نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: آیا با حذف دامنه نوسان و/یا حجم مبنا موافقید

رأی دهندگان
124. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با حذف هر دو موافقم، هیچ کارکردی ندارند

47 37.90%
  • دامنه نوسان افزایش باید و حجم مبنا تغییر نکند

11 8.87%
  • دامنه نوسان افزایش و حجم مبنا کاهش یابد

19 15.32%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا حذف شود

5 4.03%
  • دامنه نوسان تغییر نکند و حجم مبنا کاهش یابد

5 4.03%
  • همین وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، مشکل جای دیگری است

37 29.84%
صفحه 4525 از 8125 نخست ... 35254025442544754515452245234524452545264527452845354575462550255525 ... آخرین
نمایش نتایج: از 45,241 به 45,250 از 81245

موضوع: جــــو بــــازار

ستاره دار (1) کیوان آواتار ها
    تشکر شده 23,351 بار در 4,529 ارسال

پاسخ : جــــو بــــازار

نقل قول نوشته اصلی توسط negarminavi نمایش پست ها
    چجور غافلگیری؟

من خودم بشخصه معتقد نیستم که فعلا توافق واقعی ! از آن جهتی که پایدار و قابل اعتماد و به نفع مردم باشد رقم بخوره !

اما در پستهای قبلی هم اشاره کردم، چون انتخابات در پیش هست ظاهرا بخشی از نظام ! به همان کاغذ پاره برجام ! هم راضی هست !
    ....
    خیر منظور من انتظار روندی منفی با وجود توافق هست.

در مورد برجام هم میخواهم نظرم را شفاف بگویم :

? برجام مثل درختی بود که چندین سال طول کشید تا ریشه کند و قد بکشد و به بار بشیند. زمانی که باید میوه هایش برداشت میشد به دلایل متعددی به تعویق افتاد. الان زمان زیادی از فصل برداشت میوه گذشته , میوه ها منتظر نماندن تا کسی بیاید و آنها را بچیند. از موعدشان گذشت, کرم کردند, خشک شدند و دونه دونه سقوط کردند و گندیدند رفت.
    این درخت دیگه اون درخت سابق نیست, از فرصت بهره برداریش درست و به موقع استفاده نشد و دیگه سودی برای کسی نخواهد داشت. الان تمام تلاشها نه برای محصول و بار درخت, که برای مبارزه با تبر به دستانی هست که در فکر قطع درختان هستند.
    از این باغ فقط یک منظره نصیب ما خواهد شد نه سیبی که بتوان آنرا گازی زد! ?
    ما را به چوب و رخت شبانی فریفته اند ، این گرگ سالهاست که با گله آشناست

2. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید کیوان از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال abdolhossein آواتار ها
    تشکر شده 6,707 بار در 1,448 ارسال

معاملات الگوریتمی مجددا آزاد شد!
    اگر خوب بود چرا ممنوعش کردند و اگر بد بود چرا آزادش کردند ؟
    و اصلا چرا بازار همچنان محل آزمون و خطاست و چرا حتی یک تصمیم هم به نفع بازار گرفته نمی شود؟
    بازار بیش تر این توان این رفتارها را ندارد. بس کنید لطفا.

اسب نفس بریده را طاقت تازیانه نیست
    مرغ قفس پریده را حاجت آب و دانه نیست

داغِ به دل نشسته را،مرگ مگر دوا کند
    جانِ به لب رسیده را رغبت هیچ ترانه نیست

4. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید abdolhossein از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی سیروس احمدی آواتار ها
    تشکر شده 1,071 بار در 251 ارسال

هیچ انتظار خاصی حداقل تاکید می‌کنم حداقل تا شهریور از بورس نداشته باشید

6. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید سیروس احمدی از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار (1) manmehdiam آواتار ها
    تشکر شده 9,854 بار در 1,425 ارسال

درود
    کاهش چشم انداز تورمی الان جلوی چشم شماست ! 40% افزایش نرخ سیمان ! 20% افزایش نرخ کرایه و حمل و نقل ! افزایش نرخ اغلب کالاهای اساسی !

بنظرم هنوز اون فکر اشتباه در مغز شما هست !!

دلیل خروج از بازار رکود تورمی هست !!! نه کاهش تورم !

رکود تورمی همانی هست که در سالهای 92-93 تا 96 داشتیم ! درسته تورمش تک رقمی بود ! به قول آقایون !!

اما تورم 10 درصدی در رکود سنگین ! معادل همون تورم 30-40 درصدی در زمان رونق هست !

اما چون تو رکود تحمیلی سنگین به دلیل دستکاری در نرخ ارز ! جابجایی منابع بین بازارهای مالی سخت میشه ! ترجیح در خروج عمده سرمایه از این بازارهاست !

در واقع آقایون با ضربه زدن به بخش های مولد اقتصاد ، برخی پارامترها را پایین میکشن تا بگن عملکردمون خوب بوده و کنترل کردیم !

شما اگر انتظار ثبات دلار را دارید ! و معتقدید نرخ محصولات هم باید رشد کند و از دلار عقب است !

پس خروجی تحلیل شما نباید کاهش تورم باشد !

در مورد خریداران اخزا و اوراق دولتی هم قبلا نوشتم برای شما ! خریداران اونایی که شما فکر میکنید نیستند !!

اینکه نهادها دارن پولهای بزرگ را میبرند اونجا دلیلش همان ترس از رکود تورمی هست !

تورمش فریبنده هست برای ماندن در بازار مالی ! اما رکودش منابع شما را گیر خواهد انداخت !!
    باید تفکیکی قائل شویم بین کالاهای سرمایه ای و کالاهای هزینه ای!
    طی دو سال قبل کالاهای سرمایه ای (بورس طلا ملک ماشین) بسیار بیشتر از کالاهای هزینه ای (قیمت میلگرد، قیمت سیمان، قیمت پفک نمکی، قیمت نان و روغن و ...) رشد قیمت داشته اند.
    برای مثال مثلا قیمت ماشین سه برابر شده ولی قیمت سهام ایران خودرو و سایپا 10 برابر شده. قیمت کاشی و سرامیک دو سه برابر شده ولی قیمت سهام کاشی ساز ده بیست برابر شده (به طور مثال عرض میکنم اعداد دقیق نیست)

در حال حاضر یا دست کم سال جاری بخصوص نیمه اول سال انتظار میره این جریان برعکس باشه. یعنی قیمت کالاهای هزینه ای رشد بیشتری از کالاهای سرمایه ای خواهد داشت. کما اینکه مدتی است اینگونه هم بوده.
    بنابراین منافاتی ندارد که نرخ محصولات رشد کند (که میکند!) ولی نرخ کارخانه تولید کننده همان محصولات (سهام شرکت های مربوطه) رشد معادل را نداشته باشد. (که نداشته است!)

عدم توجه به این تفکیک مهم، موضوعی است که بسیاری از دوستان را در تصمیم گیری در بورس طی ماههای اخیر به اشتباه انداخته است!

و مکررا میبینیم که اشاره میشود گوشت و تخم مرغ را ببینید چقدر گران شده ولی ملت سهامشان را چرا دارند مفت میدهند!!!!

یا حتی تحلیل گران دقیق تر! بیان میکنند که محصولات فلان شرکت اینقدر گران شده یا میشود لذا باید اینقدر سود شرکت بالا میرود و لذا سهام اش باید انقدر گران شود! که تحلیل درستی نیست! کافی است این دوستان نگاهی بی اندازند به وضعیت دو سال قبل سهام. مگر سود این شرکتها یا محصولاتشان طی سال 98 و 99 ده بیست برابر شده بود که قیمتشان آن رشد را کرد؟ اگر با این تحلیل کسی دو سال قبل جلو میرفت قاعدتا به این نتیجه میرسید که مثلا محصولات این شرکتها سه برابر شده، پس سهامش نهایتا 5برابر نباید بیشتر شود....ولی دیدیم که اینگونه نبود! و چنین تحلیل گرانی از رشد شارپ بورس جاماندند!
    و همین تحلیل گران با این شیوه نگاه و عدم تفکیک فوق در ریزش های بورس گیر افتاده اند و خواهند افتاد!!

سرمایه گذاری بر روی کالاهای سرمایه ای (به طور عام اعم از بورس و طلا و ملک و ... ) تا اطلاع ثانوی! دارای ریسک اضافی است. و این ربطی به گران شدن کالاهای هزینه ای مردم ندارد.
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

8. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

چجور غافلگیری؟

من خودم بشخصه معتقد نیستم که فعلا توافق واقعی ! از آن جهتی که پایدار و قابل اعتماد و به نفع مردم باشد رقم بخوره !

اما در پستهای قبلی هم اشاره کردم، چون انتخابات در پیش هست ظاهرا بخشی از نظام ! به همان کاغذ پاره برجام ! هم راضی هست !

حالا برای رونق موقتی انتخابات ! یا کاهش موقتی دلار ! یا برگشت به رکود ! یا بقول خودشون ثبات !!

