نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 3824 از 8145 نخست ... 28243324372437743814382138223823382438253826382738343874392443244824 ... آخرین
نمایش نتایج: از 38,231 به 38,240 از 81449

موضوع: جــــو بــــازار

عضو فعال CHESTER.2020 آواتار ها
    تشکر شده 7,097 بار در 1,230 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا حسنی نمایش پست ها
    شما نفروش ولی دلیل بنیادیش اینه که کمتر از یک سال پیش با دلار ۱۵ تومن روی ۸۶۰ تومن عرضه اولیه شده که همون زمان یادمه همه میگفتن گرون عرضه شده و بحث سر این بود بعد از ۲۰ درصد میریزه یا ۳۰ درصد که بعدش دیگه این بلبشو به پا شد.
    الان شما با همین استدلال گین یک به شش رو از دست دادی خیلی شیک و مجلسی--500% ناقابل!! کما اینکه هنوز منتظر دلار 15 هستی! الان شما میتونی بگی overvalue هست یا under?
    نکنـــد پــــرده چـون فـــرو افتـــد.......داستــــان داستـــــان زر بــاشد/ زير اين نيم کاسـه هاي قشنگ .......نکنـــد کاســه اي دگـــر بـــاشد /
    نکنـــد آنـکه درس ديـن مي داد....... از خــــدا پـاک بـي خبـر بـــاشد. . .

2. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید CHESTER.2020 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال علیرضا حسنی آواتار ها
    تشکر شده 5,233 بار در 1,383 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط فین نمایش پست ها
    دوست عزیز ابتدای دولت روحانی و مذاکرات برجام کف دلار روی 3200 تومان بسته شد. آن زمان نقدینگی حدود 520 همت بود که الان بالای 3000 همت است. یعنی نقدینگی متاسفانه در این دولت بیش از 6 برابر شده است( در دولتهای دیگر حدودا 4 یا 5 برابر می شد در یک دوره 8 ساله ) و چون دلار بیشترین پیوستگی با نقدینگی دارد ( در شرایط نرمال و رفع تحریم ) پس کف دلار حدود 19 هزار تومان است و به نظر می رسد کل حاکمیت اجازه کاهش دلار به زیر 18 هزار تومان را در هیچ شرایطی بدلیل تبعات خروج سرمایه نمی دهند. ( دلار زیر 18 هزار تومان یعنی خرید وحشتناک ملک در ترکیه و دبی و ...). دلار بین 18 تا 25 هزار تومان تا انتخابات در نوسان خواهد بود.
    ارزش دلار بنا بر نقدینگی اگه میخواید محاسبه کنید بهتره سال مبنی رو برای محاسبه رو سال ۹۰ قرار بدید یعنی قبل از شروع تحریم های زمان احمدی نژاد. از اون سال به بعد نوسان قیمت دلار به قدری شدید بوده که یک ماه اینور یک ماه اونور ممکنه قیمت دلار نصف یا دو برابر ارزش، واقعی بوده باشه که نتیجه محاسبات رو به کلی محخدوش میکنه.

لطفا اگه محاسبات و مقایسه رو بر پایه سال ۹۰ انجام دادید اینجا بزارید ما هم استفاده کنیم برای خودمم جالبه بدونم نتیجه ش رو.

4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید علیرضا حسنی از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط CHESTER.2020 نمایش پست ها
    الان شما با همین استدلال گین یک به شش رو از دست دادی خیلی شیک و مجلسی--500% ناقابل!! کما اینکه هنوز منتظر دلار 15 هستی! الان شما میتونی بگی overvalue هست یا under?
    وقتی این حرفها رو میزنید من میفهمم تجربه بورسیتون بیشتر از ۶ ماه نیست، من فروردین ماه خپارس داشتم اردیبهشت ماه که
    بازار اولین رشد بی ضابطه ش رو تکمیل کرد حدودای ۷۷۰ بود گمونم خارج شدم و گفتم سهم و بازار حبابه. خیلی ها خندیدن. اتفاقا سهم تا ۲۵۰۰ تومن هم رفت و خیلی ها دیگه بیشتر خندیدن که فلانی مشنگ رو ۸۰۰ تومن میگفت خپارس حبابه.

