صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 25

موضوع: تاثيرات مثبت و منفي افزايش نرخ ارز بر بورس

 1. #1
  عضو فعال ناهید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,409
  تشکر
  10,953
  تشکر شده 8,896 بار در 1,437 ارسال

  تاثيرات مثبت و منفي افزايش نرخ ارز بر بورس

  این تاپیک با توچه به افزایش نرخ ارز و تاثیراتی که این روزها در بازار سهام ما داشته ایجاد میشود تا از نطرات دوستان بهره مند شویم
  حضورهیچ کس در زندگی ما اتفاقی نیست !
  خداوند در هر حضور جادویی نهان کرده برای کمال ما
  خوشا آن روزی که در یابیم جادوی حضوریکدیگر را

 2. 14 کاربر به خاطر ارسال مفید ناهید از ایشان تشکر کرده اند:


 3. #2
  عضو فعال ناهید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,409
  تشکر
  10,953
  تشکر شده 8,896 بار در 1,437 ارسال
  كارشناسان بررسي كردند
  تاثيرات مثبت و منفي افزايش نرخ ارز بر بورس


  گروه بورس- افزايش نرخ دلار با واكنشهاي متفاوتي در بازار سرمايه همراه شده است. برخي موافق اين افزايش بوده و بر اين باورند كه تاثير مثبتي بر بازار خواهد گذاشت اما برخي نيز معتقدند بازار بر اثر افزايش نرخ دلار، شوكه شده است.

  در اين زمينه مدیر يكي از شرکتهای فولادی در گفتوگو با سنا با اشاره به افزایش 11 درصدی نرخ دلار گفت: هرچند این افزایش به نفع شرکتهای صادرکننده خواهد بود اما نباید از تاثیر منفی آن بر هزینه های طرح توسعه شرکتها چشم پوشی کرد.

  حسین ملاحسین آقا با اشاره به اينكه گراني ارز به گران تمام شدن هزینه های طرحهای توسعه شرکتها منجر میشود، ادامه داد: شرکتهای معدنی و فلزی با توجه به برنامه های توسعه ای کشور، طرحهای توسعه بزرگی در برنامه دارند که رشد نرخ دلار، نرخ مصارف ارزی شرکتها را افزایش میدهد.
  وی افزود: تاثیرات رشد نرخ دلار را نباید در کوتاه مدت بررسی کرد و برای تشخیص این رخداد مهم باید منتظر تحولات آینده و بلندمدت بود.
  صرفه اقتصادي براي صادركنندگان

