نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 4115 از 8146 نخست ... 31153615401540654105411241134114411541164117411841254165421546155115 ... آخرین
نمایش نتایج: از 41,141 به 41,150 از 81453

موضوع: جــــو بــــازار

ستاره دار (1) manmehdiam آواتار ها
    تشکر شده 9,878 بار در 1,431 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط امیدازاد نمایش پست ها
    این انتظاری هست که ما اهالی بازار داریم...مهم خواست و اراده همتی باهوش هست ....دشوار بشه تصور کرد ..همتی بخواد با کم کردن سود زمینه نقد شدن سپرده ها رو فراهم کنه.....باهوش تر ازین حرفا هست که بخواد پول صاحبان سپرده رو پس بده ...
    عملا وقتی میخواهیم سیاستهای کلان را نگاه کنیم باید به طرفهای ذینفع هم توجه داشته باشیم.
    مثلا در این فقره بابت سیاست های پولی یا به طور خاص کاهش بهره گروههای ذینفع زیر هستند:
    1-سپرده گذاران : که قاعدتا دوست دارند که بهره نه تنها کاهش نیابد بلکه افزایش هم بیابد
    2- صاحبان فعلی اوراق و اسناد خزانه : آنها که در حال حاضر این اوراق را خریده اند دوست دارند که بهره بیاید پایین تا در کوتاه مدت بهره بدون ریسک بیشتری نصیبشان شود
    3-آنها که قصد خرید اوراق دارند: آنها که قصد خرید دارند شبیه سپرده گذاران دوست دارند که بهره زیاد شود، تا بخرند و از سود روزشمار بیشتری نصیبشان شود
    3- سهامدارانی که در حال حاضر سهم دارند: دوست دارند که بهره کاهش یابد و اوراق غیرجذاب شود و سهامشان گران شود
    4-نقدشده ای سهام که مترصد خرید هستند: دوست دارند بهره زیاد شود تا سهام بیشتر بریزد تا در قیمتهای جذاب تری ورود کنند

قطعا ذینفعان بیشتری را هم میشود پیدا کرد . من فقط همینها که باهاشان سر و کار داریم را عرض کردم که میبینید چقدر با هم تضاد منافع دارند.
    از این ذینفعان که بگذریم ، تازه میرسیم به ذینفع بزرگ که خود دولت و بانک مرکزی باشد! بانک مرکزی هم در هر دوره ای با اهداف خاصی که در آن دوره اولویت بیشتری دارد، بهره را کم و زیاد میکند. ضمن آنکه ذینفعان بالا هم معمولا مطابق قدرت چانه زنی که دارند و نفوذی که در دستگاه قدرت دارند با اعمال فشار بر سیاست های پولی اثر میگذارند.

بنابراین موضوع پیچیده تر از این حرفهاست که دوستان عنوان میکنند که همتی چرا مثلا بهره را پایین نمیاورد که سهام ما بالا برود!!!
    ویرایش توسط manmehdiam : 2021/02/27 در ساعت 20:49
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

2. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

Banned
    تشکر شده 3,142 بار در 965 ارسال

در باب «دامنه نوسان» و «شرکت بورس»

۱) بورس در خیلی کشورهای دنیا یک «شرکت خصوصی» است و نه یک نهاد دولتی (دقت کنید که این بار اتفاقا می‌گوییم «بورس» و نه بازار سهام). یعنی چی؟ یعنی همان طور که «ساختمان پزشکان» یا «شرکت تاکسی اینترنتی فلان» یا «پاساژ علاالدین» و «مجتمع پایتخت» و یک بستر خصوصی هستند که ایجاد شده تا طرفین معامله - مثلا دکتر و بیمار - در آن‌جا هم‌دیگر را ملاقات کنند، «بورس» هم یک پلتفورم - فیزیکی یا الکترونیکی - است که اجازه می‌‌دهد فعالان دارایی‌های مالی هم‌دیگر را ملاقات کنند. همان طور که چند پاساژ موبایل‌فروشی داریم، NYSE هم داریم و نزدک و بورس شیکاگو و ... که هر کدام در مالکیت یک شرکت خصوصی هستند. جالب است که گاهی «سهام شرکت بورس» در خودش معامله می‌شود، یعنی شما می‌توانید سهام‌دار بورسی باشید که روی آن معامله انجام می‌دهید.