همه اینها ریسکهای ما را بالاتر میبره !

پیش بینی من این که شاید زمان تصمیم گیری سخت ! برای ما زودتر از اون زمانی که فکرشو بکنیم فرا برسه !

همونطور که نوشتید شاید روزهای آینده بشه نظر قطعی تری داد ! و تصمیم بهتری گرفت !

پس بهتره آماده باشیم تا زمان از دست نره !

منکر فرصتهای جذابی که ذکر کردید نیستم !

من هم نوشتم برای استفاده از اون فرصتهای احتمالی کل سرمایه را نباید درگیر کرد ! بخش کمی کافیست !

مثل خودرویی ها که یه عده در سال 92 و 94 رفتند با تمام سرمایه و بیشترشون زمینگیر شدن !! و عده کمی تونستن از اون نوسانات بهره خوبی ببرن !

به نظرم نوسان احتمالی پیش رو در بازار زمان تصمیم گیری برای ما هست ! نه صرفا به سود فکر کردن !!

البته در نهایت به نتیجه گیری مشترکی رسیدیم!!!!
    چه دلیل این شرایط را رکود تورمی بدانیم (که واقعا هست و به درستی اشاره کردید) یا ریسکهایی که فرمودید که هستند
    و یا آنگونه که من عرض کردم، شاید بهتر این باشد که تفکیک قائل شویم بین کالاهای سرمایه ای (فعلا جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری ندارند) و کالاهای هزینه ای (که همچنان گران خواهند شد بخصوص در شرایط کرونا و نبود تولید) در نهایت نتیجه یکسان است! فعلا خیلی به سمت کالاهای سرمایه ای نرویم!
    و همان که فرمودید فعلا درگیر کردن کل سرمایه عاقلانه نیست و بخش کمی کافیست!
    و به همین دلیل است که با شما موافقم و روزهای قبل هم عرض کردم که:

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها

........................
    ضمنا یادمان باشد که ما مدیریت ریسک را برای این روزها! انجام میدهیم!
    مدیریت ریسک تنها ابزاری است که کنترلش دست خودماست. بقیه داستان از کنترل ما خارج است .
    با اینکه تصور میکنم این موج هیجانی قیمت های جذابی برای خرید را طی روزها و شاید هفته های آتی ایجاد خواهد کرد ولی شخصا اختصاص بیش از حدود 20 درصد سبد به سهم را دارای ریسک اضافی میدانم.

مانا باشید.
    ویرایش توسط manmehdiam : 2021/04/20 در ساعت 00:46
    [B]تحلیل ها یا نظرات بورسی و غیربورسی من صرفا محتمل ترین حالتی است که تصور میکنم به وقوع بپیوندد. اگر به دیده نقد نظری دارید بر من منت میگذارید ولی اگر خواندنش شما را آزرده میکند، آن را نادیده بگیرید، حتما نظر شما درست تر است![/B]

10. 5 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

ادامه عرایضم....
    ضمن اینکه این تحلیل کلی که عرض شد، فعلا برای نیمه اول سال در نظر گرفته ام. و نقشه راه ام (دیدگاه کلان نگر) این بوده!

توجه کنیم که این شرایطی است که از تابستان 99 وارد آن شده ایم و در داخل آن هستیم و فعلا ادامه دار خواهد بود. و رخداد جدیدی نیست

توافق و انتخابات و سایر اخبار بنیادی هرچه بودند و هستند همگی اثرشان را در اقتصاد به این شکلی که میبینیم گذاشته اند: رکود سنگین! یا درست ترش رکود تورمی !

و اخباری که مثلا از توافق یا سایر موارد به بازار مخابره میشود همگی ریزموج های این شرایط کلی رکود تورمی هستند.

و لذا تصور میکنم که این شرایط دست کم تا تابستان امسال پابرجا باشد. و هنوز سیگنالهای قابل توجهی از تغییر شرایط مشاهده نمیشود.

ضمن اینکه شرایط رکودی حاضر شاید فراتر از تابستان هم برود و شاید یکی دو سال هم طول بکشد ولی تصور میکنم که تغییر شرایط در مقام مقایسه سریعتر از سال 92 رخ بدهد. و بعید است که شرایط فعلی مثل آن موقع 4-5 سال طول بکشد.
    به همین دلیل است که تابستان امسال را عرض میکنم. و آن را محتمل تر میدانم. ولی بدیهی است که باید به طور آنلاین (و با دیدگاه نسبتا درازمدتی و نه اشل زمانی دو سه روزه یا چند هفته ای!!!) شرایط را رصد کرد.

