نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 2687 از 8125 نخست ... 16872187258726372677268426852686268726882689269026972737278731873687 ... آخرین
نمایش نتایج: از 26,861 به 26,870 از 81248

موضوع: جــــو بــــازار

ستاره‌دار(3) roya123 آواتار ها
    تشکر شده 30,129 بار در 5,476 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط navasan نمایش پست ها
    عرضه های اولیه

سازمان باید فکری به حال عرضه های اولیه بکنه

ایا عرضه های اولیه در حال حاضر بنفع بازار است؟
    ایا رشد تعدادکدهای معاملاتی واقعی است؟
    ایا همه کدها باید قادر به خرید عرضه اولیه باشند؟
    ایا ایجاد محدودیت برای کدهایی معاملاتی لازم نیست؟ و ایجاد محدودیت خرید ، بی عدالتی محسوب میگردد؟

تعدا کدها بشدت در حال رشد است
    تعداد کدهای خریدار عرضه اولیه نماد دتوزیع از 900هزار گذشت
    قسمت عمده این کدها فقط و فقط و فقط و فقط عرضه اولیه میخرند
    بعد به تعادل رسیدن هم میفروشند به بدنه اصلی و قدیمی بازار و سود جزیی را بر میدارند و منتظر عرضه بعدی میمانند
    ایا این سود حق این طیف از معامله گران است
    ایجاد محدودیت خرید برای کدها عرضه اولیه بخر ، شاید بی عدالتی باشد ولی سازمان باید دنبال یک راهکار موثر و منصفانه باشد
    به نظر میرسد این عرضه های اولیه در اینده باعثت صدمه زدن به بازار شود
    جه خبره؟ 910هزار کد خریدار دتوزیع؟
    با همین رشد ، احتمالا بریم بالای 2میلیون
    خدا بخیر کنه
    متاسفانه تا با مشکل روبرو نشویم ، دنبال راه حل نیستم و برای تصمیم گیران ، پیشگیری مفهومی ندارد.
    من زمانی که تازه وارد بورس شدم یکی از همکلاسی هام گفت داییم هم بورس کار می کنه. گفتم خب شما هم وارد شید. خوبه ها. گفت من کد بورسی دارم. آبجیم مامانم و بابام همه داریم. داییم واسه همه مون گرفته و باهاش عرضه اولیه فقط میخره. گفتم با پول خودتون میخره و سودش و میده شما؟ گفت نه خودش میخره واسه خودش. فک کنم داییه واسه کل فامیل کد بورسی گرفته بود و باهاشون عرضه اولیه می گرفت. یه بار هم که واسه سود مجمع جم پیلن رفته بودم یه پسر جوونی اومده بود واسه سود مجمع جم پیلن. خودش خانومش یه دختر کوچیک داشت باباش و مامانش همه اینا دونه دونه میاوردشون توی صف و سودشون و می گرفت. بعضیا اینجوری هستن. واسه کل ایل و تبارشون کد میگیرن و با کد اونها فقط عرضه اولیه ها رو میخرن.
    به نظرم راه حلش اینه که عرضه اولیه ها به کدهایی که فعال هستن و دارن خرید و فروش می کنن تعلق بگیره فقط. مثلا بگن کسانی که دارایی شون توی بورس از n تومن به بالا هست عرضه اولیه شاملشون میشه.
    ویرایش توسط roya123 : 2019/10/13 در ساعت 21:18
    اگر اشتیاق شما برای موفق شدن بیشتر از ترس شما از شکست خوردن باشد
    شما حتما موفق خواهید شد. "آلبرت انیشتین"

2. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید roya123 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 68,764 بار در 12,917 ارسال

فردا اول وقت بازار منفی است
    سهام خوب را اول صبح شکار کنید شاید آخر وقت بازار متفاوت باشد
    خدا خواست و ما توانستیم
    تمام مطالب نوشته شده توسط بنده نظرات شخصی است که میتواند اشتباه باشد پس به استناد مطالب من به هیچ عنوان سهمی را نخرید. فقط با بررسی خودتان معامله کنید

4. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید تمام از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال abdolhossein آواتار ها
    تشکر شده 6,707 بار در 1,448 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    سلام.
    نه. اصلا.
    این‌جوری اتفاقا مسئولین دلسوز (!) تشویق می‌شوند و عرضه‌ها را بیشتر می‌کنند.
    اینها خیلی عرضه سنگین دارند برای رو کردن...
    پرشیا... ایرانسل... ستاره... اصلا خود شستا!
    این‌قدر هست که نگو و نپرس... مطمئن باشید اگر احساس کنند مشتری وجود دارد می‌آیند ایران‌خودرو و سایپا و دیگر شرکت‌های نیمه‌دولتی را یک بار دیگر عرضه اولیه می‌کنند باقی سهامش را...
    اگر از این سمت کشش باشد از آن ور عرضه به اندازه‌ی کافی هست...
    ===================================
    فقط موضوع این است که اگر زیاد اکبر آقا به بازار تزریق شود و از آن سو عرضه هم زیاد شود (عرضه اولیه را می‌گویم) ته‌اش چه می‌شود؟
    چون این اکبر آقاها که برای ماندن و روزی خوردن مداوم که به بازار نیامده‌اند که... آمده‌اند موجشان را سوار شوند و بروند پی کارشان...
    حالا اگر یک عالم عرضه داشته باشیم و ته‌اش بسیاری از اینهایی که آمده‌آند بخواهند بروند بیرون چه می‌شود؟؟؟
    حالا این در میان‌مدت و بلند مدت بود... در کوتاه مدت یک مقدار وضع بدتر هم می‌شود... این اکبرآقاهایی که در عرضه‌اولیه شرکت می‌کنند (تازه‌واردین را می‌گویم) اینها روز کاری بیستم قرار است هر دفعه سهامشان را بفروشند به بازار. این بازار هم اکبرآقا نیست! سبدگردان‌های کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و حقیقی‌های کهنه‌کار بازار هستند! نمی‌دانم منظورم را رساندم یا نه؟ دست آخر پول دارد از جیب فعالان قدیمی بازار می‌رود... و همین‌ها هم هستند که استخوان بازار هستند و قرار است در بازار بمانند... حالا اگر نسبت پول به سهام اینها کم شود (رقیق شود) و بعدا موج اکبرآقاها هم بخوابد....؟ چه؟
    ولش...
    چو فردا آید فکر فردا کنیم...
    ما بازار را نگاه می‌کنیم... هر وقت به چشممان آمد دارد می‌ریزد می‌رویم بیرون.
    =================================
    یکی از دوستان در کانال تلگرامی‌اش (با اشاره به آمار عرضه و آمار کدهای گرفته شده و آمار صف‌های کارگزاری‌ها) زده بود فرهنگ سهامداری دارد جا می‌افتد بین مردم... (می‌گفت این رشد بورس به‌خاطر آن است...)
    من موقع خواندنش می‌دانستم، خودش هم حتما می‌دانست! که این بیشتر در حد دعا و آرزو است... وگرنه اینهایی که می‌روند تو صف کارگزاری... معلوم است نیامده‌اند که بمانند... اینها قبلا در صف ارز و مسکن و خودرو و حتی گوشت هم بوده‌اند و حالا آمده‌اند اینجا... اگر در خودرو و ارز ماندند، اینجا هم خواهند ماند.
    چه می‌دانم... خدا کند این اتفاق بیافتد...
    کاش یک مکانیزم و راهکاری دولت داشت برای اینکه اینهایی که می‌آیند به بورس را نمک‌گیر و ماندگار کند. همین عرضه اولیه بد نیست. ولی پس از مدتی همان فاجعه که گفتم می‌تواند اتفاق بیافتد. یعنی خریداران نهایی پول کم بیاورند برای خرید سهام از شرکت‌کنندگان در عرضه‌اولیه. کاش یک راهکاری بود که اینها به صورت مداوم اندکی بهره‌مند می‌شدند و می‌ماندند...
    ببخشید.
    به نظرم این استدلال در خصوص بازارهای دو طرفه و با جمع صفر می تونه مصداق داشته باشه. در این بازارها سود فروشنده قطعا به ضرر خریداره و بر عکس.
    اما در بازار سهام که مالکیت واقعی درش وجود داره معنا نداره.

6. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید abdolhossein از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط navasan نمایش پست ها
    عرضه های اولیه

سازمان باید فکری به حال عرضه های اولیه بکنه

ایا عرضه های اولیه در حال حاضر بنفع بازار است؟
    ایا رشد تعدادکدهای معاملاتی واقعی است؟
    ایا همه کدها باید قادر به خرید عرضه اولیه باشند؟
    ایا ایجاد محدودیت برای کدهایی معاملاتی لازم نیست؟ و ایجاد محدودیت خرید ، بی عدالتی محسوب میگردد؟

تعدا کدها بشدت در حال رشد است
    تعداد کدهای خریدار عرضه اولیه نماد دتوزیع از 900هزار گذشت
    قسمت عمده این کدها فقط و فقط و فقط و فقط عرضه اولیه میخرند
    بعد به تعادل رسیدن هم میفروشند به بدنه اصلی و قدیمی بازار و سود جزیی را بر میدارند و منتظر عرضه بعدی میمانند
    ایا این سود حق این طیف از معامله گران است
    ایجاد محدودیت خرید برای کدها عرضه اولیه بخر ، شاید بی عدالتی باشد ولی سازمان باید دنبال یک راهکار موثر و منصفانه باشد
    به نظر میرسد این عرضه های اولیه در اینده باعثت صدمه زدن به بازار شود
    جه خبره؟ 910هزار کد خریدار دتوزیع؟
    با همین رشد ، احتمالا بریم بالای 2میلیون
    خدا بخیر کنه
    متاسفانه تا با مشکل روبرو نشویم ، دنبال راه حل نیستم و برای تصمیم گیران ، پیشگیری مفهومی ندارد.
    سلام جناب نوسان عزیز.
    این که در عرضه اولیه یک عده بخرند و یک عده نخرند: «شاید» بی‌عدالتی نیست. «حتما» بی‌عدالتی است.
    کاملا اشتباه است که برای یک عده بورس پاتوق یا ملک‌شخصی یا شرکتی که در آن دارند کار می‌کنند یا جایی‌ با حق آب و گل شود و برای آنها انتظار پاداش ویژه و سودی متفاوت از دیگران وجود داشته باشد.
    متاسفانه همه همین دیدگاه را در مورد خودشان دارند. ولی همین را زمانی که در مورد دیگران می‌بینند ناراحت می‌شوند. من اینجا که نشسته‌ام ناراحتم که چرا یک عده از بیت‌المال برای خودشان حقوق‌های بالا تصویب می‌کنند. ولی زمانی که می‌روم آنجا احساس می‌کنم این حق من است. حق تلاش‌های زیاد من و سابقه‌ی من (که سرمایه‌ی نظام هستم) است.
    این گمان کنم درست نیست.
    ===============================
    البته اینجا معلوم است که بالاخره یک مشکل هست و باید برطرف شود. و البته هر کاری راهی دارد. و راهش هم این است که سازمان بورس از این قوانین من‌درآوردی‌اش برای عرضه‌اولیه دست بردارد و مانند همه‌ی دنیا عرضه‌‌اولیه داشته باشد. عرضه‌اولیه‌ی واقعی.
    (که خوب... این سازمان بورس کی گوشش به حرف کسی بدهکار بوده که الان باشد... بگذار راه خودش را برود و در نهایت بفهمد قوانین من‌درآوردی‌اش چقدر عاقلانه بوده و دوباره مانند همه‌ی قوانین پس‌اش بگیرد... بعد از اینکه به بازار حسابی گند زد. کاری‌اش هم نمی‌شود کرد... به خصوص اکنون که این‌گونه عرضه‌اولیه محبوبیت هم پیدا کرده... دیگر بخواهد هم سخت بتواند درستش کند.)
    در پایان:
    برای یک بورسی افت و رشد بورس (که ذات آن است) به یک میزان مورد پسند باید باشد.
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

8. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط abdolhossein نمایش پست ها
    ببخشید.
    به نظرم این استدلال در خصوص بازارهای دو طرفه و با جمع صفر می تونه مصداق داشته باشه. در این بازارها سود فروشنده قطعا به ضرر خریداره و بر عکس.
    اما در بازار سهام که مالکیت واقعی درش وجود داره معنا نداره.
    سلام.
    ببخشید. من متوجه نشدم موضع شما دقیقا متوجه کدام بخش از عرایض بنده بود.