  در اينباره يك کارشناس بازار سرمایه گفت: سرمایه گذارانی که سهامدار شرکتهای صادراتی هستند، سود مناسبی دریافت خواهند کرد.دکتر حسین اسدی نیا اظهار داشت: افزایش نرخ دلار در مجموعه اقتصاد کشور اتفاق مثبتی خواهد بود، به نحوی که آثار مثبت آن بر بازار سرمایه به زودی خود را نشان خواهد داد.
  وی با بیان این مطلب که این اتفاق موجب از بین رفتن اختلاف موجود بین قیمت بانکی دلار و قیمت آزاد آن میشود، افزود: با این اتفاق رانت حدود 12 درصدی موجود در این بازار از بین میرود، ضمن آنکه این امر موجب صرفه اقتصادی بیشتر برای تولیدکنندگان داخلی خواهد شد.
  این کارشناس بازار سرمایه به سودی که سهامداران در این بین به دست میآورند، اشاره کرد و ادامه داد: سرمایه گذارانی که سهام شرکتهای مرتبط با ارز و دلار را دارند یعنی سهامدار شرکتهای فعال در صادرات محصول هستند، سود مناسبی کسب میکنند. برای مثال، شرکتهای فولادی در قبال صادرات، ارز دریافت میکنند و باید آن را در داخل کشور به ریال تبدیل کنند و حالا با افزایش نرخ ارز ، این شرکتها سود مناسبی از اين محل كسب ميكنند.اسدی نیا سیاستهای بانک مرکزی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این روند با کنترل مداوم ادامه یافته تا مشکلات بازار ارز کاهش یابد.
  بازار شوكه شده است
  در همين حال يك كارشناس ارشد بازار سرمايه، در گفتگو با ايسنا، به علت منفي شدن بازار سرمايه طي روزهاي اخير اشاره كرد و گفت: نوسانات اخير بورس به دليل اين است كه هنوز چشمانداز آتي بازار سرمايه مشخص نيست و شوكي كه بابت افزايش نرخ ارز به بازار وارد شده است، معلوم نيست تا كجا ادامه يابد و آيا شوكهاي بعدي نيز در راه است يا خير؟
  وي با بيان اين كه سياستي كه هفته گذشته در مورد نرخ ارز ايجاد شد، نگرانيهاي عمدهاي ايجاد كرد، افزود: اعلان عمومي سياست دولت در بازار ارز در سال 90 ميتواند به كاهش اين نگراني كمك كند، زيرا نبود آن، محاسبات بازار مالي را مختل ميكند، به دليل اينكه بسياري از شركتها، مواد اوليه خود را از خارج تهيه كرده و در داخل به فروش ميرسانند.
  اين فعال بازار سرمايه تصريح كرد: زماني كه نوسان در بازار مطرح ميشود، يعني بازار ثبات ندارد و شركتهايي كه محصولات صادراتي دارند نيز با كاهش قيمت مواجه شدند، زيرا معلوم نيست كه دولت تا چه حد قرار است نرخ ارز را افزايش دهد.
  افسر ديگر دلايل منفي شدن بازار را مورد توجه قرار داد و گفت: البته تنها افزايش نرخ ارز دليل كاملي براي نوسانات بورس نيست، زيرا زمانيكه نوسان در بازار ايجاد ميشود، عوامل مختلفي در وقوع آن تاثيرگذار است كه يكي از اين عوامل در كنار افزايش نرخ ارز، قيمت طلا و نفت است كه نوسانات زيادي داشته است، البته در كنار آن مباحث سياسي نيز بيتاثير نبوده است.
  وي خاطر نشان كرد: اما در خلال اين نوسانات، تغيير نرخ ارز رخ داد و اين موضوع چشم انداز بورس را مبهم كرد و در منفي شدن بازار تاثير گذاشت، ولي اين روند نميتواند ادامه داشته باشد.
  افسر ادامه داد: در حال حاضر يكسري اتفاقات در حال رخ دادن است كه كاملا غيرمنتظره است و زمانيكه تعداد آن افزايش پيدا كند، بازار مبهم ميشود.
  به گفته اين كارشناس بازار سرمايه نميتوان در آينده بازار را پيشبيني كرد، ولي اين موارد در ميان مدت برطرف ميشود.
  حضورهیچ کس در زندگی ما اتفاقی نیست !
  خداوند در هر حضور جادویی نهان کرده برای کمال ما
  خوشا آن روزی که در یابیم جادوی حضوریکدیگر را

 4. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید ناهید از ایشان تشکر کرده اند:


 5. #3
  عضو فعال ناهید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,409
  تشکر
  10,953
  تشکر شده 8,896 بار در 1,437 ارسال
  در پي توقف عرضه فولاد پس از افزايش نرخ ارز در بورس كالا؛
  احساس نياز تعامل جمعي ارگانها براي انجام مستمر معاملات


  هر چند توليدكنندگان فولاد روز چهارشنبه هفته پيش و در پي افزايش نرخ ارز عرضه اين كالا را طي يك اعلام رسمي و همگاني متوقف كردند، از ابتداي هفته جاري توليدكنندگان عمده و دولتي عرضه را از سر گرفتند، اما اينبار با قيمتي بالاتر.
  ، در حال حاضر بين20 تا30 شركت توليدي در رينگ فلزات و فولاد در بورس كالا پذيرش شده اند كه بيشتر آنها شركتهاي خصوصي هستند كه به گفته ي آنها ضرر بيشتري از افزايش نرخ ارز را تحمل ميكنند.

  در هفته ي پيش و به دنبال سياست بانك مركزي براي يكسانسازي نرخ ارز، قيمت دلار افزايش يافت و از آنجاييكه شركتهاي فولادي براي ورود برخي مواد و نيز تهيه شمش فولاد بايد از ارز استفاده كنند اعلام كردند عرضه را متوقف ميكنند، زيرا در صورت عرضه بايد با قيمت بالاتر معامله ميكردند.

  در اين بين به گفته ي مسوولان شركتهاي خصوصي توليدي فولاد بيشترين ضرر متوجه اين گروه ميشود، زيرا آنها از حمايتهاي دولتي براي تهيه شمش فولاد در معاملات سلف اين رينگ بيبهرهاند و بايد تمام هزينه ها را خود متقبل شوند و شايد به همين دليل است كه تنها توليدكنندگان دولتي عرضه را از سرگرفتند، اما با قيمتي بالاتر كه نشاندهندهي تاثير افزايش نرخ ارز براين صنعت است بطوريكه روز گذشته ذوب آهن سبد كالايي خود را با افزايش قيمت بيش از 800 توماني عرضه كرد.

  اينكه توليدكنندگان نخواهند بيشتر از هزينهاي كه براي معامله دريافت ميكنند، هزينه نكنند منطقي است، اما اينكه يك گروه عمده توليدي حاضر در يك بازار تصميم به توقف عرضه بگيرند و نيازهاي بازار بي پاسخ بماند مسالهاي است كه ميتواند با نظارتهاي صحيح حل شود.

  تنظيم بازار بايد همه جانبه انجام شود، بطوريكه وزارت صنايع و سازمان حمايت از مصرف كننده در كنار بورس كالا بايد بر ترتيب عرضه و الزام توليدكنندگان به عرضه نظارت كنند و حتي در صورت لزوم وزارت صنايع و معادن زيرمجموعه هاي خود را به اين كار ملزم كند. اين اعتقاد بسياري از فعالان حاضر در بورس كالا به عنوان خريدار است، زيرا دراين صورت است كه نيازها به موقع مرتفع ميشود.

  عباس يعقوبي ـ دبير هيات مديره بورس كالا ـ در اين باره به خبرنگار بورس ايسنا گفت: تغييرات نرخ ارز و تاثيرات آن بر صنعت فولاد و معامله آن كاملا قابل درك است، اما اينكه همه از بورس كالا توقع برگزاري منظم و هر روزه عرضه و در نتيجه معاملات را داشته باشند از عهده اين شركت خارج است، زيرا اين كار نيازمند تعامل ارگانهاي مرتبط نيز است.
  حضورهیچ کس در زندگی ما اتفاقی نیست !
  خداوند در هر حضور جادویی نهان کرده برای کمال ما
  خوشا آن روزی که در یابیم جادوی حضوریکدیگر را

 6. 7 کاربر به خاطر ارسال مفید ناهید از ایشان تشکر کرده اند:


 7. #4
  عضو فعال ناهید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,409
  تشکر
  10,953
  تشکر شده 8,896 بار در 1,437 ارسال
  سایه شوک ارزی در بورس