۲) برای یک «بورس» چه چیزی از همه مهم‌تر است؟ اعتبار! به اصطلاح می‌گوییم بورس‌ها عرضه‌ کننده اعتبار (Reputation) هستند. یعنی چی؟ یعنی همان طور که شما مثلا ترجیح می‌دید مرکز خریدی نروید که آسانسورهایش خراب است و هواکش ندارد و دزدی در آن زیاد است و ...، به همین شیوه هم ترجیح می‌‌دهید که در «بورسی» معامله کنید که کشف قیمت کاراتر است، امکان دست‌کاری کم‌تری می‌دهد، نقدینگی بیش‌تر است، سرعت اجرای سفارش‌ها بالاتر است و ...

۳) خب یک بورس چه طور به اعتبار و کیفیت بالا دست پیدا می‌کند؟ با زیرساخت قوی‌تر و با تنظیم مقررات مناسب. همان طور که یک مرکز خرید خوب هم با مقررات و قوانین و اصول پذیرش و ساعت کار و ... که تنظیم می‌کند، سعی می‌کند جذابیتش را برای مشتریان بالقوه‌اش بیش‌تر کند.

با همین منطق است که بورس شیکاگو (یعنی یک شرکت خصوصی)، برای یک سری نمادهایش (عمدتا در حوزه کومودیتی) یک سری «دامنه نوسان» می‌گذارد و بورس نیویورک برای نمادهایش (عمدتا سهام) دامنه نوسان مشابهی ندارد! همان طور که یک بورس ممکن است قیمت‌گذاری پیوسته (یعنی اعداد حقیقی) و بورس دیگری قیمت‌گذاری دیجیتال (با حداقل پله یک سنت) و ...

چرا بورس‌ها مقررات مختلف دارند؟ چون نوع مشتریان، دارایی‌های معامله شده، زیرساخت و ... متفاوتی دارند و مقررات را متناسب با بازار و خدمات خود بهینه‌سازی می‌کنند. پس دوباره مرور کنیم: دامنه نوسان از جنس استاندارد کیفی است که یک پاساژ یا یک شرکت تاکسی‌رانی خصوصی به اعضایش اعمال می‌کند.

۴) آیا نهاد ناظر هم در این میان دخالت می‌کند؟ بلی! یک حالت دخالت این است که مقررات خاص هر بورس (مثلا دامنه نوسان) باید توسط نهاد ناظر تایید شود تا مثلا اصول کلی مثل شفافیت و محافظت از مشتریان نقض نشود. یک حالت هم مقررات احتیاطی است که نهاد ناظر از همه بورس‌ها می‌خواهد رعایت کنند، مثل توقف موقع معاملات در زمان کاهش خیلی ناگهانی شاخص سهام (نه تک سهم). در واقع نهاد ناظر فقط نگران «ریسک سیستمی بزرگ» است و سعی می‌کند نوسانات بسیار بزرگ ولی کم‌احتمال را کنترل کند (مثلا افت خیلی شدید قراردادهای آتی روی شاخص کل). از آن به بعدش، دیگر استاندارد مختص هر بورس خصوصی است که خودش تصمیم می‌گیرد چه مقرراتی پیاده کند و چه «کیفیت و اعتباری» برای خودش بسازد.

متوجهم که شرکت و سازمان بورس در ایران سال‌ها است جدا شده‌اند ولی با این مثال ساده می‌خواهیم نشان بدهیم که جای بحث نظری در مورد مفهوم «شرکت بورس» و رابطه درست آن با نهاد ناظر و میزان مداخله و حتی رقابت و بخش‌بندی بازار بین بورس‌های متعدد در کشور جای کار خیلی زیادی دارد.

