نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 4133 از 8144 نخست ... 31333633403340834123413041314132413341344135413641434183423346335133 ... آخرین
نمایش نتایج: از 41,321 به 41,330 از 81434

موضوع: جــــو بــــازار

ستاره دار (1) manmehdiam آواتار ها
    تشکر شده 9,870 بار در 1,429 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط امیدازاد نمایش پست ها
    ...اینجا فکر نکنم کسی با تحلیل و اعداد و ارقام مشکل داشته باشه ...مشکل بهرام خان که البته بهش ارادت دارم و خودش،هم میدونه ...این هست که سیاست رو قاطی تحلیل هاش می کنه ....و بیشتر به چه دلیل که ما هم نمیدونیم !!طرف همتی و رفقاش رو می گیره .حتی الانم با وجود انکه دست دولت تو افتضاح بورس رو شد بازهم
    حاشا می کنه ...وگرنه هرتحلیل گری احتمال اشتباه کردنش هست ...البته یه ایراد کوچیک دیگه داره ناخن خشکه !!!...
    امیدخان..و سایر دوستان
    متاسفانه مشکل زیاده !
    مشکل بسیار اساسی که من در این سایت به طور خاص (و به طور عام در کل مملکت و خلقیات ما ایرانیان) میبینم قضاوت هست! دوستان مبتنی بر سوگیری های ذهنی و وضعیت روانی که دارند دیگران را قضاوت میکنند. چه اشکال دارد حتی کسانی که نحله سیاسی خاصی دارند اعم از ضدانقلاب! تا ذوب در ولایت! اینجا مطلب بورسی یا اقتصادی بنویسند.

ولی تجربه من نشان میده، یک فشاری همیشه ادم احساس میکنه که باید مطابق احساس روانی مخاطبان صرفا مطلب بزنه...و این بسیار بد است! به جای اینکه مطلبی که به نظر آدم درست میاد رو بنویسی ، مجبور میشوید به مذاق حال دوستان (که فضای غر و لند و فحش و فضیحت به سیاست گذاران است!) مطلب بنویسید که هیچ کمکی بهشان نمیکند! ولی خوششان می اید!

در فضای جدیدی که بورس نزول کرده، و در چند ماهی هست که من اینجا مطلب مینویسم ، تمام سعی ام این است که صرفا کلیات بازار، نحوه معامله گری، نحوه نگاه به بازار و ... عموما تحلیل های کلان نگر را ارائه بدهم. دوستانی که لطف کرده پست های نسبتا طولانی من را میخوانند شهادت خواهند داد که جز این نبوده. ولی کافی است شما بگویید همتی این کار را کرده و این کارش فلان اثر را خواهد داشت. حتما قبلش باید چند چارواداری و لیچار گنده نثار همتی و دوستان بکنید تا دوستان قبول کنند یا بخواهند که ادامه تحلیل را بخوانند که این تصمیم فلان اثر را دارد! این اثر تصمیم فلان سیاست مدار است که شما باید درکش کنید و مبتنی بر آن عمل کنید. وگرنه ما که ننشسته ایم اعضای کابینه را عوض کنیم ، آنها هم ننشسته ا ند که حرفهای ما را بخوانند یا اصلا این نظرات نسبت به سیاست گذاران آخه چه فایده ای داره!!! یکی به من این رو روشن کنه!