خب الان زمان گذشته که معلوم شد بله خپارس ۸۰۰ تومنی اردیبهست ماه هم حتی حباب بوده همین الان خپارس داره حدود ۵۰۰ تومن معامله میشه و تازه معلوم نیست چقدر دیگه اصلاح داره.

نه عزیزم سودی نبوده که ما از دستش داده باشیم. اون رشدها در واقع به قول دکتر ادیب ریسک هایی بودن که شما پول دادین ریسک دیگران رو خریدین و ما نخریدیم.

6. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید علیرضا حسنی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,108 بار در 1,007 ارسال

ارزش دلار بنا بر نقدینگی اگه میخواید محاسبه کنید بهتره سال مبنی رو برای محاسبه رو سال ۹۰ قرار بدید یعنی قبل از شروع تحریم های زمان احمدی نژاد. از اون سال به بعد نوسان قیمت دلار به قدری شدید بوده که یک ماه اینور یک ماه اونور ممکنه قیمت دلار نصف یا دو برابر ارزش، واقعی بوده باشه که نتیجه محاسبات رو به کلی محخدوش میکنه.

لطفا اگه محاسبات و مقایسه رو بر پایه سال ۹۰ انجام دادید اینجا بزارید ما هم استفاده کنیم برای خودمم جالبه بدونم نتیجه ش رو.
    البته سال 90 سال مناسبی برای اینکار نیست چون پس از تک نرخی شدن دلار در سال 83 به 800 تومان در عرض 7 سال تا 90 عملا دلار ثابت بود ( بین 800 تا 1000 بدلیل فوران قیمت و درامد نفتی ) به نظرم وسط این بازه یعنی سال 86 یا 87 خوب استو فکر کنم سال 87 مقدار نقدینگی حدود 160 همت و دلار 1000 تومان یعنی 160 میلیارد دلار. با این فرمول دلار الان حدود 18 هزار تومان می شود. یک فرمول کلی تر اینکه در شرایط نرمال نقدینگی ایران در 15 سال گذشته همیشه بین 150 تا 200 میلیارد دلار بوده است. یعنی با این فرمول کف دلار حدود 16 و سقف آن فعلا حدود 21 است.( با فرض 3100 همت در حال حاضر )

8. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید فین از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 113 بار در 25 ارسال

با سلام
    مبناي محاسبه نرخ دلار همينطور دلخواه انجام نميشه و يه حساب كتابي داره. چند سال اول احمدي نژاد كه نفت بالاي 100 دلار و وفور نعمت بود و دلار بصورت تصنعي كم نگه داشته شده بود اصلا صحيح نيست. البته اقتصاد دانها اختلافاتي براي سال مبنا دارن. و با مبنا قرار دادن هر سالي طبعا به اعداد متفاوتي ميرسيم. تا جايي كه يادمه يه عده سال 54 و يه عده سال اصلاحات اقتصادي دوره هاشمي 73 كه ارز ازبعد از انقلاب و جنگ و سازندگي و ... از چند نرخي به يك نرخ رسيد رو مبنا ميذارن. كه بيشتر طرفدار داره. بعد از اون با كم كردن تورم دلار از ريال به اعداد واقعي دلار ميرسيم كه فكر كنم براي امسال حدود 20 تومن بشه . در نظر داشته باشيد كه اينها براورد هست و اصولا شرايط سال مثلا 73 ايران و امريكا و معيارهاي زندگي و سبد هزينه و غيره تفاوتهايي دارن ولي تقريبا تخمين خوبي خواهد بود. فرض كنيد فردا ايران با كل دنيا يه دفعه توافق كرد! و سرمايه گذاري خارجي مثل سيل وارد كشور شد!!! دلار در اون زمان تا 3 هزار تومن هم ميتونه بصورت دايم حفظ بشه . اما با عدم تغيير شرايط كلان فعلا همينكه بدتر نشه شانس اورديم.

10. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید hakim821 از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط فین نمایش پست ها
    البته سال 90 سال مناسبی برای اینکار نیست چون پس از تک نرخی شدن دلار در سال 83 به 800 تومان در عرض 7 سال تا 90 عملا دلار ثابت بود ( بین 800 تا 1000 بدلیل فوران قیمت و درامد نفتی ) به نظرم وسط این بازه یعنی سال 86 یا 87 خوب استو فکر کنم سال 87 مقدار نقدینگی حدود 160 همت و دلار 1000 تومان یعنی 160 میلیارد دلار. با این فرمول دلار الان حدود 18 هزار تومان می شود. یک فرمول کلی تر اینکه در شرایط نرمال نقدینگی ایران در 15 سال گذشته همیشه بین 150 تا 200 میلیارد دلار بوده است. یعنی با این فرمول کف دلار حدود 16 و سقف آن فعلا حدود 21 است.( با فرض 3100 همت در حال حاضر )
    خب با سال پایه ای که گرفتید موافقم اون استدلالتون رو قبول دارم اما چون سال پایه رو خیلی دور گرفتید منطقا دیگه باید رشد اقتصادی از سال ۸۶ تا الان رو هم در محاسبات وارد کنید چون بخشی از اثر رشد نقدینگی با اثر رشد اقتصادی میباید خنثی بشه، قبول دارید؟

میشه یه محاسبه مجدد با اعمال اثر رشد اقتصادی رو هم انجام بدید و نتایجش رو اینجا بزارید. ممنون

12. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید علیرضا حسنی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال CHESTER.2020 آواتار ها
    تشکر شده 7,097 بار در 1,230 ارسال

وقتی این حرفها رو میزنید من میفهمم تجربه بورسیتون بیشتر از ۶ ماه نیست، من فروردین ماه خپارس داشتم اردیبهشت ماه که
    بازار اولین رشد بی ضابطه ش رو تکمیل کرد حدودای ۷۷۰ بود گمونم خارج شدم و گفتم سهم و بازار حبابه. خیلی ها خندیدن. اتفاقا سهم تا ۲ هزار تومن هم رفت و خیلی ها دیگه بیشتر خندیدن مه فلانی مشنگ رو ۸۰۰ تومن میگفت خپارس حبابه.

خب الان زمان گذشته که معلوم شد بله خپارس ۸۰۰ تومنی اردیبهست ماه هم حتی حباب بوده همین الان خپارس داره حدود ۵۰۰ تومن معامله میشه و تازه معلوم نیست چقدر دیگه اصلاح داره.

نه عزیزم سودی نبوده که ما از دستش داده باشیم. اون رشدها در واقع به قول دکتر ادیب ریسک هایی بودن که شما خریدین و ما نخریدیم.
    گذر زمان به چه قیمتی؟ از دست رفتن بخش زیاد ترند؟ پس برای چه اینجاییم تحلیل یا ترید؟
    دقیقا تجربه ی بورسی ام همان تاریخ ورودم به انجمن هست ولی نکته ی ریز این هست در زمان مناسب در جای مناسب بودم چه قبل تر که از هزار و زیر هزار با کریپتو بودیم چه امسال که با پمپ دولت اینجاییم.
    نکته ی اصلی اینجاست که شما همواره سعی در تحلیل و قالب کردن تفکر به چارت داری و ما میگذاریم چارت تفکرش را به ماقالب کند چارت بگوید بخر ما خریداریم بگوید بفروش ما فروشنده و در حالت رنج هم نوسان گیری بلد نیستیم کنار مینشینیم. بقیه تحلیل ها بماند برای اهلش.
    اشتباه اصلی اینجاست که شما روی تحلیل و سو گیری ذهنی خود پا فشاری میکنی قسمت خوب ترند را از دست میدهی به بهانه ی اینکه تحلیلت درست از آب در می آید یک روزی!!
    تفکرات بشدت خرسی داری و در بازار های دوطرفه در تایم نا امیدی افراد روی موقعیت های فروش با این دیدگاه میتوانی موفق شوی.. اما در بازار معکوس همچنان همان دیدگاه را با خود میآوری اتفاقا گفتی ایرانی ها در بازار گاوی بشدت حریصند فکر میکنی اروپا و امریکا و حتی ژاپنی ها حریص نیستند؟ فکر میکنی average up نمیکنند؟ اگر سبک های aggressive trading را ببینی و ترید هایی که 30 هزار دلار را به 150 میلیون دلار تبدیل کردندو می کنند مصرف قرصت بشد بالا میرود!!
    ما ادعایی در اقتصاد خرد و کلان و بنیاد نداریم و فقط حرف چارت را میفهمیم و همین برای ما کافیست..
    ویرایش توسط CHESTER.2020 : 2021/01/27 در ساعت 17:07
    نکنـــد پــــرده چـون فـــرو افتـــد.......داستــــان داستـــــان زر بــاشد/ زير اين نيم کاسـه هاي قشنگ .......نکنـــد کاســه اي دگـــر بـــاشد /
    نکنـــد آنـکه درس ديـن مي داد....... از خــــدا پـاک بـي خبـر بـــاشد. . .

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید CHESTER.2020 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال ابشار آواتار ها
    تشکر شده 7,847 بار در 1,375 ارسال

بازار زیاد بالای خاصی نخواهد داشت ونوسانی جلو میره ودرخیلی از سهمها فرصت خروج خوبی ایجاد خواهد شد وفعلا تا سه چهارماه حداقل بازار جایی نمیره ورشدی خوب بربازار باشه میره از اواسط پاییز سال جدید،ولی دراین برهه نوسانی بین۹۵۰تا۱۴۵۰بازی خواهیم کرد که جون میده برای نوسانگیری

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید ابشار از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط hakim821 نمایش پست ها
    با سلام
    مبناي محاسبه نرخ دلار همينطور دلخواه انجام نميشه و يه حساب كتابي داره. چند سال اول احمدي نژاد كه نفت بالاي 100 دلار و وفور نعمت بود و دلار بصورت تصنعي كم نگه داشته شده بود اصلا صحيح نيست. البته اقتصاد دانها اختلافاتي براي سال مبنا دارن. و با مبنا قرار دادن هر سالي طبعا به اعداد متفاوتي ميرسيم. تا جايي كه يادمه يه عده سال 54 و يه عده سال اصلاحات اقتصادي دوره هاشمي 73 كه ارز ازبعد از انقلاب و جنگ و سازندگي و ... از چند نرخي به يك نرخ رسيد رو مبنا ميذارن. كه بيشتر طرفدار داره. بعد از اون با كم كردن تورم دلار از ريال به اعداد واقعي دلار ميرسيم كه فكر كنم براي امسال حدود 20 تومن بشه . در نظر داشته باشيد كه اينها براورد هست و اصولا شرايط سال مثلا 73 ايران و امريكا و معيارهاي زندگي و سبد هزينه و غيره تفاوتهايي دارن ولي تقريبا تخمين خوبي خواهد بود. فرض كنيد فردا ايران با كل دنيا يه دفعه توافق كرد! و سرمايه گذاري خارجي مثل سيل وارد كشور شد!!! دلار در اون زمان تا 3 هزار تومن هم ميتونه بصورت دايم حفظ بشه . اما با عدم تغيير شرايط كلان فعلا همينكه بدتر نشه شانس اورديم.
    حرف شما درسته، من خودم در تحلیل شاخص بورس و قیمت ها ابتدای سال ۹۶ رو ملاک قرار میدم چون به نظرم سال ۹۵ سال نرمالی بوده هم برای قیمت دلار هم برای شاخصه های بورسی. حتی من ماشینم میخوام بخرم قیمتش رو با ابتدای سال ۹۶ مقایسه میکنم که تو پاچم نره. چون من به قول شما یه معیار کاربردی میخوام واسه خودم داشته باشم نمیخوام تز دانشگاهی ارایه بدم مه.

عضو فعال
    تشکر شده 4,108 بار در 1,007 ارسال

خب با سال پایه ای که گرفتید موافقم اون استدلالتون رو قبول دارم اما چون سال پایه رو خیلی دور گرفتید منطقا دیگه باید رشد اقتصادی از سال ۸۶ تا الان رو هم در محاسبات وارد کنید چون بخشی از اثر رشد نقدینگی با اثر رشد اقتصادی میباید خنثی بشه، قبول دارید؟

میشه یه محاسبه مجدد با اعمال اثر رشد اقتصادی رو هم انجام بدید و نتایجش رو اینجا بزارید. ممنون
    در این مورد متاسفانه اطلاعات خاصی ندارم.

19. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید فین از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 104 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (1 کاربران و 103 مهمان ها)

1. Arian02

کلمات کلیدی این موضوع