اگر منظورتان بهره بردن ما بورسی‌ها از بازار کاهشی است:
    نه. اینجا هم مصداق دارد.
    شما زمانی که سهامدار نباشید عملا شبیه به همان کار Short کردن را انجام داده‌اید.
    شما سهام خودتان را می‌فروشید ۵۰۰۰ ریال و بعد همین را ۲۵۰۰ ریال جایگزین می‌کنید. سهام شما دو برابر می‌شود.

مصداق ندارد؟

نکته در داشتن دیدگاه نسبی است. اینجا دیدگاه نباید مطلق باشد. دفع زیان نیمی از سود است. سود کردن دو گونه است: ۱- مطلق ۲- نسبی (به نسبت دیگران (به نسبت شاخص کل، به نسبت میانگین بازارها (ارز و مسکن و پول و سرمایه و ...)))

«محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

10. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عرضه‌اولیه‌های دیروز انگار ثبت نشده. (نگران نباشید.)
    کلا دیروز هر چه خرید و فروش داشته‌ایم انگار ثبت نشده.
    دیروز تا ساعت ۲۲ من نگاه می‌کردم TseClient به‌روز نشده بود.
    یک نفر می‌گفت تا همین موقع داشته‌اند دتوزیع را توزیع می‌کردند!!!

هنگ کردن‌های هسته انگار حسابی بالا گرفته.
    «محمد حسین» هستم.

12. 12 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 104,284 بار در 31,906 ارسال

تا دیروز اختلال در بروز نبودن قیمتها و ثبت نشدن سفارشات بود !

امروز مانده دارایی هم اضافه شده ! اصلا نشون نمیده چقدر دارایی سهام هست !

فردا روزی هم احتمالا میگن اصلا شما سهامدار نبودی !!! کدوم دارایی سهام !؟؟؟

یاد داستان موسسات اعتباری میفته آدم !

14. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(4) zorba آواتار ها
    تشکر شده 24,864 بار در 3,838 ارسال

شاخص ساز وارد می شود!
    فارس رو دارن برامون باز می کنن....
    ویترین زیبای اقتصاد!
    زی تیر نگه کرد پر خویش بر او دید***گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست

16. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید zorba از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مرشد آواتار ها
    تشکر شده 2,405 بار در 504 ارسال

دیده‌بان بورس دوشنبه (22 مهر)
    زمان ترک عادت فرارسیده است؟

بورس تهران روز گذشته دو نیمه کاملا مجزا را تجربه کرد: رشد 7500 واحدی در نیمه نخست و بازگشت 3500 واحدی از قله در نیمه دوم. به نظر می‌رسد عمر کسب سودهای بزرگ در زمان کوتاه رو به افول می‌رود و سرمایه‌گذاران باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. این شرایط جدید کدام‌اند؟ آیا بازار سهام همچنان جذاب است؟
    روز گذشته بازار سهام یک بار دیگر شاهد رفتار هیجانی بود. الگویی که در روند هفته‌های اخیر بورس پرتکرار بوده است. رشد حداکثری قیمت سهام در معاملات اولیه، اگر چه در ادامه معاملات روز شنبه قابل ارزیابی است، از سوی دیگر از هیجان تقاضا پرده بر می‌دارد. در ادامه و با ریزش قیمت‌ها این بار هیجان خود را در چهره قرمزرنگ به نمایش گذاشت. در این میان سرمایه‌گذاری که سهامی را بر اساس روند، شایعات و اخبار در اوج قیمت روزانه خریده و اکنون شاهد ورود قیمت سهم به محدوده منفی و حتی صف فروش است چه باید بکند؟
    معمای قربانی

سوال بالا ممکن است هیچ پاسخ آسانی نداشته باشد؛ اما می‌توان آن را در چند حالت جداگانه بررسی کرد:

1- زمانی که سرمایه‌گذار بر مبنای روند، اخبار غیر موثق و یا سوخت‌شده در جبهه تقاضا می‌گیرد.

2- زمانی که سودآوری شرکت و قیاس آن با قیمت سهام مبنای ارزندگی و خرید است.

3- زمانی که اخبار دست اول، اطمینان نسبت به چشم‌انداز شرکت یا صنعت مبنای خرید است و می‌توان آثار زمانی و قیمتی این اخبار و گمانه‌ها را برآورد کرد.

شاید حالت نخست مضحک و غیرواقعی به نظر آید. اما نکته آن‌جاست که باور به پدیده شانس، رانت‌های خبری (که بسیاری از آن‌ها سوخت شده‌اند و سرمایه‌گذار از آن بی‌خبر است) و تصمیم‌گیری تنها و تنها بر مبنای روندهای نموداری پدیده‌ای شایع در دادوستدهای بورسی است. این الگوی رفتاری همواره قسمتی از دادوستدهای بازار سهام بوده؛ اما خصوصا در روندهای هیجانی به وفور دیده می‌شود.

کسی که بر اساس این معیارها سهامی را خریداری کرده و اکنون افت شدید قیمت سهام را مشاهده می‌کند می‌تواند با چالشی عمیق مواجه شود؛ با سهامی که در سقف قیمت خریداری شده و اکنون شاهد صف فروش است چه باید کرد؟ بسیاری از مقاومت‌های سرسخت تکنیکال در مواجهه با عرضه‌های پرهیجان از دست می‌روند و شایعات قبلی کاملا بی‌ارزش به نظر می‌رسند.

پاسخ به این سوال آسان نخواهد بود. چرا که ممکن است افت قیمت ادامه پیدا کند و به این زودی متوقف نشود. طی روزهای اخیر نمادهایی برای کاهش 20 درصدی قیمت سهام در کمتر از 5 جلسه معاملاتی نیز متوقف شده‌اند؛ نکته آن که تا قبل از فرارسیدن چنین روندی، سهام یکسره در سقف مجاز قیمتی معامله شد.

از طرف دیگر ممکن است جریان ورود نقدینگی معادلات را به کلی به هم ریزد و نمادی که در یک روز شاهد صف فروش بوده روز بعد در محدوده صف خرید قرار گیرد. مساله‌ای که در معاملات این روزها نیز بسیار دیده شده است.

در این حالت بار دیگر جواب را باید به برآورد از ارزش معاملات خرد آتی و جریان ورود نقدینگی منوط کرد که بی‌شک پاسخ پر چون و چرایی است.

محافظه‌کاری معقول

حالت دوم را می‌توان به طریق ساده‌تری به پاسخ رساند. اگر باور بر این است که سهام مسیر خود را طی خواهد کرد و قیمت سهام از پتانسیل‌های سودآوری دور نخواهد ماند، سهامدار چنین شرکتی با دغدغه کمتری ریزش عمومی بازار را دنبال خواهد کرد. انتخاب سهم بر مبنای بنیاد آن، به خصوص در موعدی که شرکت‌ها صورت‌های مالی 6 ماهه را منتشر می‌کنند، می‌تواند مطمئن‌ترین روش سرمایه‌گذاری در هفته‌های پیش رو باشد.

شاید این روش در نیمه نخست سال و به خصوص در رابطه با سهامداران خرد، روش بهینه‌ای برای چینش سبد نبود. بسیاری از کسانی که سعی کرده‌اند در تمامی حالات به این سبک معاملاتی مقید بمانند بدون شک به میزان قابل‌توجهی از بازدهی‌های قابل‌دسترسی جا مانده‌اند. اما اکنون که بورس تهران بیش از همیشه با مساله ارزندگی مواجه است این روش می‌تواند با کمترین تنش سرمایه‌گذار را به اهداف مد نظر نزدیک کند.

مارپیچ‌های کوتاه و بلند بورس

در رابطه با شایعات موثر بر قیمت سهم، باید این مساله را مد نظر داشت که بسیاری از اخبار هنگامی عمومی می‌شوند و در گوش تمامی فعالان بازار می‌پیچند که قیمت سهام از عمده پتانسیل‌های صعودی خود استفاده کرده و یا حتی فراتر از آن رفته است. به این ترتیب است که برخی سهامی که بر مبنای اخبار تجدید ارزیابی دارایی‌ها رشد قیمت را تجربه می‌کنند به محض رسمیت و عمومی شدن خبر در صف‌های فروش قفل می‌شوند.

بنابراین بسته به میزان اطمینان از صحت شایعات و بسته به میزان پیش‌خور شدن این اخبار در قیمت سهام، باید ادامه روند قیمت سهام را پیش‌بینی کرد. در رابطه با برخی دیگر از شرکت‌ها شاید بتوان انگیزه‌ها و اخبار دیگری را مطرح کرد که تا این حد عمومیت ندارد. با این حال میزان اطمینان شخص نسبت به صحت اخبار و میزان اثرگذاری آن می‌تواند مبنای نگهداری یا فروش سهام قرار گیرد. در این حالت فاکتور زمان نیز بعد مهمی پیدا می‌کند. زمان طولانی عمومی شدن خبر می‌تواند روند فرسایشی را در قیمت سهام رقم بزند.

داشتن تحلیل دقیق از آینده صنایع امری است که در شرایط فعلی دشوار به نظر می‌رسد. با این وجود میزان اطمینان به تحلیل‌های شخصی می‌تواند پاسخ سوال مطرح شده را از پیش داده است.

عناصر معاملاتی امروز

مهم‌ترین مولفه‌های اثرگذار بر معاملات امروز بی‌شک به روند بازگشایی بازارهای جهانی در این هفته و انتشار صورت‌های مالی منتهی به شهریور باز می‌گردد.

تاکنون شرکت‌های معدودی گزارش‌های مرتبط با فصل تابستان را منتشر کرده‌اند. با این وجود با نزدیک شدن به پایان مهر ماه، فرکانس انتشار صورت‌های مالی بالا خواهد رفت و لازم است تا سهامداران نیم‌نگاهی به کدال داشته باشند. رصد روند سودآوری و از آن مهم‌تر، قیاس مبانی سودآوری و قیمت کنونی سهم در فضای اصلاح بازار می‌تواند فرصت‌های ارزنده‌ای در اختیار سهامداران قرار دهد.

شروع به کار بازارهای جهانی در این هفته از آن جهت مهم است که آخرین عاملی که بورس را به مدار مثبت کشاند رویه قیمتی کالاهای پایه در بازارهای مرجع بود. استمرار رشد قیمت کامودیتی‌های مرتبط با بورس تهران می‌تواند خاطر بخش عمده‌ای از دادوستدهای سهامی را آسوده سازد. حالت رویایی بورس در هفته‌های آتی را می‌توان در صورتی انتظار کشید که گزارش‌های شرکت‌های بزرگ کالایی از سودآوری مطلوب در فصل تابستان خبر دهد و بازارهای جهانی روی خوش خود را نشان دهند.

دادوستدهای اولیه امروز بدون تغییر محسوسی نسبت به معاملات انتهایی روز جمعه آغاز شده است.

رویدادهای خبری از نگاه «دنیای بورس»
    الف) کلان: روز گذشته عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سفری رسمی به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری و مقام رهبری انقلاب در دیدارهای جداگانه درباره توسعه روابط دو جانبه و مهمترین مسائل منطقه و بین‌المللی مذاکره کردند.

در رویدادهای دیگری، در حالی حشمت‌اله فلاحت پیشه، نماینده مجلس از تاییدشدن پالرمو خبر داده که مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با استدلالی مشابه از تایید قانونی پالرمو خبر داده است. البته دیروز مجلس در دو نوبت صبح و عصر دو جلسه علنی برگزار کرد. نمایندگان مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان شرکت ملی نفت ایران را موظف کردند به تامین چهار میلیون تن مواد اولیه قیر (vb) در سال ۱۳۹۸ اقدام کند. همچنین نمایندگان مجلس تکالیف اشخاص مشمول در لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را مشخص کردند. دیروز عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: طرح تشکیل وزارت بازرگانی به علت مغایرت با دو اصل قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد. امروز هم مجلس در دو نوبت صبح و عصر جلسه علنی دارد.

در همین حال محمدرضا معتمد، مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری و منابع موجود در آن‌ها از ورود صندوق املاک و مستغلات به بازار سرمایه خبر داد.

ب) صنایع: پیش نویس ابلاغیه جدید شرایط و نرخ‌های خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر آماده شد که به زودی توسط وزیر نیرو ابلاغ می‌شود. در رویداد دیگری همچنین حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: در پی انتقادات به شرکت ملی نفت درباره نوع قیمت‌گذاری خوراک پالایشگاه‌ها، نرخ خوراک به قیمت شهریور سال جاری بازگشته است.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد درگفت‌گویی تاکید کرد: قرار است در مورد روش‌های واگذاری و تعیین قیمت، تغییر اساسی دهیم و در آینده هم چگونگی این امر را اعلام خواهیم کرد. بخشی از ۱۵ شرکتی که مطرح است را از طریق «ETF» و «صندوق‌های معامله‌پذیر» واگذار خواهیم کرد. واگذاری‌ها را واحد به واحد انجام خواهیم تا همه توده مردم بتوانند آن‌ها را خریداری کنند. واگذاری به اصطلاح « یونیت به یونیت» باعث می‌شود حواشی که وجود دارد به شدت کاهش یابد.

باز هم قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها در بورس‌کالا با افت نرخ اعلام شد و تنها معدودی از گریدها رشد قیمت رسمی را تجربه کردند. کاهش نزدیک به یک درصدی قیمت دلار نیمایی در نرخ‌های مورد محاسبه برای قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها را می‌توان یکی از اهرم‌های اصلی افت نرخ به‌شمار آورد. براین اساس قیمت پایه محصول‌های پلیمری و شیمیایی که از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی براساس قیمت‌های جهانی برای مبادله در بورس کالای ایران اعلام می‌شود، بر اساس نرخ ارز 10733.9 تومان اعلام شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده و موثق، کره جنوبی به استناد تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران، صادرات دارو به ایران را متوقف کرده است. در همین حال مدیرکل اداره امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره خبر تحریم صادرات دارو از کره جنوبی به ایران گفت: تاکنون بازخوردی از تحریم دارو از طرف کره جنوبی به سازمان غذا و دارو اعلام نشده است و این موضوع را تایید نمی‌کنیم. به گفته غلامحسین مهرعلیان تنها چند قلم دارو و ماده اولیه دارویی از کره جنوبی به ایران صادر می‌شود.

ج) شرکت‌ها: براساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، موضوع نامه شماره 122/5330 مورخ 21 مهرماه امسال سازمان بورس و اوراق بهادار، با نقل و انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو از شرکت هیدرواطلس به دولت در خارج از ساعت معاملات و انجام تسویه آن به صورت خاجر از اتاق پایاپای موافقت شد.

عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت توزیع دارو پخش بعد از دو تمدید ۳۰ دقیقه ایی سفارش خرید شروع و هر سهم چهاردهمین شرکت جدید سال با ۲۳۰۰ تومان و ثبت دومین سهم گران کشف قیمت شد. زمان ثبت سفارش عرضه اولیه امروز ۶۰ میلیون سهم شرکت توزیع داروپخش برای نیم ساعت و تا ۱۲:۳۰ و سپس تا ساعت 13 تمدید شد. همچنین قرار است روز سه‌شنبه 30 مهرماه بلوک 5.27 درصدی کشت و صنعت پیاذر با قیمت هر سهم 2242. تومان بصه ورت یکجا و نقد به فروش برسد.

18. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید مرشد از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,137 بار در 6,946 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Abad نمایش پست ها
    طبق پیش بینی شاخص برگشت کرد ...
    مقاومت 320 و 324 هزار را رد کرد ...
    و الان 328 هزار است گامی دیگر برای شکست مقاومت حدود 331 هزار ...و جشن و شادی بعد ان ...
    در صورت اصلاحی شدن حالا حمایت 310 را داریم و قبل از ان می تواند برگشت کند و انگاه در حرکت دو ضرب مقاومت 331 هزار را بشکند ...
    به احتمال بالا خواهد شکست ...
    و ما کم کم داریم فول سهم می شویم ...
    شاخص سناریو دوم را در پیش گرفت ...و اصلاحی شد...
    حالا حمایت 320 و بعد 310 را داریم احتمالا برگشت کند ...
    همانطور که قبلا گفتم ... شاید یک ماهی طول بکشد ... ولی احتمال بالا مقاومت 331 شکسته خواهد شد ...
    منفی فرصتی است برای خرید سهام خوب ...
    بورس می تواند صعود خوبی را در پیش داشته باشد ...
    عجب صف های فروشی هم چیدن ادم جرات نمی کنه خرید کنه ...
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

20. 16 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 10 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (1 کاربران و 9 مهمان ها)

1. Senator1989

کلمات کلیدی این موضوع