حامد قدوسی

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید Elcid از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 10,721 بار در 2,794 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط هندوکش نمایش پست ها
    دولتی ها (همتی _ زنگنه _ دژپسند _ جهانگیری ... ) ننگ بر شما....تمام سرمایه های ملت رو خوردین یه لیوان آبم روش....الان به مردم میگین صبوری کنید...بورس، بازار کوتاه مدت نیست که سود بده....اگه کوتاه مدت نیست چرا نیمه اول سال توی کوتاه مدت سود داد....دلیلش اینه چون شما خواستین که بازار رو هر روز سبز کنین که مردم رو جذب کنید....سرمایه هاشون رو جذب کنید....سبدهای ای تی اف راه انداختین...وقتی جذب سرمایه به اندازه کافی رسیید..طبق گفته وزیر اقتصاد ( در ۱۰ ماه امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه برای اقتصاد تامین مالی شده این در حالیه
    که کل تأمین مالی بازار سرمایه در سال گذشته ۲۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است.)....بعد اومدین بازار رو ریزشی کردین....الان دیگه با مردم هم کاری ندارین....الانم با برجام و مذاکره دارین زمان میخرین.....اصلا عین خیالتونم نیست به مردم داره چی میگذره.... فلاکت تورم....زیر فشار کرونا....بیکاری....کسادی بازارها....مسئولی که غیرت مردمی نداشته باشه....معرفت نداشته باشه....خداترس نباشه....بدترین دشمن مردم هست....واقعا شرم بر شما...
    بهرام خان اینجا ..وکیل مدافع دولت هست ...قبلا ها با همتی باهوش و دژپسند کاردان پالوده صرف می کرد !!کاش این متن رو به سمع و نظرش برسونید ...

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده است:

نقل قول نوشته اصلی توسط *** بهرام خان *** نمایش پست ها
    سلام ...

بازار گردان ها فرصت خروج در قیمت های بالاتر را در اختیار عده ای
    سهامدار خاص و درشت قرار دادند , و عمده ی پول ها را به هدر دادند ...

یک جایی برای کم کردن میانگین باید صف فروش ها را جمع کنند ...

نکته آخر : سیاست های پولی ( کاهش بهره ی بانکی ) در تاریخ خاصی به نفع این گروه تغییر خواهد کرد ...

چه تاریخی ؟ الله اعلم ...
    دقیقا سوال میلیون دلاری! جواب به این تاریخ ها هست!
    چیزی که معمولا رخ میده، صرفا گروه کوچکی از رانت داران که از این رانت اطلاعاتی برخوردارند میتوانند قبل از تغییرات در موقع مناسب بین این بازارها شیفت کنند. و اکثریت معمولا جا میمانند.
    مثلا سپرده گذاران 92 تا 96 که بیشترین سود را آن سالها کردند، شاید بیش از 90درصدشان در سالهای بعد با افزایش قیمت ارز علاوه بر سودهای اخذ شده حتی بخشی از سرمایه اصلی را هم از دست دادند! بجز گروهی که رانت داشتند!
    منتهی چرخش های سیاست های پولی معمولا نسبتا درازمدت است. مثلا تجربه نشان میده که تغییرات معنی دار در بازه های یکی دو سال دست کم رخ میده.
    دم نقدی برندگان قبل از مهر امسال (که کالا داشتند) بعد از مهر ماه جز بازندگان شده اند. و سپرده گذاران (که ریال داشتند) از مهر تا تاریخ فعلی جز برندگان هستند!
    اینکه این بازی تا کی ادامه خواهد داشت ، جوابش همان سوال چند میلیون دلاری است!!!! فعلا حدس و گمان ها نشان میده که 5ماهی که این سیاست وارد اقتصاد ایران شده مدت زمان زیادی نیست و احیانا در میان مدت رکود و این بازی ادامه دار خواهد بود. لذا همانگونه که نظر من هست ، اختصاص بخش بیشتری از سبد به اوراق بدون ریسک و بخش کمتر به کالا و مواظبت بیشتر در نزدیک شدن به بازارهای سرمایه ای (به طور کلان عرض میکنم ) سیاست معقولانه تری است.
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    عملا وقتی میخواهیم سیاستهای کلان را نگاه کنیم باید به طرفهای ذینفع هم توجه داشته باشیم.
    مثلا در این فقره بابت سیاست های پولی یا به طور خاص کاهش بهره سه دسته ذیر هستند:
    1-سپرده گذاران : که قاعدتا دوست دارند که بهره نه تنها کاهش نیابد بلکه افزایش هم بیابد
    2- صاحبان فعلی اوراق و اسناد خزانه : آنها که در حال حاضر این اوراق را خریده اند دوست دارند که بهره بیاید پایین تا در کوتاه مدت بهره بدون ریسک بیشتری نصیبشان شود
    3-آنها که قصد خرید اوراق دارند: آنها که قصد خرید دارند شبیه سپرده گذاران دوست دارند که بهره زیاد شود، تا بخرند و از سود روزشمار بیشتری نصیبشان شود
    3- سهامدارانی که در حال حاضر سهم دارند: دوست دارند که بهره کاهش یابد و اوراق غیرجذاب شود و سهامشان گران شود
    4-نقدشده ای سهام که مترصد خرید هستند: دوست دارند بهره زیاد شود تا سهام بیشتر بریزد تا در قیمتهای جذاب تری ورود کنند

قطعا ذینفعان بیشتری را هم میشود پیدا کرد . من فقط همینها که باهاشان سر و کار داریم را عرض کردم که میبینید چقدر با هم تضاد منافع دارند.
    از این ذینفعان که بگذریم ، تازه میرسیم به ذینفع بزرگ که خود دولت و بانک مرکزی باشد! بانک مرکزی هم در هر دوره ای با اهداف خاصی که در آن دوره اولویت بیشتری دارد، بهره را کم و زیاد میکند. ضمن آنکه ذینفعان بالا هم معمولا مطابق قدرت چانه زنی که دارند و نفوذی که در دستگاه قدرت دارند با اعمال فشار بر سیاست های پولی اثر میگذارند.

بنابراین موضوع پیچیده تر از این حرفهاست که دوستان عنوان میکنند که همتی چرا مثلا بهره را پایین نمیاورد که سهام ما بالا برود!!!
    ...درست می فرمایید ..ولی به نظر میاد در حال حاضر منافع ذینفع بزرگ !!با بازار بورس در یک راستا نیست ..دوم اینکه ...عموم فعالین بورس که خرده پا محسوب میشن ...نسبت به دیگر طرف های قضیه ..اهمیت و توان کمتری برای تاثیر و فشار بر دولت دارند..‌

10. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط امیدازاد نمایش پست ها
    ...درست می فرمایید ..ولی به نظر میاد در حال حاضر منافع ذینفع بزرگ !!با بازار بورس در یک راستا نیست ..دوم اینکه ...عموم فعالین بورس که خرده پا محسوب میشن ...نسبت به دیگر طرف های قضیه ..اهمیت و توان کمتری برای تاثیر و فشار بر دولت دارند..‌
    بله اینطور است!
    بارها هم عرض کردم در پست های این تاپیک. ولی احساس میکنم کمتر دوستان مورد توجه قرار میدهند! حال آنکه توجه به این عرایض شاید کمکشان بکند ولو اینکه دلخواهشان نباشد!
    حدس ما این است(صرفا حدس محتمل) که دورنمای سیاسی و در نتیجه اثر اقتصادی آن و همچنین توجه به نحوه تامین مالی دولت و .... نشان میده که تنها راهی که سیاست گذار در حال حاضر میتونه ادامه حیات بده! ایجاد رکود در همه بازارهای سرمایه ای و فروش اوراق و پارک نقدینگی در بانکها و صندوقها و ... است.
    حتی اگر دلار و ارزی هم آزاد شود ، سیاست دولت به احتمال بسیار بسیار بالا! ارز آزاد شده را صرف جمع آوری نقدینگی از سطح بازار خواهد کرد ( این مطلب را علنا روحانی و همتی بارها گفته اند و سیاستشان همین است و جز این نیست!)
    سند درستی این تحلیل (هزار بار این رو تکرار کردم!!!!) توجه به میزان سپرده گذاری در شش ماه اخیر و میزان تامین مالی دولت از اوراق و در نیمه دوم امسال هست!
    این سیاست به این زودی عوض نخواهد شد. اینکه تصور کنیم دولت به اندازه کافی اوراق فروخت و دیگه وضعش خوب شده!! از این خبرا نیست! چنین سیاستهای دامنه زمانی بیش از یکی دو سال دارند. در دوره اول روحانی این سیاست حدود 4 سال طول کشید. الان هنوز در شروع آن هستیم!
    هنرمند! کسی خواهد بود که وقت تغییر این سیاست را بداند و از سپرده گذاری به موقع بزند بیرون! برای این کار یا باید رانت داشته باشید در حد خیلی خفن! و یا نکته ای که من عرض میکنم: مدیریت سرمایه!

12. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

دقت کنید که مثلا کاهش بهره بانکی ، شاید مطلوب ما سهامداران باشد ! ولی اولا مطلوب آن چندصد هزار میلیارد پولی که در شش ماه قبل سپرده شده به هیچ وجه نیست ! چون بخش اعظم این پول چنان رانت قوی دارد که بعضا دولت ها را عوض میکنند! چه برسد به ... به این مفتی نیست که برای دل داغدیده ما سهامداران فردا همتی بیاد بگه بهره را کشیدیم پایین برین حالشو ببرین!
    ضمن اینکه در شرایط فعلی کرونایی که همه بنگاههای اقتصادی نیمه تعطیل هستند و تولید وضع فاجعه باری دارد (یعنی عرضه خیلی وضعش خرابه) ، کافی هست که حتی همتی سیگنال کاهش بهره را بدهند ، موج تحریک تقاضا ایجاد خواهد شد و اثر تورمی سنگینی روی هزینه های جاری خواهد گذاشت که فعلا دولت نمیخواد عواقب اش رو بپذیره. اونم در پایان دولت! اصلا بیم عدم کنترل چنان تورمی هم میرفت!
    اینکه میگم سیاست همتی و تیم اش بود که وضع اقتصاد الان در این وضعیت فعلی هست منظورم اینه! منظورم اینه که از احتمال ابرتورم و گسیختگی اقتصادی جلوگیری کردند اینها. (برای پیش بردن کارهای خودشان این را کنترل کردند نه که فکر کنید دلشان سوخت!) روی این حساب اینها از این سواددارها دارند..خوبش هم دارند...خیلی هم وارد هستند اتفاقا!
    فقط فرض کنید که چرخش اقتصادی که از مهر صورت گرفت انجام نمیگرفت. و مثلا الان ما دلار بالای چند صد هزار تومنی داشتیم و شاخص هفت هشت میلیونی! و شاید بی ارزش شدن کامل ریال! و الفاتحه!

بنابراین تا جایی که جا داشت ، دولت تورم رو افزایش داد، بدهی های سنگین داخلی که دولت داشت اینطوری سوخت شد! و افسارش رو کشیدند!! حالا دوباره دولت شروع کرده به ایجاد بدهی داخلی!! با جذاب کردن سپرده و رکود در همه بازارها!
    بعد از مدتی (که نمیدونیم کی خواهد بود) با یک خیز سنگین تورمی و قیمت دلار کل این بدهی داخلی را دولت سوخت میکنه!! بازیه قشنگیه خلاصه!
    و هزار تحلیل و بحث دیگه که از حوصله خارج است.

