نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 2354 از 8145 نخست ... 13541854225423042344235123522353235423552356235723642404245428543354 ... آخرین
نمایش نتایج: از 23,531 به 23,540 از 81443

موضوع: جــــو بــــازار

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,142 بار در 6,947 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط negarminavi نمایش پست ها
    بنده شخصا و حضوری در خدمت ایشون بودم !

بیشتر قبل از اینکه رسانه ای بشن ! و در این بازیها بیفتن !

در همون جلسه دانشگاه هم ایشون گفت از بابت سکه و ذخایر طلا مشکلی نداریم !

من پرسیدم آقای احمدی نژاد هم سال 90-91 گفت ذخایر طلای ما در بالاترین مقدار هست ! چرا پس قیمت رشد کرد !؟

صرف اینکه ذخایر یه چیزی بالا هست دلیل میشه قیمت محصول یا فرآورده اون در بازار رشد نکنه !؟

ایشون گفت در زمان احمدی نژاد بی تدبیری بود که اونطور شد !!!!

فرض کنیم قبول ! اون زمان بی تدبیری بود ! الان چی؟

الان که دولت تدبیر ! هست چرا اینطور شد !؟؟

تازه زمان احمدی نژاد اونس حرکت قوی رشدی داشت ! این سالها که اغلب نزولی بوده !
    کشتی ما رو با این احمدی نژاد !!!!!!!!!!!!!

بابا ما هاله نور نمی خواهیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

https://www.khabaronline.ir/news/824...F-%DA%A9%D9%87
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

2. 11 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehdi1400 نمایش پست ها
    اتفاقا ادیب به عنوان یک تحلیل گر ایرادهای جدی به دولت فعلی دارد
    ولی به هر حال خیلی خوب است که شما آمار بانک مرکزی، که تاکید دارد تنها 5 درصد از درآمدهای نفتی سال 91 نسبت به سال قبلش کاهش یافته را قبول دارید.
    تحلیل غلط با آمار درست ! خیلی رایج هست !

در همین بازار خودمان هزاران نمونه اش هست !

یه زمانی از یکی از دانشجویان ادیب که شیفته ایشون بود پرسیدم نظر شما درباره بورس چیست؟

گفت اصلا از بورس خوشم نمیاد !

گفتم پس سر کلاس چی تحلیل و تفسیر میکنید برای دانشجویان ؟

گفت همون چیزی که تو کتابها هست !

کم نیستند اساتیدی ! در دانشگاههای ما که حتی نمیدانند اون چیزی که دارن در موردش تدریس میکنن در واقعیت چطور کار میکنه اصلا !

مثل استادی که تا حالا یک رادار و عملکردش رو از نزدیک ندیده !

فقط چیزی که تو کتاب هست رو بلده و درس میده !

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,049 بار در 1,568 ارسال

بر نسل در نسل همشون لعنت.

6. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید mohsen68 از ایشان تشکر کرده است:

ستاره‌دار (۱۳) mhjboursy آواتار ها
    تشکر شده 84,811 بار در 17,704 ارسال

در مورد محمد حسین ادیب

سلام. در مورد آقای ادیب دیدم دوستان حرف از اشتباه می‌زنند... شاید یک سوء تفاهم شده باشد (البته من دقیق متن دوستان را مطالعه نکردم. اگر تکراری است ببخشید).
    آقای ادیب از زیان بزرگ سپرده‌گذاران بانکی هم در طی سال گذشته یا امسال خبر داده بود و به وضوح در یک سری از پیشبینی‌هایش گفته بود که سپرده‌گذاران زیان وحشتناکی خواهند داشت...
    حالا یک بنده خدایی ممکن است اینجا برایش سوء تفاهم بشود که بیا... حرف محمد حسین ادیب (دکتر هم نیستند انگار) اشتباه بود... نگاه کن... نه سال ۹۵ و نه سال ۹۶ و نه امسال سپرده‌گذاران زیان نکردند... نه ورشکست شدند و نه حتی سود سپرده‌گذاران را کم کردند و سپرده‌گذاران دارند باز هم مانند همیشه درصدهای سود عالی می‌گیرند...