ولی باور بفرایید طی این مدت، که شرایط فعلی بازار را تحلیل میکنم، و مبتنی بر آن دورنمای محتمل را ارائه میدهم، و از آنجا که جمعیت کثیر خوانندگان سهامدار هستند، و فضای فعلی تحلیل دلبخواهشان نیست، در خصوصی و عمومی انواع اتهام را میگیرم! حتی بعضا سعی میشود بی دلیل و بی توجیه و کاملا نامعقول بگویند که تو هیچی حالیت نیست!(ای کاش نظر من را نقد میکردند)
    مهم ترین اتهامشان هم این است که فلان فلان شده! حتما نقد هستی که میگی بازار وضعش خرابه! یعنی بنده مفلس حتما باید مخالف تحلیلی که نظرم بوده و به آن معتقدم (فارغ از درستی یا غلطی) باید عمل میکردم؟!!! و شرط اینکه اجازه حرف زدن داشته باشم باید مثل دوستان تا خرخره در سهام در حال ضرر دادن باشم و همراه این عزیزان به بانی و باعث این وضعیت با هم دیگه فحش بدیم! اینجوری فقط خوبه!

والا از شما چه بنهان همین که کمتر از 10درصد سبدم سهام است و هزار تا پیش بینی و راه فرار هم براش چیدم باز همین مقدارش هم دهان مان را دارد آسفالت میکند بخدا! دیگه چه انتظاری دارید بی انصافا

البته که احساس بدی که دوستان از زیان سنگین کرده اند قابل درک است. ولی دوستان عزیز! کسانی که نظری بدهند و در لابلای نظرات به شما حداقل راهنمایی بکنند(ولو تلخ و سخت و نادلبخواه شما باشد) هزار هزار برای شما بیشتر می ارزد ، تا اینکه همراه شما بنشینند و با هم درد دل کنید و به این و آن فحش بدهید.
    من که قبلا هم گفتم. قرار بگذاریم هر روز یکی بالا تا پایین این بی همه چیزها را در اول روز طی یک پست بشوید بگذارد کنار...بقیه هم بگوییم بیش باد!!!

ولی بعدش ببینیم چه گلی باید به سر گرفت! ما باید چه کنیم...نه اینکه همش راهکار برای همتی و دژپسند و جوبایدن ارائه دهیم! ایشالا پست مشاور این عزیزان را گرفتیم ارائه طریق هم میدهیم...
    کسی بگوید که ما....ما فعالان چه کنیم! آنها را ول کنید!
    تحلیل ها در این جهت باشد....نظرات بیشتر در این جهت باشد...لطفا....
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

2. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 2,052 بار در 632 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط *** بهرام خان *** نمایش پست ها
    خیر ...

سعی کردید
    هویت قبلی را مخفی کنید ...

منتظر مرگ بنده بودی تا با خیالی آسوده ماموریت قبلی را ادامه دهی و کسی به
    تحلیل های غلط گذشته ات اشاره نکند ( مخصوصا نام کاربری دیگری هم انتخاب کردی برای رد گم کردن )
    حتی به اندازه ی
    دیگر منتقدان شرایط موجود مثل گالیور و b4city و امید آزاد و سایر دوستان منتقد که اکنون حضور دارند , هم شهامت نداشتی که با نام کاربری شناخته شده ات ظاهر شوی ...

همان ماموریتی که سایت حامد ثقفی را منهدم کرد ...

بیش از این پته ات را روی آب نمی اندازم با وجودی که دریایی از تحلیل های غلط شما را در ذهن دارم ...

دوم اسفند هم شناسایی ات کردم بدون آنکه از اصلاح چی ها صحبت کنی ...

.................................................. .................................................

به احترام
    سایت بورسی که فضایی برای تحلیل دوستان تحلیلگر و تبادل نظردر اختیار ما قرار داده است , همین جا بحث های غیر بورسی را خاتمه می دهم .

http://forums.boursy.com/showthread....345#post886345

.......................

باشه تو راست میگی...
    بازم میگم، من اصلا با شما ها حاضر نیستم صحبت کنم... اتفاقا در کوچه ما یک نفر هست که از دار و دسته خودتون هست.. الان بالای 10 سال هست که یه سلام بهش نمیکنم. اون اوایل رفته بود به سوپری سرکوچه گفته بود این آقا چه مشکلی با من داره مگه؟
    جالب اینجاست که خودتون هم به اون راه میزنید... دیگه قراره چه مشکلی داشته باشید؟ مشکل بالاتر از اینکه هموطن من مثل پویا بختیاری رو می کشید و حق من و امثال من رو میخورید و میبرید؟

لذا با شما ها صحبتی ندارم..
    چه بهتر که بحث رو ادامه نمیدی... اینجا رو به گند نمی کشی حداقل

4. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید sundaaay از ایشان تشکر کرده است:

Banned
    تشکر شده 3,142 بار در 965 ارسال

‏آمار حدودی ‎ریزش برخی ‎ارزهای دیجیتال طی هفت روز گذشته:
    ‎بیت کوین 25- درصد
    ‎اتریوم 33- درصد
    ‎ریپل 25-
    ‎بیت کوین کش 37-
    ‎لایت کوین 31-
    ‎ترون 27-
    ‎دش 40-
    ‎دوج کوین 18-
    ‎دیجی بایت 37-

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Elcid از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(1) mohsen ho آواتار ها
    تشکر شده 51,793 بار در 9,352 ارسال

مشکل اصلی بازار بحث میزان عرضه اوراق نیست ... قبلا هم عرض شد نرخ بازده اوراق ها بسیار بالاتر از عرف 1-2سال اخیر هست
    بازدهی برخی اخزاها یکساله نزدیک به 22-22.5درصد رسیده! که درنوع خودش بی سابقه است
    از طرفی برخی بازدهی مرکب 2ساله آن ها به 24درصد رسیده .... که این خودش باعث جذابیت برای سرمایه های سنگین شده
    بعد از یک تورم نسبتا سنگین انتظار جهش های ارزی حداقل تایکسال اینده نمیره ... لذا برای پول های سنگین همین اوراق بدون ریسک22درصدی بسیارجذاب شده

8. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mohsen ho از ایشان تشکر کرده اند:

دو هفته قبل طی چندین پست اثرات مخرب دامنه نامتقارن را عرض کردم. احتمال قفل شدن سهام در صورت توقف رشد دلار زیر مقاومت 26هزار تومن را به وضوح عرض کردم. نظرات بسیاری از اساتید! که با به به و چه چه که عجب سیاستی است این نامتقارن را چرند مطلق ارزیابی کردم ....
    از آنجا که شاید این تحلیل کاملا غلط میبود (چون بازار قطعیت ندارد ) لذا دست کم خیلی واضح به خودم و دوستان عرض کردم که سبد سهامتان را از سهامی که امکان اعمال حد زیان نباشد خالی کنید...دست کم این یک کار را بکنید!
    خودم هم که از اینکارتا حدودی جامانده بودم خوشبختانه در فضای مثبت موقتی بازار طی دو روز آخر هفته قبل توانستم اینکار را بکنم. صادقانه هرچیزی که به نظرم برسد عرض میکنم. و هدف اصلی ام یادآوری نکات گفته شده به خودم هست!
    ولی همچنان قضاوت های شخصی سنگین است..و این باعث میشود انسان انگیزه اش را از دست بدهد.
    ولی متاسفانه اکثرا گفتند چون نقد هستی داری تخریب میکنی.....که بازار صعود نکنه! انگار بازار و بورس نشسته ببینه من یا امثال من چی میگن! یا تو میفهمی یا اساتید که همگی در بورس نیوز گفتند این سیاست دامنه نامتقارن عالیه!

ولی خوشحالم که اقلا دوستان بیشتری دارند راجع به این سیاست فروش اوراق بدهی که نقطه عطف همه تحلیل های من بوده و اصلا ستون فقرات اصلی سیاستهای کلان پولی دولت هست کم کم بیشتر پی میبرند! و اثار مخرب اش در بورس....

ویرایش توسط manmehdiam : 2021/02/28 در ساعت 20:22
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

10. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(1)
    تشکر شده 7,204 بار در 2,112 ارسال

آخرین فروش اوراق قرضه دولتی 12 اسفندماه است. یعنی فقط فردا و پس فردا........و دیگر تمام می شود.
    بعضی ها معتقد هستند که وضعیت این روزهای بورس بخاطر فروش این اوراق است.
    خب صبر کنیم و ببینیم بعد از این دو روز و اتمام فروش اوراق قرضه چه اتفاقی می افتد.
    امشب دیدم یکی از اعضای شورای عالی بورس، توئیت زده و گفته که سهامداران عزیز فقط همین هفته را صبر کنید و دندون روی جگر بگذارید، انشاءالله همه چیز درست میشود.
    این تویئت به ظاهر ساده، خیلی حرف پشت اون هست. ادعای بزرگی است.
    نمیشه از الان قضاوت کرد، صبر کنیم این چند روز و این هفته تمام شود، بعد ببینیم قرار است چه آشی برای ما بپزن!!! البته الان دیگه آش از پخته شدن گذشته و ته دیگ و سوخته شده.

12. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید ایرانی از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(1) mohsen ho آواتار ها
    تشکر شده 51,793 بار در 9,352 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ایرانی نمایش پست ها
    آخرین فروش اوراق قرضه دولتی 12 اسفندماه است. یعنی فقط فردا و پس فردا........و دیگر تمام می شود.
    خب صبر کنیم و ببینیم بعد از این دو روز و اتمام فروش اوراق قرضه چه اتفاقی می افتد.
    امشب دیدم یکی از اعضای شورای عالی بورس، توئیت زده و گفته که سهامداران عزیز فقط همین هفته را صبر کنید و دندون روی جگر بگذارید، انشاءالله همه چیز درست میشود.
    نمیشه از الان قضاوت کرد، صبر کنیم این چند روز و این هفته تمام شود، بعد ببینیم قرار است چه آشی برای ما بپزن!!! البته الان دیگه آش از پخته شدن گذشته و ته دیگ و سوخته شده.
    فروش اوراق خزانه داری همواره بوده ... این که استقبال شدیدی از ان درمقطع قعلی شده ... به واسطه سود نسبتا بالای این اوراق هاست ....
    لذا تا زمانی که بازده متوسط اخزا زیر 20نیاد ... نقدینگی سنگینی خریدار روزانه ان خواهد بود

14. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mohsen ho از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 10,708 بار در 2,794 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    امیدخان..و سایر دوستان
    متاسفانه مشکل زیاده !
    مشکل بسیار اساسی که من در این سایت به طور خاص (و به طور عام در کل مملکت و خلقیات ما ایرانیان) میبینم قضاوت هست! دوستان مبتنی بر سوگیری های ذهنی و وضعیت روانی که دارند دیگران را قضاوت میکنند. چه اشکال دارد حتی کسانی که نحله سیاسی خاصی دارند اعم از ضدانقلاب! تا ذوب در ولایت! اینجا مطلب بورسی یا اقتصادی بنویسند.

ولی تجربه من نشان میده، یک فشاری همیشه ادم احساس میکنه که باید مطابق احساس روانی مخاطبان صرفا مطلب بزنه...و این بسیار بد است! به جای اینکه مطلبی که به نظر آدم درست میاد رو بنویسی ، مجبور میشوید به مذاق حال دوستان (که فضای غر و لند و فحش و فضیحت به سیاست گذاران است!) مطلب بنویسید که هیچ کمکی بهشان نمیکند! ولی خوششان می اید!

در فضای جدیدی که بورس نزول کرده، و در چند ماهی هست که من اینجا مطلب مینویسم ، تمام سعی ام این است که صرفا کلیات بازار، نحوه معامله گری، نحوه نگاه به بازار و ... عموما تحلیل های کلان نگر را ارائه بدهم. دوستانی که لطف کرده پست های نسبتا طولانی من را میخوانند شهادت خواهند داد که جز این نبوده. ولی کافی است شما بگویید همتی این کار را کرده و این کارش فلان اثر را خواهد داشت. حتما قبلش باید چند چارواداری و لیچار گنده نثار همتی و دوستان بکنید تا دوستان قبول کنند یا بخواهند که ادامه تحلیل را بخوانند که این تصمیم فلان اثر را دارد! این اثر تصمیم فلان سیاست مدار است که شما باید درکش کنید و مبتنی بر آن عمل کنید. وگرنه ما که ننشسته ایم اعضای کابینه را عوض کنیم ، آنها هم ننشسته ا ند که حرفهای ما را بخوانند یا اصلا این نظرات نسبت به سیاست گذاران آخه چه فایده ای داره!!! یکی به من این رو روشن کنه!

ولی باور بفرایید طی این مدت، که شرایط فعلی بازار را تحلیل میکنم، و مبتنی بر آن دورنمای محتمل را ارائه میدهم، و از آنجا که جمعیت کثیر خوانندگان سهامدار هستند، و فضای فعلی تحلیل دلبخواهشان نیست، در خصوصی و عمومی انواع اتهام را میگیرم! حتی بعضا سعی میشود بی دلیل و بی توجیه و کاملا نامعقول بگویند که تو هیچی حالیت نیست!(ای کاش نظر من را نقد میکردند)
    مهم ترین اتهامشان هم این است که فلان فلان شده! حتما نقد هستی که میگی بازار وضعش خرابه! یعنی بنده مفلس حتما باید مخالف تحلیلی که نظرم بوده و به آن معتقدم (فارغ از درستی یا غلطی) باید عمل میکردم؟!!! و شرط اینکه اجازه حرف زدن داشته باشم باید مثل دوستان تا خرخره در سهام در حال ضرر دادن باشم و همراه این عزیزان به بانی و باعث این وضعیت با هم دیگه فحش بدیم! اینجوری فقط خوبه!

والا از شما چه بنهان همین که کمتر از 10درصد سبدم سهام است و هزار تا پیش بینی و راه فرار هم براش چیدم باز همین مقدارش هم دهان مان را دارد آسفالت میکند بخدا! دیگه چه انتظاری دارید بی انصافا

البته که احساس بدی که دوستان از زیان سنگین کرده اند قابل درک است. ولی دوستان عزیز! کسانی که نظری بدهند و در لابلای نظرات به شما حداقل راهنمایی بکنند(ولو تلخ و سخت و نادلبخواه شما باشد) هزار هزار برای شما بیشتر می ارزد ، تا اینکه همراه شما بنشینند و با هم درد دل کنید و به این و آن فحش بدهید.
    من که قبلا هم گفتم. قرار بگذاریم هر روز یکی بالا تا پایین این بی همه چیزها را در اول روز طی یک پست بشوید بگذارد کنار...بقیه هم بگوییم بیش باد!!!

ولی بعدش ببینیم چه گلی باید به سر گرفت! ما باید چه کنیم...نه اینکه همش راهکار برای همتی و دژپسند و جوبایدن ارائه دهیم! ایشالا پست مشاور این عزیزان را گرفتیم ارائه طریق هم میدهیم...
    کسی بگوید که ما....ما فعالان چه کنیم! آنها را ول کنید!
    تحلیل ها در این جهت باشد....نظرات بیشتر در این جهت باشد...لطفا....
    ...درست می فرمایید ...علی ایحال....یک تحلیل غالب وضعیت فعلی بازار ...ادعا دارد ...که علت این وضعیت بازار ...بحث فروش اوراق هست ..الان اگر فروش اوراق تمام شود !!یا اینطور اعلام شود .یا شیبش خیلی معنادار کاهشی باشد ...و بازار بازهم با همین فرمان رفت جلو ...تکلیف مفروضات دیگر چه میشود ؟؟.چقدر زمان لازم هست که تشخیص داد پایان فروش اوراق چه اثر مثبتی داشته یا میتواند داشته باشد؟

16. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط ایرانی نمایش پست ها
    تصور کنید یک ظرف غذایی هست این وسط ! برای شما و دوستتان! شما کناری نشسته اید و دوستتان مشغول خوردن دو لوپی غذا هست و در برابر اعتراض شما بگوید : فقط یک چند لحظه دیگه دندون رو جگر بزار! بعدش درست میشه!
    بعدش که دیگه چیزی نمونده که
    چه دندانی روی جگر بزارن این بورسی های بی نوا! همه رو بردند دیگه!
    البته اینها را به طنز عرض کردم. ولی خالی از واقعیت هم نیست. فقط در بهمن 140همت اوراق فروختن! در یک ماه! اسفند که فک کنم آمارش بیشتر هم باشه.
    منتهی این تحلیل که اگر دولت از فروش اوراق دست بردارد اوضاع خوب میشود اصلا تحلیل درستی نیست.

اول باید دقت بفرمایید ساز و کار فروش اوراق چگونه است. عملا دولت اوراق را مستقیم که عرضه نمیکند. (بخش کوچکی مستقیم به شکل اخزا عرضه میشود) اوراق بدهی های مالی دولت توسط بانکها، صندوق های بزرگ و موسسات مالی خریداری میشود(عموما با نماد آراد هست که فقط برای حقوقی هاست و بانک مرکزی) این موسسات مطابق جذب نقدینگی که از سطح اقتصاد داشته اند اوراق را میخرند.
    یعنی سیاست اینجوری بوده: همتی و دوستان با سیاستهای پولی خودشان یک رکود سنگین در کلیت اقتصاد ایجاد کردند. نتیجه اینکار این میشود که در سطح اقتصاد کسی دیگر کالا نمیخرد. لذا نقدینگی در این موسسات در قالب سپرده یا گواهی رسوب میکند. این موسسات هم به نوبه خود می ایند و از دولت اوراق میخرند. دولت هم هرچقدر که کشش داشته باشد یعنی این موسسات اوراق بخرند میفروشد. یعنی اینگونه نیست که تصور کنید دولت بگوید دیگه بس است!
    اصلا مشکل دولتها سقف فروش نیست. عملا مثلا در بودجه سالانه به دولت فشار می اورند که فلان مقدار را باید از راه ایجاد بدهی تامین کنی و دولت ازش سرباز میزند. چون فروش اوراق بدهی همچین کار راحتی هم نیست که تصور کرده اید! کل سیاست های پولی را باید درگیرش کنند تا موفق شوند (که اینجا نبوغ امثال همتی و دیگر نوابغ! بکار می آید!) و معمولا اینگونه است که دولت تا جایی که بتواند و ان موسسات اوراق را بخرند میفروشد!
    وقتی که مثلا بخواهند کمتر از مقدار فعلی اوراق بخرند، قبلش سیاست پولی جدید به بازار مخابره میشود. مثلا نرخ بهره را تغییر میدهند یا .... که در اثر آن و در مرحله اول رسوب نقدینگی در موسسات کمتر بشود. (که فعلا بعید است در کوتاه مدت) نه اینکه فروش اوراق را متوقف کنند!
    ویرایش توسط manmehdiam : 2021/02/28 در ساعت 20:51

18. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) توپ4گوش آواتار ها
    تشکر شده 10,267 بار در 2,302 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    دو هفته قبل طی چندین پست اثرات مخرب دامنه نامتقارن را عرض کردم. احتمال قفل شدن سهام در صورت توقف رشد دلار زیر مقاومت 26هزار تومن را به وضوح عرض کردم. نظرات بسیاری از اساتید! که با به به و چه چه که عجب سیاستی است این نامتقارن را چرند مطلق ارزیابی کردم ....
    از آنجا که شاید این تحلیل کاملا غلط میبود (چون بازار قطعیت ندارد ) لذا دست کم خیلی واضح به خودم و دوستان عرض کردم که سبد سهامتان را از سهامی که امکان اعمال حد زیان نباشد خالی کنید...دست کم این یک کار را بکنید!
    خودم هم که از اینکارتا حدودی جامانده بودم خوشبختانه در فضای مثبت موقتی بازار طی دو روز آخر هفته قبل توانستم اینکار را بکنم. صادقانه هرچیزی که به نظرم برسد عرض میکنم. و هدف اصلی ام یادآوری نکات گفته شده به خودم هست!
    ولی همچنان قضاوت های شخصی سنگین است..و این باعث میشود انسان انگیزه اش را از دست بدهد.
    ولی متاسفانه اکثرا گفتند چون نقد هستی داری تخریب میکنی.....که بازار صعود نکنه! انگار بازار و بورس نشسته ببینه من یا امثال من چی میگن! یا تو میفهمی یا اساتید که همگی در بورس نیوز گفتند این سیاست دامنه نامتقارن عالیه!

ولی خوشحالم که اقلا دوستان بیشتری دارند راجع به این سیاست فروش اوراق بدهی که نقطه عطف همه تحلیل های من بوده و اصلا ستون فقرات اصلی سیاستهای کلان پولی دولت هست کم کم بیشتر پی میبرند! و اثار مخرب اش در بورس....

بقول خودتان کارشناسان بورس نیوز هم تایید کرده که دامنه نوسان نامتقارن حد اقل از اب شدن سهامداران بلند مدت کمی جلوگیری میکند تا با کمکخرید زمان شاید وضعیت بهتر شود
    حمید اعرابی نیز که نوسانگیر بی انصافی هست نیز از این دامنه بخاطر سهامداران دفاع کرده

جناب هلالات نیز پست کاملش رو میذارم که بخوانید که نظرش مثبت بوده::::

نقل و قول :

دولت برای تامین مالی، حجم گسترده ای از اوراق را هر روز در بازار عرضه می کند. وضعیت بد بازار سهام نیز باعث شده تا مردم با فروش سهام نسبت به تزریق بخشی از آن به صندوق ها اقدام کنند.

این ورود پول به صندوق های درآمد ثابت، بخشی از منابع خرید اوراق از دولت را تامین می کند. دولت بخش قابل توجهی از اوراق را فروخته و بخش اندکی ازان باقی مانده است.

در واقع صندوق های فیکس تا حدی همکنون تمایلی هم به حمایت از بازار ندارند چون بازار اوراق همکنون داغ است. به عبارت دیگر با نرخ مناسبی در حال خرید اوراق از دولت هستند.

حالا شاید دامنه نوسان منفی 2درصد باعث کاهش نقدشوندگی شده باشد اما مادامی که این حجم از اوراق در بازار عرضه می شود و صندوق های بزرگ بازار مشغول خرید آن هستند، منابعی جهت حمایت از بازار ورود نمی کند لذا چند مساله وجود دارد:

1) اینکه دامنه نوسان 2درصد برداشته شود، لزوما باعث نمی شود که قیمت ها به سرعت و در آینده بسیار نزدیک به یک تعادل برسند چون مشکل بازار غیر ارزنده بودن نیست بلکه حضور صندوق های بزرگ در بازار بدهی است که تمام منابع را صرف خرید اوراق از دولت می کنند. این پروسه زمانی باید بگذرد...این اوراقی که دولت می فروشد باید به آن حد تعیین شده برسد و پس ازان این فشار برداشته می شود ازین زاویه اینطور نیست که اگر قیمت سهام پایین تر برود، متعادل گردد! زمان است که حلال این مشکل است لذا متوجه باشیم که مشکل بازار، دلار! آمریکا! سیاست! دامنه نوسان و کشتی اسرائیل نیست! ما در بازار سهام نیازمند زمان هستیم تا آنچه دولت آن طرف انجا می دهد تمام شود. روزانه چندین هزار میلیارد تومان توسط دولت اوراق عرضه می شود که در نماد "اراد" روی تابلو می توانید ببینید.

3) دولت با این همه انتشار اوراق ... چه هزینه و خروج پولی برای دولت های بعدی به یادگار می گذارد؟ ما مشابه این مورد را در برخی شرکت ها داریم که به امید بهبود اوضاع آنقدر وام گرفتند که امروز از محل سود شرکت نمی توانند حتی بهره وام را بدهند! از یک جایی به بعد دولت ها باید بخش مهم از درآمد فروش نفت را فقط صرف عدم افزایش میزان بدهی کنند و بالا بودن نرخ بهره آنگاه برایشان یک هزینه جدی است! اگر دلار به ريال ثابت باشد، یک دولت چگونه با نرخ 20درصد تامین مالی می کند؟!

پس جمع بندی کنم:

1) کسی از قصد بازار سهام را تخریب نکرده است. در واقع یک مکش پول بزرگ وجود دارد که عرضه اوراق دولتی با نرخ جذاب و توجه صندوق های درآمد ثابت به آن است! همینکه تمام توجه و تمرکز و منابع به آن سمت معطوف شده بازار سهام را خراب کرده است. هرجا این فشار برداشته شود، خود بازار سهام متعادل می شود.

3) با این حجم انتشار اوراق بدهی، اگر نرخ ارز ثابت باشد و نرخ تامین مالی بالای 20درصد! دولت های بعدی بخش مهمی از درآمد خود را باید جهت جلوگیری از افزایش میزان بدهی خرج کنند! این خبر خوبی برای اقتصادی شبیه ایران نیست که نیاز به سرمایه گذاری در زیرساخت ها دارد و استهلاک سرمایه در آن بالاتر از سرمایه گذرای مجدد است.

4) بازار سهام زمان می خواهد! مشکل بازار سهام غیر ارزنده بودن نیست. یک راهکار این است که بازار سهام همینجا قفل صف فروش و غیر نقدشوند بماند تا زمان بگذرد...یک راهکار این است که دامنه نوسان باز شود تا حقیقی های جدید الورود با ضرری سنگین تر خارج شوند و صندوق های فیکس با اتمام ماموریت در اوراق دولتی، سهام را 50درصد پایین تر از اینجا خرید کنند و بعد بازار را به همین نقطه فعلی بازگردانند. طبعا سیاست گذار باید بین این دو، یکی را انتخاب می کرد ...

دامنه نوسان اگر 5منفی هم بود شاخص الان یک میلیون بود و صف فروشها و منفیها بودند این موج فروش هست در بازار که کاری به تحلیل ندارد همچنانکه زمانیکه شاخص را بردند تا دو میلیون نیز کاری به تحلیل نداشتند و خوب و بد سهام را بردند بالا

فقط دامنه نوسان اگر کاملا برداشته بودند که قیمت سهام تا 50درصد بیاید پایین شاید مقداری از این پولهای پارک شده حاضر به خرید برای یک پولبک 20 درصدی میشدند!!
    اینکه با ضرر نقد شدید و دعا میکنید بازار بیاد پایین نهایت بی انصافی است و ذره ای تحلیل و واقع نگری و انصاف در ان نیست
    باید همه جوانب را در نظر گرفت کسیکه بازار شناس هست میفهمد که دامنه نوسان قبلی هم دردی دوا نمیکرد در این مقطع برای صفهای فروش چون مشکل بازار ارزنده بودن سهام نیست

متاسفانه حتی نمیتوانید ادای تحلیلگران نیز در بیاورید و جامع فکر کنید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 79 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (5 کاربران و 74 مهمان ها)

1. Dariche،
  2. farzadi،
  3. امیدازاد،
  4. دفتردار،
  5. زندگی بدون بورس هرگز!

کلمات کلیدی این موضوع