منتهی ای کاش دوستان به جای توصیه های اخلاقی به همتی و دژپسند و سایر عزیزان دل! تحلیل وضع موجود بکنند و مبتنی بر آن مدیریت سرمایه داشته باشند تا دست کم آسیب های احتمالی را کاهش دهند.
    ویرایش توسط manmehdiam : 2021/02/27 در ساعت 21:22

14. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

منظورم این هست به نمایندگی! هر روز یکی مون یک فحش چارواداری آبدار از بالا تا پایین این جماعت بکنیم بعد همگی هم به نشانه موافقت! زیرش لایک و تشکر بزنیم!!
    اصلا همینجا من به نمایندگی از همه عزیزان عرض میکنم که بر همگی شان لعنت و لعنت و لعنت باد! بیش باد

احساسمون که بهتر شد!
    حالا دیگه بعدش با توجه به سیاستهایی که اتخاذ شده (اعم از سیاستهای کلان دولت و بانک مرکزی گرفته تا.....رییس بورس و دامنه نامتقارن و ....بقیه) و واقعیت های ملموس روی میز و تحلیل اثری که اینها در بازه های زمانی خواهند داشت، یک همفکری کنیم که چه باید کرد! یا دست کم چه کاری میتوان کرد.
    یا تحلیل های در این راستا ارائه دهیم و یا فکر یکدیگر را نقد کنیم تا دید روشن تری بدست آید....
    انتظاری که من همیشه از حضور در این سایت داشته و دارم ولی واقعا بعضی وقتا انگیزه ام رو از دست میدم....

مانا باشید دوستان نازنین.

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    دقت کنید که مثلا کاهش بهره بانکی ، شاید مطلوب ما سهامداران باشد ! ولی اولا مطلوب آن چندصد هزار میلیارد پولی که در شش ماه قبل سپرده شده به هیچ وجه نیست ! چون بخش اعظم این پول چنان رانت قوی دارد که بعضا دولت ها را عوض میکنند! چه برسد به ... به این مفتی نیست که برای دل داغدیده ما سهامداران فردا همتی بیاد بگه بهره را کشیدیم پایین برین حالشو ببرین!
    ضمن اینکه در شرایط فعلی کرونایی که همه بنگاههای اقتصادی نیمه تعطیل هستند و تولید وضع فاجعه باری دارد (یعنی عرضه خیلی وضعش خرابه) ، کافی هست که حتی همتی سیگنال کاهش بهره را بدهند ، موج تحریک تقاضا ایجاد خواهد شد و اثر تورمی سنگینی روی هزینه های جاری خواهد گذاشت که فعلا دولت نمیخواد عواقب اش رو بپذیره. اونم در پایان دولت! اصلا بیم عدم کنترل چنان تورمی هم میرفت!
    اینکه میگم سیاست همتی و تیم اش بود که وضع اقتصاد الان در این وضعیت فعلی هست منظورم اینه! منظورم اینه که از احتمال ابرتورم و گسیختگی اقتصادی جلوگیری کردند اینها. (برای پیش بردن کارهای خودشان این را کنترل کردند نه که فکر کنید دلشان سوخت!) روی این حساب اینها از این سواددارها دارند..خوبش هم دارند...خیلی هم وارد هستند اتفاقا!
    فقط فرض کنید که چرخش اقتصادی که از مهر صورت گرفت انجام نمیگرفت. و مثلا الان ما دلار بالای چند صد هزار تومنی داشتیم و شاخص هفت هشت میلیونی! و شاید بی ارزش شدن کامل ریال! و الفاتحه!

بنابراین تا جایی که جا داشت ، دولت تورم رو افزایش داد، بدهی های سنگین داخلی که دولت داشت اینطوری سوخت شد! و افسارش رو کشیدند!! حالا دوباره دولت شروع کرده به ایجاد بدهی داخلی!! با جذاب کردن سپرده و رکود در همه بازارها!
    بعد از مدتی (که نمیدونیم کی خواهد بود) با یک خیز سنگین تورمی و قیمت دلار کل این بدهی داخلی را دولت سوخت میکنه!! بازیه قشنگیه خلاصه!
    و هزار تحلیل و بحث دیگه که از حوصله خارج است.

منتهی ای کاش دوستان به جای توصیه های اخلاقی به همتی و دژپسند و سایر عزیزان دل! تحلیل وضع موجود بکنند و مبتنی بر آن مدیریت سرمایه داشته باشند تا دست کم آسیب های احتمالی را کاهش دهند.
    ... ...گویا بانک مرکزی مجموع تراکنش اینترنتی بیشتر از ۵۰۰میلیون در ماه رو محدود کرده ...قبلا هم‌ که نقل و انتقال بیشتر از ۲۰۰ میلیون در روز بدون اسناد مثبته رو محدود کرده بود ....در مورد چک تضمین شده هم که دیگر قابل انتقال نیست و همین طور چک های صیاد که باید انتقال دست به دستش ثبت بشه ...در واقع ...نقدینگی رو میخوان محدود کنن جوری که داشتن و نداشتنش چندان تفاوتی نکنه ...پولی که نشه ازش استفاده کرد ..عملا پول حساب نیست!!!،..

18. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید امیدازاد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 24,086 بار در 4,308 ارسال

تمام تحلیل هایی که از حال و اینده بازار سرمایه میشه مبتنی بر پیش فرضهایی است که معمولا بیان نمی شوند . که اگر هر کدام از اون پیش فرضها اندکی تغییر کنند کل نحلیل ها هوا می روند! یکیشون! فرض اکثر سهامداران برگشت امریکا به برجام و رفع تحریمهاست !! خوب الان غیر از بازار بورس کدام بازار دیگر این پیش فرض را قبول کرده است ؟؟؟!! به جرات می گم هیچکدام!!
    اکثر سهامداران انتظار داشتند با آمدن جو بایدن سریعا توافقی شکل بگیرد و بر همین اساس بازار سهام خیلی سریع واکنش نشان داد ! اما واقعیت این است که حتی اگر توافقی هم صورت بگیرد شک نکنید تحریمها به آسانی لغو نخواهد شد و انتظارات فعلی براورده نخواهد شد و فعالان بازار چاره ای جز تغییر در براوردهایشان نخواهند داشت . زمانی بود یک تهدید جزیی اوباما و یا وزیران آمریکایی بازار سهام را به هم می ریخت کم کم حساسیت بازار تا جایی از بین رفت که اگر ناوهای آمریکایی هم وارد خلیج فارس می شدند تاثیری بر بازار سهام نمی گذاشت . می خوام بگم کم کم حساسیتها نسبت به صحبتهای طرفین برجام در خصوص رفع تحریمها کمرنگ خواهد شد . و بازار مسیر دیگری را خواهد رفت . همین توافق الان ایران و آژانس یعنی سه ماه دیگه فعلا خبر خاصی در رفع تحریمها نخواهد بود و تازه اگر هم باشد چیزی شبیه مورد عراق در گذشته ، آزادی بخشی از منابع صرفا برای غذا و دارو !
    این فقط یکی از پیش فرض تحلیل فعالان بازار بود حالا شما حساب کنید در بخش داخلی دهها اتفاق غیرقابل پیش بینی سیاسی و اقتصادی وجود دارند که معمولا اتفاق می افتند و می توانند نه تنها مسیر بازار سرمایه که مسیر دیگر بازارها را نیز به کل تغییر دهد .

بازار وقتی استارت برگشت بزند معمولا 15 تا 20 درصد اول خیلی ها متوجه نخواهند شد تازه بعد از 20 درصد عده ای برخواهند گشت . این روزها روزهای خروج از بازار نیست حتی اگر اصلاح بازار در برخی سهام اندکی ادامه دار باشه .

20. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید رادین1 از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 95 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (4 کاربران و 91 مهمان ها)

1. abed،
  2. farzadi،
  3. modiriat،
  4. کیوان

کلمات کلیدی این موضوع