خلاصه اینکه گران شدن نخود و لوبیا و روغن و تخم مرغ (که قطعا طی این روزها و ماهها ادامه دار خواهد بود) ما را گول نزند!!! کالاهای سرمایه ای داستان متفاوتی دارد

مانا باشید

12. 6 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(1) mohsen ho آواتار ها
    تشکر شده 51,377 بار در 9,283 ارسال

چجور غافلگیری؟

حالا برای رونق موقتی انتخابات ! یا کاهش موقتی دلار ! یا برگشت به رکود ! یا بقول خودشون ثبات !!

همه اینها ریسکهای ما را بالاتر میبره !

پیش بینی من این که شاید زمان تصمیم گیری سخت ! برای ما زودتر از اون زمانی که فکرشو بکنیم فرا برسه !

همونطور که نوشتید شاید روزهای آینده بشه نظر قطعی تری داد ! و تصمیم بهتری گرفت !

پس بهتره آماده باشیم تا زمان از دست نره !

منکر فرصتهای جذابی که ذکر کردید نیستم !

من هم نوشتم برای استفاده از اون فرصتهای احتمالی کل سرمایه را نباید درگیر کرد ! بخش کمی کافیست !

مثل خودرویی ها که یه عده در سال 92 و 94 رفتند با تمام سرمایه و بیشترشون زمینگیر شدن !! و عده کمی تونستن از اون نوسانات بهره خوبی ببرن !

به نظرم نوسان احتمالی پیش رو در بازار زمان تصمیم گیری برای ما هست ! نه صرفا به سود فکر کردن !!
    بازار در اوج غافلگیری یک راند خوب را 3ماه قیل در دلار 21تومنی استارت زد.... شپنایی را که از وحشت ریزش دلار هر روز فیکس 5درصد را براش پرمیکردن... خیلی راحت با یک دستور ... از 850 جمع کردن و یک صف خرید سنگین روز کاری بعد زدن... صف خریدش بالغ بر 1000 میلیارد تومن بود! و این مدلی کلیت شاخص سازان را از کف استارت زدند.... باتوجه به ابعاد بالای اعتراضات که کم کم به شهرهای مختلف داره میرسد... چنین سناریویی محتمل هست تکرار مجددش... هم انتخابات نزدیک است و هم شرایط بنیادی ونرخ های جهانی پتانسیل انگیزشی چنین فرایندی را داره..... لذا با وجود این که هر خریدی را فعلا با دید نوسان میبینم... و یحتمل برخی دیگر از شرکت ها همچنان کف های جدیدتری ثبت کنند ... اما به احتمال قوی یک راند جذاب قیل از پایان این دولت خواهیم داشت... که به نوعی فرصت فروش قطعی است برای اکثریت بازار

14. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید mohsen ho از ایشان تشکر کرده اند:

ستاره دار(1) mohsen ho آواتار ها
    تشکر شده 51,377 بار در 9,283 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط manmehdiam نمایش پست ها
    ادامه عرایضم....
    ضمن اینکه این تحلیل کلی که عرض شد، فعلا برای نیمه اول سال در نظر گرفته ام. و نقشه راه ام (دیدگاه کلان نگر) این بوده!

توجه کنیم که این شرایطی است که از تابستان 99 وارد آن شده ایم و در داخل آن هستیم و فعلا ادامه دار خواهد بود. و رخداد جدیدی نیست

توافق و انتخابات و سایر اخبار بنیادی هرچه بودند و هستند همگی اثرشان را در اقتصاد به این شکلی که میبینیم گذاشته اند: رکود سنگین! یا درست ترش رکود تورمی !

و اخباری که مثلا از توافق یا سایر موارد به بازار مخابره میشود همگی ریزموج های این شرایط کلی رکود تورمی هستند.

و لذا تصور میکنم که این شرایط دست کم تا تابستان امسال پابرجا باشد. و هنوز سیگنالهای قابل توجهی از تغییر شرایط مشاهده نمیشود.

ضمن اینکه شرایط رکودی حاضر شاید فراتر از تابستان هم برود و شاید یکی دو سال هم طول بکشد ولی تصور میکنم که تغییر شرایط در مقام مقایسه سریعتر از سال 92 رخ بدهد. و بعید است که شرایط فعلی مثل آن موقع 4-5 سال طول بکشد.
    به همین دلیل است که تابستان امسال را عرض میکنم. و آن را محتمل تر میدانم. ولی بدیهی است که باید به طور آنلاین (و با دیدگاه نسبتا درازمدتی و نه اشل زمانی دو سه روزه یا چند هفته ای!!!) شرایط را رصد کرد.

خلاصه اینکه گران شدن نخود و لوبیا و روغن و تخم مرغ (که قطعا طی این روزها و ماهها ادامه دار خواهد بود) ما را گول نزند!!! کالاهای سرمایه ای داستان متفاوتی دارد

مانا باشید
    درود .... اگر فرض بگیریم دلار 21 وسکه حدودا 9 را تاچ کنند قبل انتخابات حتی برای چند روز ... به نظرم اخزادیگر جذابیتی نخواهد داشت... وتبدیل سبد اخزا به همین دارایی برای اهلش .. در یک فرآیند یکساله بازدهی بیشتری رقم خواهد زد!... درواقع اخزا در رنج دلار 25 جذابیت داره... که 20درصد سالانه سرمایه را بالا ببره و در یک چشم انداز یکساله دلار هم سقفی نتونه بالاتر از 25 بزنه درصورت توافق... اما در دلار 21.. عملا 20درصد یکساله... وجود داره... و جذابیتی نمیشه برا اخزا متصور بود... و همین دال بر ادامه نوسانات یحتمل شدید پس از انتخابات درصورت کاهش دلار به رنج 20-21خواهد بود

16. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید mohsen ho از ایشان تشکر کرده اند:

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen ho نمایش پست ها
    درود .... اگر فرض بگیریم دلار 21 وسکه حدودا 9 را تاچ کنند قبل انتخابات حتی برای چند روز ... به نظرم اخزادیگر جذابیتی نخواهد داشت... وتبدیل سبد اخزا به همین دارایی برای اهلش .. در یک فرآیند یکساله بازدهی بیشتری رقم خواهد زد!... درواقع اخزا در رنج دلار 25 جذابیت داره... که 20درصد سالانه سرمایه را بالا ببره و در یک چشم انداز یکساله دلار هم سقفی نتونه بالاتر از 25 بزنه درصورت توافق... اما در دلار 21.. عملا 20درصد یکساله... وجود داره... و جذابیتی نمیشه برا اخزا متصور بود... و همین دال بر ادامه نوسانات یحتمل شدید پس از انتخابات درصورت کاهش دلار به رنج 20-21خواهد بود

کاملا درسته! در آن صورت اخزاها جذابیت نخواهد داشت!
    و ما هم فعلا اخزا ها را نگه داشتیم تا برسیم به دلار 21 یا برسیم به انتخابات..یا برسیم به تابستان یا خلاصه برسیم به جایی ،موقعیتی که دیگه اخزاها جذابیت نداشته باشند
    ولی کو تا اون موقع! مهم اینه که فعلا جذابیت دارند! و خوبی اش این هست که یک روزه میشه شیفت کرد
    فعلا که همین کمتر از 20درصد سهام هم رسما آسفالتمون کرده

18. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید manmehdiam از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال abdolhossein آواتار ها
    تشکر شده 6,707 بار در 1,448 ارسال

مشکل اینجاست که ما معلوم نیست اصلا توی چه فضایی هستیم. حتی شاید جنگل هم برای توصیفش کم باشه.
    یه نگاه به وضعیت دنیا هم داشته باشیم بد نیست.
    فوتبال بعد از مواد مخدر و سکس پرسود ترین تجارت دنیاست. حالا ببینید چطور سه چهار تا مدیر عامل و مالک باشگاه مثلا معتبر یه شبه بر علیه تشکیلات یوفا و فیفا بلند شدن و عین خیالشون نیست و دارن همه چیز رو به هم می زنن و نتیجه ش نابودی فوتباله.
    تازه اون هم توی اروپا که معروف بوده همه چیز روی حساب و کتاب و قانون و نظمه. اما کل تشکیلات قانونی نمی تونه جلوشون ایستادگی کنه.
    حالا تکلیف این مملکت با ساختار جزیره ای و ملوک الطوایفی ای که همه مون می دونیم مشخصه.
    هر کی هر کاری دوست داره می کنه و اگر کمی قدرت داشته باشه و زرنگ باشه کسی کاری به کارش نداره.

20. 3 کاربر به خاطر ارسال مفید abdolhossein از ایشان تشکر کرده اند:

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 61 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (3 کاربران و 58 مهمان ها)

1. farzadi،
  2. sid،
  3. مگنوس کارلسن

کلمات کلیدی این موضوع