  «دلار 1250 تومانی» اتفاقی است که 4 روز پس از شوک ارزی و افزایش 11 درصدی نرخ رسمی دلار در پایتخت رخ داده است.
  اینک پس از گذشت 4 روز از تغییر نرخ ارز در کشور، نرخ ارز رسمی به بیش از 1250 تومان یعنی 80 تومان بالاتر از نرخ مرجع تعیین شده توسط بانک مرکزی رسیده است، تا بدین ترتیب تب شوک ارزی همچنان شرکتهای بورسی را تحت تاثیر خود قرار دهد، تا جایی که روزگذشته سهام شرکتهای بورسی صادرکننده از جمله گلگهر، پتروشیمی خارک، ملی صنایع مس، پتروشیمی پردیس و... صف خرید خود را حفظ کرده یا به رغم معاملات سنگین متعادل باقی ماندند.
  در همین شرایط، هنوز ابعاد تاثیرگذاری تغییر نرخ ارز به دلیل مشخص نبودن منابع و مصارف ارزی شرکتها و همچنین پایدار نبودن نرخ کنونی دلار رسمی موجب شده تا شرکتهای صادرکننده به رغم تاثیرپذیری از این رخداد متوقف شده و همچنان متاثر از افزایش نرخ ارز دستخوش تحولاتی همچون صف خرید سنگین شوند؛ اما در شرایطی که برخی از کارشناسان برای جلوگیری از نوسانات شرکتهای تاثیرپذیر از تغییرات نرخ ارز خواستار توقف نماد معاملاتی این شرکتها شدهاند، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در اظهارنظری رسمی ضمن تایید عدم ثبات در نرخ ارز اعلام کرده که با توجه به نبود ثبات در نرخ ارز، امکان توقف طیف وسیعی از نمادهای شرکتهای بورسی وجود ندارد. این مقام مسوول همچنین در اظهارنظری توصیه وار اذعان داشته که تاثیرات افزایش قیمت ارز به شرکتها نیاز به بررسی بیشتر توسط ناشران و تحلیلگران اقتصادی دارد.
  با این حال، هنوز برخی کارشناسان با بررسی تغییرات مهم نرخ ارز از زاویهای دیگر، تاثیرات این رخداد مهم اقتصادی بر بازار سرمایه کشور را بیشتر از مثبت بودن، منفی تلقی میکنند.
  با این وصف، معامله گران تالار شیشه ای که به بهانه تغییر نرخ دلار رسمی، چند روزی است که در نمادهای صادرکننده با صفهای خرید و نوسانهای مثبت 4 درصدی مواجه هستند، باید در رفتارهای معاملاتی خود احتیاط بیشتری داشته باشد و با تحلیل منابع و مصارف ارزی نمادهای مختلف به سراغ سرمایهگذاری در شرکتهایی بروند که تاثیرات واقعی از شوک ارزی میپذیرند.
  غلبه آثار منفی افزایش نرخ ارز بر اثرات مثبت
  در همین حال، یک کارشناس بازار سرمایه با اعلام آثار افزایش نرخ ارز بر بازار سهام و شرکتهای بورسی گفت: آثار منفی افزایش نرخ ارز بر اثرات مثبت و محدود آن غلبه میکند.
  محمد علی احمدزاد اصل در گفتوگو با فارس با بیان این مطلب اظهار داشت: افزایش نرخ ارز شاید برای برخی شرکتهای بورسی صادرکننده محصولات مانند ملی مس و فولاد خوزستان اثر مثبتی به همراه داشته باشد، اما برای اغلب شرکتها و بازار سهام تبعات منفی خواهد داشت.
  وی ادامه داد: واقعیت این است که مواردی مانند نوسان نرخ ارز که پیش از این مسوولان امر از ثبات آن خبر داده بودند، به تنهایی میتواند موجب افزایش نرخ تورم شده و مانع از رشد و توسعه حداقلی اقتصاد کشور شود، چرا که افزایش نرخ ارز علاوه بر ایجاد بی ثباتی منجر به افزایش قیمت تمام شده محصولات اکثر شرکتهای بورسی مانند خودروییها و شویندهها میشود.
  این کارشناس با اشاره به بدهی ارزی اغلب شرکتهای بورسی و افزایش هزینه تسویه بدهی در نتیجه رشد ناگهانی ارز
  خاطرنشان کرد: علاوه بر آثار تورمی و کاهش سود آوری شرکتهای بورسی، رشد نرخ ارز مانع از توسعه فعالیتهای شرکتهایی از جمله پتروشیمیها خواهد شد که دارای بدهی ارزی هستند؛ چرا که این گونه شرکتها که تعداد شان هم کم نیست سالهاست که پوشش ریسک ناشی از نوسان ارز را ندارند.
  احمدزاد اصل افزود: بنابراین در پی رشد نرخ ارز، این دسته شرکتها با چالشهای جدیدی روبه رو شده یا از حاشیه سود پایینتری برخوردار خواهند شد. در این شرایط جا دارد مسوولان امر با تهمیداتی مدبرانهای مانند بکارگیری مجدد پوشش نوسان نرخ ارز، مانع از عدم توسعه شرکتها شوند.
  وی با بیان اینکه متاسفانه افزایش نرخ ارز حتی موجب محاسبه اجاره بها هم واقع شده ادامه داد: درحالی طی همین یکماه اخیر نرخ ارز به راحتی و بدون هیچ پشوانه ای و تنها به دستور بانک مرکزی 10 درصد افزایش یافته که در بلندمدت میتواند با کاهش جذابیتهای سرمایه گذاری در بورس و خروج سرمایه ها همراه شود.
  احمدزاده اصل در خاتمه گفت: با این اوصاف میتوان نتیجه گرفت آثار منفی افزایش نرخ ارز بر بازار سهام و شرکتهای بورسی بر اثرات مثبت و محدود آن غلبه داشته و میتواند همراه با جو روانی منفی، افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی، کاهش سودآوری، جهش تورم، عدم جبران بدهی ارزی از طریق افزایش تولید و دیگر آثار منفی همراه باشد.
  تاثیر نوسان نرخ ارز بر بورس به بررسی بیشتری نیاز دارد
  در همین حال، مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: با توجه به نبود ثبات در نرخ ارز، امکان توقف طیف وسیعی از نمادهای شرکتهای بورسی وجود ندارد. امیر حمزه مالمیر در گفتوگو با سنا در مورد احتمال توقف نماد شرکتهای تاثیرپذیر از رشد نرخ ارز در بورس اوراق بهادار تهران افزود: آزاد سازی نرخ ارز باعث افزایش قیمت مقطعی شده است و ثبات افزایش قیمت و روند آتی آن موضوعی است که نیاز به بررسی بیشتر توسط ناشران و تحلیلگران اقتصادی دارد.
  وی با بیان اینکه میزان ارز بری شرکتها درصورتهای مالی ناشران افشا میشود و نرخ ارز نیز به عنوان یکی از مفروضات پیشبینی اعلام شده است، بنابراین سهامداران میتوانند با مراجعه به شبکه اطلاع رسانی ناشران (کدال) و مطالعه دقیق اطلاعات مربوط به پیشبینی و یادداشتهای همراه صورتهای مالی در خصوص داراییها و بدهیهای ارزی، حدود تاثیرات رشد نرخ ارز را بر اساس تحلیل خود از روند آتی بر عملکرد ناشران بررسی و در تصمیمات خود لحاظ کنند.
  مالمیر گفت: هنوز نوسانات نرخ ارز و میزان اثرپذیری آن بر عملکرد شرکتهای بورسی به طور دقیق مشخص نیست، به طوری که نمیتوان نماد شرکتها را متوقف کرد.
  مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس افزود: از سویی دیگر، شرکتها ملزم هستند اتفاقات و رویدادهای مهم را رصد و آثار رخدادهای جدید را بر روی وضعیت عملکردی خود مشخص و به این سازمان اعلام کنند.
  وی ادامه داد: پس در مرحله نخست، وظیفه هر ناشری است که دراین خصوص اطلاعرسانی لازم را انجام دهند؛ اما با توجه به اینکه، هنوز تداوم نوسانات نرخ ارز در کشور مشخص نیست، به نظر میرسد برای شرکتها نیز در مقطع کنونی، بسیار دشوار است آثار این موضوع را بر روی وضعیت عملکردی خود محاسبه و به بازار اعلام کنند. مالمیر افزود: واقعیت این است که نمیتوان نماد تعداد زیادی از شرکتهای بورسی را تا زمان ایجاد ثبات نسبی در نرخ ارز متوقف کرد.
  مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس درباره شایعه افزایش قیمت سیمان گفت: در سالهای اخیر همواره بحث افزایش و تغییر قیمت این محصول در کشور مطرح بوده است و این شایعه، موضوع جدیدی نیست.
  مالمیر اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان شایعه افزایش نرخ سیمان در کشور را تکذیب کرده است که در همین راستا، نمیتوان نماد معاملاتی این گروه را با استناد به برخی از شایعات متوقف کرد، البته به نظر میرسد تولیدکنندگان صنعت سیمان نیز به دنبال توجیه لزوم افزایش قیمت و جلب نظر مسوولان مربوطه در اینخصوص باشند که به محض تصمیمگیری در اینخصوص مراتب اطلاعرسانی خواهد شد از طرفی برخی از شرکتها در مفروضات خود افزایش قیمت را لحاظ کرده اند که این موضوع در مفروضات شفاف و به بازار اعلام شده است.
  وی احتمال انتقال اداره نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس به شرکت بورس اوراق بهادار تهران را رد کرد و گفت: چنین اداره ای در شرکت بورس تشکیل شده است و هم اکنون طبق مقررات، وظایف قانونی خود را انجام میدهد.
  مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس افزود: دریافت اطلاعات براساس ماده 45 قانون بازار اوراق بهادار جزو وظایف سازمان بورس است.
  حضورهیچ کس در زندگی ما اتفاقی نیست !
  خداوند در هر حضور جادویی نهان کرده برای کمال ما
  خوشا آن روزی که در یابیم جادوی حضوریکدیگر را