نخیر...
    این برای این است که ما حرف جناب ادیب را کامل نگرفتیم. ایشان می‌گویند مبنای محاسبه شما اشتباه است! نباید سود و زیان و دارایی را بر مبنای ریال محاسبه کنید! باید بر مبنای واحد جهانی محاسبه شود. یعنی با ارز! (حتی سختگیرانه‌تر نگاه می‌کنند و می‌گویند باید با فرانک سوییس محاسبه انجام شود... که بماند...)
    با فرانک سوییس که نگاه کنیم می‌بینیم همین سپرده‌گذاران چه زیان وحشتناکی کرده‌اند در همین یکی دو ساله! قشنگ اموالشان از بین رفت!

یک نکته‌ی دیگر...
    مسایلی که به صورت بنیادی بیان می‌شود را نباید به صورت کوتاه مدت دید. عوامل بنیادی ممکن است گاهی تاثیر خودش را یک روزه بگذارد و گاهی ممکن است دو سال به تعویق بیافتد... ولی بالاخره در بــــلــــنــد مدت قیمت خودش را با شرایط بنیادی هماهنگ می‌کند. دیگر همه شما عزیزان بورس‌باز هستید و می‌دانید من چه می‌گویم و توضیح اضافه نمی‌دهم.

یک نکته‌ی دیگر...
    جناب ادیب ادعا نکرده‌اند ۱۰۰ درصد حرف‌هایشان درست از آب در می‌آید... ایشان خودشان می‌گویند که اگر یک تحلیلگر در حوزه‌ی اقتصاد بالای ۸۰ درصد (اگر اشتباه نکنم) از پیشبینی‌هایش درست از آب در آمد یک تحلیلگر بسیار برجسته محسوب می‌شود... به نگر من راست می‌گوید... شما پیشبینی‌های بانک‌های بزرگ جهانی یا موسسات بسیار برجسته اقتصاد جهانی را نگاه کنید... ببینید از هر ۱۰ پیشبینی‌شان چندتایشان درست از آب در می‌آید... ببینید قیمت‌هایی که برای سنگ‌آهن و طلا و ... پیشبینی می‌کنند را آیا تغییر می‌دهند یا ثابت می‌ماند...

یک نکته‌ی دیگر...
    موضوع سر انتخاب بین جناب ادیب و دیگر عزیزان نیست... موضوع این است که ما اصلا گزینه‌ای به جز جناب ادیب نداریم! موضوع این نیست که ما آقای ادیب را انتخاب کنیم یا آقای شکوری را یا آقای طهماسب مظاهری را یا آقای عبده تبریزی را یا فلانی را... موضوع این است که در این سطح و این کلاس کاری فقط یک نفر را من می‌شناسم... آن هم جناب ادیب است... اگر شما کسی را می‌شناسید که این کارهایی که جناب ادیب برایمان انجام می‌دهد را بتواند انجام دهد بفرمایید که با ایشان مقایسه کنیم...

یک نکته‌ی دیگر...
    اگر ما به صورت خشک به پیشبینی‌های آقای ادیب نگاه کنیم و بگوییم این درست بود و آن درست نبود... دقیقا شبیه این عزیزانی می‌شویم که می‌آیند انجمن و می‌گویند جناب وحید۲۰ برای چه در آن روز مسابقه نفر آخر شد و احساس می‌کنند آقای وحید۲۰ خواسته سرشان کلاه بگذارد یا احساس می‌کنند ایشان چیزی بلد نیستند و دو تا دری‌وری هم در دلشان (یا علنی در انجمن) به ایشان می‌دهند... در صورتی که این اشتباه است... زمانی که یک نفر به انسان یک پیشنهاد/پیشبینی ارایه می‌کند آدم باید آن پیشنهاد را مال خود کند! باید به دلایل آن پیشنهاد نگاه کند! نه به خود پیشنهاد! وگرنه دقیقا می‌شویم مانند همان عزیزانی که به تحلیلگران فحش می‌دهند! مانند کسی که با او سخن می‌گویند ولی او به جای اینکه به مفهوم کلام طرف گوش دهد لب و دهن طرف را نگاه می‌کند... بعدا به او می‌گویند این همه طرف برایت حرف زد چه فهمیدی؟ می‌گوید: هان؟ به نگر من این اشتباه است... ما هم باید به دلایل و مفاهیمی که جناب ادیب عزیز ( ) ارایه می‌فرمایند گوش دهیم! و پیشبینی‌های ایشان را مال خود کنیم... نه اینکه صرفا خیلی خشک به خود پیشبینی نگاه کنیم و بگوییم خوب چون تا فلان روز از فلان ماه از فلان سال قرار بود قیمت مسکن فلان شود و نشد پس... بعد دو تا دری‌وری هم در دلمان به ایشان بدهیم و احساس کنیم ایشان چیزی حالی‌اش نیست...
    «محمد حسین» هستم.
    امیرالمومنین(ع):برای دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگی خواهی کرد و برای آخرتت چنان که گویا فردا خواهی مرد.

8. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید mhjboursy از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال Abad آواتار ها
    تشکر شده 42,142 بار در 6,947 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    در مورد محمد حسین ادیب

سلام. در مورد آقای ادیب دیدم دوستان حرف از اشتباه می‌زنند... شاید یک سوء تفاهم شده باشد (البته من دقیق متن دوستان را مطالعه نکردم. اگر تکراری است ببخشید).
    آقای ادیب از زیان بزرگ سپرده‌گذاران بانکی هم در طی سال گذشته یا امسال خبر داده بود و به وضوح در یک سری از پیشبینی‌هایش گفته بود که سپرده‌گذاران زیان وحشتناکی خواهند داشت...
    حالا یک بنده خدایی ممکن است اینجا برایش سوء تفاهم بشود که بیا... حرف محمد حسین ادیب (دکتر هم نیستند انگار) اشتباه بود... نگاه کن... نه سال ۹۵ و نه سال ۹۶ و نه امسال سپرده‌گذاران زیان نکردند... نه ورشکست شدند و نه حتی سود سپرده‌گذاران را کم کردند و سپرده‌گذاران دارند باز هم مانند همیشه درصدهای سود عالی می‌گیرند...

نخیر...
    این برای این است که ما حرف جناب ادیب را کامل نگرفتیم. ایشان می‌گویند مبنای محاسبه شما اشتباه است! نباید سود و زیان و دارایی را بر مبنای ریال محاسبه کنید! باید بر مبنای واحد جهانی محاسبه شود. یعنی با ارز! (حتی سختگیرانه‌تر نگاه می‌کنند و می‌گویند باید با فرانک سوییس محاسبه انجام شود... که بماند...)
    با فرانک سوییس که نگاه کنیم می‌بینیم همین سپرده‌گذاران چه زیان وحشتناکی کرده‌اند در همین یکی دو ساله! قشنگ اموالشان از بین رفت!

یک نکته‌ی دیگر...
    مسایلی که به صورت بنیادی بیان می‌شود را نباید به صورت کوتاه مدت دید. عوامل بنیادی ممکن است گاهی تاثیر خودش را یک روزه بگذارد و گاهی ممکن است دو سال به تعویق بیافتد... ولی بالاخره در بــــلــــنــد مدت قیمت خودش را با شرایط بنیادی هماهنگ می‌کند. دیگر همه شما عزیزان بورس‌باز هستید و می‌دانید من چه می‌گویم و توضیح اضافه نمی‌دهم.

یک نکته‌ی دیگر...
    جناب ادیب ادعا نکرده‌اند ۱۰۰ درصد حرف‌هایشان درست از آب در می‌آید... ایشان خودشان می‌گویند که اگر یک تحلیلگر در حوزه‌ی اقتصاد بالای ۸۰ درصد (اگر اشتباه نکنم) از پیشبینی‌هایش درست از آب در آمد یک تحلیلگر بسیار برجسته محسوب می‌شود... به نگر من راست می‌گوید... شما پیشبینی‌های بانک‌های بزرگ جهانی یا موسسات بسیار برجسته اقتصاد جهانی را نگاه کنید... ببینید از هر ۱۰ پیشبینی‌شان چندتایشان درست از آب در می‌آید... ببینید قیمت‌هایی که برای سنگ‌آهن و طلا و ... پیشبینی می‌کنند را آیا تغییر می‌دهند یا ثابت می‌ماند...

یک نکته‌ی دیگر...
    موضوع سر انتخاب بین جناب ادیب و دیگر عزیزان نیست... موضوع این است که ما اصلا گزینه‌ای به جز جناب ادیب نداریم! موضوع این نیست که ما آقای ادیب را انتخاب کنیم یا آقای شکوری را یا آقای طهماسب مظاهری را یا آقای عبده تبریزی را یا فلانی را... موضوع این است که در این سطح و این کلاس کاری فقط یک نفر را من می‌شناسم... آن هم جناب ادیب است... اگر شما کسی را می‌شناسید که این کارهایی که جناب ادیب برایمان انجام می‌دهد را بتواند انجام دهد بفرمایید که با ایشان مقایسه کنیم...

یک نکته‌ی دیگر...
    اگر ما به صورت خشک به پیشبینی‌های آقای ادیب نگاه کنیم و بگوییم این درست بود و آن درست نبود... دقیقا شبیه این عزیزانی می‌شویم که می‌آیند انجمن و می‌گویند جناب وحید۲۰ برای چه در آن روز مسابقه نفر آخر شد و احساس می‌کنند آقای وحید۲۰ خواسته سرشان کلاه بگذارد یا احساس می‌کنند ایشان چیزی بلد نیستند و دو تا دری‌وری هم در دلشان (یا علنی در انجمن) به ایشان می‌دهند... در صورتی که این اشتباه است... زمانی که یک نفر به انسان یک پیشنهاد/پیشبینی ارایه می‌کند آدم باید آن پیشنهاد را مال خود کند! باید به دلایل آن پیشنهاد نگاه کند! نه به خود پیشنهاد! وگرنه دقیقا می‌شویم مانند همان عزیزانی که به تحلیلگران فحش می‌دهند! مانند کسی که با او سخن می‌گویند ولی او به جای اینکه به مفهوم کلام طرف گوش دهد لب و دهن طرف را نگاه می‌کند... بعدا به او می‌گویند این همه طرف برایت حرف زد چه فهمیدی؟ می‌گوید: هان؟ به نگر من این اشتباه است... ما هم باید به دلایل و مفاهیمی که جناب ادیب عزیز ( ) ارایه می‌فرمایند گوش دهیم! و پیشبینی‌های ایشان را مال خود کنیم... نه اینکه صرفا خیلی خشک به خود پیشبینی نگاه کنیم و بگوییم خوب چون تا فلان روز از فلان ماه از فلان سال قرار بود قیمت مسکن فلان شود و نشد پس... بعد دو تا دری‌وری هم در دلمان به ایشان بدهیم و احساس کنیم ایشان چیزی حالی‌اش نیست...
    آفرین....
    Abad (گروه سرمایه گذاری آباد )
    تصمیم ساز است ، تصمیم گیری و مسئولیت آن با شماست. هر تصمیمی برای آینده امکان خطا دارد

10. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید Abad از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 104,341 بار در 31,917 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhjboursy نمایش پست ها
    در مورد محمد حسین ادیب

نخیر...

یک نکته‌ی دیگر...

یک نکته‌ی دیگر...

یک نکته‌ی دیگر...

یک نکته‌ی دیگر...
    ایشون مدعی شدن هر چیزی در کشور رشد کنه مسکن دیگر رشد نخواهد کرد !

اما رشد کرد !

مخصوصا در مورد واحدهای لوکس ! و تجاری !

مدعی شدن دلار برمیگرده به 1000 تومان !

اما رفت به 20 هزار تومان !

حالا شما میگید صبر کنیم احتمالا در آینده این پیش بینی ها محقق میشه !

در همین صبر کردن ها افراد بعضا نابود میشن !

وقتی در این کشور همه چیز با افزایش نرخ دلار تغییر میکنه ! و ایشون نرخ دلارو درست پیش بینی نکرد ! خوب بقیه پیش بینی ها هم نادرست از آب درمیاد !

همین جناب چامسکی تک سهم های وب شد ! به هر دلیل و تحلیلی !

سهم رفت در بازی جنگ و دعوا با سازمان !

در خیلی از روزهایی که بازار خوب بود هم های وب بسته بود !

شاید اگر باز بود های وب همین جناب چامسکی هم از های وب خارج میشد میرفت در سهم دیگری !

شاید خیلی ها اصلا مثل جناب چامسکی تحمل این بلوکه شدن سرمایه را نداشتند !

همین اتفاق در مورد سهام بانکی افتاد در سالهای قبل !

حالا بانکی و های وب دارند رشد میکنند ! خوب یکی بیاید بگوید 2 سال پیش من گفتم بانکی و های وب رشد میکنن ! دیدید رشد کردند !!!

قابل قبول نخواهد بود !

شما میگید ادیب میگه جهانی حساب کنیم !

اینجا چه چیزی با جهانی حساب میشه در داخل کشور که ما جهانی حساب کنیم بقیه چیزها را !

هزینه انرژی ، دستمزد ، نرخ سود، نرخ بهره ، شرایط کسب و کار ، بازار سرمایه ، بازار پول .... کدامشان منطبق با تعاریف جهانی هست که ما هم بقیه چیزها را جهانی حساب کنیم !

ما در این کشور و تحت این شرایط هستیم ! باید این شرایط را تحلیل کنیم !

12. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید negarminavi از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال
    تشکر شده 4,049 بار در 1,568 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط negarminavi نمایش پست ها
    ایشون مدعی شدن هر چیزی در کشور رشد کنه مسکن دیگر رشد نخواهد کرد !

اما رشد کرد !

مخصوصا در مورد واحدهای لوکس ! و تجاری !

مدعی شدن دلار برمیگرده به 1000 تومان !

اما رفت به 20 هزار تومان !

حالا شما میگید صبر کنیم احتمالا در آینده این پیش بینی ها محقق میشه !

در همین صبر کردن ها افراد بعضا نابود میشن !

وقتی در این کشور همه چیز با افزایش نرخ دلار تغییر میکنه ! و ایشون نرخ دلارو درست پیش بینی نکرد ! خوب بقیه پیش بینی ها هم نادرست از آب درمیاد !

همین جناب چامسکی تک سهم های وب شد ! به هر دلیل و تحلیلی !

سهم رفت در بازی جنگ و دعوا با سازمان !

در خیلی از روزهایی که بازار خوب بود هم های وب بسته بود !

شاید اگر باز بود های وب همین جناب چامسکی هم از های وب خارج میشد میرفت در سهم دیگری !

شاید خیلی ها اصلا مثل جناب چامسکی تحمل این بلوکه شدن سرمایه را نداشتند !

همین اتفاق در مورد سهام بانکی افتاد در سالهای قبل !

حالا بانکی و های وب دارند رشد میکنند ! خوب یکی بیاید بگوید 2 سال پیش من گفتم بانکی و های وب رشد میکنن ! دیدید رشد کردند !!!

قابل قبول نخواهد بود !

شما میگید ادیب میگه جهانی حساب کنیم !

اینجا چه چیزی با جهانی حساب میشه در داخل کشور که ما جهانی حساب کنیم بقیه چیزها را !

هزینه انرژی ، دستمزد ، نرخ سود، نرخ بهره ، شرایط کسب و کار ، بازار سرمایه ، بازار پول .... کدامشان منطبق با تعاریف جهانی هست که ما هم بقیه چیزها را جهانی حساب کنیم !

ما در این کشور و تحت این شرایط هستیم ! باید این شرایط را تحلیل کنیم !
    شما یک لحظه توجه کنید هیچ کس کامل نیست و هیچکس نمیتونه پیش بینی دقیق انجام بده و حتی نزدیک به دقیق.چون قواعد و قوانین این مملکت با همه ی دنیا متفاوته.البته اون مطالبی که گفتید درست هست.کشوری که نرمال باشد میتوان برایش نقشه و تحلیل زد ولی وقتی یک کشوری مثل کشور خودمون هر روز یک بامبول جدیدی در داخل و خارج برایش میسازند را نگاه میکنی نمیشود پیش بینی درستی در مورد مسائل اقتصادی اش داشت.چون بلاهایی که سر این مملکت اومده تا حالا سر هیچ کشوری نیاوردند و سیستمی که ما داریم هیچ کشوری نداشته.در واقع جز عجایت هفت گانه محسوب میشه.

14. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید mohsen68 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 113 بار در 25 ارسال

با سلام خدمت همراهان
    بزرگترين اشكال جناب دكتر اديب اين است كه پيش بيني ميكند و از همه بدتر اينكه آنرا اعلام هم ميكند!
    يادم هست قبل از عيد در جمعي نشسته بوديم و يكي گفت دلار به 5 تا 6 هزار تومن هم ميرسه!! من گفتم حتي جا داره تا 10 هزار تومن هم بالا بره !!! بعد يواش به بغل دستي گفتم كه ملت فكر ميكنن كه مزايده هست و هركي رقم بالاتري براي دلار بگه برندست. چند وقت قبل تقريبا همين گروه با هم بوديم و يكي دو نفر از پيش بيني آن زمان من اظهار تعجب كردن...
    در كشوري كه وقتي خبر تحريم مياد دلار پايين مياد و بورس بالاميره (در تمام زمانها) و وقتي توافق ميشه برعكس !( البته نه هميشه . چون همين باعث بوجود آمدن قاعده در كشور ميشه ) و هيچ اصل اقتصادي ما با بقيه كشورها همخواني نداره ما بيشتر بايستي با رمل و اسطرلاب (اگه درست نوشته باشم) پيش بيني كنيم و علم اقتصاد را فقط براي ويترين و توجيه عوامل گذشته بگار بگيريم.
    الانم يه عده ميگن دلار ميشه 50 هزار تومن و خونه ميشه متري 100 ميليون تومن و شاخص هم تا آخر سال ميشه 500 هزار و .... كسي چه ميدونه ، شايدم شد!

16. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید hakim821 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

من همین جا میگم شاخص میشه 500هرارتا

هم درست هست هم غلط

معلومه 10سال بعد شده این رقم

اسم این پیش بینی نیست

دکتر ادیب یکسری مولفه ها رو بررسی میکنه و نظر میده

مهم ارایه اون مولفه ها هست

وگرنه ادم هر چی بگه

50درصدش تو بازار میتونه درست باشه

50درصد تحلیل ها درست هست اونم بدونه هیچ دانش خاصی

وقتی شیرکاکایو شده 8هرارتومن

دیگه معلوم چی میشه

مهم اینکه ما بتونیم سرمایه رو در بخشهای پربازده تر حرکت بدیم

////////////////

تولید داوطلبانه کالا/خدمت

بسیاری از کسانی که در قهوه‌خانه‌‌های محلی موسیقی می‌نوازند (یا کارهای هنری مشابه انجام می‌دهند) عملا درآمد خاصی از این کار ندارند ولی با این همه با جدیت و نظم و علاقه این کار را انجام می‌‌دهند. این کار مثالی از تولید کالایی است که تولیدکننده و مصرف‌کننده هر دو حاضرند برای آن مستقیم و غیرمستقیم پول بپردازند: مصرف‌کننده (مشتری قهوه‌خانه) از شنیدن موسیقی لذت می‌برد و تولیدکننده (نوازنده و خواننده) از مطلوبیت‌هایی مثل شکوفایی و بروز خلاقیت هنری، حس مثبت تعلق به یک گروه/جامعه، تمرین کردن برای حضور در محافل جدی‌تر، یافتن شرکای هنری، حس پس‌دادن خدماتی که قبلا دریافت کرده و ادای دین به جامعه محلی، زنده نگاه داشتن یک سنت هنری و الخ. برخی تمام هفته را کار می‌کنند - معمولا در کارهایی که دوست ندارند - که بتوانند به لحاظ مادی روی پا باشند و آخر هفته را در گروه مورد علاقه‌شان تمرین کنند و بنوازند.

نوشتن در مثلا کانال‌های تلگرامی هم به نوعی از جنس نواختن داوطلبانه موسیقی در یک کافه محلی است: تولید مجانی یک کالا. برای بسیاری، نوشتن در تلگرام «هزینه»‌های مختلف مستقیم و غیرمستقیم زمانی و حتی ریالی و اعتباری و الخ دارد ولی باز افراد با جدیت این کار را می‌کنند چون لذت یا حس مثبت یا یادگیری یا احساس مسوولیت ناشی از این کار ارزش پرداخت آن هزینه‌ها را دارد.
    @hamedghoddusi

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

18. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال نوام چامسکی آواتار ها
    تشکر شده 33,365 بار در 3,463 ارسال

امانوئل مكرون رئيس جمهور فرانسه پيشنهاد داده كه ارتش خودش را تشكيل دهد تا از اروپا در برابر امريكا ، چين و روسيه محافظت كند. اما مهاجم در جنگ جهانى اول و دوم آلمان بود!
    اين مساله چطور براى فرانسه قابل هضم است؟
    قبل از اينكه امريكا وارد عمل شود ، آنها داشتند كم كم زبان آلمانى را در پاريس آموزش ميديدند (در جنگ جهانى دوم شكست ميخوردند).
    يا براى ناتو (درست) هزينه كنيد يا كلاً هزينه نكنيد!

///////////////

ترامپ پول میخواد براش مهم نیست کی و چی هستی پول میخواد

هم مکرون رو که ار ناحیه یهودی معروف روچفیلد حمایت میشه و گلوبالیسته

تحقیر میکنه

هم المان رو میخواد ضعیف بشه

تا اتحادیه از هم بپاشه

انجلا مرکل بره اوضاع اروپا دیدن داره

احزاب دست راستی با قدرت سر برمیارن و مناصب رو میگیرن

http://forums.boursy.com/showthread.php?t=2936

20. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید نوام چامسکی از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 86 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 86 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع