صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 35

موضوع: جادوی فیبوناچی و اعجاز آن

عضو فعال مسلم آواتار ها
    تشکر شده 9,129 بار در 1,074 ارسال

جادوی فیبوناچی و اعجاز آن

متن زیر نوشته استاد بارکوفسکی است

اعداد اعجاب انگيز فيبو ناچي :

در دنيا همواره نظم و قاعده وجود دارد كه انسان يا آن را كشف كرده و يا هنوز كشف نكرده است. تمام امور كه تكراري هستند و يا نيستند ( به ظاهر) از نظم- قاعده والگو بر خوردار هستند.

لئو نارد فيبو ناچي دانشمند ايتاليايي مكتشف سري بود كه به نام خود او ثبت شد.
    اين اعداد:
    1-1-2-3-5-8-13-21-34-….
    اساس اين سري آن است كه جمع هر دو عدد عدد بعدي را مي سازد.

كاربرد:

- وقتي از زاد و ولد خرگوشها در يك منطقه آمارگيري كردند با كمال تعجب ديدند كه رشد جمعيت از سري اعداد فيبو ناچي تبعيت مي كند.
    - تعداد برگهاي گل كلم از اين سري پيروي مي كند.
    - تعداد برگهاي درختان از اين سري تبعيت مي كند.
    - نسبت اعضاي بدن ما انسانها نسبت به كل بدن ما از اين سري تبعيت مي كند.
    - و....

يك نكته جالب ديگر اين كه از دوستي كه در زمينه سد سازي – جاده پرسيدم كه تا كنون به پيچ و خم رود خانه ها دقت كرده اي؟؟؟
    گفت : نه

گفتم : زماني كه رودخانه ها بعد از پيش روي مي پيچند و منحرف مي شوند و بعد دوباره ادامه مي دهند .
    گفتم : مي داني از كجا ميپيجند ؟؟؟

گفتم : از62.8 درصد يا از 78.6 درصد يا از 50 در صد يا از 38.2 در صد مقدار پيشروي.؟؟؟ و اگر از ...

گفت : تحقيق مي كند. و دو هفته بعد زنگ زد و گفت: دقيقا !!! عجب موضوع جالبي !!!

نسبت هاي بيان شده از نسبتهاي فيبو مي باشد.
    آري خداوند متعال دنيا را بر اساس نظم آفريده.

حالا به بورس مي پردازيم:

بورس را ما انسانها مي سازيم. رفتار ما در حركت سهام تاثير گذار است. خرد يا بي خردي سبب بالا - پايين شدن قيمت سهام مي شود.
    و ما بدون اينكه بدانيم رفتاري را سبب مي شويم كه پشت آن نظمي است.

يادم مي آيد زماني درتالارحافظ بعد از فارغ شدن از كلاسهاي دانشگاه ، بغل دست دكتر – مهندس هاي پير و بازنشسته مي نشستم از آنها بسيار چيز مي گرفتم ( سال 73 )
    امروز از آن افراد هيچ اثري نيست. چون اينترنت كارها را آسان كرده است.

يادم از دكتر جوانمرد پرسيدم دكتر اين سهم را بخرم. گفت : نه . زوده. بگذار بياد پايين تر دوباره 410 رو ببينه و بعد از اينكه 420 رو ديد به فكر خريد باش.!!!

اين همان معني كف دوبل بود كه دكتر در ذهن داشت. ولي نمي دانست كه كف دوبل چيست.

به عبارت سادتر ما انسانها رفتاري داريم كه همواره داراي يك سري اصول و قاعده است.
    روند ها تكرار مي شوند. الگو ها بارها تكرار مي شوند . فقط بايد دقيق شد و تشخيص داد.

مادربزرگ من بيش از 40 سال است كه ماما مي باشد. زماني كه به يك خانم باردار نگاه مي كند مي گويد : خانم شما دختر به دنيا مي آوريد. زياد هم نمك مي خوري.!!! و ...

من آن زمانها نمي دانستم او چگونه مي فهمد. ولي او از تكرا ر روندها مي فهمد.

خانمي كه دست و پايش ورم داشته نمك زياد مي خورد.!!! عدم تغييرفرم صورت خانم باردار نيز نشان از فرزند دختر دارد.!!! در حاليكه فرزند پسر سبب تورم صورت خانم مي شود . و...

مادر بزرگ من از تكرار روندها و حفظ آنها در ذهن اينچنين تحليل داشت.

پس روندها تكرار مي شود.!!!

حالا كه ايمان آورديد كه مي شود پيش بيني كرد به اين نكته توجه كنيد كه ما انسانها سبب ساز حركت سهام به سمت پايين مي شويم و يا سبب صعود و يا خنثي شدن يك سهم در يك بازه قيمت.

سطوح مهم فيبو:

23.6 – 38.2 – 50 – 61.8 – 78.6 در صد از يك رشد يا نزول.

حالا فرض كنيد كه يك سهم از قيمت از 100 تومان به تومان200 رسيده است. البته يك ضرب نرسيده است. بلكه با نوسان مناسب رسيده است.

حالا در حال كاهش هستيم مي خواهيم ببينيم اوليل سطح حمايتي از چه نسبتي از ميزان رشد بر خوردار است.

اولين سطح 78.6 در صد است. يعني سهم كجا ممكن است بايستد؟؟؟

200 * 78.6= 157.2 تومان
    به عبارت ساده تر اولين جاييكه سهم ممكن است توقف كند 157.2 تومان است. سطوح بعدي هم از ضرب اعداد بيان شده به دست مي آيد.

سطوح فيبو چرا مهمند؟؟؟

چون سطوح رواني هستند . يعني ما ناخواسته زماني كه سهمي سقوط مي كند بعد از كاهش مي گوييم : خوب به اندازه كافي ارزان شد. !!! و شروع به خريد مي كنيم. اولين سطح وسوسه انگيز هم 78.6 مي باشد.

اما بعضي مواقع تصور ما درست نيست و سهم تا سطوح پايين تر سقوط مي كند.!!

نكته مهم كه تجربه اين حقير در بازار تهران است اين است كه سهم اگر از 50 در صد بر نگشت به احتمال زياد ديگر نبايد به برگشت آن اميد داشت. ولي اگر سهمي از سطوح 78.6 و 61.8 برگشت به آن اميد دارم تا از سقف قبلي عبور كند و سطوح 261.8 و حتي احتمالا بالاتر را ببيند.

تا بعد.

عضو فعال مسلم آواتار ها
    من قصد دارم در این تاپیک مطالب مربوط به فیبوناچی رابه صورت مبحث به مبحث ارائه کنم
    هرچند به بسیاری از مباحثش از جمله فیبو زمانی و هارمونیک هنوز تسلط چندانی ندارم اما این کار باعث میشه برم دنبالش و برام مفید خواهد بود.
    سوالاتی هم که دوستان در پی ام پرسیدند به مرور جواب داده میشه.

فهرست مطالب اصلی به شرح زیر هست:

Fibonacci Price Retracements

Fibonacci Price Extensions

Fibonacci Price Projections or Objectives

Fibonacci Price Cluster Setups ( اگر وقت شد)

Fibonacci Time Clusters

Using Dynamic Trader Time Projection Reports and Histograms

Harmonic patterns

عضو عادی
    تشکر شده 82 بار در 29 ارسال
    با تشکر از شما| ممکن توضیح دهید چرا از نسبت 78.6 استفاده کردید اگر از نسبت مثلا 38.2 استفاده میکردیم برای حمایت به عدد دیگری میرسیدیم .

4. 8 کاربر به خاطر ارسال مفید abbas57 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مسلم آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط abbas57 نمایش پست ها
    با تشکر از شما| ممکن توضیح دهید چرا از نسبت 78.6 استفاده کردید اگر از نسبت مثلا 38.2 استفاده میکردیم برای حمایت به عدد دیگری میرسیدیم .
    جناب abbas57 ؛

حق با شماست
    سطوح حمایتی به صورت زیر محاسبه میشوند:

( 200-100 )* 23.6% = 23.6
    200-23.6 =176.4
    و الی آخر
    پس اولین سطح حمایتی 176.4 هست. که انتظار داریم قیمت بهش عکس العمل نشان بده.

ممنون از دقتتون

6. 15 کاربر به خاطر ارسال مفید مسلم از ایشان تشکر کرده اند:

عضو عادی
    تشکر شده 82 بار در 29 ارسال

جادوی فیبو

جناب مسلم : با تشکر از پاسخ شما اما منظور من این بود که از نسبتهای مورد نظر از کدامیک وچرا استفاده میکنیم. ومیخواستم تقاضا گنم اگر متنی یا کتابی در این مورد میشناسید لطفا معرفی فرمایید . سپاسگزار

8. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید abbas57 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مسلم آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط abbas57 نمایش پست ها
    جناب مسلم : با تشکر از پاسخ شما اما منظور من این بود که از نسبتهای مورد نظر از کدامیک وچرا استفاده میکنیم. ومیخواستم تقاضا گنم اگر متنی یا کتابی در این مورد میشناسید لطفا معرفیفرمایید . سپاسگزار
    عباس جان از تمام این نسبت ها بسته به موقعیت باید استفاده بشه . من در این تاپیک سعی میکنم به طور کامل و با مثال کافی توضیح بدم

در زمینه فیبو در اینترنت کتاب و مطلب زیاد هست. کافیه همین کلمه رو سرچ کنید.

10. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید مسلم از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال مسلم آواتار ها
    به نام خدا

Fibonacci Price Retracements

من بنا رو بر این می ذارم که خواننده هم مثل من حوصله خوندن متون طولانی رو ندارد. بنابراین سعی میکنم مختصر و مفید بنویسم تا وقت دوستان گرفته نشه.

نسبت های فیبوناچی ریترسیمنت عبارتند از 0.236 - 0.382 - 0.5 - 0.618 - 0.782

برای رسم فیبوناچی ریترسیمنت بر روی نرم افزار ابتدا باید یک نقطه بالا و یک نقطه پایین را شناسایی کنیم. سپس از منطقه قیمتی پایین به سمت بالا (low-to-high) و یا بالا به سمت پایین (high-to-low) این نسبت ها را رسم میکنیم

فرض کنیم قیمت سهامی از 100 تومان به 200 تومان رسیده (البته نه به یکباره و با نوسانات قیمتی) در این صورت ما باید فیبو از پایین (100 تومان) به سمت بالا (200 تومان) رسم کنیم و در برگشت قیمتی به دنبال نقاط برگشتی معتبر (pull back) باشیم

حالا فرض میکنیم قیمت سهامی از 200 تومان تا 100 تومان کاهش یافته (نه به یکباره و با نوسانات قیمتی) و قیمت در اینجا کف معتبری ساخته و شروع به صعود میکند
    در این صورت ما از نقطه بالا (200 تومان) به نقطه پایین (100 تومان) نسبت ها را بکار میبریم
    با اینکار سطوح مقاومتی سهم را پیدا میکنیم (retracement levels )

نکته: الزامی نیست که قیمت در هنگام پولبک به تمام نسبت های فیبو عکس العمل نشان دهد ، بلکه این نقاط مقاومت ها یا حمایت های فرضی پیش روی سهام را به ما نشان میدهند

نکته مهم1 : در هنگام رسم فیبو از پایین به بالا ، اگر قیمت به اولین نسبت ها عکس العمل نشان دهد (0.236 یا 0.382 ) احتمال این که نقطه ی بالا (200 تومان) شکسته شود و بالای جدیدی شکل بگیرد زیاد هست.

نکته مهم 2 : در هنگام رسم فیبو از بالا به پایین ، اگر قیمت به اولین نسبت های فیبو (0.618 و 0.786) عکس العمل نشان دهد ، احتمال اینکه نقطه پایین (100 تومان) شکسته شود و کف جدیدی شکل بگیرد زیاد هست.

هر نمونه ای تا اینجای بحث سراغ دارید میتونید در تاپیک قرار دهید

عضو فعال kh25 آواتار ها
    تشکر شده 3,688 بار در 679 ارسال

می توان گفت از هر خطی که گذشت به بعدی میرسد

13. 4 کاربر به خاطر ارسال مفید kh25 از ایشان تشکر کرده اند:

عضو فعال kh25 آواتار ها
    تشکر شده 3,688 بار در 679 ارسال

15. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید kh25 از ایشان تشکر کرده است:

عضو فعال مسلم آواتار ها
    جناب kh25
    فیبو های شما خیلی خوب بود
    به خوبی رسم از " بالا به پایین" رو نمایش دادید

اما در این شکل:

بهتر بود فیبو رو از نقطه بالا که نشون دادم رسم میکردید در این صورت. نتیجه درست تری میگیریم
    یادتون باشه در ابتدا بالاترین نقطه و پایین ترین نقطه نمودارو شناسایی کنید و همیشه اولین فیبویی که رسم میکنید از اتصال این دو نقطه به هم باشه
    موفق باشید

17. 13 کاربر به خاطر ارسال مفید مسلم از ایشان تشکر کرده اند:

صفحه 1 از 4 1234 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع