011/04/29 در ساعت 14:07
    از ادمها بت نسازید, این خیانت است ؛ هم به خودتان, هم به خودشان! خدایی میشوند که خدایی کردن نمیدانند وشما در اخر میشوید سر تا پا کافر خدای خود ساخته...

يادآوري نكات مهم

1. سطوح حمايت و مقاومت به عنوان موانعي در مسير روند ، قابل نفوذ يا شكست هستند.
    يعني در برخورد با سطوح حمايت يا مقاومت سه حالت ممكن است رخ دهد:
    الف) برگشت روند پس از برخورد به سطح مورد نظر (همانند انعكاس)

ب) شكست سطح مورد نظر كه در اين حالت سطح مورد نظر نميتواند از پيشروي روند جلوگيري كند.

ج) نفوذ به سطح كه در اينجا با وجود اينكه خط روند و قيمت اندكي به داخل سطح نفوذ ميكند اما توانايي عبور قاطغانه را نداشته و مجددا مثل حالت الف در مسير مخالف برگشت ميابد.

2. در صورت شكسته شدن سطوح حمايت يا مقاومت هر يك به ديگري تبديل خواهد شد. (مثلا اگر خط مقاومتي شكسته شود، درصورت برگشت روند به سمت پايين همان خط اين بار مانند يك حمايت مانعي در راه نزول بيشتر سهم خواهد بود)

3.بعد از شكسته شدن خصوص حمايت و مقومت معمولا شاهد پول بك (يعني حركت مجدد به سمت خط حمايت يا مقاومت شكسته شده ) هستيم كه اين يكي از مهمترين نشانه ها و نقاط ورود به معامله يا خروج از آنست.

4.براي بررسي دقيق تر اينكه كدام يك از حالت هاي ذكر شده در نكته 1 محتمل تر است، بررسي حجم معاملات كمك شاياني ميكند كه مسلما نقش حجم (Volume) در جلسات آينده بررسي خواهد شد.

5.توصیه میشود برای اطلاع از روانشناسی و رفتار شناسی معامله گران در سطوح حمایت و مقاومت به کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه اثر جان مورفی مراجعه شود.

با توجه به اهمیت بسیاری که بحث این جلسه در معاملات موفق و تعیین نقاط ورود و خروج دارد امیدوارم دوستان تازه کار با پیدا کردن و رسم چند خط حمایت/مقاومت و کانال در روند شرکت های بورسی گام محکمی برای ورود به دنیای تحلیلگری برداردند.

با تقدیم احترام
    ویرایش توسط عليرضا جمالی : 2011/04/29 در ساعت 14:05

صفحه 1 از 4 1234 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)