صفحه 4 از 4 نخست 1234
نمایش نتایج: از 31 به 32 از 32

موضوع: تأملی بر مدیریت بهینه سبد سهام

عضو عادی کیمیاگر آواتار ها
    تشکر شده 1,285 بار در 196 ارسال

پاسخ : تأملی بر مدیریت بهینه سبد سهام

این روزها نقاط عطفی را در بازار شاهد هستیم. به همین سبب، شناخت رفتارها و حرکتهای کلی گروه هایی که در هرکدام از این برهه ها به بازار وارد می شوند، باعث تعامل بهتر با بازار خواهد شد:

چرخه وایکاف، شامل چهار مرحله انباشتگی، افزایش قیمت‌ها، پراکندگی و نزول قیمت‌ها است. فکر کردم پستش در سابقه تاپیک موجود است و میخواستم به آن refer بدهم اما حین ارسال متوجه شدم اینجا نبوده است. در فرصتهای آتی آن را توضیح خواهم داد.
    ویرایش توسط کیمیاگر : 2021/07/16 در ساعت 16:59

2. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید کیمیاگر از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی کیمیاگر آواتار ها
    تشکر شده 1,285 بار در 196 ارسال

پاسخ : تأملی بر مدیریت بهینه سبد سهام

برای من بارها در حین معاملات یک سهم، پیش آمده که در روی یک قیمت خاص ، به دلیل مدیریت سبد شخصی و شناسایی سود و ... و یا به دلایل تکنیکی میخواسته ام سهم را بفروشم، اما از طرف دیگر معاملات سهم را که دیده ام وسوسه شده ام که در همان محدوده قیمتی آن را بخرم و به تعداد سهامم اضافه کنم!!
    در واقع در یک برهه خاص (زمانی یا قیمتی) هم مترصد فروش یک سهم بوده ام و هم همزمان علاقه به خرید آن داشته ام .

پدیده ای هست در روانشناسی به نام " ناهمخوانی شناختی " Cognitive dissonance که به خوبی این مورد را توضیح داده است. در تعریف ناهمخوانی شناختی آمده است:

هنگامی که انسان در کشاکش بین دو باور یا دو نگرش کاملا متضاد قرار میگیرد (تعارض)،
    دچار یک ناهماهنگی ناخودآگاه درونی میشود که وجود این ناهماهنگی باعث ایجاد ناراحتی در فرد میشود.
    بنابراین به صورت ناخودآگاه میکوشد تا این تعارض با به حداقل برساند.
    این کار را با تغییر در یکی از باورها یا در هردو انجام میدهد، تا فاصله میان آنها را کمتر و کمتر کند.

مثال: فردی که شیرینی خیلی دوست دارد (باور 1)، اما میداند که سلامت وی را به طور جدی در خطر قرار داده است (باور 2). نتیجه ناهمخوانی اینست که تصمیم به کمتر خوردن شیرینی میگیرد (تغییر در باور 1) تا فاصله را کمتر کند.

گاهی هم این کاهش فاصله را با توجیه یکی از باورها انجام میدهد. (ممکن است توجیه درستی باشد ممکن است غلط باشد)
    و گاهی با دستکاری یکی از باور ها : در مثال بالا: فرد میگوید اگر 4 تا نان خامه ای بخورم و بعدش 30 دقیقه ورزش کنم اشکال ندارد.

و اما در بحث معامله گری در بازار سهام:
    این موقعیتها به وفور به وجود می آیند. بنابراین باید راهی برای شناخت و مواجهه با آنها پیدا کرد.
    1- بهترین کار، داشتن برنامه از شب قبل است. مثلا فرد آنقدر مطمئن شود که بگوید فردا حتی اگر صف خرید هم باشد، من خواهم فروخت.

2- گاهی باز هم تحت شرایط لحظه ای بازار، خیلی سخت است که فرد بخواهد طبق پلن شب قبل عمل کند. گاهی هم اصلا برنامه ریزی ای از قبل انجام نداده و الان با شرایط مواجه شده است. در این مواقع میشود فرضیه ها را جدا کرد از هم و بعد تصمیم گرفت . فرض 1 (خرید و اضافه کردن) و فرض 2 (فروش). یعنی یکبار خودش را بگذارد در نقش یک خریدار سمج، و ببیند چقدر دلایلش قوی است. سپس خودش را بگذارد در نقش یک فروشنده سمج و ببیند چقدر دلایلش برای فروش قوی است. بعد این دو کفه را با هم مقایسه کند و تصمیم بگیرد.

3- ببیند برای کدامیک از فرض های 1 و 2 (خرید/فروش) دارد توجیه می آورد ، یا دنبال اطلاعات اضافه است (خب ببینم eps اش چند است، هیات مدیره اش کی هستند و ...) ، یا دارد تبصره اضافه میکند تا توجیه کند (مثال نان خامه ای و ورزش) . آن فرض جنبه ضعیف تری دارد و باید رویش بیشتر و منطقی تر بررسی کند اگر میخواهد انجامش دهد.

4- ترس از دست دادن موقعیتها FOMO هم یکی از دلایل وجود ناهمخوانی شناختی در افراد است. باید چنانچه چنین موردی در احساسات معامله گر به وجود می آید، حواسش را جمع کند که ممکن است این ترس، وی را وادار به انجام چه معاملاتی کند.

5- این روش را خودم زیاد به کار میبرم: تعداد را ضربدر 10 کنید! مثلا در تضاد بین اضافه کردن 100،000 سهم و فروش آن ، ببینید تصمیم گیری شما برای 1 میلیون سهم چطور می بود؟ 1 میلیون سهم داشتید میفروختید یا باز هم میخریدید؟

و نکته آخر و مهم این که:
    سود آوری یک تابع است. تا حدامکان سعی کنید متغیرهای این تابع را دستکاری نکنید، تا اثر هر تصمیمی که میگیرید را بتوانید در آینده به آن مراجعه کنید. اگر در مواجهه با جریانات بازار، هربار یکجور متفاوت از قبل و با یک رویه متفاوت از قبل تصمیم بگیرید، هیچوقت نمیتوان به یک چارچوب محکم و با ثبات برای تصمیم گیری در موقعیتهای دشوار دست پیدا کرد.

4. 9 کاربر به خاطر ارسال مفید کیمیاگر از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 4 از 4 نخست 1234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

بوک مارک ها