 8. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید ناهید از ایشان تشکر کرده اند:


 9. #5
  عضو فعال ناهید آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,409
  تشکر
  10,953
  تشکر شده 8,896 بار در 1,437 ارسال
  به دنبال تغيير جهت شاخص بورس
  فعالان بازار سهام از تصميمات بانك مركزي كلافه شدند


  خبرگزاري فارس: فعالان بازار سهام كه برخلاف روند ديروز و پيش بيني ها، امروز شاهد افت قيمت و شاخص بورس بودند از تصميمات ناگهاني و بي ثبات بانك مركزي در خصوص نرخ ارز كلافه شده و خواهان اتخاذ رويه و مديريتي منطقي شدند.

  به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، درحالي بورس اوراق بهادار چند صباحي تحت تاثير مسائل سياسي و مواردي چون ادغام يا عدم ادغام 8 وزارتخانه قرار گرفته و در روزهاي اوج و سنتي فصل مجامع با كاهش ارقام شاخص و قيمت ها دست و پنجه نرم مي كند كه تصميم ناگهاني و شوك آور هفته گذشته بانك مركزي در افزايش نرخ ارز موجب گل آلود شدن بيشتر فضاي منفي بازار سهام شد.
  اين تصميم كه برخلاف وعده و عيدهاي قبلي مسئولان مبني بر ثبات نرخ ارز بود با سردرگمي سرمايه گذاران در تصميم گيري همراه و موجب افزايش بي اعتمادي به ثبات رويه و گفته هاي مسئولان اقتصادي كشور و در نتيجه خروج بخشي از سرمايه ها از بورس اوراق بهادار شد چرا كه به باور برخي از سهامداران وقتي در اين شرايط كه بورس با توجه به قرار گرفتن در فصل مجامع بايد در دوران رونق باشد، نمي تواند قادر به ارايه بازدهي باشد چه انتظاري از ماه هاي بعد از تيرماه و خصوصا " نيمه دوم سال مي توان داشت.
  براساس اين گزارش ،در حالي افزايش نرخ ارز تنها به نفع شركت هاي معدود و صادركننده حاضر در بورس شده كه به دليل ارتـباط مـستقـيم نـوسـان نـرخ ارز بـا افـزايش هزينه هاي تمام شده و در نتـيـجه كـاهـش سـودآوري اغـلـب شركت هاي بورسي و همچنين اثر آن در باز پرداخت بدهي هاي ارزي ، بورس اوراق بهادار تهران اينروزها با سردرگمي بيشتري روبرو شده است.
  اين سردرگمي و تحمل فشار پيش بيني نشده آرام آرام مورد پذيرش عده ايي از فعالان بازار سرمايه قرار گرفته و عمده سهامداران در حال تعديل كردن تصميم گيري ها و تغيير سبد سهام خود بودند اما بازهم مواضع جديد و عصر روز گذشته رئيس بانك مركزي و وزير اقتصاد در اعلام كاهش نرخ ارز موجب كلافكي و اعتراض فعالان بازار سهام در روز جاري شد.
  در اين رابطه يكي از كارگزاران قديمي بورس تهران اظهار داشت: بورس اوراق بهادار در گذشته هم چنين مسائل و تغيير مواضع مسئولان و بي ثباتي را به خود ديده بود ولي در آن دوران بازارسهام از عمق و عرض و طول كمتري برخوردار بود و اين گونه اتقاق ها شايد تبعات كمتري به همراه داشت اما از زمان ابلاغ قانون بازار اوراق بهادار در آذر 84 ، بورس تهران با تغييراتي اساسي كه به خود ديده از جايگاه ويژه ايي برخوردار شده و قابل مقايسه با گذشته است.
  وي ادامه داد: بنابراين با در نظر گرفتن نقش بازار سرمايه و ورود سرمايه هاي جديد به بورس كه همراه افزايش اعتماد بوده ، تصميمات اخير و نامعلوم بانك مركزي در افزايش و سپس كاهش اندك نرخ ارز موجب شده تا عمده سرمايه گذاران نتوانند جهت بازار را شناسايي كنند.
  يك كارگزار ديگر هم با بيان اينكه اعلام عصر روزگذشته رئيس كل بانك مركزي مبني بر بازگشت آرامش به بازارارز و كاهش قيمتها تا امروز فقط شعاري بيش نيست خاطر نشان كرد: معلوم نيست آقاي بهمني بر چه اساس و با چه تحليل كارشناسي ابتدا نرخ ارز را در هفته پيش افزايش داد و سپس از كاهش آن سخن گفته است.اين گونه تغيير موضع گيري چه دليلي مي تواند داشته باشد جز اينكه به شايعات عديده و شائبه ها و بي اعتمادي ها دامن بزند؟ آيا آقاي بهمني تبعات تصميم گيري و تغيير ناگهاني مواضع خود را مي داند؟ آيا مي خواهد بازار سرمايه و ديگر بازار را از دور خارج كند؟
  وي افزود: بازار سهام همواره به نوبه خود با چالش ها و ريسك هاي متعددي سروكار دارد اما بالا و پايين بردن ارز كه مقوله اي انحصاري و محدود به بانك مركزي نيست.چرا كه مسئله اي به اهميت نرخ ارز در همه جوانب اقتصادي و خصوصا " تورم اثر گذار بوده و به طور مستقيم بازار سهام را تحت شعاع خود قرار مي دهد.
  اين كارگزار خاطر نشان كرد: بازار سهام بعد از افت و خيزهاي متعدد روزهاي گذشته ، به رغم افزايش نرخ ارز از روز گذشته آرام آرام در حال اصلاح و صعود قيمت ها بود اما اعلام عصر روزگذشته رئيس كل بانك مركزي مبني بر كاهش نرخ ارز كه تا به الان فقط همراه با افت 10 توماني بود موجب كاهش قيمت ها و شاخص در روز جاري شد.
  براساس اين گزارش ، اين مواضع و اعتراض كارگزاران در شرايطي از شدت و دامنه بالايي برخوردار است كه در آغاز معاملات امروز ابتدا روند شاخص مثبت بود اما در نتيجه كاهش اندك نرخ دلار و نامعلوم بودن تصميمات بانك مركزي ، دقيقه به دقيقه از قيمت ها سهام شركت هاي بزرگي مانند فولاد مباركه، ملي مس و سرمايه گذاري غدير و ديگر شركت هاي جلودار بورس كاسته شد و در نتيجه اثر منفي اين دسته شركت ها، افزايش حدود 5 واحدي شاخص در دقايق اوليه معاملات به افت 68 واحدي اين متغير تا به اين لحظه تغيير كرد.
  حضورهیچ کس در زندگی ما اتفاقی نیست !
  خداوند در هر حضور جادویی نهان کرده برای کمال ما
  خوشا آن روزی که در یابیم جادوی حضوریکدیگر را

 10. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید ناهید از ایشان تشکر کرده اند:


 11. #6
  کاربر ویژه بورسی ناشناس آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  1,050
  تشکر
  51
  تشکر شده 2,355 بار در 793 ارسال
  ميزان تاثيرپذيري شركتهاي شيميايي و شوينده از رشد نرخ ارز

  هیچ کاری برای انسان سخت تر از فکر کردن نیست. منتسب به آلبرت اینشتین

 12. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید ناشناس از ایشان تشکر کرده اند:


 13. #7
  کاربر ویژه بورسی ناشناس آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  نوشته ها
  1,050
  تشکر
  51
  تشکر شده 2,355 بار در 793 ارسال
  ديدگاه
  بازار سرمايه و ابهامات ارزي


  امير شفيعي*
  از اوايل دهه 80 بانك مركزي همواره تلاش داشته تا نظام تكنرخي ارز را به اجرا گذارد و تا مهرماه سال 89 نيز در اجراي اين سياست تقريبا موفق بوده است. از اين تاريخ به بعد و همزمان با بروز اشكالاتي در ارسال حواله ارزي از طريق كشور امارات، نرخ رسمي و غيررسمي ارز با يكديگر فاصله گرفتند.


  از همان روزهاي نخستين بروز اين مشكل، بانك مركزي تلاش كرد با روشهاي مختلف به بحران ارز دونرخي پايان دهد، اما تلاشهاي اين نهاد سياستگذار تاكنون پاسخگو نبودهاند و چند معاون ارزي در جريان اين تحولات، تغيير كردهاند. اما آنچه بيش از همه توجهات را به موضوع نرخ ارز جلب كرد، رفتار بانك مركزي در روز چهارشنبه 18 خرداد سال جاري بود كه در آن روز، قيمت رسمي دلار با افزايش 11 درصدي به 11710 ريال رسيد. از آن تاريخ به بعد، با وجود وعدههاي مسوولان، نرخ ارز همواره در حال رشد بوده و فاصله بين نرخ رسمي و غيررسمي ارز نيز بيشتر شده است. اما چندي پيش (6/9/1390) كه نرخ رسمي دلار به 10913 ريال و نرخ غيررسمي به بيش از 13700 ريال رسيده بود، باوجود آنكه شركتهاي صادراتي بورس نيز به صادرات خود ادامه ميدهند، تنها شاهد افزايش حجم عرضه سهام در بورس هستيم و شاخص كل بورس تهران سنگينترين افتهاي تاريخ خود را ثبت مينمايد. علت واكنش بسيار متفاوت سرمايهگذاران در بورس اوراق بهادار را ميتوان به تحليل ايشان از علل شروع و تداوم افزايش نرخ ارز نسبت داد. تحليلهايي كه منجر به نگراني سهامداران شده و انگيزهاي براي محاسبه تاثير افزايش نرخ ارز بر شركتها باقي نگذاشته است.در اين راستا، برخي بر اين باورند كه بانك مركزي راه جديدي براي كسب درآمد و جبران كسري بودجه دولت يافته است و لذا تمايل ندارد نرخها را كاهش دهد. عدهاي نيز معتقدند كه بانك مركزي توان مقابله با تقاضاي بازار ارز را ندارد. هر يك از ديدگاههاي فوق كه صحيح باشند، نگرانيهايي را موجب خواهند شد؛ ولي موضوع اين است كه در حال حاضر اعتماد مردم به وعدههاي مسوولان به شدت آسيب ديده است و عدم پاسخگويي شفاف موجب پررنگ شدن تحليلهايي كه اوضاع بازار ارز را بحراني ميدانند شده است. بديهي است تداوم وضعيت ابهامآلود كنوني موجب آسيب بيشتر بازار سرمايه ميگردد.
  *مدير مشاوره و سرمايهگذاري كارگزاري تامين سرمايه نوين
  هیچ کاری برای انسان سخت تر از فکر کردن نیست. منتسب به آلبرت اینشتین

 14. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید ناشناس از ایشان تشکر کرده اند:


 15. #8
  كاربر فعال mehran آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  نوشته ها
  1,462
  تشکر
  1,897
  تشکر شده 8,177 بار در 1,438 ارسال
  خب دیگه قضیه تحریم هم مشخص شد...در بانک مرکزی صحبت از 2 رقم 1420 و 1450 برای دلار تک نرخی هست ....این تاپیک الآن دیگه نباید صفحه 3 باشه...شرکت هایی هستند که صادراتشان به هیچ یک از کشورهای غربی نیت و هم اکنون هم صادرات سنگینشون در حال انجامه و از اون مهم تر تا 5 سال دیگه هم به همین راحتی فروش داخلی و صادراتیشون انجام میشه...داریم به پیش بینی های سال بعد نزدیک میشیم بهترین موقع واسه شکار سهم هاییست که از این بابت میتونن تعدیل eps قابل توجهی بدهند..........

  اول این 5 شرکت رو بررسی کنیم...وقت هست وکلی شرکت رو تو این تاپیک بررسی میکنیم......

  سشرق....

  سغرب.....

  کساوه....

  باما......

  فسرب....

  لیست بالا بر اساس عامل خاصی مرتب نشده اند....

  دوستان عزیزی که معمولا بسیار گزارش شرکت ها رو بررسی میکنن یعنی سامان عزیز و سینا و جناب مصطفی مصری پور و وحید 20 عزیز همراهی کنند....

 16. 16 کاربر به خاطر ارسال مفید mehran از ایشان تشکر کرده اند:


 17. #9
  عضو فعال
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  4,689
  تشکر
  8,234
  تشکر شده 24,744 بار در 4,574 ارسال
  نقل قول نوشته اصلی توسط mehran نمایش پست ها
  خب دیگه قضیه تحریم هم مشخص شد...در بانک مرکزی صحبت از 2 رقم 1420 و 1450 برای دلار تک نرخی هست ....این تاپیک الآن دیگه نباید صفحه 3 باشه...شرکت هایی هستند که صادراتشان به هیچ یک از کشورهای غربی نیت و هم اکنون هم صادرات سنگینشون در حال انجامه و از اون مهم تر تا 5 سال دیگه هم به همین راحتی فروش داخلی و صادراتیشون انجام میشه...داریم به پیش بینی های سال بعد نزدیک میشیم بهترین موقع واسه شکار سهم هاییست که از این بابت میتونن تعدیل eps قابل توجهی بدهند..........

  اول این 5 شرکت رو بررسی کنیم...وقت هست وکلی شرکت رو تو این تاپیک بررسی میکنیم......

  سشرق....

  سغرب.....

  کساوه....

  باما......

  فسرب....

  لیست بالا بر اساس عامل خاصی مرتب نشده اند....

  دوستان عزیزی که معمولا بسیار گزارش شرکت ها رو بررسی میکنن یعنی سامان عزیز و سینا و جناب مصطفی مصری پور و وحید 20 عزیز همراهی کنند....
  خب شركتاي صادراتي كه در راس اين ليست قرار ميگيرن و شما زحمت تعداديشونو كشيديد منم به اين ليست شيرانو اضافه ميكنم كه اگه تسعير ارزو لحاظ كنه 400 تومن به سودش اضافه ميشه(با دلار 1700 تومني) البته در پايان سال ..منتظر بقيه دوستان هستيم
  مرا گر دولت عالم ببخشند .... برابر با نگاه مادرم نيست 18. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید *سامان* از ایشان تشکر کرده اند:


 19. #10
  عضو فعال
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  4,689
  تشکر
  8,234
  تشکر شده 24,744 بار در 4,574 ارسال
  از جمله شركتهايي هم كه تسعير ارز به زيانشون هست ميتونم از شركتاي خودرو سازي نام ببرم كه دوستان خودشون واقفن....
  مرا گر دولت عالم ببخشند .... برابر با نگاه مادرم نيست 20. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید *سامان* از ایشان تشکر کرده اند:


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بوک مارک ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •